x
Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi. 3 Haziran 2019- UEFA Şampiyonlar Ligi  2018-19 sezonu finalinde Tottenham’ı 2-0 yenen Liverpool şampiyon oldu. Liverpool bu şampiyonlukla, Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi olmak üzere 6 kez mutlu sona ulaştı. 3 Haziran 2019- Ankara’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısında, Nihat Özdemir, 174 oy alarak TFF başkanlığına seçildi. 31 Mayıs 2019- UEFA Avrupa Ligi finalinde Arsenal'i 4-1 yenen Chelsea 2018-2019 sezonunun şampiyonu oldu. 31 Mayıs 2019- Abalı Denizlispor, Gençlerbirliği ve Gazişehir Futbol Kulübü 2019-20 sezonunda Süper Lig'de mücadele edecek. 27 Mayıs 2019- Süper Lig 2018-19 sezonunda tamamlanan maçlar sonrasında Bursaspor, Akhisarspor ve Erzurumspor küme düştü.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Olanlar Bizi Şaşırtmasın

Olanlar Bizi Şaşırtmasın

1609

Ahmet Talimciler- 28 Ocak 2017 Rıdvan Dilmen’in sosyal medya üzerinden başlattığı ‘evet’ kampanyasına Arda Turan, Burak Yılmaz ve Murat Boz’un iştirak etmeleri sonrasında karşı çıkanlardan da ‘hayır’ sesleri yükselmeye başladı.

 

Evet’i ya da Hayır’ından ziyade bu açıklamadaki problemli kısım beni daha çok ilgilendiriyor. İsteyen herkes kendi durumunu pozisyonuna yönelik bir durum alabilir ve bunu bireysel düzlemde yakınları ile paylaşabilir. 

Ancak buradaki ince çizgi tanınmış isimlerin ya da kamuya mal olmuşların durumu bu açıdan farklılık arz etmektedir. Gündelik hayat içerisinde bir gece kulübünden çıkan iki kişi haber olmaz buna karşın sabaha karşı oradan çıkan kişi ünlü bir futbolcu ya da bir şarkıcı ise işler değişir ve fotoğrafları, görüntüleri ön plana çıkartılır. Şöhret olmanın dünyanın her yerinde bir bedeli vardır ve şöhretler bu bedeli ödemek durumunda olduklarının farkındadırlar.

Popüler kültürün ürünü olan bu şöhretler içinden geçtikleri döneme uygun bir biçimde hareket ederler. Onları belirli bir yere getiren de götüren de yine kamuoyunun onlara yönelik olan ilgisidir. İşte bu ilgi nedeniyle kendi bulundukları yerin son derece kaygan bir zemin olduğunun bilincinde olmaları ve toplumun tüm kesimlerine hitap edebilecek bir pozisyon içerisinde konumlanmaları gerektiğini hiç akıllarından çıkartmamalıdırlar.

 

Bazı şöhretler tam tersini yaparak ancak burada da daha başından itibaren nereden geldiklerini ve ne olduklarını hiç inkar etmeden bir duruş sergilerler. 

 

Bu duruş son derece önemlidir çünkü öncesini ve sonrasını ortaya koyması açısından onu takip edenlere bir kolaylık sağlamaktadır. Medyanın böylesine güçlü bir kimlik göstereni olmasının ardından şöhretlerin pozisyonu ve kendilerini konumlandırmaları da bambaşka bir aşamaya transfer olmuştur. 

 

Bu açıdan ülkemizde özellikle futbolcuların 1990’lı yılların başında Televole programı ile birlikte sıçradığı aşama bariz bir biçimde gözler önündedir. Futbolun yıldızları her geçen yıl biraz daha fazla para kazanmaya başlayan ve biraz daha fazla göz önünde olan kişiler olarak ülke gündemindeki yerlerini fazlasıyla almışlardır. Futbolun yanı sıra reklamlar, tanıtımlar ve siyasal ilişkiler ile birlikte bir anda karşımızda bambaşka bir futbolcu profili oluşmaya başlamıştır. 

 

Bu noktada Türkiye’de futbolun yeni şöhretleri olan bu kişileri geçmiş futbol iklimi ile karşılaştırmak bile abesle iştigaldir. Çok daha rahat koşullarda futbol oynayan ve futbolun nimetlerinden sonuna kadar yararlanan bu yeni kitle karşısında eskileri anmak çok büyük haksızlık olur. 

 

Tabii burada bir parantez açmak gerekirse Türkiye’de futbol dünyası içerisinde olup bitenleri sorgulayan, tartışan ya da olanlar karşısında başka türlü bir futbol da olabileceğini düşünen kaç kişi olmuştur, o da ayrı bir tartışma konusudur. Ancak yine de Metin Kurt, Kemalettin Şentürk gibi isimlerin yanı sıra Metin Oktay gibi bir ismin de olduğunu unutmamalıyız. Aziz Nesin’in Ne Sağcıyız Ne Solcu Futbolcuyuz Futbolcu şiirinde geçen sözlerin üzerinden 55 yıl geçmesine rağmen ne halkın tavrı ne de futbol dünyasındakilerin tavrı değişti! 

 

Arada değişen ise futbol dünyasının astronomik rakamlar üzerinden bambaşka bir yaşam tahayyülü sunabilme kapasitesi oldu ve futbol dünyamız çok daha fazla paranın egemenliğine giriverdi. İşte tam bu noktada geçmişten farklı olarak eski futbolcuların yorumcular olarak kendilerine yeni bir pozisyon almalarına da tanıklık ettik. 

 

Popüler kültür açısından geçmişin şöhretlerinin şöhretlerini devam ettirebilmesinin yegane yolunun bunu farklı bir aşamaya taşıyabilme gereği olduğunun farkına varanlar açısından maç devam etti. Bu durumu öngöremeyenler ya da şansları yaver gitmeyenler içinse maç çoktan bitti.

 

Yeni dönemin futbolcu şöhretlerinin medya ile kurmuş oldukları bağlantının gücü son derece belirleyicidir ve bu açıdan söz konusu kampanyaya katılan isimlerin de, bu bağlantılarının her daim güçlü ve bir o kadar da işlevsel olduğu göze çarpmaktadır. Arda Turan’ın gurbette İspanya’da kendisini memleketinde gibi hissetmesini sağlayan kadim dostu Acun Ilıcalı ve onun desteğinin yansımalarını geçtiğimiz yıl sık sık gördük.

 

Yılbaşı gecesi O Ses programına çıkıp şarkı söyleyen Burak Yılmaz’ın yanında sahnede yerini alan Arda Turan ile onlara eşlik eden Murat Boz’la takım tamamlanmış oluyordu. Tabii arada insanın aklına Arda Turan ile Fatih Terim arasında yaşanan gerilim sırasında Rıdvan Dilmen ile Güntekin Onay’ın uzun soluklu bir röportaj yapmalarının sadece gündem için olmadığı düşüncesi de gelmiyor değil!

 

Şike süreci içerisinde dönemin başbakanına yönelik protestolar karşısında futbola siyaset karıştırılmaması gerektiği doğrultusunda ekranlardan ahkam kesen Rıdvan Dilmen’in, herhalde ‘şeytana uymak’ suretiyle söylediklerinin tam tersini yapmasının arkasında acaba ne hesaplar yatıyor!

 

Buradaki asıl sıkıntılı nokta referandum süreci ile birlikte hem ülke içerisindeki gerginliğin daha da artmasına yol açacak örneklerin oluşması hem de bireylerin özgür iradelerinin önüne ipotek koyacak bir algının yaratılmış olmasıdır.

 

Bir tarafta bulunduğu pozisyonun gücünü arkasına alarak kendi tarafını beyan edenlerin durumu var öte tarafta ise hem bunu ortaya koyduğu takdirde yaşayabileceği sıkıntıları düşünmek zorunda kalanlar var.

 

Rıdvan Dilmen ve paydaşlarının açtığı yol herkesin demokratik hak ve hürriyetlerini ortaya rahatça koyabilmelerini sağlamanın çok ötesinde bir haksız rekabetin kapılarını ardına kadar açıyor. Ancak yine de bu duruma da şaşırmamak hatta bu kişileri çok da kaale almamak gerektiğini düşünenlerdenim.

 

Çünkü bu ülkenin futbol dünyası bir iki istisnai örnek dışında zaten hep böyleydi ve zaten böyle olduğu için de hiçbir zaman gerçek anlamda futbola, futbol dünyasına dair bir katkıyı ortaya koyamadı.  Bizim futbolcularımız kendi meslektaşlarına yönelik insanlık dışı uygulamalar konusunda bile seslerini yükseltme konusunda herhangi bir girişimde bulunamadılar.

 

Futbolun kaymak tabakasını oluşturan süper ligin tepesindeki ekiplerin oyuncuları hiçbir zaman aşağıda olup bitenlere ya da alt yapılara yönelik bir girişimin içerisinde yer almadılar. En son birinci lig kulüplerinin oluşturduğu kulüpler birliğinin açıklamasındaki ‘sorunlu futbolcu transfer edilmeyecek’ cümlesi bile akıllarını başlarına getirmedi.

 

Hayatı kendilerinden menkul olarak gören ve yırttıkları sürece olup bitenler karşısında bir tavır almak yerine gücün yanında pozisyon almayı tercih eden futbolcular olmayı sürdürdüler. Bu yüzden de olup bitenlerin ne olduğunun bile farkında olmaktan uzak olanların açıklamalarına şaşırmamalı hatta sevinmeliyiz. Çünkü böylece bilineni kendi ağızlarıyla teyit etmiş ve tarihe not düşmüş oldular. {jcomments on}

 

Bu İçerik  1518  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

19.09.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

100.280

-1,62

 bjk BJKAS

1,78

-1,11

 fb FENER

12,36

1,64

 gs GSRAY

1,71

-1,72

 trabzon TSPOR

1,45

-0,68

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 22439247

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 4   4   0   0   11   4  7  12
2 Çaykur Rizespor
 4  2  2  0  4  2  2  8
3 Fenerbahçe

 4

 2  1 1 9  5  4  7
4

Denizlispor

 4  2  1 1  4

 1

 3  7
5 Galatasaray
 4  2  1 1  5  1  0

 7

6

Gazişehir GFK

 4

 2

 1 1  8  9

-1

 7
7

Malatyaspor

 4

 2

 0 2  10  5  5  6
8

Trabzonspor

 4  1  3 0  6

 5

 1  6
9

Konyaspor

 4  1

 3

0  4  1  1  6
10

Sivasspor

 4  1  2 1  6  4  2  5
11 Antalyaspor
 4

 1

 2 1  6  4  2  5
12 Ankaragücü
 4  1  2 1  2  5  -3  5
13 Beşiktaş
 4  1  1  2  6  7  -1  4
14 Başakşehir
 4  1  1  2  4  7  -3  4
15 Kayserispor

 4

 0  2  2  5  5

  -2

 2
16

Göztepe

 4

 0  2  2  0  4  -4  2
17 Gençlerbirliği
 4  0  1  4  4  9  -5  1
18 Kasımpaşa
 4  0  1  3  2  7  -5  1

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.