x
21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 2 Ekim 2017- Premier Lig'in yayıncı kuruluşu BskyB, Google, Apple, Facebook, Netflix ile yaptığı sözleşmelerle, Premier Lig kulüplerine 2016-19 için yıllık yaklaşık 2.1 Milyar € daha ekstra ödeme yapacak. Buna göre PL'in yıllık na... 11 Eylül 2017- Deloitte, 26. Futbol finans raporu, "Annual Review of Football Finance, 2017" yi yayınladı. Rapora göre, Avrupa Futbol piyasasının büyüklüğü 24.6 Milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa'nın en fazla kazanan ligi ise 4.8 Milyar Euro... 31 Ağustos 2017-  Barcelona Neymar Jr’dan boşalan 11 numaraya, Borussia Dortmund’dan bonuslarla birlikte yaklaşık 150 milyon Euro’ya Ousmane Dembele'yi transfer etti. 27 Ağustos 2017- Beşiktaş Kulübü'nün Divan Kurulu toplantısında toplam borcunun 1 milyar 766 milyon 209 bin 342 TL olduğu açıklandı. 5 Ağustoa 2018- Fransız PSG kulübü, tarihin en yüksek maliyetli transferini gerçekleştirdi. PSG 220 Milyon Euro bedelle Barça'nın yıldızı Neymar'ı transfer etti. 20 Temmuz 2017- İspanyol Futbol federasyonu başkanı Angel Maria Villar, polisin federasyona ilişkin yürüttüğü yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Satılamayacak Maçların Biletleri Nasıl Satılmalı?

Satılamayacak Maçların Biletleri Nasıl Satılmalı?


Tuğrul Akşar/23 Kasım 2013 İki hafta öncesi yine bu sütunlarda “Stat Gelirleri Nasıl Artırılır? Başlığıyla bir makaleyi kaleme almıştım. Bu yazımızda kısacası, giderek bir show-business’a dönüşen futbol endüstrisinde statların doldurulmasının önemi ve bunun nasıl doldurulabileceğine ilişkin bazı stratejik satış planlamaları üzerinde durmuştuk.


Görmüştük ki, statlarını full kapasite kullanan takımlar, zaman içinde kazandıkları mali başarıyı, sportif rekabeti artırmada etkin olarak kullanabiliyorlar ve bu sayede rakiplerine ciddi farklar atabiliyorlardı. Tüm bunların sonucunda da elit kulüp olabilme yolunda hızla ilerleyen bu kulüpler, Avrupa ve Dünya futbol pastasından ciddi pay alabiliyorlardı.


Aslında, günümüz futbolunda statların koltuk başına yarattıkları katma değer çok önemli hale geldi. Bunun farkına varan kulüpler, devasa yüz binlik statlar yerine, daha kompakt ama koltuk başına en az iki kat ya da daha fazla kazanç getirecek konseptte stat inşalarına yöneldiler veya eskiyen statlarını bu anlayışa göre yenilemeye başladılar. Bunun sonucunda özelikle başta maç günü gelirleri olmak üzere, reklam, medya, sponsorluk ve diğer ticari gelirlerini artırmayı başarabildiler.


Bu haftaki yazımız, yukarıda bahsettiğimiz makalemizi tamamlayacak son yazı niteliğinde. Bu nedenle, bu hafta her futbol takımı için çok elzem bir konuyu sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Bir kulüpte işler her zaman yolunda gitmeyebilir ya da her maçta stadı doldurmakta zorluk çektiğiniz anlar veya maçlar olabilir. İşte futbol pazarlamasının hünerini burada konuşturup başarıyı yakalaması gerekir.

 

Satılamayacak Maç Var mıdır?


Bazen işler yolunda gitmez, beklenen sonuçlara ulaşılamaz, taraftar müşterinin eski ilgisi kalmaz, kulüp boş tribünlere oynamak durumunda kalabilir. Bu durum gerçekte futbol kulüplerinin sıkça karşılaştıkları sıkıntılı bir atmosferdir ve çoğu zaman kulüpler bu sorunla başa çıkmanın yollarını ararlar. İşte, bu yazı tam da onlara göre kaleme alınmış bir makaledir.


Her kulübün bir bilet satış stratejisi bulunur. Bu strateji kulübün endüstriyel gelişimden pay alma stratejisinin en önemli parçalarından birisidir. Bilet satışları çoğu zaman iyi planlama yapılmadığında kulüpler için ciddi bir düş kırıklığı da yaratabilir. İşin sonu, nihayetinde stadın satılması ve buradan gelecek paraya bağlıdır. Ne kadar çok para, o kadar çok rekabet üstünlüğü demektir.


Bazı maçlar sezon içinde çok da fazla çaba harcamadan biletlerin kolayca satılabileceği sanılsa da, her bir maç için ayrı bir strateji ve taktik oluşturmak gerekir.


Bilet Satışlarını Artırabilmenin Yolu, Maçların İyi Segmente Edilmesinden Geçer!


Günümüzde kulüpler biletlerinin çok önemli bir bölümünü sezon başında kombine satışına yönelerek gerçekleştiriyorlar. Bu satış modeliyle daha lig başlamadan önemli tutarda bir para kulübün kasasına giriyor ve kulüp çok rahatlıkla nakit ve stat satış planlamasını yapabiliyor. Diğer bir satış şekli ise klasik gişe satışı yoluyla bilet satışını gerçekleştirmek. Klasik satış yönteminin bugün nispeten kombine bilet satışları karşısında gerilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.


Bilet satışlarında nasıl bir yol izleneceği tamamıyla biraz da fikstüre bağlıdır. Eğer, kulüp için zorlu maçlar daha sezonun başında oynanacaksa, buna göre farklı, fikstürün sonuna doğru oynanacaksa buna göre değişik stratejiler oluşturulmalıdır ve her bir maçın önemi, popülaritesi, izlenilirliği, rakibin gücü, repütasyonu, iklimsel koşullar, siyasi ve ekonomik konjonktür, özel bir güne denk gelmesi, geçen sezon ki performans, sezon başında yapılan transferler, kulüp yönetiminin tribünlere yaklaşımı ve daha buna benzer çoğu değişken, bilet satışlarında izlenecek stratejiyi etkiler ve belirler. Bu değişkenler aynı zamanda maç bilet fiyatlarının denge noktasının belirlenmesinde de önemli bir rol oynar. Yani, taraftar tüketicinin almak için göstereceği talep ile kulübün bu talebi karşılamaya yönelik belirleyeceği bilet miktarı (arz) satış fiyatının belirlenmesini sağlar. Belirlenecek bilet fiyatı kulüp için olduğu kadar taraftar tüketici için de optimal bir fiyatta olabilmelidir ki, bu arza bir talep gelebilsin ve satış fiyatı oluşsun. Bazen Anadolu takımlarının ciddi bir strateji izleme yerine, işin kolaycılığına kaçarak, önemli maçların bilet fiyatlarını yüksek tutarak, maksimum hasılata ulaşma çalışmalarının sonucu hep başarısız olmuştur.


Yukarıdaki nedenlerden dolayı her maçın kendi içinde satış stratejisi daha sezon başından itibaren planlanmalı, her bir maç için yukarıda saydığımız olası değişkenlerin, maç satış hasılatına etkilerini olabilecek olumsuz etkilerini minimize edebilmenin yoları aranmalıdır.


Önceden Satış Senaryosu Nasıl Oluşturulmalı?


Bugün kulüpler biletlerini ya da kombine kartlarını çeşitli strateji ve taktiklerin en uygun kombinasyonlarını kullanarak gerçekleştiriyorlar. Yukarıda dile getirdiğimiz değişik parametrelerin satışa etkilerini olumlu ya da olumsuz anlamda ölçerek, belirleyerek değişik satış senaryoları oluşturuyorlar.


Buna göre, futbol pazarlaması fikstür çekildiği andan itibaren tüm olanaklarını kullanmaya başlar. Bu aşamada kulüpler stadı önceden satmanın yolunu ararken, ilk olarak satılamayacak veya stadı dolduramayacak maçlara yoğunlaşmalılar. Çok ilgi çekecek maçlarda bile gerekli pazarlama ve satış stratejileri ustaca oluşturulmazsa, o maçlarda bilet satışı beklenenin çok gerisinde kalabilir.


Kulüp bu aşamada temelde maçlarını iki şekilde kategorize etmelidir. 1) Çok ilgi çekecek, izlenilirliği yüksek maçlar, 2) Reyting gücü düşük, satışı kolay olmayan maçlar… Burada her iki durum için de farklı satış ve pazarlama stratejileri uygulanmalıdır. Klasik deyimle kolay maç olmadığı için, çok ilgi çekecek maçlarda bile uygun satış ve pazarlama stratejileri izlenmezse, kulüp hayal kırıklığı yaşayabilir. Ancak, kulüp pazarlama ve satış yönetiminin en önemli görevi öncelikle satılamayacak maça odaklanmak olmalıdır.


Kulüplerin Etkin Satış Yapabilmeleri İçin Federasyon Fikstürü Daha Erken Belirlemelidir


Kulüplerin bilet satış gelirlerini artırabilmeleri için Federasyon’un fikstürü Premier Lig’de olduğu gibi en az iki ay öncesinden belirlemesi gerekir. Ülkemizde sezon fikstürleri bir ay öncesinden belirlenmektedir. Örneğin, 2013-14 sezonunun fikstürü 17 Temmuz 2013 günü belirlenmiş, maçlar da 17 Ağustos’da başlamıştır. Bu bir aylık süre kulüplerin daha etkin pazarlama ve satış stratejileri oluşturmaları için yeterli değildir.


Uçak Bileti Satar Gibi maç Bileti Satmak!


Maç günleri önceden, tam zamanları da daha sonra ayrıca belirlenebilir. Burada aynen uçaklarda koltuk satışına benzeyen bir senaryo kulüp için hayat kurtaran bir senaryodur. Mümkün olduğunca daha fazla satış yapabilmek, öncelikle koltukları doldurabilmek, daha sonra da satılamayan koltukları satmaya çalışmak.


Satılamayacak Maçların Biletlerini Nasıl Satmalı?


Bu maçlar satış ve pazarlaması için zaman ve emek isteyen maçlardır. İlgi en alt düzeydedir ve bu ilgiyi yukarılara taşıyacak, buna bağlı olarak satışı artırabilecek stratejilere gereksinim vardır. Bu maçların genel karakteristiklerine bakıldığında; rakiplerin nispeten zayıf olduğu, maçın sonucunun herhangi bir önem arz etmediği, takımın iyi bir sezon geçirmediği, iyi oyuncuların sakat ya da ilk on birde yer alma ihtimallerinin düşük olduğu, maçın gün ve saatinin çok kısa süre önce ilan edildiği, hafta içi veya iş saatlerinde oynandığı, televizyondan açık olarak yayınlandığı, hava durumunun çok da maç izlemeye izin vermediği, aynı saatte bir başka önemli etkinliğin olduğu gibi konular ön plana çıkmaktadır.


Bazı futbol pazarlama ve satışçılarına göre bu tür maçlara ekstra bir çaba harcanmamalı, daha çok gelir getirecek maçlara odaklanılmalıdır. Ben bu görüşte değilim. Aksine, satılamayacak maçları satmak bir hüner ve kazançtır.


CRM'i Etkin Kullanmak


Bu amaçla ben kulüplerimize yoğun bir şekilde CRM’i kullanmalarını öneriyorum. Yani, müşteriye alternatif dağıtım kanallarını kullanarak, telefonla, SMS ile, postayla, sosyal platformlarla, e-maille ulaşmayı kastediyorum. Bunun için de kulübün daha başlangıçta iyi bir taraftar müşteri veri havuzuna sahip olması gerekiyor. Tüm müşteri taraftarın iyi segmente edilmesi, taraftar tüketicinin bilgilerinden sağlıklı ve zengin bir veri deposu oluşturulması, bu işte başarıyı yüzde ellinin üzerinde artıracak faktör olarak karşımıza çıkıyor.


Müşteri Taraftar Odaklılık Endeksi Oluşturulmalıdır


Yine, taraftar tüketicinin nabzının sürekli elde tutulacağı ve onun davranış kalıplarının belirlenerek, ona doğru ve en uygun satışın maksimum gelir yaratacak şekilde gerçekleştirilebilmesi için Müşteri Taraftar Odaklılık Endeksi oluşturulabilir. Bu endeks sayesinde taraftar müşterinin memnuniyeti, geri dönüşü ve geri bildirimleri alınarak, buna göre proaktif satış aksiyonları alınabilir. Satışı zor maçlar daha kolaya dönüştürülebilir. Taraftar Tüketicinin bu sayede kendisinin kulüpçe değerli görüldüğü ve önem verildiği düşüncesi de yaygınlaştırılarak, sıkıntılı günlerde daha organize destek ve yardım kampanyalarından olumlu sonuçlar alınabilir.


Satılması Zor Maçların Satış ve Pazarlanmasına Ayrılacak Zaman


Satılması zor maçların satış ve pazarlanmasına ayrılacak zaman ve harcanacak enerji diğer maçlardan çok daha fazla olmamalıdır. Ancak bu maçların sartış stratejileri, diğer maçların pazarlama ve satış stratejilerinden önemli farklılıklar gösterir. Burada kritik başarı faktörü, daha sezon başında bu maçların belirlenerek, buna göre proaktif stratejilerin oluşturulmasıdır. Bu maçlar için taraftar müşteriye verilecek promosyonu bütçesi dengeli bir şekilde belirlenmelidir. Taraftar müşteri ile iletişim olanaklarını bu maç öncesi ekstra artırmak gerekir. Bu maçlara ilişkin stat içi etkinlikler, satışı kolay maçlara göre önemli farklılıklar gösterir. Bu farklılıkların belirlenerek, kulübün buna uygun aksiyonlar alması bir zorunluluktur.


Maça Gelmeyen Taraftar Müşterinin Biletinin Değerlendirilmesi


Bir diğer önemli konu da, kombine bileti bulunan taraftar müşterilerden, bu maçlara gelemeyecek olanların önceden belirlenmesine yönelik farklı aksiyonlar alınması konusudur. Bu amaçla taraftar müşterilerin biletlerinin mutlaka maç öncesi kulüp tarafından değerlendirilmesine olanak sağlayacak aksiyonların alınması, hem stadın doldurulması, hem de ilave gelir yaratmak bakımından son derece önemlidir. Buna ilişkin oluşturulacak iş planları, alınacak aksiyonlar ve belirlenecek strateji ve taktikler ise ayrı bir yazı konusunu oluşturuyor.{jcomments on}

Bu İçerik  10194  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

15.12.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

109.596

-0,06

 bjk BJKAS

4,12

1,48

 fb FENER

36,12

1,92

 gs GSRAY

6,35

0,32

 trabzon TSPOR

2,18

0,93

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 16416597

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 15  10   2    3   33  19   14    32 
2 Başakşehir  15  9  3  3  25  16  9  30
3 Fenerbahçe

 15

 8  5  2  31  19  12  29
4

Beşiktaş

 15  7  6  2  23

 13

 10  27
5 Kayserispor
 15  7  6  2  23  17  6

 27

6

Göztepe

 15  8  3  4  28  23  5  27
7

Trabzonspor

 15  7  4  4  31  27  4  25
8

Bursaspor

 15  7  3  5  27  17  10  24
9

Sivasspor

 15  7

 1

 7  20  25 -5  22
10

Akhisarspor

 15  5  4  6  20  25  -5  19
11 Kasımpaşa  15  5  3  7  24  29  -5  18
12 Alanyaspor  15  5  2   8   26  29   -3  17
13 Malatyaspor  15  4  4  7  18  23  -5  16
14 Osmanlıspor  15  4  2  9  22  27  -5  14
15 Konyaspor

 15

 4  2  9  15  21  -6  14
16 Antalyaspor

 15

 3  5  7  15  26  -11  14
17 Gençlerbirliği  15  3  3  9  19  31  -12  12
18 Karabükspor   15   2  2  11  13  26  -13  8

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.