x
Futbolekonomi- 9 Ocak 2020- Beşiktaş'ın eski başkanı Fikret Orman, 1 Haziran 2018 ila 31 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki hesap dönemine ilişkin faaliyet ve işlemlerden dolayı oy çokluğu ile ibra edilmedi. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Futbol Ekonomisi: Maç Günü Gelirleri

Futbol Ekonomisi: Maç Günü Gelirleri

imagesLGK0Z97Q

Oğuzhan Fidan- 22 Haziran 2017 Günümüzde sponsorluk anlaşmalarının futbol kulüpleri için vazgeçilemez bir gelir kaynağı olduğundan bahsetmiştik.

 

Barcelona’nın forma içine reklam almasından daha çılgın bir sponsorluk anlaşmasının yapılamayacağı düşünülürken, Brezilya 4. Ligi takımlarından Fluminense de Feira takımının yerel bir süpermarket ile yaptığı anlaşma küçük dilleri yutturacak cinstendi. Öyle ki, Fluminense de Feira’lı oyuncuların forma numaralarını gören herkes hayrete düştü. Brezilyalı ekip, futbolcu isimlerini ve numaralarını yerel süpermarkette satışı yapılan ürünler ve fiyatlarla değiştirerek forma sponsorluğunu yeni bir seviyeye ulaştırdı. Her ne kadar futbolcuların formalarının arkasında pizza,şampuan,tıraş köpüğü ve gazlı içeceklerin yazması sosyal medyada alay konusu olsa da zor günler yaşayan Brezilyalı ekip reklam girişimciliğinde bir devrim gerçekleştirerek adını dünyaya duyurmuş oldu,fakat yapılan bu sponsorluk anlaşması Fluminense de Feira’ya pek de uğurlu gelmedi. Sponsorlu formalarla çıktığı ilk mücadeleyi farklı skorla kaybetti ve kulübün maç günü gelirlerini elde etmesini sağlayan taraftarlarını üzmüş oldu.

 

 

Kulüplerin, küresel bir gösteri endüstrisine dönüşen futbolda maç günü geliri sağlayan taraftarları tatmin edebilmesi çok mühim.

 

 

Ekonomik olarak büyümek isteyen her kulüp,3 büyük gelir kalemlerinden biri olan maç günü gelirlerini arttırmanın yollarını arıyor. Bunun için birçok kulüp stadyum dışına seyircilerin maç öncesi eğlenceli vakit geçirebilmeleri adına Fan Zone ’lar kurup birçok etkinlik düzenliyor. Bu etkinlikler bireylerin hafta sonu AVM’lere gitmek yerine ailece stadyumlara giderek keyifli vakit geçirme ihtimallerini de arttırmış oluyor. Maç biletleri ,sezonluk kombineler ve Fan Zone’ların yanı sıra sunulan catering hizmetleri ve kurumsal ağırlama paketleri de maç günü gelirini oluşturan önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.

 

Kulüplerin sportif başarıları ve popülerlikleri de maç günü gelirlerini belirleyen önemli etmenler. 2015-2016 sezonunda Avrupa’daki liglerin seyirci ortalamalarını kıyasladığımızda maç başı ortalama 43. 300 seyirci ile Bundesliga (Almanya) bu alanda zirveyi kimseye kaptırmadı. İkinci sırada 36. 452 seyirci ile Premier League (İngiltere) yer alırken, üçüncü sırada ise 28. 168 seyirci ile La Liga (İspanya) yer aldı.

 

Bundesliga’nın en köklü ekiplerinden olan Borussia Dortmund, 2014-2015 sezonunda kulüp sloganının (Gerçek Aşk - Echte Liebe) hakkını vererek 80. 000 seyirci ortalaması ile dünyanın en fazla seyirci ortalamasına sahip kulübü olmayı başardı. Deloitte Para Ligi’nde 283,9 milyon euro gelirle 11. sırada yer alan sarı siyahlıların gelirlerinin %22’sini (€61. 1m) maç günü gelirleri oluşturuyor, fakat Dortmund’un en yüksek seyirci ortalamasına sahip olması dünyanın en çok maç günü geliri elde eden kulübü olduğu anlamına gelmiyor. Para Ligi’nde ilk 9 sırada yer alan kulüplerin hepsi maç günü gelirlerinde de Borussia Dortmund’u geride bırakmayı başardı. Sadece 10. sırada yer alan Juventus toplam gelirlerde 341. 1 milyon euro ile Dortmund’u geride bırakmışken, maç günü gelirlerinden elde ettiği 43,7 milyon euro ile Dortmund’un gerisinde kalmış oldu. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük etken ise uygulanan bilet fiyatı politikalarının farklılık göstermesidir. Örneğin, 2015-2016 sezonunda Real Madrid’in en ucuz maç bileti 35,6€ ve Barcelona’nın en ucuz maç bileti 23,4€ iken yaptıkları koreografilerle bu alanda Galatasaray’ın en büyük rakibi olan Borussia Dortmund’un kale arkası tribünlerinin ortalama bilet fiyatı 17€’ydu.

 

Türkiye Süper Ligi 2015-2016 sezonundaki seyirci ortalamalarına baktığımızda 8,395 seyirci ortalaması ile Avrupa’nın büyük liglerinin bir hayli gerisinde kaldığımızı görüyoruz. 2014-2015 sezonunda Premier League’deki maç günü gelirleri toplamı 768 milyon euro iken Süper Lig’de 63 milyon euro’ydu. İki lig arasında 12 kattan fazla bir uçurumun oluşmasında stadyum,sosyo-politik gündem,taraftarlık kültürü,ulaşım imkanları,sportif başarı,etkin kulüp yönetimi,ekonomik parametreler,popülerlik ve passolig gibi maç günü gelirlerini etkileyen birçok faktör bulunuyor.

 

Passolig uygulamasından önce,2013-2014 sezonundaki seyirci ortalaması 13. 738 iken E-Bilet uygulamasından sonraki sezonda (2014-2015) seyirci ortalaması neredeyse yarı yarıya düşerek 7. 809 seviyesine geriledi. Passolig’in seyirci kaybına neden olmasının sebepleri ise başlı başına bir makale konusu.

 

 

Ülkemizde bu yıl sportif başarısızlık ve kulübün efektif bir şekilde yönetilememesinden kaynaklı maç günü gelir kaybı yaşayan en önemli iki kulüp ise Galatasaray ve Fenerbahçe.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Miraç Kandili ile aynı güne denk gelen “Dünya Derbisi” olarak nitelediğimiz Galatasaray-Fenerbahçe derbisini izlemek için 52.652 seyirci kapasitesine sahip TT Arena’ya gelen seyirci sayısı sadece 37. 639’du. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen çocuk bayramı, savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirme amacını taşımaktaydı. Çocuklarımızı mutlu etmek adına çaba sarf ettiğimiz bu güzel günde, derbi sonrasında kameraların objektifine Galatasaraylı bir çocuğun gözyaşları takıldı. Oysa ki, kandil ve bayramlarda küs ve dargın olanlar barışmalı, gönüller alınmalı ve kederli yüzler güldürülmeliydi.

 

Mevcut Galatasaray yönetimi bunu başaramadı. Belki Galatasaray bu derbiyi kazansaydı bile Dursun Özbek yönetimi taraftarla arasındaki buzları eritemeyecekti; fakat en azından derbide alınacak bir galibiyet, çocuklarını mutlu olması için maç izlemeye getiren aileleri, çocuklarının gözyaşlarını silmeye mecbur bırakmayacaktı.

 

Elbette ki futbolun üç ihtimalli bir oyun olduğunu unutmamak gerekir. Bu işin doğasında kazanmak da var kaybetmek de. Galatasaray’ın yönetim kuruluna duyulan güvensizliğin asıl sebebi sadece sportif başarısızlık değil, verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve vizyon eksikliğidir. Bu duruma karşı ivedilikle bir önlem alınamazsa Galatasaray sadece Avrupa arenasında değil, hem Süper Lig’deki hem de Deloitte Football Para Ligi’ndeki düşüşünü devam ettirir ve bu durumdan sadece yönetim kurulu değil bütün genel kurul üyeleri sorumlu olur.

 

Futbolu futbol yapan,ona anlam katan,maç günü gelirlerini doğrudan etkileyen,futbolun endüstriyelleşmesinde en önemli role sahip olan taraftarları memnun etmek, kulüplerin birinci önceliği olmalıdır. Endüstriyel futbol çağında taraftarlarını müşteri olarak görüp karşılıksız sevgi bekleyen kulüpler küçülmeye mahkumdur; çünkü günümüzde kulüp olarak taraftarlardan ilgi,sevgi ve destek bekleyip karşılığında hiçbir şey veremezseniz,dişinden tırnağından arttırıp forma,bilet almak için uğraşan taraftarlar bir noktadan sonra pes edebilirler. Her ne kadar yapılan araştırmalar Türklerin dünyanın en sadık taraftarlarından biri olduğunu gösterse de kulüplerimiz, Modern Futbol Treni’nin arkasından el sallamamak için gerekli önlemleri almalıdır. {jcomments on}

http://www.dagarcikturkiye.com/futbol-ekonomisi-mac-gunu-gelirleri-yd-2022.html 

Bu İçerik  3069  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

17.01.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

121.258

0,21

 bjk BJKAS

2,59

0,02

 fb FENER

15,99

0,14

 gs GSRAY

2,24

0,04

 trabzon TSPOR

2,62

0,05

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 23785409

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Sivasspor

 18   12   4  2    37   17  20  40
2 Başakşehir
 18  10  6  2  36  18  18  36
3 Trabzonspor

 18

 10  5 3 41  19  22  35
4

Fenerbahçe

 18  10  4 4  36

 21

 15  34
5 Alanyaspor 
 18  9  5 4  36  17  19

 32

6

Galatasaray

 18

 8

 6 4  25  16

 9

 30
7

Beşiktaş

 18

 9

 3 6  28  24  4  30
8

Göztepe

 18  7  5 6  22

 20

 2  26
9

Malatyaspor

 18  6

 6

6  33  26  7  24
10

Gaziantep

 18  6  6 6  26  30  -4  24
11 Rizespor
 18

 7

 2 9  19  27  -8  23
12 Denizlispor
 18  6  4 8  20  25  -5

  22 

13 Gençlerbirliği
 18  4  6 8  28  34  -6  18
14 Konyaspor
 18  4  6 8  16  24  -8  18
15 Kasımpaşa

 18

 4  3  11  26  40

 -14

 15
16

Antalyaspor

 18

 3  5  10  15  36  -21  14
17 Ankaragücü
 18  2  6  10  15  35  -20  12
18 Kayserispor
 18  2  4  12  17  47  -30  10

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.