x
20 Şubat 2018- Uluslararası transferde geçen yıl en fazla para harcayan ülkeler listesinde 7`nci sırada bulunan Süper Lig, 2016'ya oranla 2017'de transfere %141 daha fazla  kaynak ayırarak 159,4 milyon dolar harcadı. 20 Ocak 2018- Galatasaray'ın olağanüstü seçimli genel kurulunda Dursun Özbek yerini yeni  başkan Mustafa Cengiz'e devretti.  15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Kulüpler Birliği, Futbolla İlgili Gelirleri Yönetmek İstiyor

Kulüpler Birliği, Futbolla İlgili Gelirleri Yönetmek İstiyor

KB

 

10 Mart 2015 Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

 

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Süper Lig'in kaynak yönetiminin Kulüpler Birliği tarafından yapılmasının zamanı geldiğini, bir an evvel Süper Lig AŞ'nin kurulması için tüm kulüplerin mutabakat içinde olduğunu söyledi. 

 

Haliç Kongre Merkezi'de yapılan Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından açıklama yapan Gümüşdağ, Türkiye profesyonel liglerinin yayın hakları ve sponsorluk gelirleri dahil olmak üzere tüm gelir kaynak yönetimlerinin Kulüpler Birliği tarafından üstlenilmesi konusunu görüştüklerini söyledi.

 

"Dünyadaki örneklere tek tek bakıldığında Türkiye'de geç kalınmış bu sürecin bir an evvel başlaması lazım" diye konuşan Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplantıya katılan tüm kulüp temsilcilerimizle mutlak bir mutabakat içindeyiz. Türkiye'de yayın ihaleleri ve sponsorluklar dahil tüm ticari kaynak yönetiminin yakın bir gelecekte mutlaka Kulüpler Birliği tarafından üstlenilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tıpkı İngiltere Premier Ligi, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1 gibi Süper Lig'in de kaynak yönetiminin Kulüpler Birliği tarafından yapılması zamanı gelmiştir. Dolayısıyla en kısa sürede Kulüpler Birliği Vakfı altında Süper Lig AŞ'nin kurulması gerekiyor. Bu şirketin tamamen şeffaf ve kurumsal sorumluluk ilkeleri içerisinde yönetilmesi, bağımsız bir denetim mekanizması tarafından denetlenmesi hedeflenmeli."

 

Konuyla ilgili önümüzdeki hafta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'i ziyaret edeceğini belirten Gümüşdağ,  "Sonra da Sayın Spor Bakanımızı, Sayın Başbakanımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret edeceğiz, bu konuyu kendilerine anlatacağız, arz edeceğiz" dedi.

 

Premier Lig ve Bundesliga yöneticileriyle İngiltere ve Almanya'daki işleyiş hakkında görüşeceklerini aktaran Göksel Gümüşdağ, bir sonraki toplantının, Süper Lig AŞ şirket yapılanması detaylarını tartışmak için 7 Nisan Salı günü yapılacağını söyledi. Gümüşdağ, "Süper Lig AŞ'nin bir evvel kurulması için hepimiz mutabakat içindeyiz. Hazırız ve bugün itibarıyla harekete geçmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı. 

 

Yayın ihalesinin Kulüpler Birliği Vakfı tarafından yapılması gerektiğine inandıklarını dile getiren Gümüşdağ, "Dolayısıyla ikinci aşamasında da yayın gelirinin, 2017 yılındaki yayın ihalesinin 1-1,5 katı büyüyeceğine inanıyorum. Bugün havuz dağılımı ve diğer konularla ilgili konuşmadık. Öncelikle dünyada örnekleri olduğu gibi ilk önce yayın ihalesi, sponsorlukları ve pazarlamanın hepsinin Kulüpler Birliği Vakfı üzerinde oluşmasının ve 2017 yılında yayın ihalesinin Kulüpler Sirliği Vakfı tarafından yapılmasında mutabakat sağladık" diye konuştu.

 

Orman: "Kulüp olarak bu fikre katılıyoruz"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın beyan ettiği fikre katıldıklarını söyledi.

 

"Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok" diyen Fikret Orman, "Benzer modellerle Süper Lig AŞ'nin kurulması ve bu gelirleri kulüplerin yönetmesi üzerinde desteğimizi tamamıyla vereceğimizi söyledik. Toplantıda bulunan bütün kulüpler aynı fikirde oldu. Yavaş yavaş şekillenmeye başlar" ifadelerini kullandı.

Kulüp olarak gelirlerin ne kadar yükseleceği yönünde bir beklentiyle toplantıya katılmadıklarını vurgulayan Orman, "Böyle bir hesap içinde gelmedik. Katkı vermek istememizin nedeni bir hesaptan dolayı değil. Doğrusu budur diye katıldık. Yoksa 'buradan şu gelir, şöyle olur' diye gelmedik" diye konuştu.

 

 

Kulüpler Birliği Vakfı, yayın geliri ve sponsorluklarla ilgili gündem maddesiyle Haliç Kongre Merkezi'nde toplandı. Vakıf başkanı Göksel Gümüşdağ, toplantının ardından yayın gelirleri ve diğer konuların pazarlanması için Süper Lig AŞ'nin kurulmasına karar verildiğini açıklarken, kendileri tarafından futbolda Avrupa'nın 4 büyük liginin yayın gelirleriyle ilgili hazırlanan raporu üyelerle paylaştı.

 

Hazırlanan rapora göre Avrupa'da en büyük yayın gelirini İngiltere Premier Lig alıyor. Dünyanın önemli futbolcularını ve teknik adamlarını bünyesinde bulunduran Premier Lig, 1,4 milyar avro TV geliriyle Avrupa'daki 4 büyük lig içinde en çok kazanan organizasyon oldu. Ligde yer alan 20 takımın ortak olduğu şirkette, kulüpler, başkan ve üst yönetici seçip, yönetim kurulunu kendileri belirliyor. Bu ligde küme düşen takımlara üç yıl boyunca "paraşüt ödemesi" yapılırken, yayın gelirlerinin yüzde 50'si 20 takıma eşit olarak bölünüyor. Gelirlerin yüzde 25'i lig sonu puan durumuna göre dağıtılırken, kalan yüzde 25'lik bölüm de yayınlanan maç sayısına göre veriliyor.

 

 

İtalya ligi 829 milyon euro gelire sahip

Avrupa'nın bir başka önemli ligi İtalya Serie A ise 829 milyon avro gelire sahip bulunuyor.

 

Bu ligdeki gelirlerin dağılımı konusunda 6 faktör dikkate alınırken, gelirin yüzde 40'ı 20 takıma eşit şekilde dağıtılıyor. Gelirlerin yüzde 25'i taraftar sayısına göre verilirken, yüzde 15'i son 5 sezon performansına, yüzde 10'u tarihi başarılara, yüzde 5'i bir önceki sezon performansına ve yüzde 5'i de takımın bulunduğu yerin nüfusuna göre dağıtılıyor.

 

Almanya'da gelir yüzde 52 oranında arttı

Kulüpler Birliği Vakfı araştırmasına göre 628 milyon avro TV gelirine sahip Almanya Bundesliga'da gelirler yüzde 52 oranında arttı.

 

Bu gelirlerin yüzde 50'si yine eşit olarak dağılıtırken, geri kalan yüzde 50'nin 4'te 3'ü son 3 sezon baz alınarak kulüplerin başarısına göre, kalan yüzde 25 ise kulüplerin sportif performansları sonucu aldıkları puana göre veriliyor.

 

Fransa ligi

Fransa ligi 590 milyon avro gelire sahip bulunuyor. Bu organizasyonda gelirlerin yüzde 50'si eşit verilirken, kulüpler yüzde 20'lik bölümü yayınlanan maçlara göre, yüzde 30'u ise performansa göre alıyor.

 

Avrupa'nın bir diğer önemli ligi İspanya La Liga'da ise her kulüp kendi maçlarını satma hakkına sahip.

 

Türkiye'deki Süper Lig'de ise yıllık yayın geliri 450 milyon dolar civarında bulunuyor.

 

Toplantıya mazeret bildiren Fenerbahçe ve Trabzonspor dışında tüm kulüplerin temsilcileri katıldı.{jcomments on}

Bu İçerik  3070  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

20.02.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

116.692

0,70

 bjk BJKAS

3,80

0,00

 fb FENER

37,32

-2,30

 gs GSRAY

6,05

1,17

 trabzon TSPOR

2,15

-0,92

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 17173645

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 22  14   4    4   41  21   20    46 
2 Galatasaray   22  14  2  6  47  27  20  44
3 Fenerbahçe

 22

 12  8  2  44  24  20  44
4

Beşiktaş

 22  11  8  3  41

 21

 20  41
5 Kayserispor
 22  9  8  5  30  25  5

 35

6

Sivasspor

 22  10  4  8  30  33  -3  34
7

Trabzonspor

 22  8  9  5  36  32   4  33
8

Göztepe

 22  9  6  7  35  35   0  33
9

Kasımpaşa

 22  8

 5

 9  34  37  -3  29
10

Malatyaspor

 22  7  7  8  24  28  -4  28
11 Bursaspor  22  7  6  9  31  28   3  27
12 Akhisarspor  22  7  6   9   28  34  -6  27
13 Gençlerbirliği  22  6  7  9  29  35  -6  25
14 Antalyaspor  22  6  6  10  26  39  -13  24
15 Konyaspor

 22

 5  6  11  23  30  -7  21
16 Alanyaspor

 22

 6  3  13  34  43  -9  21
17 Osmanlıspor  22  5  4  13  31  43  -13  19
18 Karabükspor   22   3  3  16  15  44  -29  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.