x
Futbolekonomi- 9 Ocak 2020- Beşiktaş'ın eski başkanı Fikret Orman, 1 Haziran 2018 ila 31 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki hesap dönemine ilişkin faaliyet ve işlemlerden dolayı oy çokluğu ile ibra edilmedi. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Ekonomi Kenan BAŞARAN Trabzon Kaleden Sonra Potasını da Borsaya Açıyor!

Trabzon Kaleden Sonra Potasını da Borsaya Açıyor!

Trabzonspor kaleden sonra potasını da borsaya açıyor

Kenan BAŞARAN-17 Ekim 2010

 

Trabzonspor, bu yıl Beko Basketbol Ligi'ne çıkan Medical Park Trabzonspor Basketbol Takımı'nı borsaya açmayı planlıyor. Başkan Saner Ayar, 'Futbol AŞ'nin değerini yüzde 25 oranında arttırırız' diyor.

 

 

Organik tarımdan inek beslemeye, hidro elektrik santraldan borsaya... İstanbul’un harcama limiti yüksek büyüklerine kafa tutmaya devam etmek için gelir kaynaklarını arttırmanın yollarını arayan Trabzonspor, bir ilki daha gerçekleştirmek için çalışıyor. Trabzonspor, futboldan sonra basketbol şubesini de borsaya açarak, dünyada bir ilki gerçekleştirmenin peşinde.

 

Acıbadem Sağlık Grubu’nun, özellikle de Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’na sponsor olarak büyük sükse yapmasından sonra harekete geçip spor sponsorluğuna ağırlık veren Medical Park’ın adını verdiği kulüplerden biri de Trabzonspor’un basketbol takımı. Bu işbirliği kısa sürede meyvelerini verdi ve Medical Park (MP) Trabzonspor Basketbol Takımı Beko Basketbol Ligi’ne taşındı. Trabzon’da futbol ile basketbol ayrı dernekler olarak faaliyet sürdürüyor.

Basketbolu gelirleri artacak
Takımın başkanlığını Show TV Genel Müdürü Saner Ayar yürütüyor. Takımın Genel Direktörü ise Türkiye basketbolunun önemli simalarından Doğan Hakyemez... Medical Park’ın patronu Muharrem Usta da kulüp yönetiminde. “Hukuki ve teknik altyapı çalışmaları tamamlandığında basketbolu da borsaya açmak istiyoruz. Ya mevcut futbol şirketi Trabzon Futbol AŞ’nin içine katılacak veya ayrı bir şirket olarak açılacak. Ama hedefimiz bir şekilde basketbol şubesini borsaya açmak. 3-4 yıl sonra İMKB’ye gireriz ” diyor Saner Ayar.

 

Ayar, borsaya girdikten sonra, 2 yılda borsadaki Trabzonspor Futbol AŞ’nin değerini de yüzde 25 arttırabileceklerini savunuyor: “3 yıl önce Beko Basketbol Ligi’nin yayın değeri 1 milyon dolarken son ihalede bu değer 5 milyon dolara çıktı. Biz basketbol kulüplerinin değerinin önümüzdeki dönemde 3-4 kat artacağını tahmin ediyoruz.” Beko Basketbol Ligi’nin yayın haklarının, 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 27 milyon dolara Digitürk tarafından alındığını hatırlatalım.

Hedef 15 milyon dolarlık gelir
Basketbolun pek ‘para etmediği’ bir ülkede borsaya açılmak ayrıca dikkate değer. Tam da bu noktada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın nezaretinde yürütülen Kulüpler Birliği girişimine değinmeli. Basketbolda oluşturulmak istenilen birliğin esas amacı, futboldaki gibi potada gelirleri arttırmak. Son futbol yayın ihalesinde oluşan yıllık 321 milyon dolarlık gelir, federasyonun olduğu kadar Kulüpler Birliği’nin de başarısıydı. Doğan Hakyemez de bu noktaya işaret ediyor: “Amacımız 3-5 milyon dolar olan gelirleri 15 milyon dolara taşımak. Birlik federasyonun da elini güçlendirir. Aramızda bir çatışma veya kavga yok. Futboldaki gibi birlik kurarsak seyirci artacak ve böylece reklam, sponsorluk, İddaa gelirleri de artacak. Hedef, takım başına 15 milyon dolarlık gelir.” Hakmeyez, sportif açıdansa 3 yıl sonra şampiyonluğa oynamak istediklerini söylüyor.

İNEKLER GİTTİ, TARIM SÜRÜYOR
Trabzonspor, sporcularının daha sağlıklı beslenmesi hem organik tarım yapmaya hem de inek beslemeye başladı. Acak kulübün Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde ayırdığı alandaki organik tarım çalışmaları sürerken inek beslemeye son verildi. İnek çiftliğini kuran eski Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu yönetimden ayrılınca bu ünitede de kapatıldı. Söz konusu çiftlik nedeniyle Trabzonspor yönetiminde bazı isimlerin “İnek değil futbolcu yetiştirin” diyerek tepki ortaya koyduğu ileri sürülmüştü.

 

TRABZONSPOR’UN ŞİRKETLERİ
Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ
Trabzonspor Sportif Yatırım ve Ticaret AŞ
Trabzonspor Ticari Ürünler Ticaret AŞ
Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti.
MP TRABZONSPOR’UN TARİHÇESİ
Trabzonspor Basketbol Şubesi, 2008’de 2. Ligi’de oynayan Ülker’e ait Alpella takımının alınmasıyla kuruldu. Takıma genel direktör yapılan Doğan Hakyemez, Medical Park’ı isim sponsoru yaptı. Aleaddin Yakan’ın coach’luğundaki takım bu sezon ilk kez Beko Basketbol Ligin’de oynuyor. Takımın biri Sırp, üçü de Amerikalı olmak üzere 4 yabancısı bulunuyor.

 

FUTBOL BASKETİ 40’A KATLIYOR
Yılın başında yapılan Spor Toto Süper Lig yayın ihalesinde KDV hariç yıllık 321 milyon dolarlık bir fiyat oluştu. 5 yıllık anlaşmada futbolun toplam değeri 1 milyar 65 milyon doları buldu. Buna karşın dünya ikincisi memleket basketbolunun 5 yıllık ederi ise geçen günlerde yapılan ihalede 27 milyon dolar oldu. Yani futbol, basketboldan 40 kat daha pahalı.

 

TRABZONSPOR FUTBOL AŞ’NİN BORSA SEYRİ
3 yıl önce İMKB’ye kote olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ’nin hisseleri 13 TL civarında. Temmuz 2007’te 5 TL’lik fiyatla borsaya açılan kulübün hisseleri Ağustos 2008’de 15 TL’nin üzerine çıkarak en yüksek değerine ulaştı. Hisseler 2009 başından beri ise yataya yakın bir seyir izledi ancak bu sezon zirveye tırmanmasıyla hisseler de son günlerde yine 15 TL’yi zorluyor. Yüzde 25’i halka açık olan şirketin borsa değeri ise 335 milyon lira civarında bulunuyor.

EN ÇOK PARAYI EFES HARCIYOR
Futbol kulüplerinin gelir giderini en azından divan toplantılarında öğrenebiliyoruz ama basketbolda çember altında ne kadar para döndüğü konusunda pek fazla malumat yok. En çok, takımlar başarısız olduğunda öğreniyoruz: “15 milyon dolarlık hüsran”... Basketboldaki bütçeleri de MP Trabzonspor Basketbol Takımı Genel Direktörü Doğan Hakyemez’den öğreniyoruz “Efes Pilsen’in bütçesi 25 milyon euro, F.Bahçe’nin ise 18-19 milyon dolar. Geri kalanların bütçeleri 2-8 milyon dolar arasında. Bizim bütçemiz ise 4 milyon dolar. Birçok takımın bütçesinin karşılığı yok. Taşıma suyla değirmen dönüyor. Birlik kurmanın bir amacı da bütçe teminatları sağlamak.”

SALONLAR DOLMUYOR
Beko Basketbol Ligi’nde maç başı seyirci ortalaması 1362’lere kadar gerilemiş durumda. Basketbol gelirlerinin artması için daha çok seyirci çekilmesi gerektiği aşikâr.
Sezon Seyirci Maç Ort.
2005-06 334.425 1.267
2006-07 412.963 1.582
2007-08 439.707 1.659
2008-09 479.650 1.831
2009-10 356.727 1.362

 {jcomments on}

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu İçerik  5448  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Kenan Başaran Pazartesi, 11 Ekim 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

17.01.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

121.258

0,21

 bjk BJKAS

2,59

0,02

 fb FENER

15,99

0,14

 gs GSRAY

2,24

0,04

 trabzon TSPOR

2,62

0,05

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 23747263

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Sivasspor

 17   11   4  2    35   16  19  37
2 Başakşehir
 17  9  6  2  32  17  15  33
3 Trabzonspor

 17

 9  5 3 35  19  16  32
4

Fenerbahçe

 17  9  4 4  34

 21

 13  31
5 Beşiktaş 
 17  9  3 5  27  22  5

 30

6

Alanyaspor

 17

 8

 5 4  31  16

 15

 29
7

Galatasaray

 17

 7

 6 4  23  15  8  27
8

Malatyaspor

 17  6  6 5  32

 22

 10  24
9

Gaziantep

 17  6

 5

5  26  28  -2  24
10

Göztepe

 17  6  5 6  19  20  -1  23
11 Denizlispor
 17

 6

 4 7  19  23  -4  22
12 Rizespor
 17  6  4 7  19  23  -4

  22 

13 Gençlerbirliği
 17  4  6 7  28  32  -4  18
14 Kasımpaşa
 17  4  3  10  26  34  -8  15
15 Konyaspor

 17

 3  6  8  15  24

 -9

 15
16

Antalyaspor

 17

 3  5  9  15  33  -18  14
17 Ankaragücü
 17  2  6  9  15  34  -19  12
18 Kayserispor
 17  2  4  11  16  42  -26  10

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.