x
15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 2 Ekim 2017- Premier Lig'in yayıncı kuruluşu BskyB, Google, Apple, Facebook, Netflix ile yaptığı sözleşmelerle, Premier Lig kulüplerine 2016-19 için yıllık yaklaşık 2.1 Milyar € daha ekstra ödeme yapacak. Buna göre PL'in yıllık na... 11 Eylül 2017- Deloitte, 26. Futbol finans raporu, "Annual Review of Football Finance, 2017" yi yayınladı. Rapora göre, Avrupa Futbol piyasasının büyüklüğü 24.6 Milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa'nın en fazla kazanan ligi ise 4.8 Milyar Euro...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Dünya Kupası Brezilya'da Sorunların Üzerini Örtebilecek mi?

Dünya Kupası Brezilya'da Sorunların Üzerini Örtebilecek mi?

brezilya-kupa

Tuğrul Akşar/ 15 Haziran 2014 Geçen hafta Dünya Kupası Brezilya’da müthiş maçlar ve olağanüstü sonuçlarla başladı. Futbol zenginliği ve görselliği bakımından son derece iyi başlayan ve devam eden bir Dünya Kupası izliyoruz.

 

Favorilerin yıkıldığı, sürprizlerin zirve yaptığı, heyecan dolu maçlar adeta bizi ekranlara kilitliyor. Bununla birlikte, Brezilya’da bir başka şeyi daha, yani bu organizasyon nedeniyle merkezi hükümet aleyhine yapılmakta olan toplumsal gösterileri ve yaygınlaşan grevleri de izlemeye başladık.

 

Neredeyse, Dünya Kupaları tarihindeki en kitlesel protestoların gerçekleştiği bir turnuvaya tanık oluyoruz. Öğretmenlerden polislere, metro işçilerinden inşaat işçileri ve belediye çalışanlarına kadar yayılan ve milyonu bulan göstericilerin katıldığı kitlesellikteki protestolar şimdi de greve doğru yol alıyor.

 

Gerçekte, 2014 Dünya Kupası’nın girişi olarak kabul edilen ve ev sahipliğini Brezilya’nın yaptığı 2013 FIFA Konfederasyonlar kupasından bu yana sokaktaki adamın protestoları yaklaşık bir yıldır artarak devam ediyor.

  

brezilya-da-dunya-kupasi-oncesi-protestolar-6042051 o

  

Brezilyalı vatandaşlar, ülkenin içinde bulunduğu krize karşın, hükümetin Dünya Kupası organizasyonu için 14 Milyar dolara ulaşan harcamalarını protesto ediyor. Brezilyalı vatandaşa göre, “ortada çok önemli ekonomik sorunlar ve sıkıntılar dururken, hükümetin ülkenin kıt kaynaklarını, “sadece bir ay sürecek bir gösteriye harcanmasına”  başta belediye işçileri olmak üzere, toplumun önemli bir kesimi muhalefet ediyor.

 

Futbolun Bir Din Olarak Algılandığı Bir Ülke

 

Brezilya 8.5 milyon kilometre kare yüz ölçümü, 198 milyona varan nüfusu,  2.3 Trilyon dolara ulaşan milli geliriyle Latin Amerika’nın en büyük ülkesi. Ekonomik büyüklük olarak ta, dünyanın en büyük yedinci ekonomisi…

 

tablo-006

 

Bu ülke, Nijerya hariç diğer dünya ülkelerinde yaşayandan daha fazla zenci, Japonya dışındaki diğer ülkelerde bulunandan çok daha fazla Japon ve üç yüz elli bin Kızılderilinin yaşadığı renkli ve farklı bir ülke. Brezilya bu etnik çeşitliliğin yanı sıra aynı zamanda dünyanın en önemli portakal suyu, kahve ve şeker üreticisiyken, diğer taraftan da dünyanın belli başlı gelişmiş uçak sanayisine sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Empire of Brazil map 1822

  

Bir diğer önemli özelliği ise, müzik ve dans başta olmak üzere zengin bir sanat mirasına sahip ülke olması. Ama en çok da futbolu ve futbolcu ihracatıyla meşhur bir ülke. Bugüne kadar beş kez Dünya Kupası’nı müzesine götüren Brezilya’nın futbol gelirlerinin üçte birlik kısmı futbolcu ihracatından geliyor. Son istatistiklere göre Brezilya dışında top oynayan Brezilyalı futbolcu sayısı ise on bin civarında.

 

Brezilya’da futbolun toplumsal yönüne bakıldığında, dünyanın hiçbir ülkesinde futbola bu kadar çok anlamın yüklenildiği bir başka ülke de göremezsiniz.

 

Literatür yayınlarından çıkan “Futebol: Brezilya Yaşam Tarzı” isimli kitabın İngiliz yazarı Alex Bellos’a göre, “Futbol, Brezilya’da adeta bir din” gibi kabul ediliyor”  ve  “tüm Brezilyalılar futbolu toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası, bir yaşam tarzı olarak görüyorlar.”

  

futebol

 

Alex Bellos bu ülkede futbolu, “Brezilyalıların kendilerini nasıl tanımladıklarının bir ifadesi” olarak değerlendiriyor  ve  “ Latin Amerika’nın bu en büyük ülkesinde yaşayan ırkları bir arada tutan, çelişkilerini uyumlaştıran bir mozaik olarak” yorumluyor. Bellos, bu güzel oyunun “Brezilya’da yaşayan tüm etnik grupların parıltısının, gençliğinin, yaratıcılığının, becerisinin bir sembolü olarak da algılanması gerektiğini” belirtiyor.

 

Brezilya Ekonomik Olarak Ne Durumda?

 

Brezilya hükümeti geçen yıl bu organizasyon için yaklaşık 14 Milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıklamıştı.  Bu tutara ek olarak Brezilya 2016 Olimpiyatları için de yaklaşık 3.5 Milyar dolarlık daha bir harcama yapmak zorunda kalacak. 2008 krizini derinden yaşayan Brezilya, bu krizden kemer sıkarak çıkmaya çalışmıştı. Sokaktaki gösterilerinin temel sebeplerini de işte bu bütçe oluşturuyor. Toplam nüfusun %21,4’ünün yoksulluk sınırının altında olduğu, gelir dağılımı dengesizliğinin giderek derinleştiği, işsizlik oranının yüzde altıya yaklaştığı, cari açığın 82 Milyar dolar ile en yükseğe çıktığı, tasarrufların milli gelire oranının %14.7 ile giderek düştüğü ve içinde bulundukları ekonomik krizden çalışan kesimin kemer sıkarak çıkmaya çalıştıkları bir ekonomide, hükümetin Dünya Kupası ve Olimpiyatlara neredeyse 20 Milyar dolara ulaşacak bir bütçeyi ayırması, çalışan, ücretli ve yoksul kesimi sokaklara döktü.

 

 

Sokaktaki vatandaş, hükümetin Dünya Kupası’na ayırdığı kaynağın başta sağlık, eğitim, barınma gibi temel gereksinim sorunlarının çözümüne aktarılmasını talep ediyor.

 

Grubun En Zengini Brezilya

 

Aşağıdaki, tablodan da görülebileceği üzere Brezilya mücadele ettiği grubun en zengin ülkesi. Gerek Milli Gelir, gerekse takım değeri olarak  diğer üç ülke Hırvatistan, Meksika ve Kamerun’un toplamı bir Brezilya etmiyor. Brezilya sahip olduğu makro ekonomik ve demografik göstergeleri itibariyle diğer ülkelere önemli farklar atıyor. Ancak, kişi başı gelirde, tasarruf oranlarında, işsizlikte, enflasyonda, cari açıkta Meksika ve Hırvatistan gibi önemli rakiplerinin gerisinde kalıyor.

  

aksar-001

  

 

 

 

 

(*) İlgili veriler Haliç Üniversitesi BESYO öğrencisi Fıratalp Duda tarafından derlenmiştir. Kendisine teşekkür ederim.

 

Futbol Mutluluk Getirebilecek mi?

Futbolun yaşam tarzını belirlediği Brezilya’da,  Dünya kupası onlar için çok şey ifade ediyor.

 

 

Bir yandan yukarıda dile getirdiğimiz üzere toplumsal kesimler arasındaki gelir dağılımı dengesizliğinin neden olduğu sorunlar, geniş halk kesimlerinin temel gereksinimlerin karşılanmasındaki sıkıntılar; turnuvanın oynandığı Rio de Janeiro ve  diğer 11 şehrin favelalarında yaşanılan yoksulluk, açlık ve işsizliğin getirdiği ağır yaşam koşulları bu geniş katmanları, Dünya Kupası özelinde  protestolara sürüklerken, diğer taraftan futbolla kendisini özdeşleştiren bu kesimlerin, bir aylık süre için bile olsa politik, ekonomik ve ideolojik sorunlarından uzaklaştırılabilmesinde ve onların sosyal olarak yönlendirilebilmesinde Brezilya milli takımı ve Dünya Kupası çok önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

23

  

Futbolun diğer ülkelerde olmadığı kadar etkin bir şekilde kitleleri yönlendirebilecek bir potansiyel ve güce sahip olması,  bu oyuna gösterilen olağanüstü ilgi, bu bağlamda toplumsal tepkileri bir ölçüde de olsa törpülüyor.

 

Sonuç

Sahip olduğu makro ekonomik göstergelerini dikkate aldığımızda Brezilya’yı, “toplumsal eşitsizlikle boğuşan zengin bir ülke” olarak niteleyebiliriz.

 

 

Yeryüzünün en gelişmiş futbol iklimine sahip, futbolu çok seven bu ülkede, geniş halk kesimlerinin günlük yaşamın gerektirdiği temel hizmetlerin karşılanması konusunda çok önemli ve temel sorunları bulunurken, hükümetin 20 Milyar dolara yakın kaynağı Dünya kupası ve 2016 Olimpiyatları için ayırması, ülkede toplumsal muhalefetin de sokaklara taşmasına neden oldu. Kitlesel eylemlerin Dünya kupası süresince devam etmesi güçlü bir olasılık olarak karşımızda duruyor. Bu gelişmeler, aynı zamanda bundan sonra bu organizasyonlara talip olacak ülkeler için de potansiyel bir “baş ağrısı” olacak gibi görünüyor.{jcomments on}

 

Diğer Gruplarda Yer Alan Ülkelerin Makro Ekonomik Göstergeleri (2014)(*)

         

B Grubu  

İSPANYA

HOLLANDA

ŞİLİ

AVUSTRALYA

Takım Değeri (Milyon Euro)

622

207.5

139.3

21.4

Milli Gelir (milyon dolar)

1.358.687

800.007

276.975

1.505.277

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

29.150

47.633

15.775

64.863

Nüfusu (Milyon)

46.610

16.795

17.557

23.207

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

18.9

26.6

20.5

24.7

Büyüme oranı (Yüzde)

-1.2

-0,8

4.2

2.4

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

1.5

2.6

1.8

2.5

İşsizlik oranı (Yüzde)

26.4

6.9

5.9

5.7

Cari açık (milyar dolar)

9.5

83.2

-9.4

12.4

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

0,7

10.4

-3.4

3.0

 C Grubu

YUNANİSTAN

KOLOMBİYA

FİLDİŞİ SAHİLİ

JAPONYA

Takım Değeri (Milyon Euro)

190.2

79.9

121.7

98

Milli Gelir (milyon dolar)

241.796

381.822

28.288

4.901.532

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

21.857

8.097

1.175

38.491

Nüfusu (Milyon)

11.063

47.151

24.069

127.341

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

13.7

20.9

16.0

21.7

Büyüme oranı (Yüzde)

-3.9

4.3

8.1

1.5

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

-0,9

2.0

2.6

0,4

İşsizlik oranı (Yüzde)

27.3

9.7

 35

4.0

Cari açık (milyar dolar)

1.6

-12.6

-0,346

34.3

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

0,7

-3.3

-1.2

0,7

 D Grubu

URUGUAY

KOSTA RİKA

İNGİLTERE

İTALYA

Takım Değeri (Milyon Euro)

217.6

29.6

334

323

Milli Gelir (milyon dolar)

56.345

49.621

2.535.761

2.071.955

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

16.609

10.432

39.567

34.714

Nüfusu (Milyon)

3.392

4.756

64.087

59.685

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

16.0

16.3

11.0

17.8

Büyüme oranı (Yüzde)

4.2

3.5

1.8

-1.9

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

8.6

5.2

2.6

1.3

İşsizlik oranı (Yüzde)

6.3

9.0

7.6

12.2

Cari açık (milyar dolar)

-3.3

-2.5

-379.2

16.1

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

-5.9

-4.5

-2.3

0,8

 E Grubu

İSVİÇRE

EKVATOR

FRANSA

HONDURAS

Takım Değeri (Milyon Euro)

178

62.9

379

20.9

Milli Gelir (milyon dolar)

650.814

94.144

2.737

18.813

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

81.323

5.968

42.999

2.323

Nüfusu (Milyon)

8.003

15.775

63.660

8.098

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

31.5

25.9

17.7

15.6

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

-0,2

2.7

0,9

5.2

Büyüme oranları (Yüzde)

1.9

4.2

0,3

2.6

İşsizlik oranı (Yüzde)

3.2

4.7

10.8

4.4

Cari açık (milyar dolar)

62.5

-1.3

-44.1

-1.6

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

9.6

-1.5

-1.6

-8.8

 F Grubu

ARJANTİN

BOSNA-HERSEK

İRAN

NİJERYA

Takım Değeri (Milyon Euro)

391.5

115

24.5

86.7

Milli Gelir (milyon dolar)

488.213

17.828

366.259

286.470

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

11.766

4.597

4.750

1.692

Nüfusu (Milyon)

41.492

3.878

77.097

169.282

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

21.3

12.3

45.9

29.3

Büyüme oranı (Yüzde)

4.2

1.2

-1.6

6.3

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

10.6

-0,92

35.2

8.4

İşsizlik oranı (Yüzde)

7.1

27.0

12.9

23.9

Cari açık (milyar dolar)

-4.5

-0,99

29.7

13.4

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

-0,9

-5.5

8.1

4.6

 G Grubu

ALMANYA

PORTEKİZ

GANA

ABD

Takım Değeri (Milyon Euro)

562

297.3

96.4

57.8

Milli Gelir (milyon dolar)

3.635.959

219.972

44.223

16.799.700

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

44.999

20.727

1.729

53.101

Nüfusu (Milyon)

80.800

10.613

25.563

316.373

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

24.3

16.0

20.2

17.2

Büyüme oranı (Yüzde)

0,5

-1.4

5.5

1.9

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

1.6

0.4

11.7

1.5

İşsizlik oranı (Yüzde)

5.3

16.3

11.0

7.3

Cari açık (milyar dolar)

273.5

1.1

-5.8

-379.2

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

7.5

0,5

-13.2

-2.3

 H Grubu

BELÇİKA

CEZAYİR

RUSYA

KORE CUMHURİYETİ

Takım Değeri (Milyon Euro)

342

57.2

183.8

51.9

Milli Gelir (milyon dolar)

506.560

206.095

2.118.006

1.221.801

Kişi başına milli gelir (ABD Doları)

45.383

5.437

14.818

24.328

Nüfusu (Milyon)

11.162

37.900

142.929

50.220

Tasarrufların milli gelire oranı (Yüzde)

11.2

51.1

25.3

32.1

Büyüme oranı (Yüzde)

0,249

2.7

1.2

2.7

Enflasyon, tüketici fiyatları artış oranı (Yüzde)

0,5

3.2

6.7

1.3

İşsizlik oranı (Yüzde)

8.4

9.8

5.5

3.1

Cari açık (milyar dolar)

-8.6

0,920

33.0

70.7

Cari açığın milli gelire oranı (Yüzde)

-1.7

0,4

1.5

5.7

(*) İlgili veriler Haliç Üniversitesi BESYO öğrencisi Fıratalp Duda tarafından derlenmiştir. Kendisine teşekkür ederim.

Bu İçerik  5680  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

16.01.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

113.524

1,22

 bjk BJKAS

4,13

0,49

 fb FENER

33,88

0,24

 gs GSRAY

6,27

0,32

 trabzon TSPOR

2,21

0,91

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 16803330

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  11   3    3   31  18   13    36 
2 Galatasaray   17  11  2  4  37  22  15  35
3 Fenerbahçe

 17

 9  6  2  34  20  14  33
4

Beşiktaş

 17  8  6  3  29

 16

 13  30
5 Kayserispor
 17  8  6  3  25  18  7

 30

6

Göztepe

 17  9  3  5  30  26  4  30
7

Trabzonspor

 17  8  5  4  33  28  5  29
8

Sivasspor

 17  8  2  7  23  27  -4  26
9

Bursaspor

 17  7

 4

 6  28  19  9  25
10

Malatyaspor

 17  6  4  7  21  24  -3  22
11 Kasımpaşa  17  5  4  8  25  31  -6  19
12 Akhisarspor  17  5  4   8   22  30   -8  19
13 Alanyaspor  17  5  3  9  28  33  -5  18
14 Osmanlıspor  17  5  2  10  26  34  -8  17
15 Antalyaspor

 17

 4  5  8  19  31  -12  17
16 Konyaspor

 17

 4  3  10  16  23  -7  15
17 Gençlerbirliği  17  3  5  9  20  32  -12  14
18 Karabükspor   17   2  3  12  14  29  -15  9

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.