x
21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 2 Ekim 2017- Premier Lig'in yayıncı kuruluşu BskyB, Google, Apple, Facebook, Netflix ile yaptığı sözleşmelerle, Premier Lig kulüplerine 2016-19 için yıllık yaklaşık 2.1 Milyar € daha ekstra ödeme yapacak. Buna göre PL'in yıllık na... 11 Eylül 2017- Deloitte, 26. Futbol finans raporu, "Annual Review of Football Finance, 2017" yi yayınladı. Rapora göre, Avrupa Futbol piyasasının büyüklüğü 24.6 Milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa'nın en fazla kazanan ligi ise 4.8 Milyar Euro... 31 Ağustos 2017-  Barcelona Neymar Jr’dan boşalan 11 numaraya, Borussia Dortmund’dan bonuslarla birlikte yaklaşık 150 milyon Euro’ya Ousmane Dembele'yi transfer etti. 27 Ağustos 2017- Beşiktaş Kulübü'nün Divan Kurulu toplantısında toplam borcunun 1 milyar 766 milyon 209 bin 342 TL olduğu açıklandı. 5 Ağustoa 2018- Fransız PSG kulübü, tarihin en yüksek maliyetli transferini gerçekleştirdi. PSG 220 Milyon Euro bedelle Barça'nın yıldızı Neymar'ı transfer etti. 20 Temmuz 2017- İspanyol Futbol federasyonu başkanı Angel Maria Villar, polisin federasyona ilişkin yürüttüğü yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Vitor Pereira'nın Swot Analizi

Vitor Pereira'nın Swot Analizi

VP

29 Aralık 2015 Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ Fenerbahçe gibi üst düzey takım çalıştırma seviyesine ulaşmış her teknik direktörün, belirli bir potansiyeli vardır. 

 Teknik direktörün bu potansiyelini, kulübün imkân ve ekonomik güç boyutundan bağımsız, nasıl kullandığı sportif başarı açısından belirleyicidir. Bu anlamda teknik direktörün potansiyel ve yeteneklerini tam kapasiteyle kullanmasısürpriz aksilikler olmadığı sürece,başarıya ulaşmasında önemlidir. Aksi durumdateknik direktör kapasitesinin kulüp ve oyuncu potansiyelinin altında kalması;  takım yönetimi ve sportif başarıya ulaşmada sorunlar yaşanması ve sportif başarısızlık kaçınılmaz olur. 

Fenerbahçe’de oyuncu potansiyeline göre hücum gücü yüksek, estetik futbol seyrinden yoksun olduğu eleştirileri ve VítorPereira’nınsaldırgan ve inatçı kişiliğinin SWOTanaliziyleirdelenmesinin;Fenerbahçe’nin, Avrupa, Lig ve Ziraat Türkiye kupaları mücadelesinde daha sağlam adımlar atılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. 

SWOT analizi kişinin kendisiyle ilgili farkındalık kazanmasını sağladığı için tercih edilir.Dört sözcüğün baş harflerinden oluşturulan bir sözcüktür:

S = Strengths (Güçlü yönler)

W = Weaknesses (Zayıf yönler)

O = Opportunities (Fırsatlar)

T = Threats (Tehditler)

Her insan, her futbolcu, her hakemde olduğu gibi VítorPereira’nında futbol anlayışının, güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri olacaktır.

GÜÇLÜ YÖNLER:

• İşini seviyor ve çalışmaktan son derece zevk alıyor. Bu duygu, haz ve enerjisi takımmotivasyonuna olum yönde katkı sağlıyor.
• Diğer takımların sahip olmadığı kaliteli oyunculardan kurulu kadro zenginliği var. Her mevki’de Volkan-FabianoGökhan-Şener, Krasic-Kjaer,Alves-AbdoulayeBa, Caner-Hasan Ali, Mehmet Topal-Ozan, Diego-Meireles,NaniMarkovicJosef de Souza- Alper, Van Persie-Fernandao ve Volkan Şengibibirbirini aratmayacak kadar yakın kalitede oyuncuların olması önemli bir avantaj. 
• Takım savunması ve saldırgan oyuncu yapısı, VítorPereira’nınoyun anlayışıyla bütünleşiyor. Özellikle Mehmet Topal, Josef de Souza, Alper, Diego,Ozan veMeirelesile ön alanda baskı ve yüksek tempolu (ortalama 60 dk.) oyunu diğer takımlara göre daha iyi yapıyor. 
• Nani,  Diego, Van Persieve Markovicgibi uluslararası kariyeri üst düzey oyuncuları var.
• Gökhan, Caner, Hasan ve Şener gibi savunma eksenli fakat hücum verimliliği üst düzey oyuncular takıma önemli katkı sağlıyor. 
• İstisnai durumlar dışında oyuncularını taraftar ve medyaya karşı koruyor. 
• Nani, Van PersieFernandaoMarkovic ve Volkan Şen transferini yaparken; Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Avrupa’da herkesi ezerek yenecek bir takım oluşturma mesajı taraftarları heyecanlandırıyor
• Kulübün ekonomik sorunu yok, güçlü bir yönetim kadrosu, uluslararası standartlar da tesisleri ve stadyumuvar.
• 30 bin kombine bilet satışı ve iç saha da ortalama 35 bin kişilik taraftar grubu diğer takımlara göre önemli bir güç kaynağı oluşturuyor.

Bu analizi yapmak, size kendinizle ilgili kilit bilgiyi sağlayacak. Gelişim için yapılması gerekenleri ve dikkat edilmesi gereken sorunları görünür hale getirdiği için başarıya giden yolda önemli bir adımdır.

ZAYIF YÖNLER:

• Önce, … Ofansif, agresif, oyuna hükmeden ve dominant bir oyun oynamak istiyoruz. Sonra… İyi oynamak; topu kontrol etmek, oyunu domine etmek ve rakibe pozisyon vermeden pozisyon üretmektir…. Gibi tutarsız demeçler veriyor.
• Oyunu siyah beyaz oynatıyor. Saha da 1-4-3-3,  1-4-3-2-1 veya 1-4-3-1-1 sistemine dayalı rakibin gol atmasını durdurma üzerine kurulu savunma ağırlıklı, oyun yapısı; İnter’in 1960’lı yıllarda uyguladığı Catenaccio’nun basit bir tekrarı değil, daha modern bir şekli görünümünde;  golü atana kadar rakibi bunaltan, golü attıktan sonra oyunu domine etmeye çalışan bir zıt bir hüviyet sergileniyor.
• Müsabakaya aşırı motivasyonuoyun içindeki reaksiyonlara karşı değişken, riskli ve yaratıcı futbol oynatmasını engelliyor. 
• Saha kenarında heyecanlı, huzursuz ve saplantılı bir görüntü sergiliyor.Sakin ve dengede kalmayı beceremiyor. Oyunu yaşamak isterken, takıma ve taraftara stres yüklüyor.
• İletişim becerisi üst düzey bir teknik adamın çok altında, basın toplantılarında çok sıkıcı, detaycı ve gereksiz konuşuyor. 
• Eleştiriye tahammül edemiyor. Örneğin, oyun kalitesi sorusuna"Ne istiyorsunuz karar verin. İyi futbol mu, şampiyonluk mu?” gibi sert cevaplar veriyor
• Van Persie’nin yedek bırakılması için “Benim kıstasım idmandır” savunmasına karşılık, Hollandalı futbolcunun da kıstasının attığı goller olduğunu unutmamalıdır. Van Persie’nin mevcut değerleri ile istenilen değerler arasındaki açığın reel, sürantreneveya sakatlığa neden olmayacak bir şekilde yapılması, antrenman planlaması sorunudur ve sorumlusu Pereire‘dır.   

Güçlü yönlerinizi belirlerken yapıldığı gibi, zayıf yönler hakkında da objektif yaklaşılmalı ve olaylara dışarıdan tarafsız bir gözle bakılması denenmelidir. Kişinin,  gerçekçi olup, zayıf yönleriyle yüzleşmesi her zaman çok kolay olmayabilir. Ancak giderilmesi gereken bir hata veya geliştirilmesi gereken bir yön varsa, geliştirebilmek için öncelikle onun varlığını kabul edilmelidir. 

FIRSATLAR:

• Şampiyonluk yolunda önemli rakiplerden Galatasaray ve Trabzonspor’un yönetim, kadro ve performans sorunun yanış sıra Beşiktaş’ın saha dezavantajları, avantaj olarak kullanılabilir. 
• Fenerbahçe medyası ve bazı futbol yazarlarının desteği önemli bir avantaj olarak kullanılabilir. 
• Takım çıkarlarının kişisel çıkarlardan üstün tutulması anlayışı hâkim kılınabilir.
• Kulüp ve taraftar bağlılığının artırılıp, biz düşüncesi yaratılarak 1 milyon üye projesi başarılabilir.
• Hırslı ve çalışkan yapısı özellikle genç oyunlar için bir fırsat olarak kullanılabilir. Altyapı ile ilgili tasarlanan projeler hayata geçirilebilir.
• Karşılaşma bitiminde,  az öz konuşarak, makul ve mantıklı cevaplar verip, teknik analizleri futbolcuları ile yapabilir.

TEHDİTLER:

• Fenerbahçe’nin kazandığı 12 maçın beşini 1-0, üçünü 1 farklı ve yine üçünü 2 farklı skorla kazanması, yediği 13 gole karşılık 27 gol atan istatistiği ikinci devre telafisi olmayan maçlar düşünüldüğünde önemli bir tehdit kabul edilebilir. 
• Pereira’nıninatçı kişiliği; oyun stratejisi, takım kurgusu ve oyuncu tercihleriNani ve Van Persie gibi yıldız oyuncularla güç çatışmasına neden olabilir.
• Pereira’nın sinirli ve tedirgin yapısı, oyuncularını çok kolayca güç duruma sokabilir. 
• Savunma dörtlüsünün önünde Mehmet Topal, Souza, Diego veya Ozan koruyucu üçlüsü ilegeri çekilerek rakibi durdurma, gol atmasını engelleme, bir gol kazandığında zaman geçirmek gibi skora dayalı anlayış, oyunu zevksiz ve çok sıkıcı bir duruma getiriyor.
• Van Persie-Fernandao, Diego-Alper, Ozan-Mehmet Topal, Caner-Hasan Ali, Gökhan-Şener arasında rekabet yaratma düşüncesi, takım bütünlüğünün bozulması, gruplaşma, güvensizlik ve huzursuz yaratılmasına zemin hazırlayabilir
• Takımda sürekli oynama şansı bulamayan, KrasicMeirelesve Van Persie gibi yıldız oyunculardaduygusal kırılma ve takımdan ayrılma isteği olabilir.
• Savunma ağırlıklı, sıkıcı futbol taraftarların ilgisini azaltabilir. Nitekim 35 bin kombine bilet satışının yapılıp ortalama 15 bin kişiye oynanması iyi gibi gözükse de ilerisi için tehdit olarak düşünülebilir. 
• Futbol medyasın, Fenerbahçe ve VitorPereira’dan beklediklerini, çok sağlıklı bir şekilde formüle etmiyor. Fenerbahçe ve Pereirra’ya karşı samimiyetsiz bir tutum var: bir taraftar takımı ve onu çok yüceltip, ondan çok şey bekleniyor, diğer taraftan da onun futboldan anlamaz, hücum futbolu bilmez diye küçülten bir bakış açısıyla eleştirileryıpratıcı olabilir.

Sonuç olarak, kadrosunda Defansta Gökhan, Caner, Kjaerorta saha da Alper,Diego, MarkovicMeirelesve NaniHücumda FernandaoVan Persie ve Volkan Şen gibi teknik kapasitesi yüksek, hücum yeteneği üst düzey, yaratıcı oyuncularınız varsa, koşması gereken toptur oyuncu değil. 

Saha kenarında saldırgan olmakkontrolün kaybedildiği ve rakibe karşı savunmasızolmanın tipik bir belirtisidir. Bu sadece kendisinin değil, oyunun da kontrolünü kaybettiği anlamına gelir. 

Takımın hücum gücünü, pas trafiği ve rakip sahadaki yaratıcılığı engelliyor. Bu anlayışla orta saha oyuncularının (Mehmet Topal, Ozan,Diego ve Souzabilinçaltındasadece koşmak, mücadele etmekten başka bir şey olmadığı için ceza sahasında “Yanlış zamanlama veya topa müdahale edememe” yarışı içindeanormal goller kaçırıyorlar. 

Pereira’nın"Ne istiyorsunuz karar verin. İyi futbol mu, şampiyonluk mu?”sorusuna, Hücum futbolu oynayarak şampiyon olunmuyor mu?Barcelona, Benfica, Real Madrid, Bayer Münih, Chelsea, Paris Saint-Germain veya Juventussavunmafutbolu oynayarak mı Şampiyonlar ligi, Avrupa kupası veya liglerinde şampiyon oldular? Sorusu ile cevap vermek gerekiyor.

Fenerbahçe’nin oyun sisteminde bu oyuncular rakibin oyunun bozmak, rakipten top kapmak için mücadele etmezler. Rakipleri, bu oyuncuları durdurmak için mücadele ederler. Üstelik takım daha hücuma dayalı strateji ile oynaması oyuncuların az koşacağı, mücadele etmeyeceği anlamına gelmiyor ki. Koşu mesafesi ve mücadele gücünde azalma olmaztam aksine rakibine psikolojik üstünlük sağlayan oyuncunun maça yoğunlaşması veoyun oynama isteği daha fazla olur. 

Üretmeden sadece çok koşmak, ölümüne mücadele etmek, rakibi yıldırmak zayıf takım ve teknik kapasitesi düşük oyuncuların olmazsa olmazıdır. Çünkü güçlü rakibe karşı kullanabilecekleri başka silahları yoktur. Çok koşacak, sert olacak, rakibin oyununu bozacak..Büyük takımlar karşısında mücadele etmekten başka şansı küçük takımlarınstratejisidirBu nedenle Fenerbahçe’nin bu oyuncu kadrosu ile mücadele gücü ile ön plana çıkması övünülecek bir şey değildir.

Şahin deve ile avlanmaz.”{jcomments on}

Bu İçerik  1546  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

15.12.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

109.596

-0,06

 bjk BJKAS

4,12

1,48

 fb FENER

36,12

1,92

 gs GSRAY

6,35

0,32

 trabzon TSPOR

2,18

0,93

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 16426391

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 15  10   2    3   33  19   14    32 
2 Başakşehir  15  9  3  3  25  16  9  30
3 Fenerbahçe

 15

 8  5  2  31  19  12  29
4

Beşiktaş

 15  7  6  2  23

 13

 10  27
5 Kayserispor
 15  7  6  2  23  17  6

 27

6

Göztepe

 15  8  3  4  28  23  5  27
7

Trabzonspor

 15  7  4  4  31  27  4  25
8

Bursaspor

 15  7  3  5  27  17  10  24
9

Sivasspor

 15  7

 1

 7  20  25 -5  22
10

Akhisarspor

 15  5  4  6  20  25  -5  19
11 Kasımpaşa  15  5  3  7  24  29  -5  18
12 Alanyaspor  15  5  2   8   26  29   -3  17
13 Malatyaspor  15  4  4  7  18  23  -5  16
14 Osmanlıspor  15  4  2  9  22  27  -5  14
15 Konyaspor

 15

 4  2  9  15  21  -6  14
16 Antalyaspor

 15

 3  5  7  15  26  -11  14
17 Gençlerbirliği  15  3  3  9  19  31  -12  12
18 Karabükspor   15   2  2  11  13  26  -13  8

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.