x
15 Haziran 2018-  FIFA 21.Dünya Kupası başladı. Bir ay sürecek turnuva Rusya’da 11 kentte ve 12 farklı statda oynanacak. FIFA 32 takıma 400 Milyon Euro dağıtacak. Şampiyon takım 38 Mio € kazanacak.  4 Haziran 2018- Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemine son veren Ali Koç, Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu. Resmi sonuçlara göre geçerli oy sayısı 20 bin 736 olarak açıklanırken oyların 16 bin 92'sini Ali Koç, 4 bin 644'... 27 Mayıs 2018-Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen genel kurulda , 2525 oy alan Mustafa Cengiz yeniden Galatasaray'ın başkanı oldu.  27 Mayıs 2018- Real Madrid Kiev'de oynanan Şampiyonlar Ligi final maçında Liverpool'u 3-1 yenerek, üst üste üç kez Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. 20 Mayıs 2018 - Galatasaray Süper Lig'in 2017-18 sezonunu şampiyon olarak tamamlayıp 21.şampiyonluğuna ulaştı.  6 Mayıs 2018- Real Madrid ve Liverpool rakiplerini eleyerek, Şampiyonlar Ligi finaline yükseldiler. Şampiyonlar Ligi finali  26 Mayıs 2018 günü Kiev'de oynanacak. 19 Nisan 2018 Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Türkiye Kupası Yarı Final rövanş karşılaşması, maçın ikinci yarısında çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi. 13 Nisan 2018- Galatasaray'dan varlık satışına devam...Riva'dan sonra Florya'da satıldı. Bu satıştan Galatasaray'a gelecek tutar 237,8 Milyon TL. Riva ile birlikte Galatasaray'ın kasasına süreç içinde toplam 999,4 Milyon TL  gi... 29 Mart 2018- Yeni yasal düzenlemeyle oyuncularına ücret ödeyen kulüplerin, oyuncularından yaptıkları tevkifatlar, ilgili kulübün amatör branşlarında kullanılmak üzere, söz konusu kulüplere iade edilecektir. 2 Mart 2018- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş'nin 432 milyon lira tutarındaki bedelli sermaye arttırımı başvurusunu onayladı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Batı Avrupa Futbolunun Dünya Futbolundaki Sömürgeci Tavrı Bitirilmeli!

Batı Avrupa Futbolunun Dünya Futbolundaki Sömürgeci Tavrı Bitirilmeli!

Jerome-Champagne-011

Alp Ulagay- Cumhuriyet 11 Haziran 2015 FIFA etrafında dönen soruşturmalar iki haftadır dünya futbol gündemini meşgul ediyor. Son soruşturmaları ve Blatter sonrası dönemi eski FIFA genel sekreter yardımcısı ve dış ilişkiler direktörü Fransız Jerome Champagne (57) ile  konuştuk

 

FIFA’da Başkanı Sepp Blatter dönemine son verecek uluslararası ölçekte böyle bir soruşturmayı bekliyor muydunuz? Sizi şaşırttı mı?

- Hem şaşırdım hem şaşırmadım. Şaşırmadım çünkü ABD’de beş yıl yaşadım. Chuck Blazer’ın FBI için muhbir olarak çalıştığını öğrenince kendi kendime “Bir şeyler olacak” dedim. Çünkü Blazer, FBI’yle çalışmaya başladığı tarihten itibaren Amerikalılar bir sürü bilgiye ulaştı. Buna karşılık benim için bu soruşturmanın zamanlaması şaşırtıcıydı.

Yani seçimlerden önce böyle gözaltılar beklemiyor muydunuz?

- Neden bu tarih? Bilemiyorum. Sadece şu söylenti vardı: Polis için seçim tüm şüphelileri aynı yerde bulma imkanı yarattı. İkinci olarak Amerikan adaletinin medyatik boyutunun kuvvetli olduğunu biliyoruz. ABD’de hakimler ve savcılar seçilerek işbaşına gelir. Ve çalıştıklarını göstermek isterler. Buradaki zamanlama da olayın medyaya çıkması için idealdi.

ABD’deki ve İsviçre’deki iki ayrı soruşturma neleri değiştirebilir?

- Bu iki soruşturma FIFA ve futbolun bütünü için bir fırsat. İlk olarak temizlik yapmaya imkan verecek. Demokrasilerde masumiyet karinesi prensibinin olduğun unutmamak lazım. Yani herkes adalet tarafından suçlu bulunduğu kanıtlanana kadar masumdur. İkinci fırsat da bu soruşturma FIFA’daki sistem sorununu ortaya çıkarıyor. FIFA’da İcra Kurulu (Exco) içindeki hakimiyeti yeniden ulusal federasyonlar vermek gereklililiği. UEFA gibi konfederasyonlar iyi işler yapıyor. Ama FIFA üyesi değil.

Şu anda Exco’da kimin hakimiyeti var?

- FIFA, her şeyden önce aralarında TFF’nin de olduğu 209 ulusal federasyonun federasyonudur. Buna karşılık FIFA’nın hükümet organı olan Exco kıta konfederasyonları tarafından kontrol ediliyor. Örneğin Avrupa’nın konfederasyonu FIFA tarafından. Halbuki bu konfederasyonlar FIFA üyesi değildir ve herbiri tamamen bağımsızdır. Bu soruşturma sırasında herkes FIFA görevlilerinden bahsetti. Ama suçlananların aslında FIFA’yla bağı yok. Örneğin bir konfederasyonun başkanı kendi konfederasyonunu teslim ettiği için aynı zamanda FIFA’nın başkan yardımcısı. Yani bu skandal konfederasyonların Exco’yu nasıl kontrol altında tuttuğunu gösterdi. Ve FIFA bu kişilerin davranışlarından da sorumlu değildir. FIFA da konfederasyonların seçimlerini denetleme yetkisine sahip bile değil. Sepp Blatter de buna dair reformları yapacağını söyledi. Çünkü Blatter Exco üyelerinin artık konfederasyonlar yerine FIFA genel kurulu tarafından seçilmesini istiyor. Bu da çok olumlu bir gelişme.

Sepp Blatter görevden ayrılma kararını neden seçim sonrasında bıraktı?

- Onun yerine yanıt veremem. Blatter istifa etmedi. Zaten kurallara uygun şekilde seçimi de kazandı. Sadece şunu söyledi. “2016’nın mart ayından tekrar seçime gideceğim.” Bu konuda haklı. Şimdi siyasi pazarlıklardan kurtuldu. Ve istediği reformları yapabilir. Bir dahaki FIFA seçimleri de 2015 aralıkla 2016 mart ayları arasında yapılacak. FIFA kongresinde çoğunluğun desteğine sahipse bence var.

İki haftadır konuşulan bir diğer konu da 2018 ve 2022 dünya kupalarının ev sahipliğinin yeinden oylanması. Yeniden oylama bekliyor musunuz?

- Adaylık sürecimde de şunu söylemiştim: 2018 ve 2022 dünya kupaları hakkında birtakım tartışmalar var. Kanıt olmadıkça kimseyi suçlamamak lazım. Şimdi FBI ve İsviçre adaleti tarafından yürütülen iki soruşturma var. Garcia raporunu da görmek lazım demiştim. Şimdi de bu iki soruşturmanın sonucunu görmemiz lazım. Üstelik 2018 yaklaşıyor. Bu konuda hızlı davranmak lazım.

Bir yandan özellikle Afrika’daki futbol federasyonlarının Blatter sonrası döneme dair endişelerinden bahsediliyor. Endişelenmekte haklıları mı?

- Haklılar. Futbol tarihine bakarsanız 1974’e kadar FIFA’nın Avrupa merkezli bir kurum olduğunu görürsünüz. Futbol kalkınam programları yoktu, dönemin FIFA başkanı Stanley Rous Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına karşı tavır almıyordu. Bugün ise özellikle Batı Avrupa futbolu çok çok zengin. Ve Avrupalılar da Real Madrid veya Chelsea için iyi olanın dünya futbolu için de iyi olduğunu düşünüyorlar.

Yani güç dengesinde bir bozulma mı oldu?

- 25 yıl önce durum böyle değildi. Steaua Bükreş, Kızılyıldız, Malmö, Bruges gibi takımları Şampiyon Kulüpler Kupası’nda final oynuyor, hatta şampiyon oluyorlardı. Bugün bu hiç düşünülemeyecek bir durum. Bugün dünyadaki diğer tüm alanlardaki gibi zengin olanlar, iktidarda olanlar yönetişimi de kontrol etmek istiyor. Halbuki FIFA’nın gücü kalkınma programları ve tüm dünya futbolunu yönetmesidir. Halbuki Batı Avrupa’daki bazı kulüpler böyle bir kontrol olmamasından yana. Tıpkı basketboldaki gibi uluslararası federasyon zayıf olsun istiyorlar. Avrupa’daki duruma bakın: En zengin 20 kulübün geliri 6,3 milyar euro. Futbolun orta sınıfı rekabet edemiyor. Hep yanı takımları şampiyon oluyor. Hem kıtasal düzeyde hem ulusal düzeyde. Rekabet çok eşitsiz bir hale geldi. Real Madrid ve Barcelona’nın başarısının arkasından büyük bir eşitsizlik geliyor. Ama Avrupa’da bile bazı federasyonlar en zenginlerin futbolu kontrol etmesine karşı. Bu sebeple Rusya, Fransa son seçimde Blatter’i destekledi.

Bundan sonra ne yapmak lazım?

- Kısacası dengeyi yeniden kurmak lazım. Son 40 yılda yapılanlara sayesinde Asya’da ve Afrika’da Dünya Kupası organize edildi. Futbol kalkınma programları sayesinde bambaşka bir futbol haritası var. Özbekistan vs gibi bir sürü yeni futbol ülkesi var. Dünyanın geri kalanında da haklı olarak Batı Avrupa’nın bu yeni sömürgeci anlayışı karşısında bir endişe söz konusu. Afrika yıllardır futbol açısından sömürülmeye devam ediyor. Batı Avrupa her şeye kontrol eden hegemonik bir yapı istiyor. Avrupa’da içinde bile çok fazla eşitsizlik var. Bakın ben Fransızım. Ama bence Euro 2016’nın ev sahibi Türkiuye olmalıydı. Çünkü Fransa iki kez Avrupa Şampiyonası düzenledi. Dünya Kupası da düzenledi. Bu sebeple bunu dengeleyecek güçlü bir FIFA’ya ihtiyacmız var.

Son olarak Blatter sonrası döneme gelelim. Ne öngörüyorsunuz? Yeniden aday olacak mısınız?

- Bir şey söylemek için çok erken. Şu anda bir karar vermiş değilim. Bu seçimler öncesi de masaya detaylı somut bir program koyan tek adayım. Seçim takvimi henüz ilan edilmedi. Edilince kararımı vereceğim.

FIFA’DA YAPILMASI GEREKEN 4 İŞ

1) FIFA ile UEFA arasında 20 yıldır süren savaşı bitirmek.
2) Yönetimde daha fazla işbirliğne gitmek.
3) Exco’yu reforme edip ulusal federasyonlara vermek.
4) Futboldaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmak.

Bu söyleşi 11 Haziran 2015'te Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. 

Bu İçerik  3767  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

20.06.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

94.971

0,54

 bjk BJKAS

2,11

1,44

 fb FENER

33,26

1,22

 gs GSRAY

1,63

0,00

 trabzon TSPOR

1,26

0,80

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 18401687

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 34  24   3    7   75  33   42    75 
2  Fenerbahçe  34  21  9  4  78  36  42  72
3 Başakşehir

 34

 22  6  6  62  34  28  72
4

Beşiktaş

 34  21  8  5  69

 30

 39  71
5 Trabzonspor
 34  15  10  9  63  51  12

 55

6

Göztepe

 34

 13 

 10  11  49  50  -1  49
7

Sivasspor

 34  14  7  13  45  53  -8  49
8

Kasımpaşa

 34  13  7  14  57  58  -1  46
9

Kayserispor

 34  12

 8

 14  44  55  -11  44
10

Malatyaspor

 34  11  10  13  38  45  -7  43
11 Akhisarspor  34  11  9  14  44  53  -9  42
12 Alanyaspor  34  11  7   16   55  59  -4  40
13 Bursaspor  34  11  6  17  43  48  -5  39
14 Antalyaspor  34  10  8  16  40  59  -19  38
15 Konyaspor

 34

 9  9  16  38  42  -4  36
16 Osmanlıspor

 34

 8  9  17  49  60  -11  33
17 Gençlerbirliği  34  8  9  17  37  54  -17  33
18 Karabükspor   34   3  3  28  20  86  -66  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.