x
29 Mayıs 2020 -Türkiye Futbol Federasyonu,  Süper Lig'in 12 Haziran 2020'de seyircisiz başlayacağını açıkladı. 20 Nisan 2020- COVID-19 Avrupalı kulüplerin bonservis bedelleri üzerinden takım değerlerini eritmeye devam ediyor. Premier Lig'de kulüplerin değerleri 2.2 Milyar Euro düştü.  20 Nsan 2020- COVID-19 nedeniyle Avrupa futbolunda ekonomik kayıplar 5 Milyar Euro'ya, Süper Lig'de de 1.5 Milyar TL'na ulaştı. 20 Mart 2020- KPMG'ye göre,  maç günü, yayın ve ticari gelirden mâhrum kalacak olan  Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'de yer alan kulüplerin toplam kaybı 4 Milyar Euro'ya kadar çıkıyor. 18 Mart 2020 UEFA, EURO 2020'yi 2021 yılına erteledi. UEFA, 55 üye ile yaptığı toplantıda EURO 2020'yi 1 sene erteleme teklifini sundu. Bu teklif üye ülkeler, Avrupa Kulüpler Birliği ve futbolcuları temsilen katılan FIFPro tarafınd... 8 Mart 2020- Kulüplerbirliği yaptığı toplantıyla kur nedeniyle gelirlerin düşmemesi için gerekli çalışmayı başlatıı.  25 Şubat 2020- UEFA, Finansal Fair Play kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manchester City'e 2 yıl, kupalara katılmaktan men cezası verdi. 25 Şubat 2020- Galatasaray, 20 yıldır deplasmanda yenemediği Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek seriyi bitirdi. 17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz." 16 Şubat 2020- Premier Lig 2023'ten itibaren PremFlix isimli dijital platform aracılığıyla yayın haklarını satacak bir planlama içinde. Bu proje gerçekleşirse, Premier Ligin beklenen yayın geliri yıllık 24 Milyar Sterlin'e ulaşacak.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Mesut Özil’in Paylaşımı ve Sonrasında Yaşananlar

Mesut Özil’in Paylaşımı ve Sonrasında Yaşananlar

1576361232 1 bild

Ahmet Talimciler- 25 Aralık 2019   Önümüzde son derece ilgi çekici ve bir o kadar da önemli bir haber bulunuyor. Alman milli takımının eski futbolcusu Mesut Özil, Doğu Türkistan’da yaşanan zulme ilişkin görüşlerini açıklıyor, ardından onun yazdıklarına ilişkin tepkiler ardı ardına gelmeye başlıyor.

 

Arsenal takımında oynayan Mesut Özil’in bir hafta önce Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü gündeme getirip, bu duruma sessiz kalan Müslüman devletleri de eleştirdiği tweet'i sonrasında son derece önemli gelişmeler yaşandı. Önce Mesut Özil’in Hayırlı Cumalar Doğu Türkistan hastagiyle paylaştığı tweet'teki sözlerini hatırlayalım: 

imagesR7PGJCVJ

"Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür." 

"Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!' Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…"  

Özil’in Doğu Türkistan bayrağı renkleriyle paylaştığı tweet'leri sonrasında Çin devlet televizyonu, Arsenal takımının maçlarını yayınlamama kararı aldı. Çin’de destekçisi bulunan Arsenal takımı ise gelen bu karşı hamle sonrasında yaptığı açıklamada, söz konusu görüşlerin Mesut Özil’in şahsi görüşleri olduğunu ve kendilerini bağlamayacağını belirtti. Ayrıca Arsenal, bir futbol kulübü olarak siyasete girmeme ilkesine daima bağlı kalmıştır, ifadelerine de yer verildi. Çin’de Arsenal formasına sahip bulunan ve formalarının arkasında Mesut Özil’in adının yazılı olduğu taraftarların ise bu formaları bir daha giymeyeceklerine ilişkin sosyal medya sitesi Weibo üzerinden paylaşımlarda bulundukları görüldü. 

Bir sonraki adım ise PES 2020 Mobile dahil üç oyundan Mesut Özil’in çıkartılacağına ilişkin Independent gazetesinin haberiydi. PES’in Çin haklarını elinde bulunduran NetEase şirketi bu konuda şu açıklamada bulunuyordu: "Alman oyuncu Özil, Çin hakkında sosyal medyada ölçüsüz bir açıklama yaptı. Açıklama, Çinli hayranlarının duygularını incitti ve sporun sevgi barış ruhuna zarar verdi. Bunu anlamıyor, kabul etmiyor ve affetmiyoruz". Bu konudaki bir diğer ilgi çekici açıklama ise Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun sosyal medya hesabından geldi: "Söz konusu takımın maçlarını yayından kaldırarak sansür edebilirsiniz ama insan hakları ihlallerini gizleyemezsiniz." 

Önümüzde son derece ilgi çekici ve bir o kadar da önemli bir haber bulunuyor. Alman milli takımının eski futbolcusu Mesut Özil, Doğu Türkistan’da yaşanan zulme ilişkin görüşlerini açıklıyor, ardından onun yazdıklarına ilişkin tepkiler ardı ardına gelmeye başlıyor. İşin ekonomik kısmıyla başlayalım; evet futbol içinde bulunduğumuz dünyada çok büyük bir endüstri ve bu endüstrinin önümüzdeki dönemdeki en büyük hedefi Çin pazarı. Çünkü bu pazarda fethedilmeyi bekleyen nüfusun sayısı tüm küresel şirketlerin olduğu gibi küresel futbol takımlarının da FİFA ve UEFA’nın da iştahlarını kabartıyor. Futbolun küreselleşme süreci ile nasıl bir arada ilerlediğini biraz yakından takip edenler açısından gerek Arsenal kulübünün gerekse de NetEase şirketinin yapmış olduğu açıklamaların şaşırtıcı olmadığı ortadadır. Çünkü paranın her şeyin ve her değerin üzerinde olduğuna ilişkin anlayış, üzeri cilalanan insan hakları ve demokrasi masallarının ötesinde çok daha ön plandadır. Tüm amaç bunu koruyup kollayacak adımların atılmasıdır ki Arsenal kulübünün açıklamasındaki kişisel görüşüdür ve bir futbol kulübü olarak siyasete girmeme cümleleri tam da buna hizmet etmektedir. 

Çin’de sistematik olarak uygulanan bu bölgede yaşayan halkın 'zararlı düşüncelerden arındırılmalarına ve dinsel birtakım yasaklamalara' ilişkin tutumlar, Mesut Özil’in de tweet'inde belirtmiş olduğu gibi Müslüman coğrafyasında değil Batı ülkelerinde karşılık buluyor. Hatta Mesut Özil’in Alman milli takımını ırkçılık nedeniyle bıraktığına ilişkin açıklamaları, Türkiye içerisinde çok daha fazla konu olmuştu. İlginç bir biçimde söz konusu uygulamalara ilişkin olarak medyada bu durum atılan tweet'ten ziyade Çin’in Arsenal kulübünün maçlarını yayınlamaması ve konsol oyunlarından Mesut Özil’in çıkartılması üzerinden yer bulabiliyor. Türkiye medyası sistematik bir fenomen olarak sessizliğin içerisinde kalmayı tercih ediyor. 

Güncel olanın gündemin içerisinde kaybolduğu, yaşananların gerçekten acaba oldu mu şeklini aldığı bambaşka bir dönemden geçiyoruz. Bir tarafta ekonominin her şeyin üzerine şal örttüğü bir süreç yaşanıyor öte yanda ise yine ekonomi ile birlikte işleyen teknolojik araçlar üzerinden var olan süreç paramparça edilmek suretiyle adeta görülmez bir hale sokuluyor. Sayın Cumhurbaşkanımız sık sık Müslüman devletlerin dünya üzerindeki konumlarından ve buna karşılık gelen özgül etkinin azlığına vurgu yapıyor. Buna karşın aynı devletlerin dünya üzerinde başta insan hakları, kültürel üretim ve insanlık mirasına olan etkisinin düşük olduğu gerçeği ise Mesut Özil’in tweet'inde olduğu gibi gerçeği hepimizin önüne bırakıveriyor. Teknolojik arka planın bütün toplumsal hayatı alt üst etmekte olduğu bir eşikteyiz ve bu eşiği atlayamayan bütün ülkelerin gelecekleri son derece sıkıntılı bir görünüm arz edecek. Ne yazık ki durum bu ve buraya doğru hızla ilerliyoruz. Müslüman devletlerin özgül ağırlıkları bu döngüyü kıramadıkları takdirde çok daha azalacak ve önümüzdeki süreç daha sıkıntılarla dolu olacaktır.{jcomments on}

Bu İçerik  324  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

31.05.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

104,539

2,11

 bjk BJKAS

2,46

1,27

 fb FENER

10,69

0,81

 gs GSRAY

2,64

0,07

 trabzon TSPOR

5,46

1,48

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 25308315

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Trabzonspor

 26   15   8  3    59   28  31  53
2 Başakşehir
 26  15  8 50  25  25  53
3 Galatasaray

 26

 14  8 4 44  20  24  50
4

Sivasspor

 26  14  7 5  47

 29

 18  49
5 Beşiktaş 
 26  13  5 8  40  32  8

 44

6

Alanyaspor

 26

 12

 7 7  44  25

 19

 43
7

Fenerbahçe

 26

 11

 7 8  46  34  12  40
8

Göztepe

 26  10  7 9  31

 30

 1  37
9

Gaziantep

 26  8

 8

10  36  41  -5  32
10

Denizlispor

 26  8  7 11  26  34   -8  31
11 Antalyaspor
 26

 7

 9 10  29  43  -14  30
12 Gençlerbirliği
 26  7  7 12  33  44  -11

  28 

13 Kasımpaşa
 26  7  5 14  38  50  -12  26
14 Konyaspor
 26  5  11 10  21  33  -12  26
15 Malatyaspor

 26

 6  7  13  38  40

 -2

 25
16

Rizespor

 26

 7  4  15  26  44  -18  25
17 Ankaragücü
 26  5  8  13  23  45  -22  23
18 Kayserispor
 26  5  7  14  28  62  -34  22

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.