x
2 Mart 2018- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş'nin 432 milyon lira tutarındaki bedelli sermaye arttırımı başvurusunu onayladı. 20 Şubat 2018- Uluslararası transferde geçen yıl en fazla para harcayan ülkeler listesinde 7`nci sırada bulunan Süper Lig, 2016'ya oranla 2017'de transfere %141 daha fazla  kaynak ayırarak 159,4 milyon dolar harcadı. 20 Ocak 2018- Galatasaray'ın olağanüstü seçimli genel kurulunda Dursun Özbek yerini yeni  başkan Mustafa Cengiz'e devretti.  15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Bugün Aslında Dündü!

Bugün Aslında Dündü!

imagesIN8TXI69 

Ahmet Talimciler- 10 Haziran 2016 Başrollerinde Bill Murray ve Andie Mac Dowel’ın oynadığı, yönetmenliğini Harold Ramis’in yaptığı1993 yapımı Groundhog Day filminde her gün bir önceki günün aynısının yaşandığı küçük bir Amerikan kasabasında geçer.

Son bir yıl içerisinde yaşadıklarımıza baktığımızda maalesef benzer bir durum içerisinde yaşıyor gibiyiz. Her gün gelen şehit haberleri, bombalamalar, ölümler ve tüm bu yaşananların ardından her defasında aynı şekilde kullanılan ifadeler, uygulamalar.

Bütün patlamaların ardından getirilen yayın yasakları, sosyal medya kullanımında yaşanan aksaklıklar, kendi ülkenizde olup bitenleri öğrenebilmek için yurt dışındaki haber kanallarına bakmak zorunda kalışınız. Ekranlarda boy gösteren mülki erkanın açıklamaları, ölenlere dilenen baş sağlığı dilekleri, kanlarının yerde kalmayacağı nidaları ve terörle mücadelemiz en son terörist öldürülene kadar sürecektir ifadeleri. Ülkeyi yönetenlerin terör örgütlerine yönelik kınama yüklü serzenişleri ve kararlılıkla terörle mücadelemiz sürecektir açıklamaları. Her defasında biraz daha yüksek perdeden söylenen misliyle karşılık verilecektir, döktükleri kanlarda boğulacaklardır ifadeleri.

Ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgide ‘kader’e atfedilen önem üzerinden sürdürülen hayatlarımız. Ölümün bu kadar kolay, yaşamın ise bu kadar ucuz olabildiği bir ülke haline getirilen ve tüm olup bitenleri ise adeta her gün yeniden yaşamaktan imtina etmeyen insanlar ülkesi. Bu ülkenin insanlarının daha çocukluktan başlayarak öğrendikleri bütün kavramların ucunun Allah devletimize milletimize zeval vermesine çıkmasını bir türlü anlayamayanlar ise her seferinde gariban halkın çocuklarının ölmesine bir kez daha vesile oluyorlar.

 

Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna gencecik yaşta hayatını kaybeden güvenlik görevlileri, gençler, çocuklar, yaşlılar. Hep birlikte ölmeyi sürdürüyoruz ve ölümlerimiz bile yaşananların tuhaflığını kapatmaya yetmiyor. Akıl tutulması yaşayan ve sadece kendisinden menkul bir dünyada yaşadığını zanneden insanların ülkesi burası ne yazık ki burada olup bitenlerin tamamı daha iyi yaşayabilmek üzerine kurulu değil tam tersine ölme/öldürme üzerine kurulu. Ülkemizle ilgili alınan her kararın arkasında komplo zihniyeti aramanın ötesine geç(e)meyen cümleler kuruluyor. Kendi yaşadıklarımızla hesaplaşmayı beceremediğimiz için sürekli olarak önümüze yeniden konulanlarla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Çözümümüz ise yine tam bize göre; bizim tarihimizde utanılacak herhangi bir şey olmamıştır! Onlar asıl kendi tarihlerine baksınlar.

 

Devlet aklının bu olaylar sırasında parti farkı gözetmeksizin hep aynı refleksleri veriyor olması dikkat çekicidir. Yaşadıklarımızın bütün sorumluluğunu şu andaki iktidara ve onun yönetsel hatalarına kesmeyi çok seven ve sadece bunun üzerinden tatmin olan bir kitle var. Bunun yanı sıra bütün olup bitenleri görmezden gelip, içinde bulunduğumuz pozisyon için AKP’nin yaptıklarına daha fazla sahip çıkılması gerektiğini savunan ve aynı şekilde bununla mutluluklar içinde yaşayan bir kitle de bulunuyor. Bu ikisi arasında ipler, köprüler uzun zamandan bu yana atılmış vaziyette, artık birbirleri ile olan ilişkileri birbirlerini suçlamaktan öteye gidemez. Bu öylesine tuhaflaşan bir durum ki son birkaç yıl içerisinde polemik konusu haline getirilen meselelere şöyle bir baktığımızda tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi burada da benzer bir ruh halinin sürdüğünü görüyoruz. Ünlü İtalyan yazar Umberto Eco Yengeç Adımları isimli çalışmasında, İtalyan muhalefet partilerinin iktidarın her söylediğine tıpkı ‘sazan balığı’ gibi atladığı benzetmesinde bulunur. İktidar elinde bulundurduğu medyanın gücünü de kullanmak suretiyle gündemi istediği gibi çekip çevirme gücüne sahiptir. Benzer durumun ülkemiz için de fazlasıyla geçerli olduğunu hatta ülkemizin özel koşulları nedeniyle bunun çok daha kolay gerçekleşebildiğini söyleyebiliriz.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının yıllar içerisinde önemli gündem maddelerini nasıl kamuoyunun önüne çıkarttığını ve bu arada nelerin gözden kaçırıldığını hep birlikte yaşadık. Tıpkı İtalya’da olduğu gibi Türkiye’de de muhalefet benzer şekilde ‘sazan gibi’ oltaya her defasında gelmeyi sürdürdü/sürdürüyor. Kadın, laiklik, eğitim, din, başörtüsü, alkol, 3 çocuk/doğum kontrol, vatana ihanet, terör/terörden beslenme/teröre yardım ve yataklık etme gibi konularda gündemi istediği gibi yönlendiren bir lider var. Sık sık canlı yayınlar aracılığıyla gündemi yörüngesine oturtuyor ve gidişatı belirliyor.

 

Uzun zamandan bu yana başkanlık sistemi içerisinde yaşamakta olup, yaşadıklarının farklı bir sistem olduğunu zanneden insanlara rağmen bu durum daha da ağırlaşarak sürmekte. Unutmanın bu kadar kolay gerçekleştiği bir ülkede tüm bu olup bitenlerin son derece normal bir durumdan ibaret olduğu gerçeği bizleri karşılamaktadır. Hatırlamayı sevmeyen hatta hatırlamaktan nefret eden insanların ülkesinde unutmak hatta hızla unutmak yaşamanın en kolay ve en acısız yoludur. Böylesi bir durum içerisinde olmak mutluluk vericidir çünkü ne kafaya takacağınız sorunlarınız ne de yaşadıklarınızdan ötürü size üzüntü verecek konular olacaktır. Hatta her gün aynı gündeme uyanmak, aynı olaylara, aynı sözlere, aynı yüzlere maruz kalmak bile can sıkıcı olmayacaktır. Çünkü rutin olanın kendi içinde yaşattığı güvenlik hissi hepimizi çepeçevre sarıp sarmalamakta adeta bizleri cam bir fanusun içerisinde tutmaktadır. Bu yüzden bu toplumun ne devrimle ne değişimle ne de ilerlemeyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

Yenilikler hayatlarını daha kolay hale getirdiği ölçüde varlık kazanabilirler onun dışında olup bitenin aynen sürmesi daha önemlidir. Bu ruh halini idrak edemeyen herkesin ne yaparsa yapsın başarılı olabilme şansı bulunmamaktadır. İstediğiniz kadar terörle kendi varlığınızı ortaya koymaya çalışın yaptıklarınızın karşılığı halkın olup bitenler karşısında ‘acaba’ demesi bile olmayacaktır. Tam tersine bu ruh halini daha da güçlendirecek, kullanılan edebi cümlelere biraz daha hava katacak bir ortamın oluşmasına yardımcı olursunuz. Aynı durum iktidara talip olduğunu zannettiğimiz tüm partiler için de geçerlidir, bu coğrafyada çok sık kullanılan bir kelime vardır: ‘bokuyla kavga etmek’ somuta takıntılı insanların ülkesinde doğrudan doğruya onların hayatlarına dokunabildiğinizi gösteremediğiniz sürece eşitlik, özgürlük, düşünce hürriyeti gibi kavramların hiç ama hiçbir kıymeti harbiyesi olmayacaktır.

 

Tüm bu yaşadığımız garabeti özetleyen bir olay geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe spor kulübünde yaşandı. ‘Ülkenin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerde bulunan bir partide milletvekili olduğu için Celal Doğan’ın kulüpten ihraç edilmesi istendi. Divan kurulu topu yönetim kuruluna attı ve Şekip Mosturoğlu da, bu taleple ilgili olarak ‘Celal bey ile görüşüp ifadesini alır, demokratik yoldan çözümü buluruz’ açıklamasında bulundu. Celal Doğan’ın açıklamaları tam da yukarıda sözünü ettiğim ruh halini yansıtır cinstendi: ‘Biz 68’liyiz, Kuvai Milliyeci’yiz. Atatürk de Fenerbahçeli idi… Mensubu olduğum HDP legal bir partidir. Böyle bir partiye bölücü demek alçaklıktır. Bizim vatanseverliğimizi sorgulamaya kimsenin hakkı yoktur. Kimseye de yargılatmayız. Şekip Mosturoğlu’nun sözleri ise maksadını aşan bir cümledir, talihsiz bir sözdür’. Maksadını aşan cümlelerin, talihsiz sözlerin bir türlü arkasının kesilmediği buna karşın kaybolan hayatların, ölümlerin, galebe çalmaların sürdüğü bir ülkede her gün aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamak büyük bir ızdırap!{jcomments on}

   

Bu İçerik  919  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

16.03.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

117.191

-0,01

 bjk BJKAS

3,96

0,76

 fb FENER

35,00

0,06

 gs GSRAY

1,96

-2,00

 trabzon TSPOR

2,03

0,50

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 17506805

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 25  17   2    6   61  28   33    53 
2  Beşiktaş  25  14  8  3  47  22  25  50
3 Başakşehir

 25

 15  5  5  45  26  19  50
4

Fenerbahçe

 25  13  8  4  49

 30

 19  47
5 Kayserispor
 25  11  8  6  36  30  6

 41

6

Trabzonspor

 25  10  9  6  41  36  5  39
7

Göztepe

 25  11  6  8  38  38   0  39
8

Sivasspor

 25  11  5  9  36  37  -1  38
9

Malatyaspor

 25  9

 7

 9  28  31  -3  34
10

Akhisarspor

 25  9  6  10  35  39  -4  33
11 Kasımpaşa  25  8  7  10  39  43   -4  31
12 Bursaspor  25  8  6   11   33  35  -2  30
13 Alanyaspor  25  8  3  14  40  46  -6  27
14 Gençlerbirliği  25  6  8  11  30  38  -8  26
15 Antalyaspor

 25

 6  7  12  28  45  -17  25
16 Osmanlıspor

 25

 6  6  13  34  45  -11  24
17 Konyaspor  25  5  6  14  24  36  -12  21
18 Karabükspor   25   3  3  19  18  57  -39  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.