x
10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak. 26 Aralık 2018- Ligin ilk yarısını Medipol Başakşehir 35 Puanla zirvede bitirdi. 17 maçta 16 puan toplayarak Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise 2018-19 sezonunun en büyük sürprizini yaptı. Süper Lig'de ... 12 Aralık 2018- 27 Kasım 2018'de yapılan ve inteltek firmasının 10 yıllığına 200 Milyar TL ciro taahhüdü vererek kazandığı  İDDAA ihalesine yeterli firma katılmadığı ve yeterli rekabet oluşmadığı için Spor Toto Teşk... 27 Kasım 2018- Düzenlenen İddaa ihalesine  sadece Turkcell iştiraki olan Inteltek teklif verdi. 10 yıl için 200 milyar TL hasılat taahhüdü verilen ihalede son karar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın olacak... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı.  23 Ekim 2018- UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde toplam 1.950 Milyon Euro parasal ödül dağıtacak. Avrupa Ligi'nde ise dağıtılacak tutar 560 Milyon Euro olarak gerçekleşecek. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa o... 26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Hüseyin ÖZKÖK Infantino Fifa'yı Satıyor!

Infantino Fifa'yı Satıyor!

 90444248 gettyimages-516339522

Hüseyin Özkök- 29 Aralık 2018  Der SPIEGEL dergisinin 3 Kasım günü Football Leaks belgelerinin ikinci dalgasını yayına vermesinden kısa bir süre sonra, 17 Kasım günü, bir bomba da Süddeutsche Zeitung’da 25 yıldır FIFA’yı yakından takip eden ve “FIFA Mafia” adlı kitabıyla büyük ses getiren Alman spor gazetecisi Thomas Kistner patlattı.

 

 

Haberin ayrıntısına girmeden önce 16 Mart tarihine geri dönmek gerekiyor. Yer Agora Convention Center, Bogota Kolombiya. FIFA konsey toplantısının ardından Başkan Gianni Infantino medya mensuplarının karşısına çıkıyor ve beklenmedik bir açıklamayla “fantastik” bir projeden bahsediyor. Dünya futbolunun 1 numaralı ismi, şimdilik kim olduklarını açıklamayacağı bir yatırımcı gurubun FIFA’ya 2 yeni turnuva düzenlemesi için 25 Milyar Dolar teklif ettiğini belirtirken turnuvalardan birinin kulüp diğerinin de milli takımlar için düşünüldüğünü aktarıyor ama anlaşma gereği daha fazla bilgi vermesinin mümkün olmadığını söylüyor. FIFA Başkanı, kararın 60 günde verilmesi gerektiğini de ekliyor.

 

Bu açıklama doğal olarak tüm futbol dünyasında dudak bükülerek karşılanıyor. Çünkü herkes bu organizasyonların hangi takvimde oynanabileceği sorunu bir yana, yatırımcısına 25 Milyar Dolardan fazla gelir getirip kâra geçirmesinin mümkün olmadığını düşünüyor. Ayıca yine herkes Avrupa’daki kulüp takımlarının başka kıtalardan takımlarla oynayacağı maçların veya Kosova ile Trinidad Tobago veya benzer milli takımların aralarında oynayacağı müsabakaların 25 Milyardan fazla gelir getiremeyeceği hatta bunun yarısına bile ulaşmanın çok zor olduğunun bilincinde. Hele 4 yılda bir yapılan Dünya Kupası’nın getirdiği gelir bile 5 Milyar Doları geçmezken. İşin bir başka boyutu ise FIFA’da böyle tekliften kimsenin haberi olmaması ve FIFA konseyinde de rağbet görmemesi.
Gianni Infantino’nun bu “bombasının” ardından aradan 60 günden çok fazla zaman geçiyor. Anlaşılan o ki, yatırımcı grup çıkmayan karara rağmen teklifinde ısrarcı. Çünkü başkandan yatırımcı vaz geçti açıklaması gelmiyor.
Tarih bu kez 26 Ekimi gösteriyor. Ruanda’nın başkenti Kigali’de FIFA toplantısı gerçekleştiriliyor. Infantino konu hakkında yine detay açıklamazken FIFA Yönetim Kurulu bu teklife hala onay vermiş değil.

 

KOD ADI: PROJECT TROPHY

 

Tüm bunlar gerçekleşirken diğer yandan Süddeutsche Zeitung yazarı Thomas Kistner’e günün birinde FIFA içinden sızdırıldığı tahmin edilen bir dosya ulaşıyor. Dosyayı WDR televizyonu ile değerlendirmeye alan Kistner, bilgilerin doğruluğu konusunda şüphesi kalmayınca 17 Kasım günü kod adı Poject Trophy olan dosyayı yayınlıyor. Açıklanan belgeleri okuduğunuzda 25 Milyar Doların perde arkasında, normalde Infantino’yu koltuğundan etmesi gereken, korkunç bir planla karşılaşıyorsunuz. Belgelerde mart ayındaki FIFA toplantısında çok masum bir şekilde “iki turnuva düzenleyeceğiz ve 25 Milyar Dolar gelir elde edeceğiz” diyen Infantino’nun aslında FIFA’yı tamamen satmaya ve yönetimini Suudi Arabistan’la çok kuvvetli bağları olan biri İngiliz diğer Japonya kaynaklı iki yatırımcı firmaya devrederek dünya futbolunun yönetimini FIFA’nın elinden alma uğraşı içinde olduğunu görüyorsunuz.

 

PLANDA NELER VAR

 

Gianni Infantino’nun yaptığı bu gizli anlaşmada neler yok ki. FIFA’nın elinde bulunan tüm ürün satış gelirleri, eSpor ve bilgisayar oyun gelirleri. TV hakları, arşiv hakları, tüm dijital haklar, pazarlama hakları, film video hakları, her türlü uydu ve internet üzerinden yapılan yayınların hakları, HD, 4K ve 3D yayınlar ve gelecekte keşfedilecek her türlü formatla yapılacak yayınlara ait haklar. Şu anda kesinleşen ve gelecekte planlanan, 2026 Dünya Kupası dahil, FIFA organizasyonlarının ön alım ve pazarlama hakları.

 

İşte tüm bunlar bu yatırımcıların eline verilerek futbolun adeta Suudi Arabistan’dan yönetilmesini sağlamaya çalışan bir FIFA Başkanı ile karşı karşıyayız. Hedefin sadece futbolu yönetmek değil jeopolitik hedefler içerdiği ve futbolun bir araç olarak kullanılmasının düşünüldüğü dosyanın içeriğinden anlaşılmakta. Özellikle de 2017’den bu yana sorunlar yaşadıkları Katar’a karşı.

 

Planda ayrıca FIFA ve yatırımcılar tarafından kurulacak şirket hisselerinin % 51’inin FIFA % 49’unun yatırımcı firmada olması planlanırken yeni şirkete her iki taraftan beşer yönetim kurulu üyesi atanacağı ve yönetim kurulu başkanının da on birinci kişi olarak Infantino olması ön görülüyor. Yani Infantino’nun yönetim kurulunda yatırımcıdan yana olacağı düşünüldüğünde FIFA’nın çoğunluğu kaybederek elden gideceğini tahmin etmek zor değil.

 

BİRDE ARAŞTIRMIŞ

 

Süddeutsche Zeitung’da yayınlanan dosyalarda Infantino’nun FIFA Etik Komisyonu üyesi iki hukukçudan görüş aldığı ancak kendisine çok olumsuz bir rapor sunulduğu da anlaşılıyor. O iki hukukçu bu rapor sonrası artık FIFA’da çalışmıyor! Gazetenin FIFA’ya dosya konusunda sorduğu soruya verilen yanıt ise oldukça ilginç. “Bize böyle çok sayıda proje geliyor, şu anda FIFA’da içinde dolaşan yüzlerce tekliften sadece biri.” Tam da Infantino FIFA’sının vereceği bir yanıt. “25 Milyar Dolarlık teklif var” şeklinde kendi ağzıyla açıklama yapan FIFA Başkanı, foyası meydana çıktıktan sonra olayı açıkça kuruma gelen başka teklifler seviyesine indirmeye çalışıyor. Acaba gelen teklifler içinde hangisi FIFA’nın satışını ön görüyor o da ayrı bir merak konusu.

 

5 Haziran 2019’da Paris’te FIFA başkanlık seçimleri yapılacak. Tüm bu hesapların içinde olan Gianni Infantino, muhtemeldir ki, bu planın ortaya çıkmasından önce başkanlığa yeniden aday olmayı planlıyordu. Ancak şu ana kadar ortaya çıkan dosya hakkında açıklama yapmayan FIFA Başkanının seçimler çok öncesinde hemen istifa etmesi ve futbol dünyasının kendisinden kurtulması gerekiyor. Ancak kendisi yeniden adayım der mi bilinmez ama FIFA üyelerinin kurumu adeta satışa çıkartan bir başkanı yeniden seçebilecekleri ihtimalini düşünmek dahi istemiyorum.

 

Bu İçerik  182  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Hüseyin Özkök Salı, 15 Haziran 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

18.01.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

98.587

1,83

 bjk BJKAS

1,65

-0,60

 fb FENER

7,18

-1,64

 gs GSRAY

1,30

1,56

 trabzon TSPOR

1,60

3,90

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 20063260

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  10  5    2   22  8   14    35
2 Trabzonspor  17  8  5   4  32  22  10  29
3 Malatyaspor

 17

 8 5  4  26  16  10  29
4

Kasımpaşa

 17  9 2  6  37

 28

 9  29
5 Galatasaray  17  8  5  4  30  21  9

 29

6

Antalyaspor

 17

  8 

 3  6  19  21  -2  27
7

Beşiktaş

 17

  7 

 5  5  28  23  5  26
8

Konyaspor

 17  6  7  4  23  20  3  25
9

Sivasspor

 17  6

 6

 5  24  23  1  24
10

Göztepe

 17  7  1  9  18  19  -1  22
11 Bursaspor  17

  4 

 9  4  17  17  0  21
12 Ankaragücü  17
 6  2   9   17 26  -9  20
13 Kayserispor  17  5  4  8  15  25  -10  19
14 Alanyaspor  17  5  3  9  13  22  -9  18
15 Akhisarspor

 17

 4  5  8  19  26

  -7 

 17
16

Erzurumspor

 17

 3  7  7  16  22  -6  16
17 Fenerbahçe  17  3  7  7  16  24  -8  16
18 Rizespor   17   1  9  7  19  28  -9  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.