x
15 Mart 2019- UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek ve yarı final kura çekimi yapıldı. Kuraya göre: Ajax- Juventus, Liverpool-Porto, Tottenham- Manchester City ve Barcelona- Manchester United birbirleriyle oynayacaklar. ilk... 6 Mart 2019- İlk maçı deplasmanda 2-1 kazanan Real Madrid (evinde) St.Barnebau'da oynanan maçta Ajax'a 4-1 yenilerek, Şampiyonlar Ligi'nde 2.Turunda elendi. . 1 Mart 2019- Spor Toto Teşkilat Başkanlığı,  İddaa oyunun Şans Girişim Ortak Girişimi üzerinden 10 yıl süreyle oynatılmasını onayladı. 1 Mart 2019- Lucescu’dan boşalan Milli takımlar teknik direktörlüğüne Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş getirildi. Şenol Güneş 31 Mayıs 2019’a kadar Beşiktaş’ı çalıştırmaya devam edecek.  28 Mart 2019- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti. Haziran ayındaki  Genel Kurulu'a kadar Türkiye Futbol Federasyonu'na Başkanvekili Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık edecek. 14 Şubat 2019- Spor Toto İddaa ihalesini Şans Girişim Ortaklığı (Demirören-Scientific Games) Kazandı.  4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s... 10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak. 26 Aralık 2018- Ligin ilk yarısını Medipol Başakşehir 35 Puanla zirvede bitirdi. 17 maçta 16 puan toplayarak Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise 2018-19 sezonunun en büyük sürprizini yaptı. Süper Lig'de ... 12 Aralık 2018- 27 Kasım 2018'de yapılan ve inteltek firmasının 10 yıllığına 200 Milyar TL ciro taahhüdü vererek kazandığı  İDDAA ihalesine yeterli firma katılmadığı ve yeterli rekabet oluşmadığı için Spor Toto Teşk...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Sebahattin Devecioğlu: "Elazığspor Ancak Kurumsal Yönetimle Yeniden Ayağa kalkabilir"

Sebahattin Devecioğlu: "Elazığspor Ancak Kurumsal Yönetimle Yeniden Ayağa kalkabilir"

gorselimg 1101538310

Futbolekonomi- 27 Nisan 2016 Vartaş Elazığspor Kulübü başkanlığına adaylığını açıklayan futbolekonomi.com yazarlarından Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, başkan olması durumunda "Kulübe Kurumsal yönetimi, egemen kılacağını ve Elazığspor'un,  ancak bu ilke temelinde  yeniden yapılanarak ayağa kalkabileceğini" ifade etti. 

Dün sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya geldi…Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu hazırladığı projelerle Bordo-Beyazlı Taraftarları umutlandırdı.

 

İlbey Hotel’de düzenlenen basın toplantısında projeleri ve hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Devecioğlu, “Elazığspor’un sıkıntılarını ve bu sıkıntılardan nasıl kurtulacağını biliyoruz” dedi. Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu’nun açıklamaları şöyle;


“Elazığspor’a katkı sağlamak istiyoruz”
“Elazığspor Kulüp Başkanlığı’na adaylığımızı açıklamak için toplanmış bulunmaktayız. Ülkemizde yaşanan son terör olaylarından dolayı hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Elazığspor’un da geçmişinde iz bırakan kişilere de Allah’tan rahmet diliyorum, hayatta olanlara ise sağlık ve mutluluk diliyorum. Sevgili arkadaşlar bildiğiniz gibi Elazığspor, 2017’de 50. yılını doldurmuş olacak. 1967’de kurulan Elazığspor, bugüne kadar gelebilmiş Türkiye’nin güzide kulüplerinden birisi. Elazığ, Türk futboluna çok önemli değerler kazandırmıştır. Elazığspor’un devamı bu bölgede önemlidir. Elazığspor’un belirli amaçları var. Bunlardan birisi Elazığspor’da birliğin beraberliğin sağlanması. Bizim adaylığımızın en büyük sebebi de bu madde. Elazığspor’da hizmet etmek, hizmet sağlamak istiyoruz. Elazığspor’un şuanda 260 delegesi var. Bu üyelerin hem seçme seçilme, hem de katkı sağlamayla ilgili özellikleri sayılmış tüzükte. Bizde bu tüzüğün bize verdiği yetkiyle, Elazığspor’a katkı sağlamak istiyoruz. Bir yıl önce delege arkadaşlarla Elazığspor 50. Yıl Hareketi’ni oluşturmuştuk. Bunu genel kurulda seçilen yönetime de iletmiştik. Biz o projeyi geçen sürede geliştirdik. “
 

 

“Kurumsal yapıyı düzeltmeliyiz! Kurumsal yönetimi Kulübe Getirmeliyiz!“
“Yaptığımız analizlere göre Elazığspor’un bir takım problemleri var. Tüzükle ilgili, kurumsal yapıyla ilgili, finansal, sportif anlamda ve 5.’si tesisleşme anlamında problemleri var. Elazığspor’un bu problemleriyle ilgili problemler bulmaya çalıştık.

 

Elazığspor değişim ve gelişim problemleri hazırladık. Bunların 10 temel başlığı var. 75 tane alt başlığı var. Eğer biz göreve gelirsek projelerimizi kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Elazığspor bundan 1 yıl, 1 ay önce kapanma noktasına geldi. Yönetim kurulu başkanı hatırlayacaksınız yaklaşık 1 ay önce istifa etti. Mevcut yönetim zımnen göreve devam ediyor. Biz bu süreçte katkı sağlamak adına belli bir aşama kaydettiğimizi düşünüyoruz. Elazığspor’un kurumsal yapısını düzeltmeliyiz. Biz genel kurulun çalışması için çalışmalar yürütüyoruz. 260 delegeyle alınan kararların uygulanması konusunda mücadele ediyoruz. Üye sayısını arttırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Fenerbahçe’nin 1 Milyon üyeyle başlattığı kampanyayı bizde Elazığ’da 100 bin üyeyle yapmaya çalışacağız. Elazığspor’da üyelikleri silinenlerin geri kazandırılması, divan, onur kurullarının kurulması ve danışma kurulunun oluşturulması çalışmamız var. Bir de Elazığspor gönüllüleri adında bir çalışmamız var.”

 

Ancak, tüm bunların yapılabilmesi için kulübe kurumsal yönetimi egemen kılmalıyız. Elazığspor'u kişilere bağlı olmaktan kurtarmalıyız ve onu modern ve endüstriyel futbolun gelişimine uygun, sportif ve mali anlamda daha fazla pay alabilecek bir yapıya kavuşturmalıyız. Elazığspor kendi dinamikleriyle gelir yaratan yapıya kavuşturulmalı. Ancak böyle sportif başarı gelir.

 

“Stadyumun isim hakkıyla ilgili çalışma yapacağız”
“Biliyorsunuz spor kulüplerinin en önemli geliri yayın gelirleri, ikincisi sponsor gelirleri, üçüncüsü bilet gelirleri. Birde reklam, transfer, stadyum gelirleri var. Bu mevcut gelirlerin mali disiplinle kurulmasıyla ilgili çalışmamız var. Elazığspor’un stadyumunun yenilenmesi Gençlik Spor Bakanlığı bütçesi içinde yer alıyor. Elazığspor yeni stadyumuna birkaç yıl içinde kavuşacak. Yeni stadyumu GSB, Milli Emlak ve TOKİ yapacak. Stadyum farklı bir yerde yapıldığında mevcut yerin kullanılmasını çok önemsiyoruz. Mevcut yerde yapılacak olan hizmetlerden Elazığspor’a pay aktarılmasını istiyoruz. Çünkü Elazığspor orayı uzun yıllardır kullanıyor. Elazığspor orayı uzun yıllardır koruyor. Elazığspor olmasaydı orası da binalarla dolacaktı. Eğer stadyumu kendimiz yaparsak, elde edilen kar çok yüksek olacak. Stada isim hakkıyla ilgili projemiz de var. En son Vodafone Beşiktaş projesi 170 Milyon Dolar. Eğer bizde yönetime gelirsek mevcut stadyumun isim hakkıyla ilgili sponsorluk çalışması yapacağız. Çalışmamız Türkiye ve yurtdışından olacak. Büyük firmalarla olacak. Onunla ilgili birimimizi kuracağız ve arkadaşlarımız çalışmalarda bulunacaklar.”
“Bölgede futbolcu taraması yapacağız”
“Sponsorluk yasası kurumlar vergisine dahildir. Firmalar amatör kulüplere yaptığı katkıdan %100, profesyonel takımlara yaptığı katkıdan %50 vergi matrahlarından düşebiliyorlar. Elazığ ilinde ilk 100 gelirler vergisi mükellefleri ve ilk 100 kurumlar vergisi mükellefleri il defterdarlığında duruyor. Bu desteğin Elazığspor’a kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar yapacağız. Bu da bizim önemsediğimiz bir çalışma. Bununla hem Elazığspor kazanacak, hem de Elazığ kazanacak. Bir başka projemiz altyapıyla ilgili. Elazığspor Futbol Akademisi adı altında daha önce Elazığspor’da görev yapmış hocalarımızla bölgede futbolcu taraması yapacağız. Elazığ’daki rakamlara baktığımızda 5-9 yaş grubunda 42 bin çocuğumuz var, 9-14 yaş grubunda yine 42 bin, 14-20 Bin grubunda 50 bin ve 20-25 yaş grubunda 52 bin. Toplam spora kazandıracağımız 200 bin kişi var. Bunların yarısını kız çocukları, bir kısmını da futbolla ilgilenmeyen grup sayarsak, 50 bin civarında bir gruba ulaşıyoruz sadece Elazığ’da. Yetenek seçimi testleriyle biz bunu Elazığspor’a kazandırmayı düşünüyoruz.”
“Elazığspor’u halka arz edeceğiz”
“Elazığspor’un şirketleşmeyle ilgili çalışmaları oldu. Elazığspor yönetim kuruluna şirketleşmek için genel kurul yetki verdi. İstersek Elazığspor’un tamamını şirketleştirebiliriz, dernek kısmı ayrı kalmak kaydıyla. Ya da sadece futbol şubesini şirketleştirip, futbol şubesini kiraya verebiliyoruz. Yaptığımız çalışmaya göre biz Elazığspor’un %49’unu şirketleştirip, halka arz edeceğiz. %51’i dernekte kalmak kaydıyla . Bir farklı projemiz; güç birliği çalışması. Farklı şirketleri Elazığspor Sportif AŞ. adı altında Elazığspor’un da payı olacak şekilde ortak edeceğiz. Elazığspor’un mevcut borçlarını bu şirketlerin kuruluş sermayesi yapacağız. Tabi bu borçları yapılandırmak şartıyla. TFF, Kulüplerbirliği Süper Lig AŞ’yi kurmaya çalışıyor. 2017’de yayın ihalesi olacak. Beklenen gelir 700 trilyon civarında. Tabi bunu devletimiz destekliyor kulüplere destek olması adına. Bizde bundan hareketle aynı uygulamanın PTT 1. Lig’de de uygulanacağını biliyoruz. Bizimde amacımız Elazığspor’un bu sistemlere dahil edilmesi.”
“Çalışmalarımız devam ediyor”
“TFF 3 Mayıs’ta Sayın Fatih Terim başkanlığında üniversitelerle birlikte Türk futbolunun bilimle buluşması adına bir çalışma başlattı. Bizde Fırat Üniversitesi olarak ve şahsım adına bu toplantıya katılacağız. Futbol maalesef İstanbul merkezli. Biz bunun Anadolu’ya kaydırılmasını istiyoruz. İlk genel kurulumuz 17 Mayıs’ta olacak, çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte yeni adaylar da olabilir. Ona da her türlü açığız. Yani projelerimizi her zaman açıklamak istiyoruz, amacımız Elazığspor’un bir an önce hak ettiği yere gelmesi. Sistem geliştirmenin yolları açık. Biz diyoruz ki bu kulüp Elazığ halkınındır.”
“İleriki günlerde bunu detaylandıracağız”
“Bizimle birlikte hareket eden üniversiteden akademisyen arkadaşlarımız, farklı alanlarda Erkan hocamız işletme alanında, Eyüp hocamız spor bilimleri öğretim kurulu başkanı. Elazığspor’da mücadele etmiş, kaptanlığını yapmış Erhan Eren Kurnaz, yine eski Elazığsporlu futbolcu, antrenörlerle birlikte hareket edeceğiz. Eyüp Yıldırım hocamızın da tecrübelerinden yararlanacağız. Beden eğitimi öğretmenleri arkadaşlarımızda var. Biz eski heyecanı yeniden yaşatmak için hazırlıklarımızı yaptık, ileriki günlerde bunu detaylandıracağız. Biz Elazığspor’un yönetimine talibiz.”
“Taraftarlarımızdan sabır istiyoruz”
“Elazığ’da şöyle bir düşünce var. Yönetim gelsin kulübe para versin bizi şampiyon yapsın şeklinde. Böyle bir uygulama yok. İki gün önce Adanaspor tekrar süper lige yükseldi. Adanaspor da problemliydi mali açıdan ve sportif anlamda ama buna rağmen çıkmayı başardı. UEFA kriterleri de diyor ki hiçbir yönetici cebinden para harcamasın ve kulübü de borçlandırmasın. FIFA 20 sayfalık bir metin gönderdi TFF’ye. TFF’de kulüplere puan silme, para ve transfer yasağı olabileceğini duyurdu. Mevcut sporcuların Elazığspor’da kalması için çaba göstereceğiz. İki futbolcuya daha ödeme yapıldı Elazığspor’da bu sevindirici bir haber. Alanya’dan takımımız 1 puanla döndü ve play-off şansını sürdürdü. Bu bizim için çok büyük avantaj. Takımın sahipsiz olmadığını görmek futbolcular açısından da pozitif bir etki yarattı. Elazığspor’a bir can suyu kazandırmayı düşünüyoruz. Beşiktaş nasıl taraftarlarından 1 yıl FEDA istediyse bizde taraftarlarımızdan sabır istiyoruz. Şampiyon olacağız gibi sloganlarla kimseyi kandırmak istemiyoruz. Bizim hedefimiz ligde kalıcı olmak. Birkaç yıl içerisinde mevcut borçları yapılandırarak ödemek. Bunun için buradayız. Amacımız Elazığspor’a finansal kaynakları kazandırmak. İlbey Hotel’e ve yöneticisi Şeyda hanıma da teşekkür ediyoruz bu arada.”{jcomments on}

 

Haber: Hüseyin Kabukçu

Bu İçerik  2940  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

18.03.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

104.630

1,28

 bjk BJKAS

1,59

0,00

 fb FENER

6,84

0,44

 gs GSRAY

6,83

0,29

 trabzon TSPOR

0,98

0,00

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 20536690

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 26  17  7    2   41  13   28   58
2 Galatasaray  26  15  7   4  55  27  28  52
3 Beşiktaş

 26

 13 8  5  51  34  17  47
4

Trabzonspor

 26  12 7  7  45

 36

 9  43
5 Malatyaspor  26  10  7  9  37  33  4

 37

6

Konyaspor

 26

  8 

 11  7  32  30  2  35
7

Antalyaspor

 26

  10 

 5  11  29  41  -11  35
8

Rizespor

 26  8  10  8  37  33   4  34
9

Sivasspor

 26  9

 7

 10  38  39  -1  34
10

Kasımpaşa

 26  10  4  12  44  48  -4  34
11 Alanyaspor  26

  10 

 4  12  28  33  -5  34
12 Kayserispor  26
 8  9   9   24  34  -10  33
13 Fenerbahçe  26  7  10  9  32  37  -5  31
14 Ankaragücü  26  9  4  13  27  41  -14  31
15 Bursaspor

 26

 5  13  8  24  31

  -7 

 28
16

Göztepe

 26

 8  3  15  26  34  -8  27
17 Erzurumspor  26  4  10  12  26  35  -9  22
18 Akhisarspor   26   5  6  15  27  44  -17  21

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.