x
Futbolekonomi- 9 Ocak 2020- Beşiktaş'ın eski başkanı Fikret Orman, 1 Haziran 2018 ila 31 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki hesap dönemine ilişkin faaliyet ve işlemlerden dolayı oy çokluğu ile ibra edilmedi. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Türkiye'de Futbolun Gelişmesi İstenmiyor mu? (3)

Türkiye'de Futbolun Gelişmesi İstenmiyor mu? (3)

soccer-kick-goal-kickoff-1280

Hüseyin Kutay- 23 Şubat 2018 Türk futbolunda HAKEMLER Futbolun paydaşları arasında işin en zor kısmını üstlenir…

Öyle görünüyor gibi. Belki de işini kendisi zorlaştırıyor.  

19. Yüzyılın ortalarında futbol oynanmaya başlandığında bugünki kurallar yoktu. Hakem de yoktu… Her iki takımın kaptanları karar verirdi. 

Futbol oynanmaya başladıktan 10 yıl sonra maçları hakemler yönetmeye başladı. ‘‘Futbolun oynanmaya başlaması ve kurallar‘‘ derken İngiltere’den bahsediyorum. Yoksa, Mahmud bin Hüseyin bin Muhammed El Kaşgari, kitabı ‘‘Divânu Lügati't-Türk‘‘ de Türk Boylarının Orta Asya’da daha 11. Yüzyılda futbol oynadıklarını yazıyor. 

Elbette adı Futbol değil, ‘‘TEPÜK‘‘ Ama bugün Türkiye’de oynanan futbola benziyor… Tepiyorlar. Tabii o zamanlar orada da Hakem yok. Ama kavga gürültü de yok. Aynı İngiltere’de hakemsiz oynandığı yıllar gibi. Çünkü pahalı transfer yok, menajer yok, transfer yolsuzluğu için yönetici olmak yok, RANT yok. 

Kısaca futbolda PARA yok.  

Transferle ilgili konulan ilk kural 1899 yılında gerçekleşiyor. ‘‘Transfer bedeli en fazla 10 Paund olabilir‘‘ diyor. Ocak 2018 de Liverpool den Barca ya giden Coutinho’nun bedeli 143 Milyon Paund idi. Yani bir futbolcunun değerinin 10 (On) Liradan 143 Milyon Liraya, (politikacılarımızın tabiriyle (2005 de 6 sıfırın, yine politikacılar tarafından silinmesine rağmen) 143.000.000.000.000 Trilyon Lira) 

Bir ÜRÜN ün değeri 119 yılda 14 Milyon 300 bin KAT artar mı? Demek ki, artıyor. Futbolcunun bu kadar artarsa, onu mesleğinin icrası sırasında yöneten kişinin (HAKEM) değeri ne olmalı? 

Ayda 16.000 Euro kazanan bir hakem, ayda 3.069.520 Euro. kazanan bir futbolcunun maçını yönetirken nasıl bir psikoloji içindedir; çekinir mi? kıskanır mı? ezilir mi? burda patron benim havasına mı gireri? hakaretleri duymazdan mı gelir?   

Maç öncesi;

 

Antrenörlerin, yöneticilerin demeçleri, medyada kulüp yazarlarının yazıları. Örnek; ‘‘Hakemin maçı yorumlaması sanki maçın önüne geçecek gibi duruyor.‘‘ (Henüz maç başlamamış)

   

Maç sırası;

 

Taraftarın tempolu olarak hakemin cinsel tercihi konulu yorumları, sahaya nişan alarak atılan maddeler, Futbolcuların saha içinde hakemlere küfürleri.

   

Maç sonrası;

 

‘‘Bu hakemlerle sezon bitmez. "  Hakaretleri ve küfürleri yazmak istemem. İnternet en baba futbolcuların, en baba teknik direktörlerin, en baba yöneticilerin, en baba yorumcuların hakemlere ettikleri küfürlerle dolu. Saygı, terbiye, ahlaki değerler sınırları sınırsızca aşılıyor ve bunları normal sınırlarına çekme konusunda hiç bir kurum kendisini sorumlu, yetkili hissetmiyor.   

 

Hakemin değeri demiştik. Rakamlar ise şöyle;

 h1 

 

h2

İlaveten sözleşmeli profesyonel hakemlerin aylık maaşları 2016-17 sezonunda en az 20.000 TL. Idi. Yeni sezonda biraz arttı. Ne kadar arttı öğrenemedim…Daha dün sordum. MHK devlet sırrı gibi saklıyor. Almanya’da da hakemlere ödenen ücret ve maaşlar üç aşağı 5 yukarı aynı. 

Ancak, 80 Milyonluk Almanya’da 75.000 in hakemin yılda 1,5 Milyon maç yönettiğini söylesem, 80 Milyonluk Türkiye’de 20-30 yıldır Türk Futbolunun kaderini elinde tutan birileri utanır mı, vicdan azabı çeker mi bilmem. Ama bu birileri bahane üretmede, boş konuşmada bazen de ‘‘ZAMAN HERŞEYİN İLACIDIR‘‘ diye hiç konuşmamakta dünya şampiyonudur ve hemen hepsi. 

‘‘Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz Şahsın görünür rütbe-i aklı ESERİNDE‘‘ (Genç okuyucular için: Kişinin akıl seviyesi-zekası- söyledikleriyle değil yaptıklarıyla belli olur gibi…) sözünü duymazdan gelir. 

 

Sırası gelmişken söylemeden geçemeyeceğim. Futbolumuzu yönetenlerin hemen hepsi iş adamı, sanayici vs. Türk Futbolu 5-10 Milyonluk ülkelerin 15-20 sıra gerisinde topallarken siz hiç bu yöneticilerin kendi şirketlerinin zarar ettiğini iflas ettiğini duydunuz mu? 

Günlük işlerin arasında FUTBOLUMUZUN bırakın ERTESİ GÜNÜNÜ yarınını bile düşünemiyorlar… HAKEM işleri dahil.

Futbolda hakem, oyun sırasında sahada muhtemelen dikkatleri en az üzerine çeken ama aynı zamanda kararlarıyla çok büyük bir GÜCE ve İMKANLARA sahip olan, maçtan sonra sahadaki 22 oyuncunun, diğer takımların, Taraftarların, Medyanın, Federasyon ve ilgili diğer kurumların ilgisini en çok ÜZERİNE ÇEKEN kişidir.

 

Peki, anlamı ‘‘kurallar çerçevesinde oyunu yöneten ve tarafsız karar veren‘‘ olan HAKEMLER gerçekten ne kadar tarafsız? 

Araştırmalar, hakemlerin tarafsız karar vermelerini sistematik bir şekilde etkileyen baskılara tabi olduklarını göstermektedir. 

Yine hakemlerin gösterdikleri/göstermedikleri sarı ve kırmızı kartlarla, oynanmayan sürenin uzunluğuyla ya da verilen /verilmeyen penaltılarla ilgili araştırmalar, hakemlerin bu etkilenme ile verdiği kararların daima ev sahibi takımın lehine olduğunu göstermekte. 

h3

Bu baskıların birisi yukarıdaki gibi… Aslında kendilerini güvende hissetseler 2 -3 kırmızı kartla halledilecek bir konu. Hakem bunu halleder de arkasından gelecek diğer baskılar yüzünden bir daha ne zaman maç verileceğini bilemiyor.

Yönetici ‘‘…bir daha bizim maçımızı yönetmeyecek” der de, o hakem gerçekten bir daha o takımın maçını yönetemezse. 

Değerli Atilla Türker örnekleriyle anlatmış, şaşırırsınız…  http://www.haberturk.com/yazarlar/atilla-turker/1838502-dudukler-nasil-susuyor 

Hakemler isteyerek ve çok emek vererek mi hakem oluyor? EVET. MHK hakemleri eğitiyor mu? EVET. 

4

MHK nin üstelik yabancı DANIŞMANI bile VAR mı? EVET. Her soruyu 2 defa, cevapları 3 defa okudum…Sorular çok net.

h5

MHK hakemlere iyi ücret veriyor mu? EVET (En azından üst kategoriye). Tüm bunlara rağmen Türk futbolunda Hakem konusu yıllardır sıkıntılı.  Kabahat, saniyenin 1/10 i kadar bir sürede bir sürü faktörü analiz edip karar vermek zorunda olan HAKEMLERDE mi yoksa? 

Pozisyonu 7 kere oynattıktan sonra bir de, "sar geriye bakalım, sar… sar… sar… duur" deyip, yine de kararsız kalan yorumcularda, yöneticilerde mi?   

TÜRK FUTBOLU için, KULÜPLER için, TARAFTARLAR için ve FUTBOLUN TÜM DİĞER PAYDAŞLARI için bir çok şeyi değiştirebilecek pozisyonda olan HAKEMLER Futbolun ‘‘GÜNAH KEÇİSİ‘‘ mi? 

Gerçekten BECERİKSİZ ve YETENEKSİZler mi?  ARTNİYETLİ, DÜRÜST OLMAYAN karar vericiler mi?  Yoksa, FUTBOLUN GELİŞMESİNİ İSTEMİYORLAR mı?{jcomments on}

 

Bu İçerik  1789  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

24.01.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

122.065

-0,39

 bjk BJKAS

2,50

0,01

 fb FENER

16,39

-0,24

 gs GSRAY

2,24

-0,02

 trabzon TSPOR

3,00

-0,03

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 23823893

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Sivasspor

 18   12   4  2    37   17  20  40
2 Başakşehir
 18  10  6  2  36  18  18  36
3 Trabzonspor

 18

 10  5 3 41  19  22  35
4

Fenerbahçe

 18  10  4 4  36

 21

 15  34
5 Alanyaspor 
 18  9  5 4  36  17  19

 32

6

Galatasaray

 18

 8

 6 4  25  16

 9

 30
7

Beşiktaş

 18

 9

 3 6  28  24  4  30
8

Göztepe

 18  7  5 6  22

 20

 2  26
9

Malatyaspor

 18  6

 6

6  33  26  7  24
10

Gaziantep

 18  6  6 6  26  30  -4  24
11 Rizespor
 18

 7

 2 9  19  27  -8  23
12 Denizlispor
 18  6  4 8  20  25  -5

  22 

13 Gençlerbirliği
 18  4  6 8  28  34  -6  18
14 Konyaspor
 18  4  6 8  16  24  -8  18
15 Kasımpaşa

 18

 4  3  11  26  40

 -14

 15
16

Antalyaspor

 18

 3  5  10  15  36  -21  14
17 Ankaragücü
 18  2  6  10  15  35  -20  12
18 Kayserispor
 18  2  4  12  17  47  -30  10

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.