x
19 Mayıs 2019- Galatasaray Başakşehirspor’u 2-1 yenerek Süper Lig 2018-19 şampiyonu oldu. Bu şampiyonlukla Galatasaray 22.şampiyonluğuna ulaştı. 12 Mayıs 2019- Başkan Fikret Orman’ın, Beşiktaş’ın 2018 Yılı İdari ve Mali Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaya göre Beşiktaş’ın net borcu 2.4 Milyar TL.  19 Nisan 2019- 2018-19 Sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Final maçlarını  Ajax- Tottenham, Barcelona- Liverpool arasında oynanacak. Maçlar 1-8 Mayıs 2019 tarihlerinde oynanacak. 4 Nisan 2019- Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Grindel pahalı bir kol saatini hediye olarak kabul ettiğini doğrulayarak istifa ettiğini açıkladı. 1 Mart 2019- Spor Toto Teşkilat Başkanlığı,  İddaa oyunun Şans Girişim Ortak Girişimi üzerinden 10 yıl süreyle oynatılmasını onayladı. 1 Mart 2019- Lucescu’dan boşalan Milli takımlar teknik direktörlüğüne Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş getirildi. Şenol Güneş 31 Mayıs 2019’a kadar Beşiktaş’ı çalıştırmaya devam edecek.  28 Mart 2019- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti. Haziran ayındaki  Genel Kurulu'a kadar Türkiye Futbol Federasyonu'na Başkanvekili Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık edecek. 14 Şubat 2019- Spor Toto İddaa ihalesini Şans Girişim Ortaklığı (Demirören-Scientific Games) Kazandı.  4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s... 10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR İki Yarım Kürenin Maçı

İki Yarım Kürenin Maçı

 76087925 worldcupsemiscomposite gett

  

Tuğrul Akşar- 8 Temmuz 2014 Futbolun Ramazanı olan Dünya Kupası 13 Temmuz Pazar günü oynanacak Bayram finaliyle sona eriyor.

  

Bir aydır devam eden Dünya Kupası'nda, bu hafta oynanacak Brezilya- Almanya ve Arjantin-Hollanda yarı final maçlarının sonunda kimlerin finale çıkacağını ve Dünyanın en büyüğünün kim olacağını hep birlikte göreceğiz.

  

Avrupalılar Latin Amerikalılara Karşı!

  

Geçen hafta oynanan Çeyrek Final maçları sonrasında, İki Latin Amerikalı Brezilya ve Arjantin ile iki Avrupalı Almanya ve Hollanda yarı finale kaldılar. Yani, Kuzey Yarımküre, Güney Yarım küreye karşı mücadele edecek.

  

Bugüne kadar ki, istatistiklere bakılırsa, Amerika Kıtası'nda bugüne kadar düzenlenen yedi Dünya Kupası'nın hiç biri Kıta dışına çıkmamış. Toplamda yirminci, Amerika Kıtası açısından sekizincisi olan 2014 Brezilya Dünya Kupası'nın kime gideceğini de, bu hafta sonu hep birlikte öğrenmiş olacağız.

  

WORLD CUP1

  

Güney Yarımküre takımlarında sakatlık nedeniyle oynayamayacak iki önemli oyuncu ve kart cezalıları Brezilya'yı Almanya karşısında, Arjantin'i de Hollanda karşısında zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

  

Neymar ve Di Maria Takımları İçin Çok Önemli Oyunculardı!

  

Kolombiya maçında beline aldığı darbe ile Dünya Kupası'nı kapatan Neymar, Brezilya'nın hücum hattındaki en önemli silahıydı. Brezilyalılar Neymar'ın sakatlığı nedeniyle yarı finale çıktıklarına sevinemediler. Hatta, Brezilya basını Neymar'ın sakatlığını "Tüm ulusu etkileyen bir darbe" olarak manşetlere taşıdılar.

  

neymar-injury-stretcher-brazil

  

Markajı nerdeyse olanaksız, çok rahat adam eksilten, şut ve gol atan, Brezilya'nın hücum potansiyelini maksimuma çıkartan, formda isimlerinden birisi olan Neymar'ın sakatlığı ve defansta takımın bel kemiği durumundaki kaptan Thiago Silva'nın sarı kart cezalısı olması, daha şimdiden ev sahibi Brezilya'nın yarı finalde Almanya karşısında ne yapabileceği konusunda tartışmalara neden oluyor.

  

Thiago Silva

Thiago Silva

  

Bu iki oyuncunun yokluğunu, Brezilya için büyük kayıp olarak gören spor kamuoyu, Neymar'ın yaratıcılığını ve gollerini Brezilya'nın çok arayacağını; bu eksikliğe bir de Thiago Silva'nın eklenmesinin, Brezilya'nın Almanya karşısında büyük ihtimalle Dünya Kupası'na veda edeceği görüşündeler.

  

Brezilya'nın savunmada çok başarılı bir performans ortaya koymasına karşın, hücum hattında Joe, Fred ve Hulk'un beklenen etkinlik içinde olamamaları, Brezilya'nın göze hoş gelen oyunu oynayamamasına neden oluyor. Orta sahada üretkenliği sınırlı kalan Brezilya'nın, takım stoperleri sayesinde ayakta kalıyor olması, son 3 golün David Luiz ve Thiago Silva'dan gelmesi, televizyon başında bizlerin, stadyumda ise taraftarın büyük hayal kırıklığı yaşamasına neden oluyor.

  

david Luiz

  

Tüm bunlara ilaveten, hiç te alışık olmadığımız şekilde Brezilya'nın çok faullü oynuyor olması ve bu sertliğe ev sahipliği nedeniyle hakemlerin de toleranslı davranması, Brezilya sempatisini antipatiye dönüştürmek üzere.

  

Yine, kupanın bir başka favorisi konumundaki Arjantin'in sol kanat oyuncusu Di Maria'nın, Belçika karşısında sakatlanıp oyundan çıkmak durumunda kalması, Arjantin'i yarı finalde Hollanda karşısında çok zorlayacak gibi görünüyor. Di Maria'nın çok formda olması, Arjantin için büyük bir avantajdı. Şimdi, onun yokluğu Arjantin için büyük bir dezavantaja dönüşmüş durumda.

  

di-maria

  

Neymar'ın Sakatlığı Brezilya Hükümeti'nin Elini Rahatlatacak mı?

  

Turnuvanın başladığından bu yana gerek sokak gösterileri nedeniyle bunalan, gerekse Çeyrek Final'e çıksa da, oynadığı oyunun Brezilyalıları çok memnun etmemesi nedeniyle olası bir elenme durumunda daha da sıkışacak hükümet için, aslında Neymar'ın yokluğu Brezilya'nın elenmesi halinde bir avantaja dönüşebilir. "Ne yapalım, Neymar yoktu, elendik" mazereti, yükselecek olası protestolara karşı, bir kalkan görevi görebilir.

  

 Çeyrek final lanetini kıran Arjantin  Final istiyor

  

Arjantin bundan önceki son üç çeyrek finali de kaybetmişti. 2010 ve 2006'da Almanya'ya elenen Arjantin, 1998'de ise bu kez Dennis Berkamplı Hollanda'ya kaybederek turnuvaya veda etmişti. Bu kez çeyrek finalde Belçika'yı yenerek, bu laneti üzerinden atan Arjantin'de Di Maria'nın olmaması, Arjantin'in hücum gücünde önemli bir düşüşe yol açabilir. Arjantin'in girdiği hücum pozisyonlarında ve atılan gollerin çoğunda Di Maria'nın etkinliğini görmekteyiz. 1978 ve 1986'daki şampiyonluğundan beri final yüzü göremeyen Arjantin bu kez şampiyon olup üçüncü yıldızı takmak istiyor.

  

İstatistikler Neyi Gösteriyor?

  

Yarı finale yükselen takımların istatistiklerine bir göz atalım. Sonuçta, maç yeşil sahada oynanıyor olmakla birlikte, istatistikler en azından bizleri nasıl maçların beklediği konusunda da bir bilgi veriyor.

  

Brezilya- Almanya istatistikleri

  

Oynadıkları beşer maç sonunda yarı finale çıkan iki takım da, toplam onar gol kaydetmiş durumda. Buna göre takımların maç başına gol ortalaması 2 olarak gerçekleşmiş vaziyette. Gollerden sonra Brezilya ve Almanya'nın kaleye gönderdiği şutların isabet derecelerinde de eşitlik görüyoruz.

  

Brazil-National-Football-Teams-2013-HD-Picture

  

Her iki takımın şutlarının yüzde yetmişi kaleyi bulmuş. Maç başına Brezilya ortalama 16.4 kez rakip kaleye etkili atak yaparken, Almanlar ise ortalama 14.8 kez rakip kaleye etkili atak düzenlemişler. Her iki takımın da sağ kanatları daha çok kullandığını görüyoruz. Brezilyalılar sağdan 97 kez, Almanlar ise 88 kez atak yapmışlar. Brezilya toplam 96 kez faul yaparken, Almanya 57 faulle oynamış. Bunların karşılığında Brezilya on kez Sarı kart görürken, Almanlar sadece dört kart görmüş.

  

 

Germany

  

Almanlar maç başına ortalama 115.3 km mesafe kat ederken, Brezilya 106.8 km mesafe kat etmiş. Almanlar toplamda 3577 pas yaparken, bunun 2938'ini başarılı olarak sonuçlandırmışlar. Brezilyalılar ise 2476 pas yapıp bunun 1816'sını başarılı tamamlamışlar. Almanların isabetli pas oranı yüzde 82 olarak gerçekleşirken, Brezilyalılar için bu oran yüzde 73 olarak karşımıza çıkıyor.

  

Brezilya ve Almanya Arasındaki Son Beş maç

24 Temmuz 1999 – Brezilya 4-0 Almanya- Fifa Confederations Cup Group, Estadio Jalisco, Guadalajara

30 Haziran 2002 - Brezilya 2-0 Almanya - 2002 Fifa World Cup Final, International Stadium, Yokohama

7 Eylül 2004 - Almanya 1-1 Brezilya - International, Berlin

25 Haziran 2005 - Almanya 2-3 Brezilya Fifa Confederations Cup semi-final, Frankenstadion, Nuremberg

10 Ağustos 2011 - Almanya 3-2 Brezilya International, Mercedes-Benz Arena

  

Arjantin- Hollanda İstatistikleri

  

Yarı finale yükselen iki takımdan Hollanda toplam 12 gol kaydederken, Arjantin yedi gol atabilmiş. Buna göre Hollanda'nın maç başına gol ortalaması 2.4 iken, Arjantin'in 1.4 olarak gerçekleşmiş.

  

Argentina-National-Teams-Squad-2014-Fifa-World-Cup-Wallpaper

  

Arjantin oynadığı beş maçın sonunda, daha çok sol kanadı kullanırken (107 kez), Hollanda daha çok Robben ile sağdan (98 kez) atak yapmış. Hollanda'nın kaleye gönderdiği şutların yüzde yetmişi kaleyi bulurken, bu oran Arjantin için yüzde altmış olarak karşımıza çıkıyor.

  

Hollanda toplam 91 faul yaparken, Arjantin 54 faulle oynamış. Bunların karşılığında Hollanda yedi Sarı kart görürken, Arjantin beş kart görmüş. Hollanda maç başına ortalama 114.8 km mesafe kat ederken, Arjantin 109.6 km mesafe kat etmiş.

  

netherlands-1401394324

  

Arjantin toplam 2438 başarılı pas yaparken, bu sayı Hollandalılar için 2031'de kalmış durumda. Arjantin takımının başarılı pas oranı yüzde 79 iken, Hollanda'nın isabetli pas oranı yüzde 77 olarak gerçekleşmiş vaziyette.

  

 

Hollanda ve Arjantin Arasındaki Son Dört Maç

4 Temmuz 1998 – Arjantin 1-2 Hollanda- International, Olympic Amsterdam

31 Mart 1999 - Hollanda 1-1 Arjantin - International, Arena Amsterdam

12 Şubat 2003 - Hollanda 1-0 Arjantin - International, Arena Amsterdam

21 Haziran 2006 - Hollanda 0-0 Arjantin - 2006 FIFA World Cup Finals Group C, Commerzbank Arena, Frankfurt

  

Sonuçta;

  

Yukarıdaki istatistikler ve mevcut koşullar (sakatlık ve kart cezaları) kuzey yarımküre takımlarının, Güney yarımküre takımlarına üstünlük sağlayabileceklerini gösteriyor. Belki de bir ilk bu turnuva ile gerçekleşip Kupa ilk kez bu kıtanın dışına çıkabilecek gibi görünüyor.{jcomments on}

Bu İçerik  6217  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

22.05.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

84.117

-1,40

 bjk BJKAS

1,34

0,00

 fb FENER

7,06

3,98

 gs GSRAY

1,36

-0,73

 trabzon TSPOR

0,84

1,20

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 21080548

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 33  20  9    4   69  32   37   69
2 Başakşehir  33  19  9   5  48  21  27  66
3 Beşiktaş

 33

 18 8  7  69  44  25  62
4

Trabzonspor

 33  17 9  7  61

 44

 17  60
5 Malatyaspor  33  13  8  12  46  44  2

 47

6

Antalyaspor

 33

  13 

 6  14  38  52

  14 

 45
7

Konyaspor

 33

  9 

 16  8  40  38   2  43
8

Fenerbahçe

 33  10  13  10  41  43  -2  43
9

Alanyaspor

 33  12

 7

 14  36  42   -6  43
10

Rizespor

 33  9  14  10  46  47   -1  41
11 Kayserispor  33

  10 

 11  12  35  48  -13  41
12 Ankaragücü  33
 11  7   15   37  51  -14  40
13 Kasımpaşa  33  11  6  16  51  59  -8  39
14 Sivasspor  33  9  11  13  45  51  -6  38
15 Göztepe

 33

 10  5  18  35  41

  -6 

 35
16

Bursaspor

 33

 6  16  11  26  36  -10  34
17 Erzurumspor  33  7  11  15  34  43  -9  32
18 Akhisarspor   33   6  8  19  33  54  -21  26

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.