x
6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd... 5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Ekonomi Sebahattin DEVECİOĞLU Neymar Ekonomisi

Neymar Ekonomisi

neymar-psg-04082017 1paf0vz67e5f01myza67bwzsri

Sebahattin Devecioğlu- 22 Ağustos 2017 Ekonomi sınırsız olan insan ihtiyaçları karşısında, sınırlı olan kaynakların kullanımını düzenleyen sistemler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Ekonomi kuramında toprak, emek, sermaye üçgeninin en önemli faktörü olan insandır.

 

 

Spor ekonomisi çalışmalarının temelini insan ihtiyaçları oluşturmaktadır. Yeni ekonomide iş ve genel ihtiyaçların karşılanması dışında artan boş zamanın değerlendirilmesi ile insanların sağlıklı, mutlu yaşamalarının en önemli taraflarından birini spor aktiviteleri oluşturmaktadır. İnsanlar aktif ve pasif katılımları ile spor ekonomisi içerisinde önemli bir yer edinmektedirler. Son yıllarda gelişen bilim ve teknoloji ile birlikte, spora aktif katılım artarken, spor aktivitelerindeki seyirci sayıları da önemli ölçüde artmaktadır. Özellikle Televizyon ve İnternet yayınlarının artması ile birlikte, Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi final müsabakalarını tüm dünya da 1.2 milyar kişinin takip ettiği ifade edilmektedir. 2014 Dünya Kupası finali 740 milyon, Avrupa Şampiyonası finalini ise 290 milyon, 2014 Şampiyonlar Ligi finali 170 milyon kişini takip etmiştir.

 

Spor organizasyonlarında ilgiye çeken, insanları peşinden sürükleyen, televizyonlara ve internete bağlı kılan, elbet deki yıldız sporcular ve oyunculardır. Bu gün dünyada bir çok branş da organizasyonlarının kulüplerin ve mücadele eden yıldız sporcuların, teknik adamların milyonlarca takipçisi bulunmaktadır.

 

Özellikle futbolda, internet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte yıldız futbolcuların takipçi sayıları milyonlarca ifade edilmektedir. Bu futbolcuların takipçilerinin artması, oynadıklara kulüplere, liglere, müsabakaların yapıldığı stadyumlara ve şehirlere ilgiyi artırdığı gibi kulüplerin bilet ve ürün satışlarına, televizyon, reklam ve sponsorluk anlaşmalarına doğrudan yansımaktadır.

 

Sosyal medya da en fazla takipçisi olan futbolcu Cristiano Ronaldo’nun Facebook 120 milyon, Twitter 50.1 milyon, Instagram 91.6 milyon olmak üzere 261.7 milyon takipçisi bulunmaktadır.  Yıldız Neymar’ın 155 milyon takipçisi Lionel Messi nin ise 153.2 milyondur. Bu futbolcuların popülaritesi oynadıkları kulüplere ve liglere ekonomik olarak önemli ölçüde yansımaktadır

 

Futbol ekonomisini yıldızları olan Messi ve Ronaldonun en yakın takipçisi olan Neymar, son yıllarda önemli transferlere imza atarak kendinden söz ettirmeyi başaran yıldızlardan en önemlisi olmuştur..

 

Neymar 1992 tarihinde Brezilya, Mogi das Cruzes’da doğmuş. 1999 yılında Portuguesa Santista takımının alt yapısında futbola başlamış. . 2003 yılında Santos kulübünün alt yapısında futbola devam etmiştir. Neymar 2009 sezonunda profesyonel olmuş, oynadığı profesyonel kariyerindeki performansıyla Barselona, Real Madrid, Inter, Chelsea gibi Avrupa takımlarının takımların transfer listesinde girmeyi başarmıştır.

 

Neymar, 25 Mayıs 2013 tarihinde Santos kulübünden 54 milyon avro bonservis bedeli karşılığında İspanya La Liga takımlarından Barselona’ ya transfer olarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

 

Transfer olduğu 2013 yılından 2017 yılına kadar Barcelona ve Brezilya Milli takımında önemli başarılara imza atan Neymar, Messi ve İniesta gibi yıldızlarla birlikte top oynarken, menajeri olan Babasının, Neymar’ın Barcelona’da kalması için Paris Saint Germain (PSG), kozunu kullandığı, Barcelona ve İspanya ligi La Liga,  Finansal Fair Play Kurallarının ihlali iddiaları ve Katar sermayesinin bu transferde PSG’ yi desteklediğine ilişkin bir çok spekülasyonlara rağmen;

 

2017 yaz transfer sezonunun en çok konuşulan ismi olan, Brezilyalı futbolcu Neymar, Fransız devi Paris Saint Germain sahibi olan Katarlı işadamı Nasser Al-Khelaifi'nin Barselona'ya 6 yıllık sözleşme karşılığında, 220 milyon avro (yaklaşık 925 milyon lira) ödeyerek futbol tarihinin en büyük transferini gerçekleştirmiştir. Neyamar’ın 1 yıllık ücreti: 145 milyon 135 bin TL, ortalama Saatlik ücreti: 16 bin TL olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Neymar’ın Barcelona’dan Paris Saint Germain kulübüne gelmesi ile birlikte, PSG kulüp olarak çok büyük sosyal ve ekonomik avantajlar elde etmiştir.

 

Neymar’ın transferi ile ilgili yapılan araştırmalarda; transferin sosyal medyada ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. PSG ve Neymarın takipçilerinin Brezilya ve Fransız pazarlarından gelen önemli büyüme sağlandığı gözlemlenmiştir.

 

Neymar’ın PSG'ye geliş ve tanıtım dönemi olan 28 Temmuz 8 Ağustos 2017 tarih aralığında, Twitter, Facebook ve Instagram'daki Barselonanın, PSG’nin ve Neymarın takipçi sayılarında önemli artış olmuşur.

 

Bu transferden önemli bir başarı elde eden PSG’nin toplam geliri 2015 yılında 484 milyon, 2016 ylıında, 542 milyon avro Ticari gelirleri 2015 yılında 334 milyon, 2016 yılında, 375 milyon avro ile artış göstermektedir. Neymar’ın PSG ye geliş ile; 2017 sezonundan itibaren toplam gelirleri ve ticari gelirlerinin, sponsorluk reklam antlaşmaları ile bilet, forma, ürün satışlarının artacağı düşünülmektedir.

 

Çünkü; Neymar'ın net değeri   geçtiğimiz son beş yıllık toplam cirosu 2011 de 11,5 milyon avrodan 2016 da 18,3 milyon avro evrilmiştir. Neymar, şu anda dünyanın en çok satan futbolcular statüsünde yer almaktadır. Ronaldo ve Messi'nin ciroları gelirlerinin sırasıyla % 36 ve% 34'ünü oluştururken, Neymar'ın, ücretinin% 61' olduğu ifade edilmektedir.

 

Neymar'ın transferinin kesinleşmesinden sonra,  PSG kulübünün Paris'te bulunan iki satış mağazasında yeni formaların satışa sunulduğu kaydedildi. Neymar'ın 100 avroya satılan 10 numaralı yeni formasının 6 saat içinde tükendiği, Şanzelize ve Parc des Princes stadında bulunan iki mağazaya bir günde 15 bin taraftarın forma satın almak için geldiği ve forma satışında tarihi bir rekor kırıldığı, sabah saatlerinde başlayan satışların öğleden sonra stokların bitmesiyle sona erdiği, formadan bir günde toplamda 10 bin adet satıldığı, yeni satışlarda ise kulübün artık bir kişiye tek forma satma kararı aldığı, ortalama 2 saatlik beklemenin ardından sarı renkli PSG deplasman formasını alan şanslı taraftarlar, gün sonunda PSG kasasına 1 milyon avro kazandırdığı ifade edilmektedir.

 

Brezilyalı oyuncunun Paris’e gelmesi ile birlikte, PSG’ kulübünün küresel rekabeti ve marka gücünün artıracağı, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika gibi büyük futbol pazarlarında önemli yer edineceği, küresel sponsorlar elde edebileceği gibi, Fransız liginin yayın haklarına olan talebi artıracağı da düşünülmektedir.

 

Paris Saint Germain Neymar’ın rekor transferinden elde etmiş olduğu kazanımların yanı sıra, Neymar’ın Barselona’dan Parise transfer edilmesinin perde arkasında, bu transferin Katarlı iş adamı Nasser Al-Khelaifi'nin, Avrupa’da ve Dünya’da ki baskılara karşı durmak ve Katar sermayesinin güçlü olduğunu ispatlamak için gerçekleştirdiği ayrıca küresel sermayenin bu konuda Barselona’ya baskılar ve yaptırımlar uyguladığı tartışma konusudur.

 

Bu bağlamdaki yansımaların değerlendirilmesi, Neymar’ın Transferinin Ekonomi Politiği başlığında bir başka yazımızın konusu olacaktır…{jcomments on}

   

Kaynaklar

   

  http://www.sbibarcelona.com/newsdetails/index/351

   

 http://digitalsport.co/neymar-to-psg-why-was-social-media-engagement-so-different-on-instagram-facebook-and-twitter

       

Bu İçerik  2806  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Sebahattin Devecioğlu Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

14.08.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.084,87

-1.40

 bjk BJKAS

2,80

-0.05

 fb FENER

14,71

-0.55

 gs GSRAY

2,62

-0.04

 trabzon TSPOR

4,28

0.10

   SPOR ENDEKSİ  620,11 -1.57

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25859365

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 34   20   9  5    65 

34

 31  69
2 Trabzonspor
 34  18  11 76  42  34  65
3 Beşiktaş

 34

 19  5 10 59  40  19  62
4

Sivasspor

 34  17  9 8  55

 38

 17  60
5 Alanyaspor 
 34  16  9 9  61  37  24

 57

6

Galatasaray

 34

 15

 11 8  55  37

 18

 56
7

Fenerbahçe

 34

 15

 8 11  58  46  12  53
8

Gaziantep

 34  11  13 10  49

 50

 -1  46
9

Antalyaspor

 34  11

 12

11  41  52  -11  45
10

Kasımpaşa

 34  12  7 15  53  58  -5  43
11 Göztepe
 34

 11

 9 14  44  49  -5  42
12 Gençlerbirliği
 34  9  9 16  39  56  -17

  36 

13 Konyaspor
 34  8  12 14  36  52  -16  36
14 Denizlispor 
 34  9  8 17  31  48  -17  35
15 Rizespor

 34

 10  5  19  38  57

 -19

 35
16

Malatyaspor

 34

 8  8  18  44  51  -17  32
17 Kayserispor
 34  8  8  18  40  72  -32  32
18 Ankaragücü
 34  7  11  16  31  56  -25  32

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.