Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Hayri Kozak'tan Dört Büyük Kulübe Tarihi Çağrı: Birlik Olun

Hayri Kozak'tan Dört Büyük Kulübe Tarihi Çağrı: Birlik Olun

15627

Futbolekonomi-5 Ocak 2021  Futbol duayeni Hayri KOZAK'ın, dört büyük kulübe yaptığı tarihi çağrıyı sizlerle paylaşıyoruz. Hayri KOZAK diyor ki: Üç büyük kulübün bugün itibarıyla çok ciddi ekonomik sıkıntılarla adeta boğuştukları tartışmasız bir gerçektir. Bu kulüplerin hepsi, önümüzdeki günlerde Bankalar Birliği ile imzalamak üzere hazırlandıkları “Yeniden Yapılanma Anlaşmasının” kendileri için yaşamsal önem taşıyan son ve nihai şartları içeren bölümlerini imzalamak üzere bir hazırlık içindeler.

 

Genel Kurul Toplantısı’nı Galatasaray 14 Aralık 2020’de, Beşiktaş Jimnastik Kulübü  23 Aralık 2020’de; Fenerbahçe 25 Aralık 2020’de gerçekleştirdi ve Trabzonspor Kulübü de bu toplantıyı 6 Ocak 2021 tarihinde yapmayı planlıyor. Bu toplantıları takiben de hepsi, belirlenecek bir tarihte nihai imzalarını atacak. Bu demektir ki önlerinde yaklaşık 10 günlük bir süre var.

   

Anlaşmanın tüm kulüpler için büyük önem taşıyan 2 temel amacı şöyle:

 

1. Mevcut borçların tutarlarının, vadelerinin, faizlerinin, geri ödeme tarihlerinin ve benzer şartlarının son şekillerine karar verilmesi.

 

2. Yapılandırılan borçların gelecekte tekrarlanmaması için alınacak zorunlu önlemlere son şeklin verilmesi konusu ''-borçlanmanın önlenmesi amacına yönelik zorunlu önlemler'' maddesinin büyük ciddiyetle ele alınmasına yöneliktir. Devamında da mesajımın sonunda sizlere dört büyük kulübün Bankalar Birliği ile imzalayacağı anlaşmayla ilgili net bir çözüm önerimi de sunacağım.

   

Bu konuyla bağlantılı olarak hepimiz kendimize bir soru soralım:

   

''TÜRKİYE'DE KULÜPLERİ BÜYÜK BORÇLANMALARA SÜRÜKLEYEN

 

EN ÖNEMLİ SEBEP NEDİR?''

   

Bu sorunun tartışmasız tek bir cevabı vardır:

   

FUTBOL'UN DİREKT ve ENDİREKT GİDERLERİ!

   

Bu görüşe hiçbir kulübün itirazı olmaması gerekir. Tabii bunu derken futbolun Galatasaray’ın kuruluş amaçlarından biri olduğunu ve aynı şekilde diğer kulüplerimizin de ''OLMAZSA OLMAZI OLDUĞUNU DA ASLA UNUTMAYALIM VE UNUTTURMAYALIM”.

   

Ben geçtiğimiz aylarda genç iki dostumun da verdikleri teknik destekle Galatasaray'ın 1996-2019 yılları arasındaki 24 yılının faaliyet raporlarını özellikle mali tablolar öncelikli olmak üzere becerebildiğim kadarıyla titiz bir şekilde inceledim ve bu çalışma takriben bir ay devam etti.

   

Şimdi bu çalışmanın sonunda elde ettiğim bazı verilerin, özellikle yukarıda YENİDEN YAPILANMA konusu ile ilgili olanlarından yapacağım alıntıları önemine binaen sizlerle paylaşıyorum:

   

1.24 yılın toplam giderler toplamının dağılımı:

   

Futbol Giderleri %67

 

13 Amatör Şube Giderleri %11

 

Diğer %22

 

2. Aynı sürede 2000-2004-2012 yani 3 yıl hariç, 21 yıl gider fazlası ile kapanmış.

 

3. Ayrıca tüm yıllar da dönem sonları itibarıyla borçlu kapanmış! Konunun enteresan tarafı 24 yıllık sürede futbol şubemiz 12 kez Türkiye Süper Lig, bir kez UEFA Kupası, bir kez de UEFA Süper Kupası kazanmış olmasına karşın maalesef bu yıllar da borçlu kapanmıştır!

 

4. SPORTİF A.Ş.’nin 2009 yılında FUTBOL A.Ş. ile birleşmesiyle futbol şubesinin mali/idari tüm sorumluluğunu üzerine almış ve bu birleşmeye kadar her yılı karlı kapatarak hissedarlarına sık sık temettü dağıtırken, 2011 yılındaki birleşmeden itibaren bir yıl (2018/2019) dışında tüm yılları zararla kapatmıştır.

   

Futbol A.Ş. ile birleşme sonucunda Sportif A.Ş.'nin GSK ve Bağlı Şirketleri Konsolide'nin 11’er yıllık karşılaştırmalı toplam giderlerine bakınca aşağıdaki sonuç ortaya çıkmaktadır.

   

11 Yıllık Toplam Gider (TL)

 

GSK Konsolide 8.268.000.000 TL

 

SPORTİF A.Ş 6.919.000.000 TL

 

Bu sonuca göre SPORTİF A.Ş.'nin GSK Konsolide giderlerindeki payı:

 

%84. Bu %84 oranının yüksekliği Sportif A.Ş. giderlerinin konsolidasyon dolayısıyla GSK Konsolide giderlerinde de yarattığı olumsuz etkiyi net bir şekilde ortaya koymaktadır.

   

GÖRÜŞ ve ÖNERİLER:

   

  1. GSK - FB - BJK ve TS kulüpleri en kısa sürede, mutlak bu hafta içinde Kulüp Başkanları ve onların tensip edeceği bir yönetici katılımıyla aralarında bir toplantı yapmalı ve bundan böyle yapılacak tüm toplantılara 4 kulüp birlikte katılacaklarını Bankalar Birliği’ne derhal bildirmelidirler. Bu birliktelik ciddi bir avantaj getirecektir.

  2. Dört büyük kulübün her birinin çok ciddi adette üyesi ve taraftarı bulunmaktadır. Sırasıyla GS - FB - BJK - TS kulüplerinin sadece ülkemizde toplam olarak tartışmasız en az 40 -50 milyon sayıda, kulüplerini gönülden seven, fedakar taraftarının varlığı göz ardı edilemez. Bu gerçek, toplantıya katılacak Başkanlar için olağanüstü bir avantajdır ve toplantılarda iyi kullanılmalı, her vesile ile taraftarlara karşı taşıdıkları moral sorumluluklar muhataplara hatırlatılmalıdır.

  3. Dört büyük kulüp başkanının aralarında yapacakları toplantının gündemi ile ilgili öneriler:

 

1. Başkanlar, futbol şubelerinde uygulamaya başlayacakları prensipleri, disiplin kurallarını belirlemeli ve her türlü transfer girişim ve işlemlerinde tartışmasız bir işbirliğini sağlayacak kapsamlı bir centilmenlik protokolünün taslağını en geç Ocak 2021 sonuna kadar müşterek bir çalışma ile hazırlayarak imzalamalıdırlar. Bu protokolün varlığı ligler devam ederken büyük önem taşıyacaktır.

 

2. Bankalar Birliği tarafından hazırlanarak kulüplere ''FİNANSAL YENİDEN YAPILANDIRMA TEMEL PRENSİPLERİ'' üst başlığı altında verilen maddeleri, kendi kulüp üyelerinden aldıkları olumlu/olumsuz tepkiler çerçevesinde son olarak değerlendirip kendi aralarında mutabık kalacakları nihai bir metin haline getirmelidirler.{jcomments on}

 

3. Tüm Türkiye Ligleri takımlarının özellikle dört büyüklerin başkanları kendilerini yıllardır büyük maddi sıkıntılarla karşı karşıya getiren Profesyonel Futbol Şubelerine 2 Ocak 2021 tarihinde başlayacak ara transfer mevsiminde, şubelerine yeni transfer yasağı getirmekle başlayıp, yeni transfer disiplin kuralları belirlenip ilan edilinceye kadar hiçbir yeni futbolcu transferinde bulunulmayacağının ilgililere derhal tebliğ edilmesi ciddi bir başlangıç teşkil edecektir.

 

4. Her kulüp yönetimi özenle seçecekleri uzman kişilerden oluşacak ekipler vasıtasıyla son yıllarda yapılmış tüm transferlerin ayrı ayrı titiz bir denetime tabi tutulmasını sağlayacak raporlar direkt kulüp başkanına sunulacaktır.

 

5.Takiben yine dört büyük kulüp Ocak ayının ilk haftasında güvenilir, hiçbir dedikoduya bulaşmamış futbol adamlarından oluşturacakları, titizlikle seçilecek ekiplerle kulüplerinin futbol şubesinin çalışma prensip ve kurallarının belirlenerek Ocak ayı sonuna kadar uygulamaya geçilecektir.

 

6. PROFESYONEL FUTBOLDA TASARRUF: Başlangıç için 2021 yılı sezonundan başlamak üzere, futbol ile ilgili en az %30 – 40’tan az olmayacak bir tasarruf hedef alınmalıdır.”

  

Bu İçerik  237  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

26.01.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.541,89

0,11

 bjk BJKAS

4.04

-2,42

 fb FENER

36.96

-2,74

 gs GSRAY

3.80

 -0,78

 trabzon TSPOR

2.46

-1,20

   SPOR ENDEKSİ

995,73

-1,81

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27070248

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 20 14 2  4 47

23

24  44
2 Fenerbahçe  20  13  3  4 42 23  19   42
3 Galatasaray

 20

 12  3  5 41 17 24  39
4

Gaziantep

 20  9  8  3 34

 24

10  35
5 Alanyaspor  20  10  4  6 34  20  14 

 34

6

Trabzonspor

 20

9

6  5 25  23

2

 33
7

Hatayspor

 20

 9 

5  6 29  25 4  32
8

Karagümrük

 20 8 6  6 33

 29

 4  30
9

Malatyaspor

 20  7

6

 7 27  26  1  27
10

Antalyaspor

 20  6 8  6 20  26   -6  26
11 Göztepe  20

 6

7  7  29  24    5  25
12 Kasımpaşa  20  7 4  9  23  30   -7

 25

13 Rizespor  20  6 7  7  27  35    -8  25
14 Sivasspor  20  5 9  6  21  25    -4  24
15 Başakşehir

 20

 6 6  8  26  32

   -6

 24
16

Konyaspor

 20

 6 5  9  27  27    0  23
17  Kayserispor  20  5 4  11  14  26  -12  19
18 Gençlerbirliği  20  5 4  11  20  40 -20  19
19 Ankaragücü  20  5 3  12  25  34 -9  18
20 Erzurumspor  20  4 5  11  19  35 -16  17
21 Denizlispor  20  3 5  12  19  38 -19  14

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.