x
21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 2 Ekim 2017- Premier Lig'in yayıncı kuruluşu BskyB, Google, Apple, Facebook, Netflix ile yaptığı sözleşmelerle, Premier Lig kulüplerine 2016-19 için yıllık yaklaşık 2.1 Milyar € daha ekstra ödeme yapacak. Buna göre PL'in yıllık na... 11 Eylül 2017- Deloitte, 26. Futbol finans raporu, "Annual Review of Football Finance, 2017" yi yayınladı. Rapora göre, Avrupa Futbol piyasasının büyüklüğü 24.6 Milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa'nın en fazla kazanan ligi ise 4.8 Milyar Euro... 31 Ağustos 2017-  Barcelona Neymar Jr’dan boşalan 11 numaraya, Borussia Dortmund’dan bonuslarla birlikte yaklaşık 150 milyon Euro’ya Ousmane Dembele'yi transfer etti. 27 Ağustos 2017- Beşiktaş Kulübü'nün Divan Kurulu toplantısında toplam borcunun 1 milyar 766 milyon 209 bin 342 TL olduğu açıklandı. 5 Ağustoa 2018- Fransız PSG kulübü, tarihin en yüksek maliyetli transferini gerçekleştirdi. PSG 220 Milyon Euro bedelle Barça'nın yıldızı Neymar'ı transfer etti. 20 Temmuz 2017- İspanyol Futbol federasyonu başkanı Angel Maria Villar, polisin federasyona ilişkin yürüttüğü yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Premier Lig, Nasıl Premierleşti?

Premier Lig, Nasıl Premierleşti?

Tuğrul Akşar- 15 Ocak 2014 İngiliz Premier Lig’i her hafta 174 ülkede yaklaşık 600 milyon kişi tarafından ilgiyle izleniyor. 

 

Premier Lig, altıya yakın takımın şampiyonluk yarışı verdiği, her takımın birbirini yenebilecek kadar rekabetçi olduğu, üstün futbol kalitesi ve yüksek mücadele gücüyle doksan dakikasının heyecanla geçtiği, hakemlerin olur olmadık şekilde düdük çalıp heyecan fırtınasını kesmediği, oyuncuların bizdeki gibi her şeye itiraz etmediği, her hafta tüm takımların statlarının dolu olduğu, 25 farklı kamerayla izlenen maçların yüksek kalite ve çözünürlükte seyirciyle buluşturulduğu, çoğu maçın gündüz oynandığı, izleyene son derece keyif veren, reytingi yüksek, para basan bir lig. Basketbolda NBA neyse, futbolun NBA’i de İngiliz Premier Lig. 

 

Peki, İngilizler bu işi nasıl becermişler de, tüm dünya onları izliyor? Bizim örnek alabileceğimiz neleri var? Bu ligi Avrupa’da diğer liglerden farklı kılan belli başlı özellikleri neler? 

 

Premier Lig futbolun kaderini değiştirdi

 

Avrupa’nın her zaman sportif ve parasal anlamda en gözde liglerinden birisi olan İngiltere Ligi 1980’li yıllarda bir yandan yükselen holiganizmin etkisiyle, diğer taraftan futbolun endüstriyel yükselişi ile kendisini yenileyebilmek ve futbol pastasından daha fazla pay alabilmek için İngiltere Futbol Federasyonu’nun aldığı radikal bir kararla 1992’de feshedilerek yerine Premier Lig kuruldu. Bu yeni yapılanmayla, futbol Ada’da yönetsel, sportif, iktisadi ve mali olarak yeniden formatlandı. Rekabet yeniden kuruldu. Bu yeni yapılanmayla Premier Lig tekrar Avrupa ve dünyanın en önemli ligi haline geldi.

 
İngilizler lig formatını değiştirip Futbol ligini Premier Lig’e dönüştürdüklerinde önlerine üç temel hedef koymuşlardı. Bunlar;

 

1) Premier Ligi dünyanın en ilgi çekici ve en iyi ligi haline getirmek, 

2) Bu amaçla rekabeti artırarak, kaliteyi yükseltip Premier Lig’i tüm dünyaya satabilmek ve bu sayede futbol endüstrisinden maksimum pay alabilmek, 

3) İngiliz futbolunu başta milli takım olmak üzere uluslararası her alanda başarılı olabilmesini sağlayabilmek.

Yukarıda ifade ettiğimiz hedeflere uygun stratejilerle Premier Lig yapılanması, Avrupa’da ve dünyada kulüp futbolunun yüceltilmesinde, futbolun show business’e dönüşmesinde en önemli faktörlerden birisi oldu.

 

İngilizler yeni yapılanmayla, rekabeti yeniden organize ettiler. Futbola en büyük zararı veren teşvik, şike, rüşvet ve şiddet gibi anti-futbol ögelerini futbol dünyalarından çıkarttılar ve bu konularda sıfır toleransa yöneldiler.

 

Statların konfor ve güvenliklerini artırıp standartlarını yükselttiler. Ayakta maç izlemek yasaklandı. Statlara ilk kez güvenlik amaçlı kamera kurma zorunluluğu getirildi. Statların ekonomik getirileri maksimize olacak şekilde dizayn edildi.

 

Premier Lig’in kuruluş amaçları

 

Bu yapılanmaya geçerken, İngiliz Futbol Federasyonu (FA) öncelikle çok geniş katılımlı bir “Futbolun Geleceği Toplantısı” düzenledi ve bu toplantıda, futbolun paydaşı olarak görülebilecek kesimlerin görüşlerini aldı. Bunu yaparken de, Avrupa’nın en iyisi olabilmek için Premier Lig’in kuruluş amaçlarını; hem saha içi hem de dışında dünyanın izlediği bir numaralı ligi haline getirmek; İngiliz futboluna olan ilgiyi maksimize etmek; seyircilerin statlara gelişini artırmak; medyanın futbola olan etkisini optimum düzeyde kullanmak; futbol kulüplerinin ticari gelirlerini artırmak ve böylelikle gerek kendi gerekse bu ligde yer alan kulüplerin finansal durumlarını güçlendirmek; FA ve UEFA gibi düzenleyici otoriteler ile işbirliği içerisinde futbolun İngiltere ve uluslararası arena da gelişimini sağlamak; son derece rekabetçi bir platform yaratarak bu ligi oluşturan kulüplerin Avrupa ve dünya çapında düzenlenen Kupa organizasyonlarında azami başarıyı yakalamasını teşvik etmek ve ana hedef olan Dünya Kupası’nı kaldırmak amacıyla İngiliz futbolunun başta milli takım olmak üzere uluslararası her alanda başarılı olabilmesi amacıyla yetenekli futbolcuların gelişimini tüm kaynaklarıyla desteklemek olarak belirledi.

Sevgili dostum ve futbolekonomi.com yazarlarından Mete Ikiz’in bu konuda futbolekonomi.com’da kaleme aldığı “İngiliz Futbol Endüstrisi” yazı dizisi bize çok önemli ip uçları veriyor. Premier Lig’in nasıl bir show dünyasına dönüştüğünü detayıyla ele alıyor. Okumak isteyenler için bu linke bakılabilir. (http://futbolekonomi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=279:ngiliz-futbol-enduestrisi-ii& catid=126:mete-ikiz&Itemid=58) 

 

Premier Lig’de gelirler astronomik arttı

 

Premier Lig’in kurulmasıyla İngilizler ligde rekabetçi dengeyi artırarak, futbol klaitesini yükseltmede son derece başarılı oldular. Kıran kırana maçların oynandığı Premier Lig’de izlenilirlik giderek arttı, statlar dolmaya başladı. Geçen 21 yılda uygulanan doğru stratejilerle, Premier Lig yönetimi 170 milyon euro civarındaki TV yayın, sponsorluk ve ticari gelirlerini astronomik olarak artırarak, 2.5 milyar euroya kadar yükseltebilmeyi başarabildi. 

 

Yine, bonservis bedelleri üzerinden değeri 3.7 milyar euroya kadar yükselen Premier Lig, en yakın rakibi İspanyol La Liga’ya 1.2 milyar euro fark atar hale geldi. Ortalama kulüp değeri 188 milyon euro’ya ulaşan Premier Lig’de, 100 milyon euro ve üzerinde değere sahip 11 kulüp bulunuyor. Ortalama oyuncu değeri ise 7.1 milyon euro civarında...

Dünyanın en değerli kulübü 1.8 milyar dolarlık değeriyle bir Premier Lig ekibi Manchester United oldu.

 

Premier Lig’de kulüpler şirket şeklinde kuruldukları için, hisseleri alınıp satılabilmekte, borsada işlem görebilmekteler. Bunu avantaja çeviren Premier Lig’e son on yılda yaklaşık 8.5 milyar euro yabancı sermaye girişi oldu. 

 

Premier Lig Avrupa’nın en borçlu ligi

 

Premier Lig üstün pazarlama ve satış stratejileriyle, yıllık yarattığı 2,5 milyar euroluk futbol gelirine ulaşıp Avrupa’nın en zengin ligi konumuna gelirken, diğer taraftan sahip olduğu 3.5 milyar euroluk borç ile de Avrupa’nın en borçlu ligi konumunda. Bu durum Premeier Lig CEO’su Scadumore’a göre sürdürülemez bir durumu ifade ediyor. UEFA Finansal Fair Play uygulamalarının en çok vuracağı kulüp te bu ligde yer alıyor. Bunun telaşesi içindeki Premier Lig kulüpleri, bu durumdan çıkmanın yollarını arıyor. 

 

Sahip olunan gelir ve borçlanma düzeyinin, İngiliz kulüplerine haksız rekabet üstünlüğü sağladığının farkında olan Michel Platini, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için Finansal Fair Play uygulamasından taviz vermek istemiyor ama diğer taraftan İngiliz kulüplerini bu gösterinin dışına itme cesaretini de henüz gösterebilmiş değil.

 

Avrupa’da en fazla yabancı Premier Lig’de

 

Ülkemizde yabancı oyuncu sayısı tartışıla dururken, 20 takımda 524 futbolcunun yer aldığı Premier Lig adeta bir yabancı cennetine dönüştü. Premier Lig %67.9 yabancı oyuncu yüzdesiyle Avrupa’nın en çok yabancı oyuncusuna sahip lig konumuna geldi.

UEFA sıralamasında 2., FIFA sıralamasında ise 13. Sırada bulunan İngiliz futbolu, 1992-2013 yılları arasında Şampiyonlar Ligi’nde 9 kez finale yükselmeyi ve 4 kez de kupayı Ada’ya götürebilme başarısı sergileyebildi. UEFA Avrupa Ligi’nde ise aynı dönemde 4 kez final oynayan İngiliz takımları, sadece 2 kez mutlu sona ulaştılar.

 

Sonuç

 

Premier Lig bize ne kadar örnek olur, orasını bilemem ama bu ligden öğreneceğimiz çok önemli şeyler var. Şirket şeklinde organize olmuş kulüpler birliği olan Premier Lig mevcut organizasyonel yapılanması ile bugün Süper Lig’e çok uygun bir model olarak görünmüyor. Ancak, bu ligin sahip olduğu iktisadi, mali ve sportif performansı, bize bu konularda yapabileceğimiz bazı şeylerin olduğunu gösteriyor.{jcomments on} 

Bu İçerik  11131  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

15.12.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

109.596

-0,06

 bjk BJKAS

4,12

1,48

 fb FENER

36,12

1,92

 gs GSRAY

6,35

0,32

 trabzon TSPOR

2,18

0,93

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 16416594

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 15  10   2    3   33  19   14    32 
2 Başakşehir  15  9  3  3  25  16  9  30
3 Fenerbahçe

 15

 8  5  2  31  19  12  29
4

Beşiktaş

 15  7  6  2  23

 13

 10  27
5 Kayserispor
 15  7  6  2  23  17  6

 27

6

Göztepe

 15  8  3  4  28  23  5  27
7

Trabzonspor

 15  7  4  4  31  27  4  25
8

Bursaspor

 15  7  3  5  27  17  10  24
9

Sivasspor

 15  7

 1

 7  20  25 -5  22
10

Akhisarspor

 15  5  4  6  20  25  -5  19
11 Kasımpaşa  15  5  3  7  24  29  -5  18
12 Alanyaspor  15  5  2   8   26  29   -3  17
13 Malatyaspor  15  4  4  7  18  23  -5  16
14 Osmanlıspor  15  4  2  9  22  27  -5  14
15 Konyaspor

 15

 4  2  9  15  21  -6  14
16 Antalyaspor

 15

 3  5  7  15  26  -11  14
17 Gençlerbirliği  15  3  3  9  19  31  -12  12
18 Karabükspor   15   2  2  11  13  26  -13  8

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.