x
15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 2 Ekim 2017- Premier Lig'in yayıncı kuruluşu BskyB, Google, Apple, Facebook, Netflix ile yaptığı sözleşmelerle, Premier Lig kulüplerine 2016-19 için yıllık yaklaşık 2.1 Milyar € daha ekstra ödeme yapacak. Buna göre PL'in yıllık na... 11 Eylül 2017- Deloitte, 26. Futbol finans raporu, "Annual Review of Football Finance, 2017" yi yayınladı. Rapora göre, Avrupa Futbol piyasasının büyüklüğü 24.6 Milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa'nın en fazla kazanan ligi ise 4.8 Milyar Euro...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR FIFA’da Soygun ve Yolsuzluk Nasıl Yapılıyor?

FIFA’da Soygun ve Yolsuzluk Nasıl Yapılıyor?

1018230920 

Tuğrul AKŞAR/11 Ocak 2016 2015’in Haziran’ında Amerikan Federal Polisi’nin (FBI) başlattığı soruşturmayla, Dünya ve Avrupa futbolunun bir avuç futbol baronu tarafından nasıl soyulduğunu hep birlikte öğrendik.

 

Futbolu Soyan İkiliye Futboldan Sekiz Yıl Men

 

Yürütülen soruşturmalar sonucunda ortaya çıkan delil ve bulgular gösterdi ki, FIFA’daki yolsuzluk ve soygun gizlenemez bir düzeye ulaşmış durumda. Artık ‘’mızrak çuvala sığmaz’’ olunca, FIFA etik kurulu da istemeye istemeye, yönetsel bir soruşturma açmak zorunda kaldı. Sonunda, Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Etik Kurulu, yolsuzluk ve rüşvet skandalı sonrası başkanlıktan istifasını açıklayan Sepp Blatter ile FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini'nin, kurumun etik kurallarını ihlal ettiğine hükmedip Dünya ve Avrupa futboluna yön veren bu ikiliyi 8 yıl futboldan men etti.

 

Aslında Etik Kurul ‘’Malumu ilam edip’’ yönetsel yaptırımların yanısıra, Blatter ve Platini’ye para cezaları da vermek zorunda kaldı. Kurulun kararına göre: Blatter 50 bin İsviçre Frangı (Yaklaşık 46 bin 300 Euro), Platini de 80 bin İsviçre Frangı (Yaklaşık 74 bin Euro) para cezası ödeyecekler. İsviçreli savcılar halen FIFA'nın 2018 ve 2022 Dünya Kupalarını Rusya ve Katar'a verme kararlarını da soruşturuyor. Bununla birlikte, ABD'de devam eden soruşturmada da ABD yetkilileri 39 FIFA yetkilisi ya da spor yöneticisinin geçmişte Dünya Kupalarının televizyon ve pazarlama hakları karşılığında toplam 200 milyon dolar rüşvet aldıklarına yönelik iddiaları da soruşturuyor.

 

FIFA’yı Nasıl Soyuyorlar?

 

Yürütülen soruşturmalar ortaya koyuyor ki, FIFA’nın başındaki bir avuç aç gözlü yönetici yıllarca bir soygun ve yolsuzluk düzeni kurmuş ve bu çarkı senelerce döndürmüşler. On yıllarca bu güzel ve masum oyunu kendi kötü emellerini gerçekleştirme yönünde istismar etmişler. Futbol parasallaşıp ticarileştikçe, bu soygun ve yolsuzlukların da boyutları da büyümüş. Bu çürümüş ve kokuşmuşluk FIFA’nın tüm etkin yürütme ve karar organlarına metastaz yapmış. Burada da kalmamış UEFA’ya, Platini’ye kadar sıçramış. FIFA’da soygun ve yolsuzluklara neden olan genel yapıya bakıldığında aşağıdaki olumsuzluklarla karşılaşıyoruz.

 

Şeffaflık Yok

 

Dünya ve Avrupa futbolunu yöneten FIFA ve UEFA’nın en korktukları şey şeffaflık…Şeffaflıktan ve dolayısıyla kurumsal yönetişimden uzak bir örgütlenme içinde her türlü para akışını canlarının istediği gibi yönlendiren, kimseye hesap vermeyen, denetim ve kontrolden uzak bir yapılanmadan başka bir şey beklemek, saf dillik olurdu zaten…

 

FIFA’nın başta yöneticileri olmak üzere kritik görevlerde bulunan kişilerin maaşları ve yıllık ne kadar para kazandıkları açıklanmıyor. Bu kişilerin servet bildirimleri ve varlık gelişimleri kamuoyuyla bilgi olarak paylaşılmıyor. Bu kişilerin yıllık ne kadar prim aldıkları sır gibi saklanıyor.

 

TV yayın hakları ihalesinden bilet satışına, ticari anlaşmalardan lisans haklarına varıncaya kadar tüm ticari ve ekonomik işlerde şeffaflık bulunmuyor. Hangi FIFA yöneticisinin, hangi ticari kuruluşlarla ne tür ilişkiler içinde olduğunun hep üstü örtülüyor.

 

Önemli Oylamalar ve Kararlar Sadece İcra Kurulu Tarafından Alınıyor

 

Dünya Kupalarının hangi ülkede oynanmasından tutun da, Federasyonlara yapılacak futbol yardımlarının tutarına, Televizyon yayın haklarının satışına kadar daha bir çok önemli parasal konularda karar sadece İcra Kurulu üyeleri ve Blatter tarafından veriliyor. Bu kararların gerekçeleri açıklanmadığı gibi, bu finansal kontratların nasıl ve ne şekilde, kimler tarafından yapıldığı kamuoyuyla paylaşılmıyor.

 

Genel Kurul, İcra Kurulu Üyeleri Seçim Sistemi ile Başkanlık Süresinin Sınırlı Olmaması Yolsuzluklara Çanak Tutuyor

 

FIFA ve UEFA’nın en önemli karar ve yürütme organlarının oluşumu ve yönetimi ile başkanlık seçimine ilişkin herhangi bir kriterin bulunmaması ve bu konuda bir süre sınırının bulunmaması, yolsuzluk ve soyguna çanak tutuyor. Havalange’ın 17, Blatter’ın 20 yıl FIFA’nın başında görev yapması, çoğu yolsuzluk ve soyguna uygun bir ortamın oluşmasına olanak sağlıyor.

 

Parasal İşlerin Başında Şaibeli Kişiler Bulunuyor

 

FIFA ve UEFA içinde her türlü para akışını yöneten, finansal kontratlar yapan birim Pazarlama ve Finans komiteleri. Bu komitelerde, özellikle FIFA’da kimler yer alıyor diye baktığımızda, tüm akçeli işlerin başında, futbolla çok da ilgisi olmayan şaibeli kişilerin yer aldığını görüyoruz ve bu kişilerin aynı zamanda iş yaşamlarında da kendi aralarında ticari ve ekonomik ilişkiler içinde bulundukları ABD’li savcı Garcia’nın yaptığı incelemelerde ortaya çıkıyor.

 

FIFA’da işler komiteler aracılığıyla yürütülüyor. Bu komitelerde ve diğer kilit mevkilerde görev yapan kişilerin hemen hemen hepsi İcra Kurulu ve Finans Komitesi üyeliği görevinde bulunuyorlar. Yine, Finans Komitesi’ne baktığımızda, burada hakkında bir çok rüşvet ve yolsuzluk iddiası bulunan Kamerunlu Issa Hayatou’nun başkanlık yapmış olduğunu görüyoruz.

 

Finansal Denetleme Komisyonu üyelerinden Canover Watson, polisin yaptığı soruşturma sonunda   sahtekarlık, kara para aklama ve polise yanlış ifade verme fiillerinden tutuklandığını da belirtelim.

 

Watson, FIFA 2011-14 arasında toplamda 5,7 Milyar Dolar gelir ve 5.380 Milyon Dolar gider yapan, 338 Milyon Dolar kar yaratan dev bir organizasyonun Finans komitesinde yer alan aynı zamanda İcra Kurulu üyelerinden birisi ve en önemli üyesi… Gelirleri astronomik artan FIFA’nın bankalarda 1.08 Milyar Dolar nakit parası bulunuyor. 2014 gelirleri 2.096 Milyon Dolar’a ulaşan FİFA’nın, harcamaları 1.955 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. FIFA’nın son dört yılda futbolun gelişimine harcadığı para ise 509 Milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

FIFA’nın Kendisini Devletler ve Yasalar Üzeri Gören Ekümenik Yapısı, Denetimden Kaçmasına Olanak Sağlıyor

 

FIFA’nın kuruluş statüsünde uluslararası "kar-amaçsız (non-profit)" ve "kamusal olmayan (non-government)" bir organizasyon olduğu vurgulanıyor. Uluslararası statüsü onu, devlet ve siyasetin etkisi dışına taşıyor. Bu bağlamda FIFA kendisini, AB Spor Hukuk normları doğrultusunda devletler üstü görüyor. Örgütsel yapısını aynı zamanda yasalar üstünde sayan "ekümenik" bir iddiaya da sahip.

 

FIFA’nın bu yapısı doğal olarak FIFA’nın denetim ve kontrolden kaçmasına da olanak ve ortam hazırlıyor. FIFA’nın İcra Komitesi ve Yönetsel birimlerinin bağımsız ve uluslararası bir denetim örgütü dışında, ayrıca merkezinin bulunduğu ülke resmi denetim kurumları tarafından denetlenmemesi, FIFA ve UEFA’nın soygun ve yolsuzluklara bulaşmasına imkan tanıyor.

 

Futbolla İlgisi Olmayan Ülkelerin Temsilcileri FIFA’da Köşe Başlarında

 

FIFA’nın parasal konular ve diğer önemli yönetsel birimlerinin başlarında futbolla ilgisi olmayan küçük ülke temsilcilerinin bulunması, bu ülke temsilcilerinin kolayca rüşvetle satın alınabilmelerine ve yönlendirilebilmelerine olanak sağlıyor. FIFA’nın en önemli yönetme organı İcra Kurulundan, Disiplin Komitesi’ne kadar önemli birimlerde, başta 65 bin nüfuslu Güney Pasifik Okyanusu’ndaki Amerikan Samoası’ndan, İngiltere’ye bağlı 100 bin nüfuslu Tonga Krallığına, Cayman Adalarından Singapur’a, Pakistan’dan Tunus ve Katar’a kadar benzer ülkelerden futbolla ilgisi olmayan yöneticiler yer alıyor.

   

Sonuç

 

Yukarıda dile getirdiğimiz olumsuzlukları bünyesinde barındıran bu yapılanma sonuç olarak, FIFA’da soyguna ve yolsuzluklara önemli bir ortam hazırlıyor. FIFA ve UEFA’nın futboldaki soygun ve yolsuzluklarının önüne geçilebilmesi için bu örgütlenmelerin mevcut yapılarının tamamen değiştirilmesi; şeffaflığa, denetime, hesap verebilirliğe, adil olmaya ve bu konularda paydaşlara sorumluluk duyacak bir yapıya acilen geçilmesi, kısacası kurumsal yönetişimin bu yapılarda egemen örgüt modeli haline getirilmesi gerekiyor.

       

Bu İçerik  2775  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

16.01.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

113.524

1,22

 bjk BJKAS

4,13

0,49

 fb FENER

33,88

0,24

 gs GSRAY

6,27

0,32

 trabzon TSPOR

2,21

0,91

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 16803219

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  11   3    3   31  18   13    36 
2 Galatasaray   17  11  2  4  37  22  15  35
3 Fenerbahçe

 17

 9  6  2  34  20  14  33
4

Beşiktaş

 17  8  6  3  29

 16

 13  30
5 Kayserispor
 17  8  6  3  25  18  7

 30

6

Göztepe

 17  9  3  5  30  26  4  30
7

Trabzonspor

 17  8  5  4  33  28  5  29
8

Sivasspor

 17  8  2  7  23  27  -4  26
9

Bursaspor

 17  7

 4

 6  28  19  9  25
10

Malatyaspor

 17  6  4  7  21  24  -3  22
11 Kasımpaşa  17  5  4  8  25  31  -6  19
12 Akhisarspor  17  5  4   8   22  30   -8  19
13 Alanyaspor  17  5  3  9  28  33  -5  18
14 Osmanlıspor  17  5  2  10  26  34  -8  17
15 Antalyaspor

 17

 4  5  8  19  31  -12  17
16 Konyaspor

 17

 4  3  10  16  23  -7  15
17 Gençlerbirliği  17  3  5  9  20  32  -12  14
18 Karabükspor   17   2  3  12  14  29  -15  9

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.