x
Futbolekonomi- Rusya'nın ev sahipliği yaptığı 2018 Dünya Kupası'nın finalinde Fransa, Hırvatistan'ı 4-2 yenerek 2. kez Dünya Kupası'nın sahibi oldu. Futbolekonomi- 12 Temmuz 2018 Real Madrid'in Portekizli yıldızı Chiristiano Ronalda 99.2 Milyon Sterlin (yaklaşık 112 Milyon Euro) karşılığı İtalyan devi Juventus'a transfer oldu. Juventus'a imza atan Ronaldo 4 yıllık imza kar... 15 Haziran 2018-  FIFA 21.Dünya Kupası başladı. Bir ay sürecek turnuva Rusya’da 11 kentte ve 12 farklı statda oynanacak. FIFA 32 takıma 400 Milyon $ dağıtacak. Şampiyon takım 38 Mio $ kazanacak.  4 Haziran 2018- Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemine son veren Ali Koç, Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu. Resmi sonuçlara göre geçerli oy sayısı 20 bin 736 olarak açıklanırken oyların 16 bin 92'sini Ali Koç, 4 bin 644'... 27 Mayıs 2018-Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen genel kurulda , 2525 oy alan Mustafa Cengiz yeniden Galatasaray'ın başkanı oldu.  27 Mayıs 2018- Real Madrid Kiev'de oynanan Şampiyonlar Ligi final maçında Liverpool'u 3-1 yenerek, üst üste üç kez Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. 20 Mayıs 2018 - Galatasaray Süper Lig'in 2017-18 sezonunu şampiyon olarak tamamlayıp 21.şampiyonluğuna ulaştı.  6 Mayıs 2018- Real Madrid ve Liverpool rakiplerini eleyerek, Şampiyonlar Ligi finaline yükseldiler. Şampiyonlar Ligi finali  26 Mayıs 2018 günü Kiev'de oynanacak. 19 Nisan 2018 Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Türkiye Kupası Yarı Final rövanş karşılaşması, maçın ikinci yarısında çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi. 13 Nisan 2018- Galatasaray'dan varlık satışına devam...Riva'dan sonra Florya'da satıldı. Bu satıştan Galatasaray'a gelecek tutar 237,8 Milyon TL. Riva ile birlikte Galatasaray'ın kasasına süreç içinde toplam 999,4 Milyon TL  gi...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Ne Olacak Bu Kulüplerin Hali?(II)

Ne Olacak Bu Kulüplerin Hali?(II)

Tuğrul Akşar/5 Ekim 2013 Geçen hafta Borsa İstanbul, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'a finansal tablolarında belirlenen bazı eksiklik ve olumsuzlukların giderilmesine ilişkin bazı uyarılar yapmıştı.

Biz de bu kapsamda kaleme aldığımız geçen haftaki yazımızda bu uyarıların ne anlama geldikleri üzerinde durmuştuk. Bu hafta da kulüplerin içinde bulundukları bu olumsuzluklardan nasıl kurtulmaya çalıştıklarını sizlerle paylaşacağız.

  

Finansal darboğazlara yol açabilecek temel olumsuzluklar

  

Geçen hafta da belirttiğimiz gibi Borsa İstanbul'un kulüplere yaptığı uyarılarıüç ana başlıkta özetlemiştik. Bunları kısaca anımsayacak olursak: Borsa İstanbul özetle;

1) Kulüplerin Net işletme sermayelerinin negatif olmasını,

2) Kulüplerin Kısa vadeli yükümlülüklerinin, gelirlerinden fazla olmasını

3) Kulüplerin sahip oldukları borçlarının önemli bir bölümünün yabancı para, gelirlerinin ise yine önemli bir kısmının TL olması nedeniyle, açık döviz pozisyonu taşımalarını kulüplerin mali yapılarını tehdit eden unsurlar olarak görmüştü.

Bu maddelere ek olarak, BİST ayrıca Fenerbahçe Sportif AŞ.'nin, 189 milyon TL'na ulaşan alacaklarının kulüpten en kısa sürede tahsil edilmesini talep etmişti.

  

Kulüplerin Finansal Durumları SOS Veriyor!

Yukarıda ana başlıklarıyla ele aldığımız konuları içeren finansal verileri toplu ve özet olarak aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Kulüplerin 31.12.2012 itibariyle Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdikleri mali tablolardan oluşturduğumuz aşağıdaki tablo, bize kulüplerin mali yapılarının SOS verdiğini gösteriyor.

Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere, BİSTe kote Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonsporun KAPa (Kamuyu Aydınlatma Platformuna) gönderdikleri finansal tablolarında yer alan verilere göre kulüplerin finansal yapılarında çok önemli sorunlar bulunuyor.

Kulüplerin 31.12.2012 tarihli finansal verilerine göre tüm kulüplerin net işletme sermayeleri negatif görünüyor. Yani, kulüplerin kısa vadeli yükümlülükleri (borçları), dönen varlıklarının üzerinde. Buna göre, kulüplerin sahip oldukları kısa sürede nakde çevrilebilecek varlık ve alacaklarının, kısa vadeli borçları karşılayamaması durumu söz konusu.. Dönen varlıkların, kısa süreli borçları karşılamakta yetersiz kalması nedeniyle, günlük operasyonlar için yeterli kaynaktan yoksun olduklarını söyleyebiliriz.

  

Hiç Bir Kulübün Geliri Borcunu Karşılamıyor!

BİSTin bir diğer uyarı konusu ise, sürekli döndürülmek zorunda kalınan ve her sene ilave faiz, komisyon ve kur farkı nedeniyle giderek artan ve ödenemez duruma gelen borçlar. Kulüplerin hiç birinin bir yıllık geliri bir yıl içinde ödemesi gereken borçları karşılamıyor. Bu kapsamda bakıldığında, Galatasaray 322,7 milyon TL gelir elde ederken, ödemesi gereken borç 343,9 milyon TL'ye ulaşıyor. Fenerbahçe'nin borcu 315,2 milyon TL'ye yükselmişken, geliri 246,5 milyon TL civarında. Beşiktaş ise, 182,2 milyon TL borcu 147,4 milyon TL gelir ile çevirmek durumunda. Trabzonspora bakıldığında da 66,7 milyon TL gelirin karşılığında, kulübün 180,5 milyon TL borca sahip olduğu görünüyor.

  

Kulüplerin Özkaynakları Ekside

Borsa İstanbul'un bir başka uyarı konusu ise, kulüplerin öz sermayelerinin negatif olmasına ilişkindi. Yani, kulüplerin zaman içinde oluşan zararlarının öz kaynaklarının üzerine çıkması durumundan bahsediyoruz. Özellikle, başta transferler olmak üzere her geçen yıl kulüplerin yaptıkları harcamalar artarken, gelirlerin bu denli artmaması, kulüpleri önemli zararlara itiyor. Yıllar itibariyle biriken toplam zararlar ise, kulüplerin öz kaynaklarını eritmeye sebep oluyor. Bu durum, bir süre sonra öz kaynak açığına dönüşmeye başlıyor. Aşağıdaki tablodan da görüldüğüüzere Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonsporun öz kaynakları eksiye dönmüş durumda.

Kulüplerin BİSTe Gönderdikleri 31.12.2012 Tarihli Finansal Verileri

31.12.2012 (TL)

Galatasaray

Fenerbahçe

Beşiktaş

Trabzonspor

Toplam Gelirleri

322.700.149

246.507.758

147.426.786

66.704.358

Toplam Borç

343.947.508

315.263.882

182.225.164

123.126.247

Net İşletme Sermayesi

-287.719.426

-140.204.360

-179.853.066

-173.401.605

Özkaynaklar

-70.677.892

112.472.561

-219.774.064

-17.968.936

Net kar/Zarar

-99.879.966

1.605.236

-68.296.914

-61.181.611

  

Kulüpler Ne Yapacaklar?

Borsa İstanbul'un uyarılarına göre kulüpler öncelikle Net İşletme Sermayesi açıklarını gidermek zorundalar. Burada esas olan, kulüplerin net işletme sermayesi açıklarını karşılayabilmek için kulübe taze para girişi sağlamaları, yani yeni kaynak bulmalarıdır. Bu çeşitli şekillerde yapılabilir. Kulübün kendi faaliyetlerinden kısa sürede çok yüksek gelir yaratması kolay olamayacağı için, geçmişte olduğu gibi hisse satışından tutun da, eldeki değerli varlıkların satışına kadar bu iş götürülebilir.

Kaynak bulmanın her zaman mümkün olmadığı durumda ise kulüplerden küçülmeye gitmeleri beklenir. Ancak bu netameli bir durum olduğu için popülist politikaların da etkisiyle kulüpler bu yola pek gitmek istemezler. Çünkü, küçülme demek takım maliyetinin düşmesi, maliyetlerin kontrol altına alınması, sportif rekabet ve performanstan bir süreliğine de olsa taviz vermek anlamına gelir ki, sadece sportif başarıya odaklı tribünler bu politikadan pek hazmetmezler.

  

Taze Para Şart

Kısacası, kulüp içinde bulunduğu finansal darboğazdan kurtulabilmek için mutlaka kulübe taze kaynak bulmak zorundadır. Bunu yapabilmek için de ya gelirlerini artıracak, ya da elindeki varlıklarını satarak taze para temin etmek durumundadır. Gelirlerini kısa vadede artırmak o kadar mümkün olamayacağı için taze para için kulübün önünde yine üç yol bulunuyor: kulüp yönetimi ya eline cebine atacak, ya hisse satışı yapacak, ya da aktiflerinden veya futbolcularından bazılarını satarak nakit girdi sağlayacaktır. Aslında, bu bir küçülme politikasıdır. Süreç içinde sportif rekabet gücünü düşüreceği endişesiyle çoğu zaman bu yöntem tercih edilmez, ta ki "bıçak kemiğe dayanıncaya kadar."

Eğer bu yollardan biri tercih edilmezse, kulüp yeniden borçlanmaya yönelecektir. Borçlanmaya yönelmek ise kısa sürede kulübe bir nakit rahatlığı yaratmakla birlikte, orta ve uzun vadede sorunu daha da kronik ve yönetilemez hale getirebilir.

  

Borç Yapılanması Kulübe Zaman Kazandırır

Kulüpler var oldukça, futbol yaşamlarını devam ettireceklerine göre bir şekilde onların gelir yaratma potansiyelleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda Süper Lig'de her zaman oynayacak olmak ciddi bir gelir potansiyelini de beraberinde getiriyor. Ancak, kulüp harcamalarının mali yapıyı bozması, kulübüçeşitli arayışlara götürür. En azından yeni kaynak bulunamıyorsa, çeşitli alternatifler kullanılarak, mevcut kısa vadeli borçların vadeleri uzatılıp kulübün üzerindeki borç baskısı azaltılabilir. Kulübün kısa süreli yükümlülüklerinin ötelenmesi ya da ileriki yıllara yayılması, kulübe finansal anlamda nefes aldırır. Bu aynı zamanda görsel olarak bilançoyu da düzeltir, dengeler. Kısa vadeli borçların, toplam borçlanma içindeki payının azaltılması, kulübün üzerindeki finansman yükünü hafifletir. Kulübün finansal yapısıüzerinde borç baskısının azalması, kulübün sportif rekabet gücüne olumlu etki yapar. Kulüp gündelik operasyonlarını gerçekleştirmekte zorlanmaz. Sıcak para ihtiyacı minimuma iner.

  

Diğer Bilançoyu Dengeleme Yöntemleri

Günlük finansal yaşamda çokça başvurulan yöntemlerden birisi de, Vergi Kanunlarının veya ilgili diğer yasaların verdiği olanaklardan yararlanarak, kulübün bilançosunu dengeleyebilme yöntemlerine başvurmaktır. Buna kısaca, "bilanço makyajı" da denilebilir. Aslında, gerçek durum değişmemekle birlikte, bilanço teknikleri kullanılarak, kağıt üzerinde külübün bilançoları daha dengeli hale getirilebilir. Bu konuda en çok kullanılan yöntemlerden birisi, yasanın da verdiği izinle kulüplerin sahip oldukları assetlerini değerleme yoluna gitmeleridir. Mevcut varlıklar veya futbolcuları yeniden değerleyerek, dönen varlıkların değerleri arttırmak suretiyle kulübün varlıklarışişirilir ve kısa süreli borçlar ile dönen varlıklar arasındaki olumsuz fark giderilerek veya yeni oluşan olumlu fark özkaynaklara eklenerek, kulübün kısa süreli kredi değerliliği daha iyi, özkaynak yapısı da daha güçlü bir hale getirilmiş olur. Ama bunun gerçekte kulübe katkısı kaydi anlamda olur, ne var ki taze para ihtiyacı hala devam ediyordur.

  

Finansal Fair Play Sıkıştırıyor

Ancak, 2014-15 sezonuyla birlikte UEFA Finansal Fair Play kriterlerinin hayata geçirilecek olması nedeniyle, kulüpler borçlanmalarını da iyi yönetmek ve özellikle futbol dışından gelen fonları kaynaklarına iade etmek durumundadır. Bu nedenle, kulüplerin başta başkanlar olmak üzere kulüp yöneticileri ile üçünçü kişilere olan borçları, kulüpler tarafından alacaklılarına ödenmek zorundadır.

UEFA'nın FFP kapsamında getirdiği bir önemli kısıtlama da, "kabul edilebilir zarar" uygulamasıdır. Bu uygulamaya göre, kulüplerin 2014-15 sezonundan başlamak üzere yapabilekleri zarar tutarı yıllık maksimum 45 milyon Euro ile sınırlandırılmıştır. Bu tutar 201ilerleyen yıllarda 30 milyon Euro olarak belirlenmiştir.

  

Kabul Edilebilir Zarar Uygulaması

UEFA Finansal Fair Play uygulamaları kapsamında 2013-2017 sezonları arasında kulüpler için Kabul Edilebilir Zarar uygulamasına yöneldi ve yapılabilecek zarar tutarlarını belirledi. Buna göre kulüpler için Kabul Edilebilir Zarar kavramı, Bir İzleme Döneminde lisans sahibi kulübün gelir ve giderleri arasındaki maksimum fon açığını anlatıyor. Buna göre, 2011-12 ve 2012-13 sezonlarında profesyonel futbol kulüplerinin yapabilecekleri maksimum zarar 45 Milyon Euro, 2012-2017 sezonları arasında da bu tutar 30 Milyon Euro olarak belirlendi. 2017-18 sezonundan itibaren de kulüplerin kabul edilebilir zararları ise 30 Milyon Eurodan daha az olmak zorunda. ( bu konuda daha detay bilgi için bkz. " Kulüpleri Bekleyen Tehlike Finansal Fair Playde Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?"  http://www.futbolekonomi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2585:kuluepleri-bekleyen-tehlike-finansal-fair-playde-baa-ba-noktas-nasl-hesaplanr-&catid=122:tugrul-aksar&Itemid=58 )

  

Zarar Eden Kulüp Sermaye Koymak Zorunda!

"Kabul edilebilir zarar" tutarının üzerinde zarar eden kulüp, bu farkı gidermek zorundadır. Buna UEFA Başa Baş Noktası” demektedir. Örneğin 2014-15 sezonunda 50 milyon Euro zarar eden bir kulüp " kabul edilebilir zarar" tutarı olan 45 milyon Euro'nun üzerindeki 5 milyon Euro'luk zararı nakden gidermek durumundadır. Kulüpler ilgili yılda zarar yapıyorlar ve bu zarar tutarı, "Kabul Edilebilir Zarar Tutarı" üzerindeyse, izleyen yıllarda bu zararın azalıp azalmadığına bakılıyor. İzleyen yıllarda da zararda bir azalma gözlemlenmiyor ya da öz kaynak açığı giderilemiyorsa, söz konusu kulüp Finansal Fair Play testini geçemeyeceğinden UEFA Lisansı alamıyor.

  

Sonuçta, kulüplerimizin içinde bulundukları finansal durum kulüplerimizin geleceklerini ve rekabet güçlerini tehdit eder durumda. Bu sorunlar giderilmediği sürece sağlıklı bir mali yapıya ve sürdürülebilir iktisadi duruma ulaşmamız, sportif performansımızı yukarılara taşımamız çok mümkün görünmüyor. Bu sorunlar FFP ile daha da ağırlaşacak gibi görünüyor.

Bu darboğazlardan kurtulabilmenin ve sportif rekabette geride kalmamanın yolu, sağlıklı ve rekabetçi bir mali yapıdan geçiyor. Bunu tesis etmekse, ancak kurumsal yönetimi kulüplerimize egemen bir örgüt modeli haline getirmekten geçiyor. Aksi taktirde, kulüplerimizi hiç te güzel günler beklemiyor.{jcomments on}Bu İçerik  14163  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

17.07.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

91.359

1,80

 bjk BJKAS

2,46

1,23

 fb FENER

28,84

0,49

 gs GSRAY

1,67

1,83

 trabzon TSPOR

1,33

1,53

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 18601132

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 34  24   3    7   75  33   42    75 
2  Fenerbahçe  34  21  9  4  78  36  42  72
3 Başakşehir

 34

 22  6  6  62  34  28  72
4

Beşiktaş

 34  21  8  5  69

 30

 39  71
5 Trabzonspor
 34  15  10  9  63  51  12

 55

6

Göztepe

 34

 13 

 10  11  49  50  -1  49
7

Sivasspor

 34  14  7  13  45  53  -8  49
8

Kasımpaşa

 34  13  7  14  57  58  -1  46
9

Kayserispor

 34  12

 8

 14  44  55  -11  44
10

Malatyaspor

 34  11  10  13  38  45  -7  43
11 Akhisarspor  34  11  9  14  44  53  -9  42
12 Alanyaspor  34  11  7   16   55  59  -4  40
13 Bursaspor  34  11  6  17  43  48  -5  39
14 Antalyaspor  34  10  8  16  40  59  -19  38
15 Konyaspor

 34

 9  9  16  38  42  -4  36
16 Osmanlıspor

 34

 8  9  17  49  60  -11  33
17 Gençlerbirliği  34  8  9  17  37  54  -17  33
18 Karabükspor   34   3  3  28  20  86  -66  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.