x
19 Mayıs 2019- Galatasaray Başakşehirspor’u 2-1 yenerek Süper Lig 2018-19 şampiyonu oldu. Bu şampiyonlukla Galatasaray 22.şampiyonluğuna ulaştı. 12 Mayıs 2019- Başkan Fikret Orman’ın, Beşiktaş’ın 2018 Yılı İdari ve Mali Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaya göre Beşiktaş’ın net borcu 2.4 Milyar TL.  19 Nisan 2019- 2018-19 Sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Final maçlarını  Ajax- Tottenham, Barcelona- Liverpool arasında oynanacak. Maçlar 1-8 Mayıs 2019 tarihlerinde oynanacak. 4 Nisan 2019- Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Grindel pahalı bir kol saatini hediye olarak kabul ettiğini doğrulayarak istifa ettiğini açıkladı. 1 Mart 2019- Spor Toto Teşkilat Başkanlığı,  İddaa oyunun Şans Girişim Ortak Girişimi üzerinden 10 yıl süreyle oynatılmasını onayladı. 1 Mart 2019- Lucescu’dan boşalan Milli takımlar teknik direktörlüğüne Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş getirildi. Şenol Güneş 31 Mayıs 2019’a kadar Beşiktaş’ı çalıştırmaya devam edecek.  28 Mart 2019- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti. Haziran ayındaki  Genel Kurulu'a kadar Türkiye Futbol Federasyonu'na Başkanvekili Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık edecek. 14 Şubat 2019- Spor Toto İddaa ihalesini Şans Girişim Ortaklığı (Demirören-Scientific Games) Kazandı.  4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s... 10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Kulüpleri Bekleyen Tehlike Finansal Fair Play’de Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?

Kulüpleri Bekleyen Tehlike Finansal Fair Play’de Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?

Tuğrul Akşar/1 Nisan 2013 UEFA Finansal Fair Play (FFP) komitesi kulüplerin gelirleri ile giderleri arasında denge olması koşulunu getirdi.

 Yani, gelir-gider dengesi kuramayan kulüpler, giderleri gelirlerinden fazlaysa zarar edecekleri için, bu zarar miktarını giderebilecek gelirlere ulaşmalarını kulüpler için bir zorunluluk olarak belirledi. Bu amaçla bir kulübün zarardan kara geçeceği nokta, başa baş noktası olarak adlandırılıyor.

Başa baş noktası hesaplamalarına dikkate alınan gelirler

Başa baş noktası hesaplamalarına temel olabilecek gelirler, kulüplerin asli faaliyetlerinden oluşan gelirleri kapsıyor. Hangi gelirlerin ve hangi giderlerin başa baş noktası hesaplanmasında dikkate alınacağını FFP kuralları madde 58’te açıklanıyor.

Buna göre kulüplerin asli faaliyetlerinden doğan her türlü gelir- maç günü gelirleri, naklen yayın gelirleri, sponsorluk gelirleri, reklam ve medya gelirleri, ticari faaliyetlerden doğmuş ve diğer işletme gelirlerinden oluşan toplam gelirleri ile oyuncu satımından elde olunan gelirler Finansal Fair Play (FFP) başa baş hesaplamalarında dikkate alınacak gelirler olarak karşımıza çıkıyor. Yine bu gelirlerin elde edilmesi sürecinde kulübün yapmış olduğu faaliyet giderleri de aynı maddede açıklanıyor.

Başa baş noktasının (Break Even) hesaplanmasında, kulüplerin asıl faaliyetlerinin dışında elde olunan gelirlerden bazıları başa baş noktası hesaplanırken dikkate alınmıyor. Örneğin bu kapsamda oyuncu satışından elde olunan değer, yani oyuncunun satış fiyatı, ayrılan amortismanlar düşüldükten sonra maliyet olarak defter değerinin üzerinde ise, “başa baş” hesaplamalarına kar olarak dahil ediliyor.

Kulüplerin söz konusu gelir ve giderleri sadece bir yıl için değil, kümülatif olarak dikkate alınıyor. Örneğin, bir raporlama dönemi içinde 2012-13 sezonunda 50 milyon Euro zarar eden kulübün, 2013 yılında minimum 45 milyon Euro kar etme zorunluluğu bulunmaktadır ki, bu kulüp Finansal Fair Play testini geçebilsin.

Kabul Edilebilir Zarar kavramı

UEFA Finansal Fair Play uygulamaları kapsamında 2013-2017 sezonları arasında kulüpler için “Kabul Edilebilir Zarar” Tutarları belirlendi. Buna göre kulüpler için Kabul Edilebilir Zarar” kavramı, Bir İzleme Döneminde lisans sahibi kulübün gelir ve giderleri arasındaki maksimum fon açığını anlatıyor. Buna göre, 2011-12 ve 2012-13 sezonlarında profesyonel futbol kulüplerinin yapabilecekleri maksimum zarar 45 Milyon Euro, 2012-2017 sezonları arasında da bu tutar 30 Milyon Euro olarak belirlendi. 2017-18 sezonundan itibaren de kulüplerin kabul edilebilir zararları ise 30 Milyon Euro’dan daha az olmak zorunda.

Zarar Eden Kulüp Sermaye Koymak Zorunda!

Yukarıdaki örnekten de görülebileceği üzere, “Başa Baş Noktası”nın kabul edilebilir tolerans düzeyi 5 milyon Euro oluyor. Kulüpler ilgili yılda zarar yapıyorlar ve bu zarar tutarı Kabul Edilebilir Zarar Tutarı’nın üzerindeyse, izleyen yıllarda bu zararın azalıp azalmadığına bakılıyor. İzleyen yıllarda da zararda bir azalma gözlemlenmiyor ya da öz kaynak açığı giderilemiyorsa, söz konusu kulüp Finansal Fair Play testini geçemeyeceğinden UEFA Lisansı alamıyor.  

Bu raporlama döneminde mali tablolar, Bağımsız Denetim Şirketi tarafından, UFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Sistemi) esasına göre hazırlanmış  Bilanço, Gelir Tablosu, Nakit akım Tablosu ve Bütçeden oluşmak zorunda.

Yıllık gelirlerinin  %100’ünden fazla borcu olanlar ile çalışan ücretleri  toplam gelirinin % 70 ini aşan kulüpler içinse, UEFA ilave açıklama isteme hakkını saklı tutuyor.

FFP kuralları kapsamında bu konuda UEFA’nın oluşacak aşırılıklara hassasiyet göstereceği ve lisans vermeme nedeni sayabileceği ilgili kurallar talimatında belirtiliyor.

UEFA Kulüp Lisanslama ve FFP Madde 72’ye göre, bu kurallara uymayanlar UEFA disiplin düzenlemelerine göre cezalandırılacaktır.

Kulüpler İçin Finansal Fair Play Testi Diyagramı

Başa Baş Noktası (Break Even Calculations) hesaplamasına Chelsea kulübü örneğinden hareketle somutlaştırmaya çalışalım.

Chelsea Kulübü Örneğinde Bir Finansal Fair Play Testi

Chelsea’nin 2011/12 sezonu itibariyle geliri toplam 244,2 Milyon Sterlin’dir. FFP (Finansal Fair Play) gereği, kulübün ortak olduğu şirketlerden elde ettiği kazançlar gelirlerden indiriliyor. Buna göre toplam gelirleri 240,9 milyon Sterlin olarak gerçekleşen Chelsea’nin bu sezonda 186,5 Milyon Sterlin Ücret ve Maaşlar başta olmak üzere Kulübün oyuncularına geçen sene ödediği bonservis bedelleri ile ücret ve maaşlar toplamı ve yine oyuncu transferlerinda kulübün kasasından çıkan her türlü komisyon ve masraf kalemleri, gelirlerden düşüldüğünde faaliyet karı -62,5 milyon Sterlin zarar olarak gerçekleşmiştir.

Kulübün faaliyetlerinden doğan zarardan, oyuncu satımından elde olunan kazançlar ve diğer gelirler düşüldüğünde kulübün 2011-12 sezonu zararı 29,8 Milyon Sterlin olmuştur.

Chelsea Finansal Fair Play Testini Geçemez!

FFP (Finansal Fair Play) kapsamında kulübün başa baş noktasını hesaplamaya çalışırsak, 29,8 Milyon Zarar’dan tesis harcamaları, alt yapı harcamaları ve sözleşmeleri devam eden oyuncuların transfer harcamalarının ait olduğu yıla ilişkin kısmını oluşturan Toplam 25,6 Milyon Sterlin’lik Toplam FFP indirimleri düşüldükten sonra 73,9 Milyon Sterlin olan Toplam Başa Baş noktasına ulaşılır.

2014-15 sezonundan itibaren kulüplerin kabul edilebilir maksimum zararları 45 Milyon Euro olarak kabul edildiğinden, 45 milyon Euro karşılığı olan 36 Milyon Sterlin söz konusu zarardan indirildiğinde, Chelsea Kulübünün başa baş noktası yani, FFP Gereğince kulübün kapatması/tazmin etmesi gereken zarar noktası -37,9 Milyon Sterlin oluyor.

Bu hesaplamaya göre Chelsea başa baş noktasındaki zararı giderebilmek için özkaynaklarına 37,9 Milyon Sterlin para eklemek durumundadır. Aksi halde FFP testini geçemeyeceği için Chelsea UEFA lisansı alamayacaktır.

Sonuç

FFP kriterleri, 2011 ve 2012 finansal dönemlerinde  kulüplerin elde ettiği sonuçlara göre 2012-2013 sezonunda uygulanmaya başladı. Bu kurallara göre, ilk men cezası 2014-2015 sezonunda verilecek.

 

Finansal Fair Play uygulaması Avrupa’ya gitmek isteyen tüm kulüplerimizi tehdit eden ciddi bir tehlike haline geldi. Eğer kulüplerimiz gerekli finansal önlemler almadıkları taktirde UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi organizasyonlarına katılamayacaklar. Bu olumsuzluk hem kulüplerimizi, hem de Türk Kulüp futbolunu yakından etkileyecek konumda.{jcomments on}

Bu İçerik  26568  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

15.05.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

87.565

-0,52

 bjk BJKAS

1,52

0,66

 fb FENER

7,43

1,78

 gs GSRAY

1,93

-2,53

 trabzon TSPOR

0,91

0,00

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 21069589

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 33  20  9    4   69  32   37   69
2 Başakşehir  33  19  9   5  48  21  27  66
3 Beşiktaş

 33

 18 8  7  69  44  25  62
4

Trabzonspor

 33  17 9  7  61

 44

 17  60
5 Malatyaspor  33  13  8  12  46  44  2

 47

6

Antalyaspor

 33

  13 

 6  14  38  52

  14 

 45
7

Konyaspor

 33

  9 

 16  8  40  38   2  43
8

Fenerbahçe

 33  10  13  10  41  43  -2  43
9

Alanyaspor

 33  12

 7

 14  36  42   -6  43
10

Rizespor

 33  9  14  10  46  47   -1  41
11 Kayserispor  33

  10 

 11  12  35  48  -13  41
12 Ankaragücü  33
 11  7   15   37  51  -14  40
13 Kasımpaşa  33  11  6  16  51  59  -8  39
14 Sivasspor  33  9  11  13  45  51  -6  38
15 Göztepe

 33

 10  5  18  35  41

  -6 

 35
16

Bursaspor

 33

 6  16  11  26  36  -10  34
17 Erzurumspor  33  7  11  15  34  43  -9  32
18 Akhisarspor   33   6  8  19  33  54  -21  26

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.