x
19 Nisan 2019- 2018-19 Sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Final maçlarını  Ajax- Tottenham, Barcelona- Liverpool arasında oynanacak. Maçlar 1-8 Mayıs 2019 tarihlerinde oynanacak. 4 Nisan 2019- Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Grindel pahalı bir kol saatini hediye olarak kabul ettiğini doğrulayarak istifa ettiğini açıkladı. 1 Mart 2019- Spor Toto Teşkilat Başkanlığı,  İddaa oyunun Şans Girişim Ortak Girişimi üzerinden 10 yıl süreyle oynatılmasını onayladı. 1 Mart 2019- Lucescu’dan boşalan Milli takımlar teknik direktörlüğüne Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş getirildi. Şenol Güneş 31 Mayıs 2019’a kadar Beşiktaş’ı çalıştırmaya devam edecek.  28 Mart 2019- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti. Haziran ayındaki  Genel Kurulu'a kadar Türkiye Futbol Federasyonu'na Başkanvekili Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık edecek. 14 Şubat 2019- Spor Toto İddaa ihalesini Şans Girişim Ortaklığı (Demirören-Scientific Games) Kazandı.  4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s... 10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak. 26 Aralık 2018- Ligin ilk yarısını Medipol Başakşehir 35 Puanla zirvede bitirdi. 17 maçta 16 puan toplayarak Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise 2018-19 sezonunun en büyük sürprizini yaptı. Süper Lig'de ... 12 Aralık 2018- 27 Kasım 2018'de yapılan ve inteltek firmasının 10 yıllığına 200 Milyar TL ciro taahhüdü vererek kazandığı  İDDAA ihalesine yeterli firma katılmadığı ve yeterli rekabet oluşmadığı için Spor Toto Teşk...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Futbol Ekonomisi: Maç Günü Gelirleri

Futbol Ekonomisi: Maç Günü Gelirleri

imagesLGK0Z97Q

Oğuzhan Fidan- 22 Haziran 2017 Günümüzde sponsorluk anlaşmalarının futbol kulüpleri için vazgeçilemez bir gelir kaynağı olduğundan bahsetmiştik.

 

Barcelona’nın forma içine reklam almasından daha çılgın bir sponsorluk anlaşmasının yapılamayacağı düşünülürken, Brezilya 4. Ligi takımlarından Fluminense de Feira takımının yerel bir süpermarket ile yaptığı anlaşma küçük dilleri yutturacak cinstendi. Öyle ki, Fluminense de Feira’lı oyuncuların forma numaralarını gören herkes hayrete düştü. Brezilyalı ekip, futbolcu isimlerini ve numaralarını yerel süpermarkette satışı yapılan ürünler ve fiyatlarla değiştirerek forma sponsorluğunu yeni bir seviyeye ulaştırdı. Her ne kadar futbolcuların formalarının arkasında pizza,şampuan,tıraş köpüğü ve gazlı içeceklerin yazması sosyal medyada alay konusu olsa da zor günler yaşayan Brezilyalı ekip reklam girişimciliğinde bir devrim gerçekleştirerek adını dünyaya duyurmuş oldu,fakat yapılan bu sponsorluk anlaşması Fluminense de Feira’ya pek de uğurlu gelmedi. Sponsorlu formalarla çıktığı ilk mücadeleyi farklı skorla kaybetti ve kulübün maç günü gelirlerini elde etmesini sağlayan taraftarlarını üzmüş oldu.

 

 

Kulüplerin, küresel bir gösteri endüstrisine dönüşen futbolda maç günü geliri sağlayan taraftarları tatmin edebilmesi çok mühim.

 

 

Ekonomik olarak büyümek isteyen her kulüp,3 büyük gelir kalemlerinden biri olan maç günü gelirlerini arttırmanın yollarını arıyor. Bunun için birçok kulüp stadyum dışına seyircilerin maç öncesi eğlenceli vakit geçirebilmeleri adına Fan Zone ’lar kurup birçok etkinlik düzenliyor. Bu etkinlikler bireylerin hafta sonu AVM’lere gitmek yerine ailece stadyumlara giderek keyifli vakit geçirme ihtimallerini de arttırmış oluyor. Maç biletleri ,sezonluk kombineler ve Fan Zone’ların yanı sıra sunulan catering hizmetleri ve kurumsal ağırlama paketleri de maç günü gelirini oluşturan önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.

 

Kulüplerin sportif başarıları ve popülerlikleri de maç günü gelirlerini belirleyen önemli etmenler. 2015-2016 sezonunda Avrupa’daki liglerin seyirci ortalamalarını kıyasladığımızda maç başı ortalama 43. 300 seyirci ile Bundesliga (Almanya) bu alanda zirveyi kimseye kaptırmadı. İkinci sırada 36. 452 seyirci ile Premier League (İngiltere) yer alırken, üçüncü sırada ise 28. 168 seyirci ile La Liga (İspanya) yer aldı.

 

Bundesliga’nın en köklü ekiplerinden olan Borussia Dortmund, 2014-2015 sezonunda kulüp sloganının (Gerçek Aşk - Echte Liebe) hakkını vererek 80. 000 seyirci ortalaması ile dünyanın en fazla seyirci ortalamasına sahip kulübü olmayı başardı. Deloitte Para Ligi’nde 283,9 milyon euro gelirle 11. sırada yer alan sarı siyahlıların gelirlerinin %22’sini (€61. 1m) maç günü gelirleri oluşturuyor, fakat Dortmund’un en yüksek seyirci ortalamasına sahip olması dünyanın en çok maç günü geliri elde eden kulübü olduğu anlamına gelmiyor. Para Ligi’nde ilk 9 sırada yer alan kulüplerin hepsi maç günü gelirlerinde de Borussia Dortmund’u geride bırakmayı başardı. Sadece 10. sırada yer alan Juventus toplam gelirlerde 341. 1 milyon euro ile Dortmund’u geride bırakmışken, maç günü gelirlerinden elde ettiği 43,7 milyon euro ile Dortmund’un gerisinde kalmış oldu. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük etken ise uygulanan bilet fiyatı politikalarının farklılık göstermesidir. Örneğin, 2015-2016 sezonunda Real Madrid’in en ucuz maç bileti 35,6€ ve Barcelona’nın en ucuz maç bileti 23,4€ iken yaptıkları koreografilerle bu alanda Galatasaray’ın en büyük rakibi olan Borussia Dortmund’un kale arkası tribünlerinin ortalama bilet fiyatı 17€’ydu.

 

Türkiye Süper Ligi 2015-2016 sezonundaki seyirci ortalamalarına baktığımızda 8,395 seyirci ortalaması ile Avrupa’nın büyük liglerinin bir hayli gerisinde kaldığımızı görüyoruz. 2014-2015 sezonunda Premier League’deki maç günü gelirleri toplamı 768 milyon euro iken Süper Lig’de 63 milyon euro’ydu. İki lig arasında 12 kattan fazla bir uçurumun oluşmasında stadyum,sosyo-politik gündem,taraftarlık kültürü,ulaşım imkanları,sportif başarı,etkin kulüp yönetimi,ekonomik parametreler,popülerlik ve passolig gibi maç günü gelirlerini etkileyen birçok faktör bulunuyor.

 

Passolig uygulamasından önce,2013-2014 sezonundaki seyirci ortalaması 13. 738 iken E-Bilet uygulamasından sonraki sezonda (2014-2015) seyirci ortalaması neredeyse yarı yarıya düşerek 7. 809 seviyesine geriledi. Passolig’in seyirci kaybına neden olmasının sebepleri ise başlı başına bir makale konusu.

 

 

Ülkemizde bu yıl sportif başarısızlık ve kulübün efektif bir şekilde yönetilememesinden kaynaklı maç günü gelir kaybı yaşayan en önemli iki kulüp ise Galatasaray ve Fenerbahçe.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Miraç Kandili ile aynı güne denk gelen “Dünya Derbisi” olarak nitelediğimiz Galatasaray-Fenerbahçe derbisini izlemek için 52.652 seyirci kapasitesine sahip TT Arena’ya gelen seyirci sayısı sadece 37. 639’du. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen çocuk bayramı, savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirme amacını taşımaktaydı. Çocuklarımızı mutlu etmek adına çaba sarf ettiğimiz bu güzel günde, derbi sonrasında kameraların objektifine Galatasaraylı bir çocuğun gözyaşları takıldı. Oysa ki, kandil ve bayramlarda küs ve dargın olanlar barışmalı, gönüller alınmalı ve kederli yüzler güldürülmeliydi.

 

Mevcut Galatasaray yönetimi bunu başaramadı. Belki Galatasaray bu derbiyi kazansaydı bile Dursun Özbek yönetimi taraftarla arasındaki buzları eritemeyecekti; fakat en azından derbide alınacak bir galibiyet, çocuklarını mutlu olması için maç izlemeye getiren aileleri, çocuklarının gözyaşlarını silmeye mecbur bırakmayacaktı.

 

Elbette ki futbolun üç ihtimalli bir oyun olduğunu unutmamak gerekir. Bu işin doğasında kazanmak da var kaybetmek de. Galatasaray’ın yönetim kuruluna duyulan güvensizliğin asıl sebebi sadece sportif başarısızlık değil, verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve vizyon eksikliğidir. Bu duruma karşı ivedilikle bir önlem alınamazsa Galatasaray sadece Avrupa arenasında değil, hem Süper Lig’deki hem de Deloitte Football Para Ligi’ndeki düşüşünü devam ettirir ve bu durumdan sadece yönetim kurulu değil bütün genel kurul üyeleri sorumlu olur.

 

Futbolu futbol yapan,ona anlam katan,maç günü gelirlerini doğrudan etkileyen,futbolun endüstriyelleşmesinde en önemli role sahip olan taraftarları memnun etmek, kulüplerin birinci önceliği olmalıdır. Endüstriyel futbol çağında taraftarlarını müşteri olarak görüp karşılıksız sevgi bekleyen kulüpler küçülmeye mahkumdur; çünkü günümüzde kulüp olarak taraftarlardan ilgi,sevgi ve destek bekleyip karşılığında hiçbir şey veremezseniz,dişinden tırnağından arttırıp forma,bilet almak için uğraşan taraftarlar bir noktadan sonra pes edebilirler. Her ne kadar yapılan araştırmalar Türklerin dünyanın en sadık taraftarlarından biri olduğunu gösterse de kulüplerimiz, Modern Futbol Treni’nin arkasından el sallamamak için gerekli önlemleri almalıdır. {jcomments on}

http://www.dagarcikturkiye.com/futbol-ekonomisi-mac-gunu-gelirleri-yd-2022.html 

Bu İçerik  2119  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

19.04.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

96.879

-0,01

 bjk BJKAS

1,49

1,36

 fb FENER

7,23

-1,09

 gs GSRAY

1,28

0,00

 trabzon TSPOR

0,93

1,09

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 20777340

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 28  18  7    3   44  15   29  61
2 Galatasaray  28  16  8   4  59  28  31  56
3 Beşiktaş

 28

 15 8  5  60  37  23  53
4

Trabzonspor

 28  14 7  7  50

 37

 13  49
5 Malatyaspor  28  10  8  10  38  37  1

 38

6

Alanyaspor

 28

  11 

 5  12  30  34

 -4 

 38
7

Antalyaspor

 28

  11 

 5  12  31  45  -14  38
8

Rizespor

 28  9  10  9  40  40   0  37
9

Kasımpaşa

 28  11

 4

 13  46  50   -4  37
10

Konyaspor

 28  8  12  8  33  33   0  36
11 Kayserispor  28

  9 

 9  10  27  37  -10  36
12 Sivasspor  28
 9  8   11   40  43  -3  35
13 Ankaragücü  28  10  5  13  30  42  -12  35
14 Fenerbahçe  28  7  12  9  34  39  -5  33
15 Bursaspor

 28

 5  13  10  24  33

  -9 

 28
16

Göztepe

 28

 8  3  17  26  36  -10  27
17 Erzurumspor  28  5  10  13  29  38  -9  25
18 Akhisarspor   28   6  6  16  29  46  -17  24

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.