x
25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi. 25 Şubat 2020- Galatasaray, 20 yıldır deplasmanda yenemediği Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek seriyi bitirdi. 17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz." 16 Şubat 2020- Premier Lig 2023'ten itibaren PremFlix isimli dijital platform aracılığıyla yayın haklarını satacak bir planlama içinde. Bu proje gerçekleşirse, Premier Ligin beklenen yayın geliri yıllık 24 Milyar Sterlin'e ulaşacak. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Ekonomi Diğer Yazarlar Aktifbank'tan Futbol Kulüplerine 1.2 Milyar TL Kredi

Aktifbank'tan Futbol Kulüplerine 1.2 Milyar TL Kredi

aktifbanktan kuluplere hem kredi hem futbolcu   super lig haberleriAd

Jülide Yiğittürk Gürdamar-Dünya Gazetesi- 29 Nisan 2016 Dünya Gazetesi Borsa -Finans servisinden yapılan bir röportaja konuşan Aktifbank Genel Müdürü Dr.Serdar Sümer, son 1.5 yılda, 10 tanesi Anadolu takımı olmak üzere 13 takıma 1.2 milyar TL kredi verdiklerini söyledi.

 2014 Nisan ayından itibaren devreye giren ve şu anda yaklaşık 2 milyon taraftarın kullandığı Passolig’in mobil aplikasyonu geliyor. Passolig kartı olmayan taraftar karar verdikten 10 dakika sonra cep telefonuna indirdiği aplikasyon sayesinde stada giriş yaparak maçı izleyebilecek. Passolig kart ihalesini kazanan Aktifbank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, “Passolig için cep telefonu aplikasyonu hazırlanıyor. Gelecek sezon devreye girecek aplikasyon ile kart başvurusu, bilet transferi, işlemleri kolayca yapılacak” diye konuştu.

Kombine sahipleri gitmedikleri maçın biletini satabilecek 

Passolig için reaktivite projesinin de hayata geçirilmeye hazırlandığını anlatan Sümer, “Passolig için reaktivite projesi hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Gelecek sezondan itibaren, kombine sahiplerinin gitmeyecekleri maçların biletlerini sistem üzerinden yeniden satışa sunabilmesini sağlayan yeni bir uygulama yürürlüğe girecek. Bu uygulama ile hem kulüpler ek bir gelir kaynağı kazanacak, hem de taraftarlar ödemiş oldukları kombine ücretinin bir kısmını geri tahsil edebilecekler” diye konuştu. 

Vodafone Arena’ya 300 milyon TL’lik finansman 

Beşiktaş Vodafone Arena’ya sağladığı 300 milyon TL’lik finansmanla dikkat çeken Aktifb ank, spor kredilerinde hedef büyüttü. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Aktifb ank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, söz konusu kredi ve spor ekonomisini konuşmak üzere Vodafone Arena’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Son 1.5 yılda spor alanında sponsorluklarla birlikte kulüplere 1.2 milyar TL kaynak aktardıklarını söyleyen Aktifb ank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, bugüne kadar kendilerine gelen hiçbir takımı geri çevirmediklerini, 10 tanesi Anadolu takımı olmak üzere 13 takıma 1.2 milyar TL kredi verdiklerini söyledi. Bundan sonra da kredi konusunda hiçbir kulübü geri çevirmeyeceklerinin altını çizen Sümer, “Türk finans sektörünün futbola verdiği desteğin yüzde 20’sini Aktif Bank sağladı. 8 milyar TL aktif büyüklük ile sektörde yüzde 1’inin altında payı olan Aktif Bank; Türkiye’de finans sisteminin futbola verdiği toplam kredinin yüzde 20’sini sağlıyor. Bu konuya özel bir önem veriyoruz. Hatta spor finansmanı için ciddi bir ekip kurduk. Bu yıl da desteğimizi yüzde 20 artırmayı planlıyoruz” dedi. 

Vodafone Arena kredisi 9 yılda ödenecek 

Serdar Sümer, bundan 2 yıl önce Beşiktaş Vodafone Arena’nın yapımı aşamasında bankaların gelirlerin öngörülebilir olmaması açısından finansman sağlama konusunda çekimser kaldığını belirterek, maliyeti yaklaşık 100 milyon dolara ulaşan stadın finansmanını Türk futbol tarihindeki en uzun vadeli kredi ile Aktif Bank’ın verdiğini hatırlattı. Sümer, söz konusu kredinin 8.5- 9 yılda geri ödeneceğini söyledi. 
Sponsorluklar 20 milyon doları buldu 

Aktif Bank’ın krediler dışında sponsorluklar ile de futbol kulüplerini desteklediğine dikkat çeken Sümer, “Bugün kulüplerle ismi birleşen birçok markanın; seçtiği kulübe sağladığı sponsorluk miktarı yılda 5-6 milyon dolar seviyesinde iken, Aktif Bank’ın tüm futbol endüstrisine verdiği sponsorluk miktarı 20 milyon dolar düzeyinde. Ayrıca Türkiye’de ilk kez spor finansmanı konusunda Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte sertifika programı  gerçekleştiriyoruz” dedi. Sümer Aktif Bank’ın ayrıca bu yıl Türkiye’nin ilk Futbol Ekonomisi Raporu’nu yayınlayacağını sözlerine ekledi. 

Fenerbahçe ile sukuk görüşmeleri sürüyor 

Aktif Bank’ın futbol kulübüne özel olarak sermaye piyasalarına özel yeni bir sukuk ihracı gerçekleştirmek üzere çalışmalarını başlattığını vurgulayan Sümer, “Sonbaharda sermaye piyasalarına ihraç edilecek yeni bir araç ile dünyada ilk kez bir kulübe özel sermaye piyasası ihraç modeli gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. Bu anlamda Fenerbahçe ile sözleşme imzalamak üzereyiz. 100 milyon TL’lik sukuku Körfez bölgesine pazarlayacağız” dedi.

Menajer kadrosu kuruldu

Spor finansmanı için kurdukları ekipte yalnız uzman bankacılar olmadığını vurgulayan Serdar Sümer, “Spor fi nansmanında stadyum veya bina işin bir kısmı. Gözden kaçırılan önemli bir konu ise altyapı ihtiyacı. Biz bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak bir dönem yurtdışında bir takım alalım, futbolcu yetiştirelim dedik. Hatta bunun için Belçika’da pazarlık sürecine de girdik. ama sonra vazgeçtik. Şimdi de başka bir yöntem deniyoruz. Çok iyi bir menajer kadrosu oluşturduk. Takımlara diyoruz ki, ‘siz zahmet etmeyin, biz size futbolcuyu da buluruz, pazarlık da yaparız, krediyi de veririz’” diye anlattı. Bu doğrultuda birkaç futbolcuyla pazarlıklarının sürdüğünü vurgulayan Sümer, “Çok başarılı menejerlerimiz var. Hatta Fikret Orman bu menajerlerden birini Beşiktaş’a transfer etmek istiyor” dedi.

Bedava girmek isteyen provokatörler olay çıkarttı

Vodafone Arena’da bir grup gazeteci ile bir araya gelen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gazetecilerle ayaküstü yaptığı sohbette statta yapılan ilk maçtaki olaylar üzerine açıklama yaptı. Vodafone Arena’da yapılan ilk maç olan Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesinde çıkan olaylarla ilgili bir gazetecinin “Geldik ama gaz yedik” sorusunu Başkan Orman, “15 bin kişi örgütlenmiş olarak gelmişler. Polis sağduyulu bile davrandı. Müdahale olmasaydı gişeleri kıracaklardı. Maçın oynanması bile riske girebilirdi. Elimizde görüntüler var” cevabını verdi. Bir başka gazetecinin bu kişilerin kim olduğuna yönelik sorusu üzerine Orman, “Bu kişiler yıllarca bedava girmeye çalışan provokatörler” dedi.{jcomments on}

Bu İçerik  5014  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

21.02.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

116.979

1,16

 bjk BJKAS

2,95

-0,03

 fb FENER

16,28

0,03

 gs GSRAY

2,97

-0,15

 trabzon TSPOR

5,94

-0,29

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 24194529

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 23   13   7   3    43   23  20  46
2 Trabzonspor
 22  13  6  3  49  23  26  45
3 Galatasaray

 23

 13  6 4 39  18  21  45
4

Sivasspor

 23  13  6 4  42

 26

 16  45
5 Alanyaspor 
 23  11  6 6  41  22  19

 39

6

Fenerbahçe

 23

 11

 5 7  42  29

 13

 38
7

Beşiktaş

 23

 11

 4 8  36  30  6  37
8

Göztepe

 22  9  7 6  29

 24

 5  34
9

Gaziantep

 23  8

 7

8  34  36  -2  31
10

Gençlerbirliği

 23  7  6 10  32  39   -7  27
11 Antalyaspor
 23

 6

 7 10  25  40  -15  25
12 Malatyaspor
 22  6  6 10  35  32   3

  24 

13 Denizlispor
 23  6  6 11  21  32  -11  24
14 Rizespor
 22  7  3 12  22  34  -12  24
15 Konyaspor

 23

 4  9  10  19  32

 -13

 21
16

Ankaragücü

 23

 4  8  11  20  39  -19  20
17 Kasımpaşa
 23  5  4  14  31  49  -18  19
18 Kayserispor
 23  3  7  13  24  56  -32  16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.