x
19 Mayıs 2019- Galatasaray Başakşehirspor’u 2-1 yenerek Süper Lig 2018-19 şampiyonu oldu. Bu şampiyonlukla Galatasaray 22.şampiyonluğuna ulaştı. 12 Mayıs 2019- Başkan Fikret Orman’ın, Beşiktaş’ın 2018 Yılı İdari ve Mali Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaya göre Beşiktaş’ın net borcu 2.4 Milyar TL.  19 Nisan 2019- 2018-19 Sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Final maçlarını  Ajax- Tottenham, Barcelona- Liverpool arasında oynanacak. Maçlar 1-8 Mayıs 2019 tarihlerinde oynanacak. 4 Nisan 2019- Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Grindel pahalı bir kol saatini hediye olarak kabul ettiğini doğrulayarak istifa ettiğini açıkladı. 1 Mart 2019- Spor Toto Teşkilat Başkanlığı,  İddaa oyunun Şans Girişim Ortak Girişimi üzerinden 10 yıl süreyle oynatılmasını onayladı. 1 Mart 2019- Lucescu’dan boşalan Milli takımlar teknik direktörlüğüne Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş getirildi. Şenol Güneş 31 Mayıs 2019’a kadar Beşiktaş’ı çalıştırmaya devam edecek.  28 Mart 2019- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti. Haziran ayındaki  Genel Kurulu'a kadar Türkiye Futbol Federasyonu'na Başkanvekili Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık edecek. 14 Şubat 2019- Spor Toto İddaa ihalesini Şans Girişim Ortaklığı (Demirören-Scientific Games) Kazandı.  4 Şubat 2019- Deloitte Para Ligi'nin 2017-18 Lideri 750 Milyon Euro'luk geliriyle Real Madrid oldu. İkinci sırada ise  690 Milyon Euro'luk geliriyle Barcelona yer alıyor. Türkiye'den tek takım Beşiktaş ise 167 Milyon Euro geliriyle 26.s... 10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Türkiye'de Futbolun Gelişmesi İstenmiyor mu? (3)

Türkiye'de Futbolun Gelişmesi İstenmiyor mu? (3)

soccer-kick-goal-kickoff-1280

Hüseyin Kutay- 23 Şubat 2018 Türk futbolunda HAKEMLER Futbolun paydaşları arasında işin en zor kısmını üstlenir…

Öyle görünüyor gibi. Belki de işini kendisi zorlaştırıyor.  

19. Yüzyılın ortalarında futbol oynanmaya başlandığında bugünki kurallar yoktu. Hakem de yoktu… Her iki takımın kaptanları karar verirdi. 

Futbol oynanmaya başladıktan 10 yıl sonra maçları hakemler yönetmeye başladı. ‘‘Futbolun oynanmaya başlaması ve kurallar‘‘ derken İngiltere’den bahsediyorum. Yoksa, Mahmud bin Hüseyin bin Muhammed El Kaşgari, kitabı ‘‘Divânu Lügati't-Türk‘‘ de Türk Boylarının Orta Asya’da daha 11. Yüzyılda futbol oynadıklarını yazıyor. 

Elbette adı Futbol değil, ‘‘TEPÜK‘‘ Ama bugün Türkiye’de oynanan futbola benziyor… Tepiyorlar. Tabii o zamanlar orada da Hakem yok. Ama kavga gürültü de yok. Aynı İngiltere’de hakemsiz oynandığı yıllar gibi. Çünkü pahalı transfer yok, menajer yok, transfer yolsuzluğu için yönetici olmak yok, RANT yok. 

Kısaca futbolda PARA yok.  

Transferle ilgili konulan ilk kural 1899 yılında gerçekleşiyor. ‘‘Transfer bedeli en fazla 10 Paund olabilir‘‘ diyor. Ocak 2018 de Liverpool den Barca ya giden Coutinho’nun bedeli 143 Milyon Paund idi. Yani bir futbolcunun değerinin 10 (On) Liradan 143 Milyon Liraya, (politikacılarımızın tabiriyle (2005 de 6 sıfırın, yine politikacılar tarafından silinmesine rağmen) 143.000.000.000.000 Trilyon Lira) 

Bir ÜRÜN ün değeri 119 yılda 14 Milyon 300 bin KAT artar mı? Demek ki, artıyor. Futbolcunun bu kadar artarsa, onu mesleğinin icrası sırasında yöneten kişinin (HAKEM) değeri ne olmalı? 

Ayda 16.000 Euro kazanan bir hakem, ayda 3.069.520 Euro. kazanan bir futbolcunun maçını yönetirken nasıl bir psikoloji içindedir; çekinir mi? kıskanır mı? ezilir mi? burda patron benim havasına mı gireri? hakaretleri duymazdan mı gelir?   

Maç öncesi;

 

Antrenörlerin, yöneticilerin demeçleri, medyada kulüp yazarlarının yazıları. Örnek; ‘‘Hakemin maçı yorumlaması sanki maçın önüne geçecek gibi duruyor.‘‘ (Henüz maç başlamamış)

   

Maç sırası;

 

Taraftarın tempolu olarak hakemin cinsel tercihi konulu yorumları, sahaya nişan alarak atılan maddeler, Futbolcuların saha içinde hakemlere küfürleri.

   

Maç sonrası;

 

‘‘Bu hakemlerle sezon bitmez. "  Hakaretleri ve küfürleri yazmak istemem. İnternet en baba futbolcuların, en baba teknik direktörlerin, en baba yöneticilerin, en baba yorumcuların hakemlere ettikleri küfürlerle dolu. Saygı, terbiye, ahlaki değerler sınırları sınırsızca aşılıyor ve bunları normal sınırlarına çekme konusunda hiç bir kurum kendisini sorumlu, yetkili hissetmiyor.   

 

Hakemin değeri demiştik. Rakamlar ise şöyle;

 h1 

 

h2

İlaveten sözleşmeli profesyonel hakemlerin aylık maaşları 2016-17 sezonunda en az 20.000 TL. Idi. Yeni sezonda biraz arttı. Ne kadar arttı öğrenemedim…Daha dün sordum. MHK devlet sırrı gibi saklıyor. Almanya’da da hakemlere ödenen ücret ve maaşlar üç aşağı 5 yukarı aynı. 

Ancak, 80 Milyonluk Almanya’da 75.000 in hakemin yılda 1,5 Milyon maç yönettiğini söylesem, 80 Milyonluk Türkiye’de 20-30 yıldır Türk Futbolunun kaderini elinde tutan birileri utanır mı, vicdan azabı çeker mi bilmem. Ama bu birileri bahane üretmede, boş konuşmada bazen de ‘‘ZAMAN HERŞEYİN İLACIDIR‘‘ diye hiç konuşmamakta dünya şampiyonudur ve hemen hepsi. 

‘‘Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz Şahsın görünür rütbe-i aklı ESERİNDE‘‘ (Genç okuyucular için: Kişinin akıl seviyesi-zekası- söyledikleriyle değil yaptıklarıyla belli olur gibi…) sözünü duymazdan gelir. 

 

Sırası gelmişken söylemeden geçemeyeceğim. Futbolumuzu yönetenlerin hemen hepsi iş adamı, sanayici vs. Türk Futbolu 5-10 Milyonluk ülkelerin 15-20 sıra gerisinde topallarken siz hiç bu yöneticilerin kendi şirketlerinin zarar ettiğini iflas ettiğini duydunuz mu? 

Günlük işlerin arasında FUTBOLUMUZUN bırakın ERTESİ GÜNÜNÜ yarınını bile düşünemiyorlar… HAKEM işleri dahil.

Futbolda hakem, oyun sırasında sahada muhtemelen dikkatleri en az üzerine çeken ama aynı zamanda kararlarıyla çok büyük bir GÜCE ve İMKANLARA sahip olan, maçtan sonra sahadaki 22 oyuncunun, diğer takımların, Taraftarların, Medyanın, Federasyon ve ilgili diğer kurumların ilgisini en çok ÜZERİNE ÇEKEN kişidir.

 

Peki, anlamı ‘‘kurallar çerçevesinde oyunu yöneten ve tarafsız karar veren‘‘ olan HAKEMLER gerçekten ne kadar tarafsız? 

Araştırmalar, hakemlerin tarafsız karar vermelerini sistematik bir şekilde etkileyen baskılara tabi olduklarını göstermektedir. 

Yine hakemlerin gösterdikleri/göstermedikleri sarı ve kırmızı kartlarla, oynanmayan sürenin uzunluğuyla ya da verilen /verilmeyen penaltılarla ilgili araştırmalar, hakemlerin bu etkilenme ile verdiği kararların daima ev sahibi takımın lehine olduğunu göstermekte. 

h3

Bu baskıların birisi yukarıdaki gibi… Aslında kendilerini güvende hissetseler 2 -3 kırmızı kartla halledilecek bir konu. Hakem bunu halleder de arkasından gelecek diğer baskılar yüzünden bir daha ne zaman maç verileceğini bilemiyor.

Yönetici ‘‘…bir daha bizim maçımızı yönetmeyecek” der de, o hakem gerçekten bir daha o takımın maçını yönetemezse. 

Değerli Atilla Türker örnekleriyle anlatmış, şaşırırsınız…  http://www.haberturk.com/yazarlar/atilla-turker/1838502-dudukler-nasil-susuyor 

Hakemler isteyerek ve çok emek vererek mi hakem oluyor? EVET. MHK hakemleri eğitiyor mu? EVET. 

4

MHK nin üstelik yabancı DANIŞMANI bile VAR mı? EVET. Her soruyu 2 defa, cevapları 3 defa okudum…Sorular çok net.

h5

MHK hakemlere iyi ücret veriyor mu? EVET (En azından üst kategoriye). Tüm bunlara rağmen Türk futbolunda Hakem konusu yıllardır sıkıntılı.  Kabahat, saniyenin 1/10 i kadar bir sürede bir sürü faktörü analiz edip karar vermek zorunda olan HAKEMLERDE mi yoksa? 

Pozisyonu 7 kere oynattıktan sonra bir de, "sar geriye bakalım, sar… sar… sar… duur" deyip, yine de kararsız kalan yorumcularda, yöneticilerde mi?   

TÜRK FUTBOLU için, KULÜPLER için, TARAFTARLAR için ve FUTBOLUN TÜM DİĞER PAYDAŞLARI için bir çok şeyi değiştirebilecek pozisyonda olan HAKEMLER Futbolun ‘‘GÜNAH KEÇİSİ‘‘ mi? 

Gerçekten BECERİKSİZ ve YETENEKSİZler mi?  ARTNİYETLİ, DÜRÜST OLMAYAN karar vericiler mi?  Yoksa, FUTBOLUN GELİŞMESİNİ İSTEMİYORLAR mı?{jcomments on}

 

Bu İçerik  1122  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

15.05.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

87.565

-0,52

 bjk BJKAS

1,52

0,66

 fb FENER

7,43

1,78

 gs GSRAY

1,93

-2,53

 trabzon TSPOR

0,91

0,00

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 21043189

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 32  19  9    4   67  31   36   66
2 Başakşehir  32  19  9   4  47  19  28  66
3 Beşiktaş

 32

 18 8  6  68  42  26  62
4

Trabzonspor

 32  16 9  7  59

 43

 16  57
5 Malatyaspor  32  13  8  11  46  41   5

 47

6

Konyaspor 

 32

  9 

 15  8  39  37

  2 

 42
7

Alanyaspor

 32

  12 

 6  14  35  41   -6  42
8

Antalyaspor

 32  12  6  14  35  52  -17  42
9

Rizespor

 32  9

 13

 10  45  46   -1  40
10

Fenerbahçe

 32  9  13  10  40  43   -3  40
11 Kayserispor  32

  10 

 10  12  33  46  -13  40
12 Sivasspor  32
 9  11   12   44  48  -4  38
13 Kasımpaşa  32  11  5  16  50  58  -8  38
14 Ankaragücü  32  10  7  15  34  50  -16  37
15 Göztepe

 32

 10  4  18  35  41

  -6 

 34
16

Bursaspor

 32

 6  15  11  26  36  -10  33
17 Erzurumspor  32  7  11  14  34  42  -8  32
18 Akhisarspor   32   6  7  19  31  52  -21  25

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.