x
29 Mayıs 2017- Beşiktaş Lig'in bitimine bir hafta kala Süper Lig'de 15.Şampiyonluğuna ulaştı. 23 Mayıs 2017- Futbolun kurumsal ve yönetsel gelişimine çok büyük emek veren, futbolekonomi'nin kurucularından Doç.Dr.Kutlu Merih'i kaybettik. Başımız sağ olsun.... 21 Mayıs 2017 -Eurolig Final Four final maçında Olympiakos'u 80-64 yenen Fenerbahçe Avrupa'nın en büyüğü oldu.  11 Mayıs 2017- Şampiyonlar Ligi finalistleri Real Madrid ve Juventus oldu. Final 3 Haziran'da Galler'in başkenti Cardiff'te Millennium Stadyumu 'nda oynanacak. 22 Nisan 2017- UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final eşleşmeleri belli oldu. Lyon-Ajax, Manchester United-Celta Vigo karşılaşmalar 4 ve 11 Mayıs'ta, Avrupa Ligi'nin final maçı da 24 Mayıs'ta İsveç'in başkenti Stockholm'deki Friends A... 6 Nisan 2017- Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, 34 oyla UEFA yönetim kurulu üyesi seçildi. UEFA'nın 41. genel kurulunda alınan kararla Şenes Erzik'in UEFA'yı FIFA'da temsil etme görevi de sona erdi. 19 Mart 2017- UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline kalan takımlar belli oldu. Bayern Münih-Real Madrid, Barcelona-Juventus, Atletico Madrid-Leicester City, Borussia Dortmund-Monaco, yarı final için mücadele edecekler. 10 Şubat 2017- Galatasaray Başkanı Özbek, kulübün bankalara olan borcunun, Riva ve Florya projeleri sonrası kulüp kasasına giren son ödemelerle birlikte 750 milyon TL 'den  430 milyon TL civarına gerilediğini ifade etti.  28 Ocak 2017- Deloitte'un 2015-16 sezonuna ilişkin düzenlediği Para Ligi raporunda Manchester United 689 Milyon Euro'luk geliriyle, 11 yıl aradan sonra tekrar lider oldu. 2,ve 3. Sırada 620'şer Milyon Euro ile Barcelona ve R.Madrid yer aldı. 24 Ocak 2017- Türk futbolunun duayenlerinden Gençler Birliği kulüp başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında yaşamını yitirdi.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar


Başarı İçin Spor Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

beylikduzu-basketbol

Serbay Mansuroğlu- BirGün- 24 Mayıs 2017 Fenerbahçe’nin şampiyonluğu gençlere cesaret verir. Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitsel Oyun ve Hareket dersi ve yeni bir müfredatla çocukların erken yaşta sporla tanışmasını sağlamalı...

Devamını oku...
 
Multi-Club Ownership: A Diversified Portfolio Strategy

soccer-splash

27 April 2017- Consolidation, manifesting itself in the form of mergers and acquisitions of smaller companies by larger corporations, is a common practice in the free-market economy.

Devamını oku...
 
If Fifa is serious about reckless play, it must ban Taylor for longer than Messi

Alex

The Guardian- 30 March 2017 Stop me if you have heard this one before but Neil Taylor is really not that sort of player. Like his fellow Wales full-back Chris Gunter he is one of those slight, modern professionals who seems so softly spoken and well-mannered one wonders how he ever got so far in such a rough old game.

Devamını oku...
 
Premier League launches major fight back against illegal streaming

PL

The Guardian- 30 March 2017 The Premier League has launched its biggest crackdown on piracy with a series of moves to combat illegal streaming, in light of fears that widespread availability of new consumer-friendly devices could fatally undermine its business model. 

Devamını oku...
 
Amerika'da Futbol ya da Çürük Yumurta

mls

Sina Kıratlı, 3 Mart 2017 Sporu ve ona bağlı unsurları Amerikalılar kadar kusursuzca kurumsallaştırabilen herhangi bir ülke veya federasyon yok.

Devamını oku...
 
Relegation would not taint Leicester’s title win, it would add to the legend

Leicester

Scott Murray- 9 February 2017 Just ask the Atlanta Falcons: once the prospect of career-defining ignominy heaves into view, it can be pretty damn difficult to stop the old noggin from whirling lickety-split, find a moment to compose yourself, take a breath, and snap out of the death spiral.

Devamını oku...
 
A Handcrafted Global Superclub: Book Review of Uli Hesse’s Bayern

Bayern header

Travis Timmons- 30 Aralık 2016 The first thing you need to understand is that FC Bayern Munich is a club of contradictions – or seemingly baffling tensions –  between the likes of its regionally-grounded Bavarian identity and its global reach, or between its “superclub” status and its famous “family” ethos.

Devamını oku...
 
Türk Sisteminin Çöküşü

tenis gorsel 16 

Okan Ünalmışer- 22 Aralık 2016 Geçtiğimiz hafta oynanan büyükler Türkiye Kupası'nı kulübümüz oyuncusu Ahmet Sarıoğlu kazandı. Mete Bey, Ahmet' in hikayesini bir yazı ile anlatmış. Bu turnuvadan benim çıkarttığım sonuçları anlatayım. Öncesinde ben bu şampiyonluğu kişisel olarak Cahit Yavuz' a armağan ediyorum. Ne zaman hoşuna gitmeyen bir eleştiri, yazı olsa, fikri, yazacak bir şeyi kalmayınca sen git oyuncu yetiştir diyor ya, büyükler Türkiye Kupası herhalde güzel bir sonuçtur.

  

Ahmet Sarıoğlu' nun şampiyonluğu 2010 yılında Ayda Uluç Federasyonu ile kurulduğu iddia edilen Türk sisteminin çöktüğünü gösteriyor bize. Gösterdiği başka şeyler de var. Turnuva sisteminin yanlış olduğu, adanmışlık denen şeyin okulu bırakmak değil yürek olduğu, göz kararı seçimler ile verilen desteklerin, Milli Takım seçmelerinin adil olmadığı, spora bulaşmamalı ama kişiye göre yapılan seçim sistemlerinin hem seçilen hem de seçilemeyen oyunculara ne kadar büyük zarar verdiği, sonuç olarak Türk tenisine en büyük zararın verildiğini bizlere gösteriyor Ahmet' in şampiyonluğu.

  

Ahmet ile ilgili kısa bilgi verip devam edeyim. 1992 doğumlu, 14, 16, 18 yaş gruplarında defalarca Milli olmuş ve Türkiye Şampiyonlukları olan bir oyuncu. 

 

2010 - 2014 Yılları arasında Amerika' da tenis bursu ile üniversite eğitimini tamamladı ve 2015 yılı mart ayında bedelli olarak değil, beş buçuk ay vatani görevini tamamlayarak Ankara' ya döndü. Hikayenin devamında eğitim ve vatani görevini tamamladıktan sonra kendisini tenise ve antrenmanlara adadı demem bekleniyorsa hiç de öyle olmadı. Özel bir şirkette çok yoğun bir işte çalışmaya başladı.Ne zaman tenis oynadı derseniz, tenise vakit ayırabildiği bütün zamanlarda kulüpte olan bütün antrenmanlara yaş grubu v.s bakmaksızın çalışmalara katıldı. Bir taraftan kendi antrenmanlarını yaparken, diğer taraftan kulübümüzün oyuncularına ağabeylik yapıyor, yardımcı antrenör olarak antrenmanlara giriyordu hiç bir zorunluluğu olmadığı halde. Hayatı boyunca kullanır mı bilinmez ama ağustos ayında birinci kademe antrenörlük kursuna da katılıp, bu diplomayı da aldı. Kişisel görüşüm Ahmet' in geçmiş yıllarda ve yıllar sonra gelen bu başarısının en büyük sebebi tenis aşkı.

  

2000 li yılların başında eğitimi için Amerika' ya giden Ahmet neden Türkiye' de kalıp profesyonelliği denemedi? Asıl soru bu olmalı bence. Bu kadar tenisi seven, kendi yaş grubunun en başarılı oyuncularından birisi olan kişi neden denemedi? O günleri kulüp olarak Ahmet ve ailesi ile birlikte yaşadığımız için rahatlıkla söyleyebilirim ki, tek cümle ile kurulan Türk sistemi nedeni ile denemedi. Çünkü kurulan Türk sistemi Ahmet gibi oyuncuların ortadan kaybolmasını, işaretlenmiş bazı oyuncuların yukarılara çıkartılmasını hedefliyordu. Teknik anlamda hedef böyleyken, alınan teknik kararların da işin ticaretini yapanların ticari faaliyetlerini arttırarak devam ettirmesini sağlamaktı. Otellerde düzenlenen 10 bin dolarlık turnuvaların elemelerine puan verilmesi, katılan oyuncu ve antrenörlerine haftalık para ödenmesi gibi alınan kararların sebepleri Türk tenisi değil, bana kazandırırsan görevine devam edersin, aynı zamanda sen de kazanırsın düşüncesinin uygulamaya geçirilmiş haliydi aslında. 

  

Bu projelerin fikir babası Gökhan Dönmez, uygulayıcıları teknik kurul denilen kişilerdi. Zaten zamanla yönetim kurulunda da, teknik kurulda da tek adam yönetimi oldu. Teknik Direktör Onur Binay, yönetim kurulu üyesi Gökhan Dönmez' in hoşuna giden kararları alıyor, herkes mutlu yaşamaya devam ediyordu. Zaten günümüzde de bu uygulamalar devam ediyor. Peki diğer yönetim kurulu üyeleri, teknik kurul üyeleri ne yapıyorlar? Bir çok kişi için oralarda olmak yetiyor. Unutmayalım. Federasyon Başkanı Ayda Uluç, 2012 yılında yönetim kurulu üyesi, şu anda federasyon personeli, genel koordinatör. Oralarda olmak bu kadar önemli demek ki. 

  

Gelelim 2010 yılında başlayan Türk sistemi ile federasyon eli ile bir nesil yok edildi. Aslında Ahmet, o dönemin bütün oyuncuları adına kazandı bu şampiyonluğu. 2010 yılında başlayan Türk sistemi, yani tek klasman, hafta sonu turnuva sistemi ile bir çok oyuncu o yıllarda tenisten kopmak zorunda kaldı. Dönemin en başarılı oyuncuları şimdi neredeler?  ( Antrenör olarak devam eden oyuncuları saymıyorum ) Uğur Atalay, Gökalp Özdemir, Alp Gölcüklü, Oğuz Yazıcı, Ural Ateş, Ekin Sezgen, Seda Arantekin, Ekin Günaysu, Ece Yavuz, Tuğçe Doğan, İdil Hacıraifoğlu ve aklıma gelmeyen bir çok oyuncu. 

  

2010 yılında başlayan sistem ile bir nesil oyuncumuz tasfiye edildi. Yine Ahmet' in şampiyonluğu ile şu örnek sistemin ne kadar güzel işlediğini gösteriyor aslında. Ahmet Amerika eğitimi öncesinde 18 yaşında Milli Takıma seçildi ve son kez Milli oldu. 2010 yılında seçme turnuvası sonucu 18 yaş Milli Takımına seçilen Ahmet Sarıoğlu 2011 yılı başında Türkiye klasmanında yoktu. Türk sistemi adı altında yapılan bir kaç uygulama ile bir sene içerisinde en başarılı, en verimli oyuncuların tenisten kopmasını sağlayan federasyonu tebrik etmek gerekir aslında. Aradan altı yıl geçmiş, bir çok oyuncu kaybolmuş ama yönetim kurulunda bulunan dört, beş isim görevlerine devam ediyorlar. O dönemden bu zamana kadar görevlerine devam eden yönetim kurulu üyeleri; Gökhan Dönmez, Cengiz Durmuş, Cem Tınaz, Erkan Naibi, yönetim kurulu üyesi olmasa da genel koordinatör olarak Ayda Uluç. En son Ulusal turnuvasını 2011 yılında oynayan Ahmet Sarıoğlu, şampiyonluk kupasını da tenisi bıraktığı dönem yönetim kurulu üyesi, şimdiki başkan Cengiz Durmuş' tan aldı. 

  

2009 yılında yapılan pro 20 projesi sırasında Ahmet 17 yaşındaydı ve yaş grubunun en iyilerindendi. Milli takım oyuncusuydu ama pro 20 den aldığı destek, en az destek miktarı olan dört hafta kamp desteği idi. Son turnuvada yendiği oyuncular arasında 16 hafta kamp ve 16 hafta turnuva desteği alan oyuncular vardı ama Ahmet' e sadece 4 hafta kamp desteği uygun görüldü, zaten o desteği de kullanmadı. Orada federasyon tarafından sorulan bir soru çok önemli aslında. Okulu bırakacak mısın? Yazılı olan bu soruyu işaretlemesini istiyordu federasyon. Bırakmayacağım işareti miydi bu kadar az desteğin sebebi, tenisten çok anlayan teknik kurulun kararı mı bilmem ama, federasyon oyuncuları okulu bırakmaya teşvik ediyordu. Okulu bırakmayan adanmış, bırakmayan adanmamış oluyordu. Dindar nesil, kindar nesil, laik nesil, donanımlı nesil duydum ama, eğitimi bırakmaya özendiren bir devlet kuruluşu ( ne kadar özerk olsa da ) ben hiç görmedim. 

  

Ahmet' in turnuvada yendiği oyunculardan bazılarının kullandığı wild card sayıları. 154, 106, 58. Ahmet' in Türkiye' de tenisi bıraktırıldığı yaşta yani 18 yaşında olan oyuncu bile 15 wild card kullanmış, Ahmet hayatı boyunca bir turnuvada sadece iki wild card kullanmış.

  

Yendiği oyunculardan Davis Cup kamplarına çağırılan oyuncular var. Hatta takım gençleştiriyoruz ayağı ile Davis Cup Takımında oynayan oyuncu var. Ahmet 18 yaşında Milli Takımdaydı ama, aday Davis Cup için bile akıllara gelemedi.

  

Olimpiyat projesi kapsamında maddi, antrenman, turnuva desteği alan oyuncular var şampiyon olana kadar Ahmet' in yendiği oyuncular arasında. Farkındaysanız oyuncu isimleri kullanmıyorum. Spordur, yenersin, yenilirsin. Tenise ve oyuncularımıza en büyük zararı verenler; kendi ticari ya da mesleki faaliyetleri için genç oyuncularımızın haklarını yiyen ya da henüz hak etmediği halde fazladan destek, Milli Takım gibi avantajlar sağlayarak o oyunculara da en büyük zararı veren üç, beş yönetici ve buna göz yuman diğer yöneticilerdir.  {jcomments on}

  

 

 

 
Offshore Hesaplar, Gizli Anlaşmalar: Ahmet Bulut’un Dünyası

BulutArda

Zeynep Sentek- TheBlackSea11 Aralık 2016 Atletico Madrid’le Arda Turan’ın menajeri Ahmet Bulut arasında yapılan anlaşmaya göre İspanyol kulüp, Bulut’un vergiden muaf offshore hesabına Arda’nın transfer sözleşmesini yenilemeye yardımcı olması için 1.5 milyon avro göndermeyi kabul etmiş.

Devamını oku...
 
Football Leaks’in ucu Türkiye’ye dokundu mu?

 4123

Cumhuriyet- 5 Aralık 2016 Dünya gündemine bomba gibi düşen ‘Football Leaks'de “İşin ucu Türkiye’ye de mi dokundu” iddiaları konuşuluyor.

Devamını oku...
 
Sayfa 1 / 40

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

29.05.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

97.794

0,27

 bjk BJKAS

4,59

-0,43

 fb FENER

35,92

0,67

 gs GSRAY

29,24

3,32

 trabzon TSPOR

2,80

1,08

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 14131470

Spor Toto Süper Lig 2016-17 Puan Durumu

Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

BEŞİKTAŞ

32 21 8 3 65 30 35 71
2 BAŞAKŞEHİR 32 19 10 3 60 27 33 67
3 FENERBAHÇE

32

17 9 6 56 30 26 60
4

GALATASARAY

32
18
4
10
60

37

23
58
5 ANTALYASPOR
32
15
7
10
40
39
1

52 

6

TRABZONSPOR

32
14
8
10
37
31
6
50
7

AKHİSAR BLD.

32
13
6
13
41
39
2
45
8

KASIMPAŞA

32
12
7
13
46
46
0
43
9

KONYASPOR

32
11

10 

11
39
40
-1
43
10

GENÇLERBİRLİĞİ

32
10
10
12
30
33
-3
40
11

ALANYASPOR

32

12
4
16
52
61
-9
40
12

KARABÜKSPOR

32
11
6

15

33
44
-11
39
13

OSMANLISPOR

32
9
11
12
36
39
-3
38
14

KAYSERİSPOR

32
10
7

15 

45
55
-10
37
15

BURSASPOR

32
10
5
17
31
55
-24
35
16

Ç.RİZESPOR

32
8
6
18
41
52

-11

30
17

GAZİANTEPSPOR

32
7
5
20
29
57
-28
26
18

ADANASPOR

32
6
7
19
31
57
-26
25

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

hirvatistan-bayrak Hırvatistan

5 4 1 0 11 1 13 10
2 izlanda-bayrak İzlanda 5 3 1 1 8 6 10 2
3 ukrayna-bayrak Ukranya

5

2 2 1 7 4 8 3
4

turk-bayrak Türkiye

5 2 2 1
7

5

8 2
5 kosova-bayrak Kosova
5 0 1
4 2 14 1

1

6

finlandiya-bayrak Finlandiya

5 0 1 4
3

8

1 -5

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.