x
6 Nisan 2017- Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, 34 oyla UEFA yönetim kurulu üyesi seçildi. UEFA'nın 41. genel kurulunda alınan kararla Şenes Erzik'in UEFA'yı FIFA'da temsil etme görevi de sona erdi. 19 Mart 2017- UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline kalan takımlar belli oldu. Bayern Münih-Real Madrid, Barcelona-Juventus, Atletico Madrid-Leicester City, Borussia Dortmund-Monaco, yarı final için mücadele edecekler. 10 Şubat 2017- Galatasaray Başkanı Özbek, kulübün bankalara olan borcunun, Riva ve Florya projeleri sonrası kulüp kasasına giren son ödemelerle birlikte 750 milyon TL 'den  430 milyon TL civarına gerilediğini ifade etti.  28 Ocak 2017- Deloitte'un 2015-16 sezonuna ilişkin düzenlediği Para Ligi raporunda Manchester United 689 Milyon Euro'luk geliriyle, 11 yıl aradan sonra tekrar lider oldu. 2,ve 3. Sırada 620'şer Milyon Euro ile Barcelona ve R.Madrid yer aldı. 24 Ocak 2017- Türk futbolunun duayenlerinden Gençler Birliği kulüp başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında yaşamını yitirdi. 23 Ocak 2017- Para Ligi'nde iki Türk takımı. Deloitte'un 2015-16 Para Ligi'ne FB 25. Galatasaray ise 30.sıradan girdi.   2 Ocak 2017- Türk futbolu 10 yılda 5 kat büyüdü, gelirler 2 milyar TL'yi aştı. 5 Aralık 2016- Football Leaks ile Jose Mourinho ve C.Ronaldo başta olmak üzere, bir çok ünlü oyuncu vergi kaçırmakla itham ediliyor. 21 Kasım 2016- Önümüzdeki 5 sezonun Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakaları yayın haklarının devri için düzenlenen ihaleyi 500 milyon dolarla Digiturk kazandı. 17 Kasım 2016- Barcelona, Japon internet firmalarından Rakuten ile 2017-18 sezonu için 58 milyon Dolarlık forma sponsorluğu için anlaştı. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Türk Futbolunun Yapısal Sorunlarına Nasıl Bir Devrim? (1)

Türk Futbolunun Yapısal Sorunlarına Nasıl Bir Devrim? (1)

Tuğrul Akşar/19 Ocak 2014 Milli takımlar teknik direktörü Fatih Terim 9 Ocak 2014'te Belek'te Süper Lig teknik direktörleriyle yaptığı toplantıda "Artık sorunları hepimiz biliyoruz. Teşhisten çok öteye gittik. Tedavi, hem de radikal bir şekilde tedavi gerekiyor. Hepimiz bunda birleştik. Söylemden ziyade eylem zamanıdır. Bize değişiklik değil, devrim lazım” dedi.

 

 

Soruna bir boyutuyla bakılıyor olsa bile, Fatih Terim'in dediği doğru. Gerçekten de Türk futboluna bir devrim gerekiyor. Ama bu devrim nasıl olmalı? Hoca bundan bahsetmemiş. Mustafa Denizli'ye göreyse, "Türk Futboluna devrim değil, reform lazım."

 

Türk futboluna devrim mi, yoksa refor mu lazım? Bu soruyu yanıtlabilmek için öncelikle futbolumuzun içinde bulunduğu sorunlara ana başladıklar halinde olsa da, bir göz atmakta yarar var. Çünkü, bu belirlediğimiz sorunları nasıl bir yapılanmayla çözmemiz gerekecek, onun üzerinde durmamız gerekir. Mevcut yapı bu sorunları çözebilir mi? Bugünkü futbol yapılanmamız Türk futbolunu sportif, iktisadi ve mali olarak daha ilerilere taşıyabilir mi? Bu soruları yanıtlamamız gerekiyor.

 

Iki bölüm olarak yayınlanacağımız bu yazımızın ilk bölümünde, Türk Futbolunun sorunlarını ele almaya çalışacağız. Gelecek hafta da, bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşacağız.

 

Öncelikle Nedir Türk Futbolunun Sorunları?

Türk futbolunun bugün içinde bulunduğu kaotik ortam, mevcut sorunlara bırakın çözüm bulmayı, aksine sorunlara yeni sorunlar ekliyor.

Çok kısaca üzerinde duracak olursak,

 

Türk Futbolunun Ana Sorunları

1990’lardan sonra giderek parasallaşıp ticarileşen ve bunun sonucunda da endüstriyel bir karaktere bürünen futbol doğal olarak, Türk futbolunda da yapısal dönüşümlere yol açtı. Bu durum sonuçta, bazı sorunları da zaman içinde beraberinde getirdi. Bu sorunları ana

başlıklarıyla ele alırsak;

- Kontrolsüz Transfer/Personel Harcamaları,

- Yetersiz Kulüp Tesisleri,

- Kulüplerin Artan Borçları,

- Stadyumlarımızın Eksiklikleri,

- Kurumsal Yönetim Yetersizliği,

- Sportif Altyapıların Eksiklikleri,

- Yanlış Şirketleşme ve halka arzın yarattığı sorunlar,

- Örgütlenme Sorunları (Yetersiz Kalan Dernekler Kanunu),

- Sportif rekabeti olumsuz etkileyen anti-futbol faktörlerinin varlığı, (teşvik, şike, şiddet vb.)

- Hukuksal ve Yönetsel yetersizlikler,

Futbolumuzun gelişimine katkı sağlayacak entelektüel çalışma -yetersizlikleri,

- Kaliteyi artıracak rekabetçi dengenin yetersizliği,

- Yeni gelir kaynakları yaratma sorunu

Gibi konular karşımıza çıkıyor.

 

Örgütsel/Yönetsel Sorunlar

Futbol kulüplerimizin mevcut örgütsel yapılarının genel analizini yaptığımızda;

- Uzun vadeli kalıcı plan ve strateji yerine kısa vadeli günü kurtarmaya yönelik bir örgütsel yönetim yapısının bulunduğunu,

- Denetimden uzak bir başkanlık sisteminin egemen kulüp yönetim modeli olduğunu,

- Kulüp denetimlerinin yetersiz ve ibra müessesesinin çalışmadığını,

- Sorumluluktan uzak ben merkezci, ehliyetsiz yoneticilerden oluşan bir karar alma yapısının bulunduğunu,

- Makro bakış açısından ve futbolun endüstriyel dönüşüm dinamiklerini yakalayabilecek yetenek ve kapasiteden uzak bir yönetim anlayışının olduğunu gözlemliyoruz.

 

Makro İktisadi ve Mali Sorunlar

 

1.Türk Futbolunun Üç Temel Açığı

Kulüplerin genel konsolide mali tablolarını incelediğimizde, kulüplerimizde genel olarak;

- Kulüplerin dönen varlıkları, kısa vadeli borçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı için istisnasız tüm kulüplerimizin işletme sermayesi açığı verdiklerini,

- Kulüplerin faaliyetlerini finanse edebilecekleri yeterli öz kaynaklara sahip olmamaları nedeniyle (özkaynaklar içinde "şişirilmiş olarak yer alan" Değer Artış Fonu- Mad.Dur.Varlık ve Bonservis değerleme bedelleri çıkartıldığında) Özkaynak açıkları bulunduğunu,

- Kulüplerin mevcut hazır değerleri içinde yer alan nakit ve benzeri likit değerleri dikkate aldığımızda ise bunların toplam değerinin, kısa vadeli borçları karşılamakta yetersiz kalması nedeniyle Likidite açıklarının oluştuğunu görüyoruz.

2.Yanlış Transfer Politikalarının Neden Olduğu Sonuçlar

Süper Lig transferde net borçlu bir lig. Yani transfer gelirleri, transfer giderlerini karşılamakta yetersiz kalıyor.

- Transferde ithalatçı bir yapımız var. Oyuncu dışsatım gelirlerimiz, giderlerimizin sadece üçte biri kadar(%27).

-Transferde net borçlu olmak, kulüplerimizde önemli finansal sorunları beraberinde getiriyor. Transfer gelir ve gider dengesindeki, gider fazlası durumu, süreç içinde kulüplerin borçlanmalarını artırıyor.

- Bu kapsamda kulüplerimizin son beş yılda transfer açıklarının 226.7 milyo euroya ulaşması, kulüplerimizin transfer finansmanında yabancı kaynağa yöneldiğini ortaya koyuyor.

3. Hatalı Transfer Politikaları Kulüplerin Öz kaynaklarını Eritiyor

Bu durum ise, zaman içinde kulüplerin öz kaynak açıkları vermesine, transfer maliyetlerinin giderek artmasına, buna bağlı olarak ta, yıllar itibariyle kulüplerin likidite ve işletme sermayesi açıklarının büyümesine neden oluyor.

Bu durum da zaman içinde kulüplerimizin kümule zararlarını(açıkları)artırıp aktiflerini zayıflatacağı için rekabet güçlerini de geriletebilecek potansiyeli bünyesinde taşıyor.

4. Temel Finansal Rasyolarda Olumsuzluklar

- Kulüpler futbol faaliyetlerinden operasyonel kar elde edemiyorlar,

- Konsolide futbol şubesi gelirleri, kulüplerin konsolide zararlarını karşılamakta yetersiz kalıyor,

- Konsolide giderlerin, konsolide gelirlere oranı UEFA Finansal Fair Play Kuralları'nın öngördüğü oranın üzerine çıkıyor.

Kaynakların Etkin Kullanımı ve Sportif Performans Sorunu

Türk futbolu sahip olduğu kaynakları etkin ve verimli kullanamıyor. Son on üç yıl içinde futbol gelirlerimiz astronomik (yüzde üç yüz oranında) artarken, sportif performansta gerek UEFA'da, gerekse FIFA sıralamasında 2000 yılının gerisine düşmemiz bu durumu bize açıkça gösteriyor.

 

 

Bu süreçte parasal gelirimiz artarken, sportif performansta aynı gelişmeyi gösteremeyişimiz, futbolumuzda bir verimlilik ve etkinlik sorunu olduğunu da ortaya koyuyor. Yetmiş altı milyon nüfusa ulaşmamıza ve önemli sayılabilecek parasal gelire sahip olmamıza karşın, yetenek havuzumuzu iyi kullanamıyoruz. Yeni yetenek çıkartamıyoruz.{jcomments on}

Bu İçerik  7081  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

21.04.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

92.439

0,43

 bjk BJKAS

5,05

-2,70

 fb FENER

34,32

0,06

 gs GSRAY

24,20

-0,41

 trabzon TSPOR

2,64

-0,75

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 13497640

Spor Toto Süper Lig 2016-17 Puan Durumu

Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

BEŞİKTAŞ

27 18 7 2 54 23 31 61
2 BAŞAKŞEHİR 27 16 8 3 51 22 29 56
3 FENERBAHÇE

27

14 8 5 50 26 24 50
4

GALATASARAY

27
15
4
8
50

32

18
49
5 TRABZONSPOR
27
13
5
9
31
27
4

44 

6

ANTALYASPOR

27
12
7
8
32
32
0
43
7

KONYASPOR

27
10
9
8
32
33
-1
39
8

KASIMPAŞA

27
10
6
11
38
37
1
36
9

GENÇLERBİRLİĞİ

27
9

9
26
27
-1
36
10

BURSASPOR

27
10
5
12
29
35
-6
35
11

OSMANLISPOR

27

8
10
9
35
32
3
34
12

ALANYASPOR

27
10
4

13

45
50
-5
34
13

KARABÜKSPOR

27
10
4
13
30
37
-7
34
14

AKHİSAR BLD.

27
8
6

13 

21
38
-17
30
15

KAYSERİSPOR

27
7
6
14
35
49
-14
27
16

Ç.RİZESPOR

27
6
5
16
27
43

-16

23
17

GAZİANTEPSPOR

27
6
4
17
26
46
-20
22
18

ADANASPOR

27
5
5
17
24
47
-23
20

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

hirvatistan-bayrak Hırvatistan

5 4 1 0 11 1 13 10
2 izlanda-bayrak İzlanda 5 3 1 1 8 6 10 2
3 ukrayna-bayrak Ukranya

5

2 2 1 7 4 8 3
4

turk-bayrak Türkiye

5 2 2 1
7

5

8 2
5 kosova-bayrak Kosova
5 0 1
4 2 14 1

1

6

finlandiya-bayrak Finlandiya

5 0 1 4
3

8

1 -5

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.