x
6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Türk Futbolunda Devrim(!), Video Hakemimiz Olacak

Türk Futbolunda Devrim(!), Video Hakemimiz Olacak

video hakem

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ- 23 Ocak 2017 Bir maçı katlemenin binbir yolu vardır; zorluk derecesi çok düşük bir maç bile maç bile gösterilen-gösterilmeyen kartlar, verilen-verilemeyn penaltılar, kaldırılan-kaldırılmayan  bayraklarla çığrından çıkabilir. Binlerce taraftarın maç izleme özgürlüğü, seyir zevki, huzur, sevinç ve mutluluğu elinden alınabilir; eğlencesi stres aracı haline gelebilir.

 Müsabaka yönetirken yalandan bir sertlik, küçük takım oyuncusuna kabalık, genç futbolcuya ukalalık, uydurulmuş kararlar, silik kişilik, eyyamcılık, takım veya oyuncuya göre tolerans… vb davranışlar iki takım oyuncularını, yönetici, antrenör ve taraftarlarını birbirine düşürebilir. Futbol medyasında, bu kararlar tartışılırken fanatizm, kin ve nefret tohumları ekilebilir.

Futbola ihanet edenler hep aynı kişiler, benzer kişiliklerdir. Bunlar, ne pahasına olursa olsun konumlarını koruyan, her yönetimin gelmeden “temizlenmeli” dediği ama ne hikmetse “dokunanın elinin yandığı” ayrıcalıklı küçük bir azınlıktır. Güçleri tıpkı sigara dumanı gibidir “görünür, ispatlanmaz”.

Bu yapılanma, bir tek bizim hakem camiamıza has, yeni bir olay da değildir. Dünya futbol tarihi benzer olay, öykü veya vakalarla doludur. Ne ilginçtir ki, hepsinin de savunma gerekçeleri aynıdır. Öne çıkan argumanlardan biri insani “futbol hatalar oyunudur; hakemde insandır; hata yapanı ayıklıyoruz… vb.” yaklaşımı, diğeri teknolojik destekle hakemin hatasını azamiye indirmek çabalarıdır.

Bu yaklaşımlara felsefi açıdan bakarsak;

Hümanist yaklaşım, futbolun doğasını, teknolik destek kapitalist zihniyeti yansıtır. Hümanist yaklaşımı benimseyenler; futbol hatalar oyunudur, futbolu cazip hale getiren hatalar sonucu, sürpriz skorlar elde  edilmesidir. Bu nedenle hakem hatalarını tıpkı futbolcu hataları gibi hoşgörmek gerekir.  Hakem kararlarında art niyet yoksa çok fazla tartışılmak gereksizdir.

"Futbol arsada güzeldir, borsada değil." Metin KURT

Kapitalist yaklaşım, bir maçın puan kazanımının ederi vardır. Milyon dolarların bağlandığı bir organizasyonun marka değeri korunmalıdır, bir hakemin düdüğüne, inisiyatifine teslim edilemez. Hakemin yetersiz, eksik veya çaresiz kaldığı durumlarda, itici bir gücün devreye girmesi gereklidir.

Her iki yaklaşımıda ortak isteği “maçların daha iyi yönetilmesidir”.

Ancak, alınan tedbirler git gide daha umutsuz olmaktadır. Futbolu yönetenler, yoğun ve sert eleştirilere yenik düşünce önce “dördüncü hakem”, sonra “kale arkası hakemleri”, daha sonra “mikroçip’li top”, GoalControl sistemi derken, şimdi 'VAR' (video yardımcı hakemlik) sistemi üzerinde çalışılıyor. Yani, hakemin görmediğini, kale arkası hakem görecekti, olmadı; yardımcı hakemin vermediği sinyali, topun içine yerleştirilmiş bir mikroçip verecekti, olmadı; gol çizgisi teknolojisi yerleştirilen GoalControl sistemi 2014 FIFA Dünya Kupası'ndaki 12 stadyumda uygulandı, olmadı; şimdi 1999 yılında geliştirilen, Bilardo, Kriket, Tenis Voleybol müsabakalarında kullanılan Hawk Eye ‘kamera’ sistemi ve Challenge ‘itiraz hakkı’ uygulanması üzerinde çalışmalar yürütülüyor.

Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya gibi bir çok, Avrupa ülkesinde test aşamasında.olan uygulamanınuzun vadeli sonuçlarını düşünmek ve hesap etmek gerekir.

 Tutar mı? Nasrettin hocanın, göle maya çalma hikayesi gibi “Ya tutarsa”.

 Futbol dünyası ikiye bölünmüş durumda, olumlu bakanlar ve bakmayanlar. Bir kısım futbol medyasının, ilginçlik veya futbol federasyonuna yandaşlık adına diğer  basit projelerde de olduğu gibi bu haberi “devrim” manşeti* ile “sulandırılmasını” bir tarafa koyarsak, Faydası-zararı, getirisi-götürüsü, oyunun durma sıklığı ve süresi düşünüldüğünde, futbolun seyir zevkini kaçıracak, ekstra ekonomik bir yük getirecek “Astarı yüzünden pahalı“ bir sistem olduğu söylene bilir.

Çünkü;

-          Sistem %100 başarıyla çalışmıyor. 

Raporlanmış sadece bir deneme sonucunu 2008 yılında Blatter sistemin sadece %95 başarıyla çalıştığını gerekçe göstererek kullanımını reddedildi.

Teknolojik uygulamaları destekleyenler, bunun hakem hatalarını ciddi bir şekilde “azaltacağını” savunuyorlar. Ancak, oyunun bu sistemle hatasız yönetileceğini söyleyemiyorlar. Teknolojinin%5 hata payı verdiği bir müsabakada hakemlerin toplam doğru kararlarına karşılık hatalı kararları ile yapılmış bir istatistik yok. Bu anlamda bilimsel bir karşılaştırma yapılamıyor.

________________________________________________________________________

* Yapılan her uygulamaya “Devrim” demekle, Federasyon ve Fatih Terim’i  “yücelttiğini” sananlar, onu küçülttüklerini göremeyecek kadar salt bir yandaş bakış açısının kurbanı olmuşlardır. Sorunun özü ise,  fiiliyatta var olan bir uygulamanın federasyon tarafından kontrol altına alınıp, resmiyet kazandırılmasının abartısıdır. Gerçekte ne olduğunu anlamaksızın, basit bir kararı “devrim” diye göstermeye çalışanlar, kendilerini ve futbol severleri kandırmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

- Futbol “hatalar” oyunu, olduğu kadar “risk” oyunudur. Hakemin gol çizgisinde verdiği bir tartışmalı kararla takımlar puan veya para kaybetme riski var da, saha içindeki diğer olaylarda  katkısı yok mudur?

Hakemin hatasından, kulüpler  maddi kazanç kaybediyorda; yanlış transferden, yanlış taktikten, yanlış oyuncu değişiminden… kayıplar olmuyor mu?

- Hakem bir insan, hata yapacak, yapıyor. Teknoloji uygulamalarda da hata olacaktır.

Sonuçta bu sistemin “bir yazılım”, tasarlayan mühendislerinde “insan” olduğunu düşürsek, futbolun içinde olupta hesapla(ya)madıkları şeylere ne yapacağız. Örneğin; sistemin %5 hata diliminde skora tesir edecek posizyonları nasıl yorumlayacağız?

Sistem kasıtlı hareketleri tespit edebilecek mi?

Sistem, hakemin duymadığını duyanilecek mi?

Sistem, hakemin sezemediği pozisyonları sezebilecek mi?

Sistem maç esnasında arıza vermeyecek mi?

Hesaplanan açıların dışında  tartışmalı pozisyonlar olmayacak mı?

Hakem hata var Tartışmalı posizyon anında akım kesilirse ne olacak?

Bunlar “şeytanın avukatlığı değil, her teknolojik sistemde  yaşanması olası sorunlar. Futbolun ruhu korumak adına bunları hesaplanması gerekmektedir.

-          Sistemin ekonomik maliyeti nedir, kim karşılayacak?

2014 yılının başlarında Bundesliga'daki takımların birçoğu finansal sebeplerden dolayı teknolojinin kullanılmasına karşı çıkmışlardır. Sistemin maliyeti içinde çip olan top için 250.000 €'dan başlayıp Hawk-Eye veya GoalControl sistemleri için 500.000 €'ya kadar çıkmaktadır1.

-          'VAR'ı her önemli pozisyonda kullanabilir misiniz?

'VAR'ı her önemli pozisyonda kullanamazsınız. Uluslararası futbol birliği kurulu IFAB;

- Goller (Hatalı gol yapılıp yapılmadığı)

- Penaltı veya penaltı yok kararları

- Doğrudan kırmızı kart (İkinci ihtarlar değil)

- Yanlış oyuncu tespitinde sistem kullanılır.... diyor.

-  Viedodan izlemeye kim, nasıl karar verecek, hangi pozisyonlara neden öncelik verilecek? Teknik direktörlere itiraz talebi verilecek mi, olacaksa kaç hakları olacak? Talep hakkını doldurduktan sonra tartışmalı pozisyon olursa ne olacak? 

İzlemeye sadece hakem karar verecekse, hakemin gerek görmediği pozisyonlar ne olacak? Teknik direktörlere itiraz hakkı verilmeyecekse neden, verilecekse, teknik direktörün bu hakkını oyunu soğutmak, zaman kazanmak gibi  “etik dışı” amaç için kullanması nasıl önlenecek?

-          Umut vaad eden bir atağın kesilme riski var mı?

Var. Tartışmalı pozisyonun devamında hakemin verdiği karar doğru ise, oyunun durması kontra avantajını ortadan kaldırır.

-          Bu sistemle hakem hatalarınde beklenen azalmanın oranı nedir?

Bir çalışmaya göre eğer 2010-11 sezonunda Premier League'de görüntülerin yeniden oynatılması kullanılsaydı hakem hataları %30 gibi bir oranda azaltılabilirdi, ama bazı kişiler de oyun sırasında yeniden oynatma teknolojinin kullanılmasının oyunun akıcılığını çok olumsuz etkileyeceğini ve muhtemel pozisyonları engelleyeceğini savunmaktadırlar2.

Bilardo, Kriker, Tenis ve Voleybol gibi diğer spor branşları oyun kurallarını teknolojiyle uyumlu bir şekilde değiştirildi örneği çok reel bir karşılaştıma değildir. Futbolda; alanın büyüklüğü, oyuncu sayısının fazlalığı, oyunun temasa dayalı olması önemli bir detaydır. 

Her yenilik ihityaçtan doğar, futbolun hakemlerle ilgili ihtiyacı; hakeme, hakem seçimlerine, hakem atamalarına, hakem puanlarına olan güvendir. Dolayısıyla Hawk Eye ‘kamera’ sistemi, bu ihtiyaca cevap vermiyor.

Bu sistem, futbolu ileri götürmüyor.

Bu sistemle hakemlerin eleştilen eksik yönlerinin giderilmesi, yönetim kalitelerinin artmasına katkı sunacak bir şey yok.

Bu sistem, yenilmişliği çoktan kabul etmiş özgüvensiz bir hakem yaratır.

Bu sistemde, futbol değil, şirketler kazanır.

Bu sistem, UEFA’ nın ''Minimum müdahale maksimum fayda”,  prensibiyle örtüşmüyor. Hakemlere teknolojik yardım arama gayreti, yoğun eleştirilerin bir zor-lamasıdır. Oysa ki, futbolun tarafları her şeye rağmen daha da geleceğe umutla bakmaya devam edip, daha adil, daha standart kararlar; daha güvenilir hakemler istemektedir.

Futbolun marka değerini düşünen insanlar, basit bir oyun olan futbolu zorlaştıracaklarını; hakemlerin; otoritesini sarsacak, hakimliğini ortadan kaldıracak riskli bir uygulamayı hayata geçirdiklerini unutmamalıdır.

Bu sistem, futbolun mevcut hakem sorunlarını çözecek, doğasını koruyacak  kalıcı bir çözüm değil. Kalıcı bir çözümde yok, futbol “hatalar oyunudur” ve oyunu cazip hale getiren de “HATA” lardır

Real Madrid’li Modric’in dediği gibi “Bence futbol bu değil”3{jcomments on}

Kaynaklar:

  1.  https://tr.wikipedia.org/wiki/Gol_%C3%A7izgisi_teknolojisi, (Erişim tarihi 17 Ocak 2017).
  2. "Sport technology enables improved decisions". newelectronics.co.uk. (Erişim tarihi 17 Ocakt 2017).

3.  http://spor.mynet.com/futbol/104987-video-hakem-uygulamasi-turkiyeye-geliyor. html (Erişim tarihi 17.01.2017).

Bu İçerik  1813  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

11.12.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

107.922

0,00

 bjk BJKAS

2,70

-0,12

 fb FENER

14,79

-0,47

 gs GSRAY

2,19

-0,05

 trabzon TSPOR

2,30

-0,02

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 23311976

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Sivasspor

 14   9   3   2    29   13  16  30
2 Beşiktaş 
 14  8  3  3  22  16  16  27
3 Trabzonspor

 14

 7  5 2 27  15  12  26
4

Başakşehir

 14  7  5 2  22

 14

 8  26
5 Fenerbahçe 
 14  7  4 3  28  16  12

 25

6

Galatasaray

 14

 6

 5 3  15  11

 4

 23
7

Alanyaspor

 14

 6

 4 4  24  14  10  22
8

Malatyaspor

 14  5  5 4  29

 19

 10  20
9

Göztepe

 14  5

 5

4  16  15  1  20
10

Denizlispor

 14  5  3 6  14  15  -1  18
11 Gaziantep
 14

 4

 5 5  18  24  -6  17
12 Rizespor
 14  5  2 7  14  22  -8

  17 

13 Gençlerbirliği
 14  3  5 6  22  25  -3  14
14 Konyaspor
 14  3  5  6  13  20  -7  14
15 Kasımpaşa

 14

 3  3  8  19  25

 -6

 12
16

Antalyaspor

 14

 3  3  8  13  26  -13  12
17 Kayserispor
 14  2  4  8  13  29   -16  10
18 Ankaragücü
 14  2  3  9  28  19  -19  9

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.