Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Futbolumuzda Yabancı Oyuncu Sorunu

Futbolumuzda Yabancı Oyuncu Sorunu

8c8190dbe94fcd5736866321aa82f5ce

Hüseyin Kutay - 19 Mart 2019  Uzunca bir aradan sonra tekrar buradayım. Aşağıda, belki farklı algılanabilecek bir yazı gönderdim ilgililere, sorumlulara, yetkililere.

 

Futbolumuza yön vermesi gereken, gelişiminden, kalitesinden ulusal ve uluslararası üst seviye de yarışmasından ve başarısından sorumlu olan kişilere seslenmek istedim.

 

Futbolda rutin işleri yapmak için yüksek düzeyde yetkinliklere- becerilere ihtiyacımız yok. O işleri çağımızda robotlar yapıyor artık. Hem de hata payı sıfır.

 

Yetkililerle ilettiğim yazıyı sizinle de aşağıda paylaşıyorum.   

*     *     *

‘’ Sayın Futbolsever,

   

04 Temmuz 2013 yabancı kuralı değişmesi görüşülmeden önce TFF Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine ve 18 Süper Lig Kulübü Başkanına gönderdiğim bir sayfalık yazının özeti şöyle (TFF de kayıt altındadır);

 

’Çıkar amaçlı ve kamuoyunu yanlış argümanlarla manipüle ederek ve de muhtemelen baskı uygulamaya teşebbüs ederek Ülke futbolunun geleceğini tehlikeye atmak isteyenlere gereken cevabı aynı duruşla ve tutarlılıkla vereceğinizi ümit ediyorum.  

 

Aslında Türkiye’de yabancı futbolcu sayısı sınırsız bile olabilir.

 

Ancak,

 

 • Türkiye’de futbolcularımızın sportif olarak yetişme ve gelişme imkanı olan tek yer Kulüpler. Çocuklarımıza da, kulüplerde Avrupa birliğindeki akranlarının sahip olduğu fiziki imkanları sunabildiğimiz zaman,

 • Akranları gibi çağdaş ve bilimsel eğitildiği, onları eğitebilecek Hocalar yetiştirildiği zaman,

 • Kulüplerimizin, bizim çocuklarımızdan çok farklı eğitilen ve yetiştirilen futbolcuları transfer ederek kendi gençlerimizin rekabet şansını tamamen ellerinden almadığı zaman Avrupa’daki akranlarıyla eşit şanslara sahip olduğu zaman herkesten önce ben isterim.  

O zaman ‘’hodri meydan, hangi futbolcu gelirse gelsin, rekabet kaliteyi yaratır’’ demiştim.

   

Sayın Ali Koç’un   "Bugün Türk futbolu çok ciddi mali kriz içinde, pilimiz bitti" tespitinden sonra, bu krizden faydalanarak, Türk futbolunu bir daha bu durumlara düşürmeyecek bir sistemin yaratılabileceğini açıklayan yazı yazdım. İçi boş kalmasın diye çözüm önerisini proje özeti olarak paylaştım ve isterlerse daha detaylı bilgi verebileceğimi belirttim.

 

Kimlere gönderdim bu yazıyı? TFF Bşk.Yrd.cısı Servet YARDIMCI, TFF Başkanı Hüsnü GÜRELİ, BJK ve KBV Başkanı Fikret ORMAN, FB Kulübü Başkanı Ali Koç ve birkaç basın mensubuna.

 

2015 de yabancı sınırını 14 e çıkaran kuralla Türk futbolunda neler değişti? 2015 FİFA sıralamasında 57. UEFA da 12. İdik.

 

19 Mart 2019 da yeni karar verilecek. İzninizle muhtemelen sizin de onaylayacağınızı umduğum birkaç tespiti paylaşayım,

 

 • Günümüz Futbolunun birinci kuralı ’’üretmeden olmaz’’.

 • Bu üretim için elimizde inanılmaz bir potansiyel var.

 • Türkiye’de Avrupa’daki rakiplerimizle karşılaştırıldığında beğenilen, keyif veren bir futbol oynanmıyor.

 • Mali kriz elimize çok iyi bir fırsat verdi.

 • Elimizde 7-17 yaş grubunda futbol için eğitilecek 12.604.437 çocuk varken futbolumuzun 20 yıldır gelişime ayak uyduramadan bu durumda olması kabul edilemez.

 

Bu şartlar altında Türkiye’de zaten yıllardır beğenilen, keyif veren bir futbol oynanmıyorsa, uluslararası turnuvalarda hayalperest bir düşünceyle her kuradan sonra ’’şampiyonluk niye olmasın’’ deyip çeyrek finale bile ulaşılamıyorsak, o zaman.

 

Yabancı kuralını tartışmaya gerek yok. Yabancı Futbolcu sayısı mümkün olan en kısa zamanda en aza düşürülmeli ve yukarıda bahsettiğim sorumlulara önerdiğim proje veya daha iyisi varsa, o proje derhal uygulamaya konulmalıdır.

 

Türk Futbol severleri eğer Türkiye’de 5-10 yıl sonra çok daha farklı futbol oynanacağına inanırsa, Milli Takımın her turnuvaya katılabileceğini fark ederse, Kulüplerin her yıl turnuvalarda yarı final, final hesaplarının gerçekçi olduğunu görürse o günleri sabırla bekler.

 

Israrla tekrar ediyorum, kriz sözü çok olumsuz algılanıyor ama bu kriz Türk futbolu için bir fırsattır.

 

Lütfen bu fırsatı değerlendirin.

 

Futbolumuzda Devrim, Reform, Rönesans her ne ise işte o budur. Dinleyince hak vereceksiniz.

 

Toplantıya bir gün var ve bu yazıyı en azından yukarıdaki kişilere ulaştırmaya çalışacağım.

 

Selam ve saygılarımla

   

Hüseyin Kutay

 

İstanbul, 18 Mart 2019’’

   

Yukarıda bu krizi fırsata çevirerek, TFF ve Kulüpleri içine alan bir çalışmayla, Türk futbolunu bir daha bu duruma düşmeyecek bir sisteme kavuşturulabiliriz demekle birlikte, yanlış anlaşılmaktan da endişe duyduğum konuyu da sizinle aşağıda paylaşıyorum.

   

*   *   *  

   

5 yıllık yoğun bir çalışmayla hepsi deneyimli Altyapı uzmanı olan meslektaşlarımla “TÜRKİYE FUTBOL AKADEMİLERİ ve SERTİFİKA PROGRAMI“ Projesini hazırladık.

 

 • Almanya’da ilk Özel Futbol akademisi kuran ve yöneten akademisyenler (Mario Götze’nin ilk altyapı eğitimini aldığı).

 • Almanya 1. ve 2. Ligi takımlarının Altyapı Futbol Akademilerinde çalışmış ve halen çalışan Altyapı Antrenörleri (projemizde çalışmaya hazır 100 e yakın bir uzman ağımız var).

 • Yıllarca DFB de genç takımlar antrenörlüğü yapan, Manuel Neuer, Jerome Boateng, Mesut Özil, Benedikt Hövedes, Toni Kroos gibi yıldızları U-15, U-18, -U-19 milli takımlarında eğiten Antrenör.

 • Ulusal ve Uluslararası Federasyonlarda Antrenör Eğitmeni olarak görev alan, TFF de Altyapı Antrenörleri yetiştirecek kursları yönetebilecek DFB Antrenör eğitmenleri. İspanya Futbol Federasyonu altyapı projelerinde çalışan eğitmen.

 • Almanya’nın 366 Futbol Destek Noktası, 55 Performans Merkezi ve 36 Elit Futbolcu Akademisini kuran yöneten ve sorumluluğunu taşıyan ‘‘ DFB Yetenek Destek ve Geliştirme Programı ‘‘ Direktörü, (aynı zamanda UEFA Integrity-Officer ve UEFA Working-Group Youth League üyesi).

 •  

 • Uzun yıllar Türk sporuna hizmet eden, defalarca Olimpiyat Milli Takımımızda görev alan Üniversite Öğretim üyesi Spor Psikoloğu olan spor insanlarının çekirdek kadroyu oluşturduğu uzman ekibimizle Türkiye ve Türk insanlarının karakteristik özelliklerini dikkate alarak hazırladığımız projemizi size bundan sonraki yazılarımda özetle anlatacağım.  

Böyle bir ekibi bir araya getirdiğim için, Türk futbolunu temelden değiştirecek bir sistemin kurulması için yıllarca bu ekiple bir proje hazırladığımız için mutluyum.

 

Bu, sadece bir proje değil ’’Türk Futbolu sistemi’’

 

12 yıl çalışarak, Türk sporunu sıfırdan itibaren yenileyecek TOM (Türkiye Olimpiyat Merkezleri) projesini hazırlayıp, birilerinin TOHM adıyla başarısızlığa programlanmış bir şekilde yürütmeye çalışmasına çeşitli nedenlerden sesimi çıkarmadım.

 

Bu konuyu da detaylarıyla daha sonra paylaşacağım sizlerle…

 

Zamanın Spordan sorumlu devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı sayın Mehmet Ali Şahin beyle başlayıp, zamanın Gençlik ve Spor Genel Müdürü sayın Mehmet Atalay’la, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcılarına yaptığım sunumla devam eden süreci paylaşacağım…

 

Spor kamuoyunun bilgilenmeye hakkı, benim de bu bilgileri, yaşananları paylaşma sorumluluğum var…{jcomments on}

   

Bu İçerik  1749  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

15.01.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.521,91

-1,60

 bjk BJKAS

4.14

-1,43

 fb FENER

42.42

4,23

 gs GSRAY

3.88

-0,51

 trabzon TSPOR

2.57

-0,77

   SPOR ENDEKSİ

1.072,06

1,34

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26974407

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 17 11 2  4 39

21

18  35
2 Fenerbahçe  17  11  2  4 35 21  14   35
3 Galatasaray

 17

 10  3  4 34 14 20  33
4

Gaziantep

 17  8  7  2 31

 19

12  31
5 Alanyaspor  18  9  3  6 29  16  13 

 30

6

Hatayspor

 17

8

4  5 25  22

3

 28
7

Trabzonspor

 17

 7 

5  5 19  20 -1  26
8

Karagümrük

 17 6 6  5 27

 23

 4  24
9

Antalyaspor

 18  6

6

 6 19  25  -6  24
10

Konyaspor

 17  6 4  7 24  21   3  22
11 Sivasspor  17

 5

7  5  19  21   -2  22
12 Başakşehir  17  6 4  7  24  28   -4

 22

13 Kasımpaşa  17  6 4  7  20  27   -7  22
14 Malatya  17  5 6  6  21  23   -2  21
15 Rizespor

 17

 5 6  6  22  30

  -8

 21
16

Göztepe

 17

 4 7  6  21  20   1  19
17  Gençlerbirliği  17  5 4  8  18  31 -13  19
18 Kayserispor  17  4 4  9  11  21 -10  16
19 Ankaragücü  17  4 3  10  20  27 -7  15
20 Denizlispor  17  3 5  9  17  28 -11  14
21 Erzurumspor  18  3 4  11  16  33 -17  13

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.