x
5 Haziran 2020- UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamadığı gerekçesiyle Trabzonspor 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men edildi... 29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı. 20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor. 18 Mart 2020 UEFA, EURO 2020'yi 2021 yılına erteledi. UEFA, 55 üye ile yaptığı toplantıda EURO 2020'yi 1 sene erteleme teklifini sundu. Bu teklif üye ülkeler, Avrupa Kulüpler Birliği ve futbolcuları temsilen katılan FIFPro tarafınd... 8 Mart 2020- Kulüplerbirliği yaptığı toplantıyla kur nedeniyle gelirlerin düşmemesi için gerekli çalışmayı başlatıı.  25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi. 25 Şubat 2020- Galatasaray, 20 yıldır deplasmanda yenemediği Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek seriyi bitirdi. 17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz."
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Türk Sisteminin Çöküşü

Türk Sisteminin Çöküşü

tenis gorsel 16 

Okan Ünalmışer- 22 Aralık 2016 Geçtiğimiz hafta oynanan büyükler Türkiye Kupası'nı kulübümüz oyuncusu Ahmet Sarıoğlu kazandı. Mete Bey, Ahmet' in hikayesini bir yazı ile anlatmış. Bu turnuvadan benim çıkarttığım sonuçları anlatayım. Öncesinde ben bu şampiyonluğu kişisel olarak Cahit Yavuz' a armağan ediyorum. Ne zaman hoşuna gitmeyen bir eleştiri, yazı olsa, fikri, yazacak bir şeyi kalmayınca sen git oyuncu yetiştir diyor ya, büyükler Türkiye Kupası herhalde güzel bir sonuçtur.

  

Ahmet Sarıoğlu' nun şampiyonluğu 2010 yılında Ayda Uluç Federasyonu ile kurulduğu iddia edilen Türk sisteminin çöktüğünü gösteriyor bize. Gösterdiği başka şeyler de var. Turnuva sisteminin yanlış olduğu, adanmışlık denen şeyin okulu bırakmak değil yürek olduğu, göz kararı seçimler ile verilen desteklerin, Milli Takım seçmelerinin adil olmadığı, spora bulaşmamalı ama kişiye göre yapılan seçim sistemlerinin hem seçilen hem de seçilemeyen oyunculara ne kadar büyük zarar verdiği, sonuç olarak Türk tenisine en büyük zararın verildiğini bizlere gösteriyor Ahmet' in şampiyonluğu.

  

Ahmet ile ilgili kısa bilgi verip devam edeyim. 1992 doğumlu, 14, 16, 18 yaş gruplarında defalarca Milli olmuş ve Türkiye Şampiyonlukları olan bir oyuncu. 

 

2010 - 2014 Yılları arasında Amerika' da tenis bursu ile üniversite eğitimini tamamladı ve 2015 yılı mart ayında bedelli olarak değil, beş buçuk ay vatani görevini tamamlayarak Ankara' ya döndü. Hikayenin devamında eğitim ve vatani görevini tamamladıktan sonra kendisini tenise ve antrenmanlara adadı demem bekleniyorsa hiç de öyle olmadı. Özel bir şirkette çok yoğun bir işte çalışmaya başladı.Ne zaman tenis oynadı derseniz, tenise vakit ayırabildiği bütün zamanlarda kulüpte olan bütün antrenmanlara yaş grubu v.s bakmaksızın çalışmalara katıldı. Bir taraftan kendi antrenmanlarını yaparken, diğer taraftan kulübümüzün oyuncularına ağabeylik yapıyor, yardımcı antrenör olarak antrenmanlara giriyordu hiç bir zorunluluğu olmadığı halde. Hayatı boyunca kullanır mı bilinmez ama ağustos ayında birinci kademe antrenörlük kursuna da katılıp, bu diplomayı da aldı. Kişisel görüşüm Ahmet' in geçmiş yıllarda ve yıllar sonra gelen bu başarısının en büyük sebebi tenis aşkı.

  

2000 li yılların başında eğitimi için Amerika' ya giden Ahmet neden Türkiye' de kalıp profesyonelliği denemedi? Asıl soru bu olmalı bence. Bu kadar tenisi seven, kendi yaş grubunun en başarılı oyuncularından birisi olan kişi neden denemedi? O günleri kulüp olarak Ahmet ve ailesi ile birlikte yaşadığımız için rahatlıkla söyleyebilirim ki, tek cümle ile kurulan Türk sistemi nedeni ile denemedi. Çünkü kurulan Türk sistemi Ahmet gibi oyuncuların ortadan kaybolmasını, işaretlenmiş bazı oyuncuların yukarılara çıkartılmasını hedefliyordu. Teknik anlamda hedef böyleyken, alınan teknik kararların da işin ticaretini yapanların ticari faaliyetlerini arttırarak devam ettirmesini sağlamaktı. Otellerde düzenlenen 10 bin dolarlık turnuvaların elemelerine puan verilmesi, katılan oyuncu ve antrenörlerine haftalık para ödenmesi gibi alınan kararların sebepleri Türk tenisi değil, bana kazandırırsan görevine devam edersin, aynı zamanda sen de kazanırsın düşüncesinin uygulamaya geçirilmiş haliydi aslında. 

  

Bu projelerin fikir babası Gökhan Dönmez, uygulayıcıları teknik kurul denilen kişilerdi. Zaten zamanla yönetim kurulunda da, teknik kurulda da tek adam yönetimi oldu. Teknik Direktör Onur Binay, yönetim kurulu üyesi Gökhan Dönmez' in hoşuna giden kararları alıyor, herkes mutlu yaşamaya devam ediyordu. Zaten günümüzde de bu uygulamalar devam ediyor. Peki diğer yönetim kurulu üyeleri, teknik kurul üyeleri ne yapıyorlar? Bir çok kişi için oralarda olmak yetiyor. Unutmayalım. Federasyon Başkanı Ayda Uluç, 2012 yılında yönetim kurulu üyesi, şu anda federasyon personeli, genel koordinatör. Oralarda olmak bu kadar önemli demek ki. 

  

Gelelim 2010 yılında başlayan Türk sistemi ile federasyon eli ile bir nesil yok edildi. Aslında Ahmet, o dönemin bütün oyuncuları adına kazandı bu şampiyonluğu. 2010 yılında başlayan Türk sistemi, yani tek klasman, hafta sonu turnuva sistemi ile bir çok oyuncu o yıllarda tenisten kopmak zorunda kaldı. Dönemin en başarılı oyuncuları şimdi neredeler?  ( Antrenör olarak devam eden oyuncuları saymıyorum ) Uğur Atalay, Gökalp Özdemir, Alp Gölcüklü, Oğuz Yazıcı, Ural Ateş, Ekin Sezgen, Seda Arantekin, Ekin Günaysu, Ece Yavuz, Tuğçe Doğan, İdil Hacıraifoğlu ve aklıma gelmeyen bir çok oyuncu. 

  

2010 yılında başlayan sistem ile bir nesil oyuncumuz tasfiye edildi. Yine Ahmet' in şampiyonluğu ile şu örnek sistemin ne kadar güzel işlediğini gösteriyor aslında. Ahmet Amerika eğitimi öncesinde 18 yaşında Milli Takıma seçildi ve son kez Milli oldu. 2010 yılında seçme turnuvası sonucu 18 yaş Milli Takımına seçilen Ahmet Sarıoğlu 2011 yılı başında Türkiye klasmanında yoktu. Türk sistemi adı altında yapılan bir kaç uygulama ile bir sene içerisinde en başarılı, en verimli oyuncuların tenisten kopmasını sağlayan federasyonu tebrik etmek gerekir aslında. Aradan altı yıl geçmiş, bir çok oyuncu kaybolmuş ama yönetim kurulunda bulunan dört, beş isim görevlerine devam ediyorlar. O dönemden bu zamana kadar görevlerine devam eden yönetim kurulu üyeleri; Gökhan Dönmez, Cengiz Durmuş, Cem Tınaz, Erkan Naibi, yönetim kurulu üyesi olmasa da genel koordinatör olarak Ayda Uluç. En son Ulusal turnuvasını 2011 yılında oynayan Ahmet Sarıoğlu, şampiyonluk kupasını da tenisi bıraktığı dönem yönetim kurulu üyesi, şimdiki başkan Cengiz Durmuş' tan aldı. 

  

2009 yılında yapılan pro 20 projesi sırasında Ahmet 17 yaşındaydı ve yaş grubunun en iyilerindendi. Milli takım oyuncusuydu ama pro 20 den aldığı destek, en az destek miktarı olan dört hafta kamp desteği idi. Son turnuvada yendiği oyuncular arasında 16 hafta kamp ve 16 hafta turnuva desteği alan oyuncular vardı ama Ahmet' e sadece 4 hafta kamp desteği uygun görüldü, zaten o desteği de kullanmadı. Orada federasyon tarafından sorulan bir soru çok önemli aslında. Okulu bırakacak mısın? Yazılı olan bu soruyu işaretlemesini istiyordu federasyon. Bırakmayacağım işareti miydi bu kadar az desteğin sebebi, tenisten çok anlayan teknik kurulun kararı mı bilmem ama, federasyon oyuncuları okulu bırakmaya teşvik ediyordu. Okulu bırakmayan adanmış, bırakmayan adanmamış oluyordu. Dindar nesil, kindar nesil, laik nesil, donanımlı nesil duydum ama, eğitimi bırakmaya özendiren bir devlet kuruluşu ( ne kadar özerk olsa da ) ben hiç görmedim. 

  

Ahmet' in turnuvada yendiği oyunculardan bazılarının kullandığı wild card sayıları. 154, 106, 58. Ahmet' in Türkiye' de tenisi bıraktırıldığı yaşta yani 18 yaşında olan oyuncu bile 15 wild card kullanmış, Ahmet hayatı boyunca bir turnuvada sadece iki wild card kullanmış.

  

Yendiği oyunculardan Davis Cup kamplarına çağırılan oyuncular var. Hatta takım gençleştiriyoruz ayağı ile Davis Cup Takımında oynayan oyuncu var. Ahmet 18 yaşında Milli Takımdaydı ama, aday Davis Cup için bile akıllara gelemedi.

  

Olimpiyat projesi kapsamında maddi, antrenman, turnuva desteği alan oyuncular var şampiyon olana kadar Ahmet' in yendiği oyuncular arasında. Farkındaysanız oyuncu isimleri kullanmıyorum. Spordur, yenersin, yenilirsin. Tenise ve oyuncularımıza en büyük zararı verenler; kendi ticari ya da mesleki faaliyetleri için genç oyuncularımızın haklarını yiyen ya da henüz hak etmediği halde fazladan destek, Milli Takım gibi avantajlar sağlayarak o oyunculara da en büyük zararı veren üç, beş yönetici ve buna göz yuman diğer yöneticilerdir.  {jcomments on}

  

 

 

Bu İçerik  3853  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

31.05.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

104,539

2,11

 bjk BJKAS

2,46

1,27

 fb FENER

10,69

0,81

 gs GSRAY

2,64

0,07

 trabzon TSPOR

5,46

1,48

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25318207

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Trabzonspor

 26   15   8  3    59   28  31  53
2 Başakşehir
 26  15  8 50  25  25  53
3 Galatasaray

 26

 14  8 4 44  20  24  50
4

Sivasspor

 26  14  7 5  47

 29

 18  49
5 Beşiktaş 
 26  13  5 8  40  32  8

 44

6

Alanyaspor

 26

 12

 7 7  44  25

 19

 43
7

Fenerbahçe

 26

 11

 7 8  46  34  12  40
8

Göztepe

 26  10  7 9  31

 30

 1  37
9

Gaziantep

 26  8

 8

10  36  41  -5  32
10

Denizlispor

 26  8  7 11  26  34   -8  31
11 Antalyaspor
 26

 7

 9 10  29  43  -14  30
12 Gençlerbirliği
 26  7  7 12  33  44  -11

  28 

13 Kasımpaşa
 26  7  5 14  38  50  -12  26
14 Konyaspor
 26  5  11 10  21  33  -12  26
15 Malatyaspor

 26

 6  7  13  38  40

 -2

 25
16

Rizespor

 26

 7  4  15  26  44  -18  25
17 Ankaragücü
 26  5  8  13  23  45  -22  23
18 Kayserispor
 26  5  7  14  28  62  -34  22

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.