x
20 Şubat 2018- Uluslararası transferde geçen yıl en fazla para harcayan ülkeler listesinde 7`nci sırada bulunan Süper Lig, 2016'ya oranla 2017'de transfere %141 daha fazla  kaynak ayırarak 159,4 milyon dolar harcadı. 20 Ocak 2018- Galatasaray'ın olağanüstü seçimli genel kurulunda Dursun Özbek yerini yeni  başkan Mustafa Cengiz'e devretti.  15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Türkiye'de Futbol Hakemlerinin Özeti

Türkiye'de Futbol Hakemlerinin Özeti

279367 

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ- 8 Şubat 2017 Hakemler, futbol tarihimizin hiçbir döneminde günümüzde olduğu kadar, baskı altına alınan, çok sert eleştirilip ve hedef gösterilen bir konuma gelmemişti.

Üstelik hiçbir federasyon başkanı kendisine yöneltilen soruları cevaplamada, hiçbir hakem komitesi eleştirileri göğüslemede kendini, mutlak bir acizlik içinde hissetmemişti.

 

Müsabaka izlerken motivasyonu düşük, kafası karma karışık hakemler izliyoruz. Bazen babacan, bazen otoriter, bazen cesur, bazen korkak, bazen kibirli, bazen alçakgönüllü, bazen problem çözücü, bazen problem yaratıcı, bazen özgüveni yüksek, bazen özgüvensiz… Hakemleri belli kalıplar içinden çıkarmadan, “0” bilimle konuşup, tartışıyoruz.

 

Öyle görülüyor ki, modern futbola ilginin en üst düzeyde olduğu zamanda, futbolu ve hakemleri yönetenler, her zamankinden daha çok bir “yetersiz ve beceriksiz” saptamasının kurban oluyorlar.

 

Hakem yöneticilerinin, kendilerini savunma için genellikle üç yol izlendiği görülüyor:

 

  1. Hakem sorumlulukları, federasyon ve merkez hakem kuruluna ait değilmiş gibi algı yaratılıyor. Hakem hatalarına “Dünyanın her yerinde oluyor” vurgusu yapılarak, kulüplere maddi ve manevi büyük kayıplara neden olan büyük hatalar basite indirgeniyor.

  2. Ya futbol yorumcuları ve kulüp yöneticileri suçlanıyorlar, ya da hakemlerde suçluluk duygusu yaratarak özgürlüklerini baskı altına alıp, isteklerine boyun eğdirmeye çalışılıyor.

  3. Kendilerini ortadan silerek, yoklarmış gibi davranıyorlar. Sorumluluklarını hep bir başkasının üstlenmesini bekliyorlar.

 

Bu durumda her hafta artan hakem hatalarını düzeltmeye çalışmaktan çok, mazeret üretip, zaman tüketen açıklamalar; bilgiye dayanan, yanlışı doğrudan ayırt eden, sorunların özüne inen, sorunları çeşitli açılardan inceleyen bir düşünce biçimini yansıtmadığı için hakemlere karşı ön yargılar ve sert eleştirilerle “kötü hakem” algısı kaçınılmaz oluyor.

 

Övündüğümüz tek hakem sadece yurt dışı maçlar için Cüneyt Çakır ve ekibi, sonrası mı?

 

Genellikle unutulan ve dikkate alınmayan eleştirileri analiz edersek, Türkiye’de hakemlerin:

 

- Ünü var saygınlığa yok, saygınlığı var ünü yok.

 

- Oyunu bilir kural bilmez, kural bilir oyun bilmez.

 

- Bilir uygulamaz, uygular bilmez

 

- Sorumluluğu var yetkisi yok, yetkisi var sorumluluğu yok.

 

- Düdüğü var nefesi yok, nefesi var düdüğü yok.

 

- Kartı var gösterecek cesareti yok, cesareti var gösterecek kartı yok.

 

- Bakar görmez, görür bakmaz

 

- Yakındaki pozisyonu görür uzaktaki pozisyonu görmez, uzaktaki pozisyonu görür yakındaki pozisyonu görmez

 

- İşine geleni görür, işine gelmeyeni görmez.

 

- Dikkati var sezgisi yok, sezgisi var dikkati yok.

 

- Çabası var yeteneği yok, yeteneği var çabası yok.

 

- Kimisi hiç konuşmaz, kimisi çok konuşur susmaz.

 

- Düşünür yapmaz, yapar düşünmez.

 

- Duygusu var ruhu yok, ruhu var duygusu yok.

 

- Heyecanı var yeteneği yok, yeteneği var heyecanı yok

 

- Kendisi var huzuru yok, huzuru var kendisi yok.

 

- Yeteneği var torpili yok, yeteneği yok torpili var.

 

Kusurları savunmak yerine onu aşmak gerekir. Bu tür saptamalar hakem hatalarının kapsama alanını genişletiyor. Hakemler, çıkarımlarda bulunamıyor. Bunun doğal sonucu olarak; kendine güvensizlik, müsabaka kaygısı, stres, hata yapma ve eleştirilme korkusu, dikkat eksikliği, müsabakaya yoğunlaşamamak, sabırlı ve sakin kal(a)mamak gibi sorunları yaşaması kaçınılmaz olabiliyor.

 

Bir hakemin performansı müsabakada ortaya koyduğu davranıştır. Burada kuralları uygulama yeterliğinin yanı sıra dikkat, algı, sezgi, iletişim, cesaret, özgüven, liderlik vb. derecelerin de içine alan davranışsal faktörler belirleyicidir. Örneğin, bir hakem oyun kuralları ve fiziksel performans açısından yeterli olabilir, fakat bu yeterliğini zorluk derecesi yüksek müsabakalarda yeterince yansıt(a)mayabilir. Yani yeterlik ile performans arasındaki ayrım ortaya çıkar.

 

Bu nedenle, sürekli pozisyonları konuşmak, nerede ve nasıl hata yaptığının farkında olmayan bir hakem konumuna düşmemek için eylem ve eleştirilere konu olan hataların altında yatan nedenleri açığa çıkarmak gerekiyor. Hakem camiasının, bu tür hataların uzun vadeli sonuçlarını düşünüp hesap etmesi, tükettiğini üretmesi gerekir. Verilen hatalı kararlar anlık hatalar mı, yoksa bilinçaltına yüklenen olumsuz mesajların ilk fırsatta açığa çıkmasının bir sonucu mu? Hakemler futbolda sürekli tartışma üretiyorsa, neyi tüketiyoruz sorusunun cevabını vermelidir.

 

Alper Ulusoy, Barış Şimşek, Deniz Ateş Bitnel, Halis Özkahya, Hüseyin Sabancı, Özgür Yankaya, Süleyman Abay, Tolga Özkalfa gibi hakemler bu ve benzer sorunlardan var/yok olanlar. Bu anlayışla devam edersek, Ali Palabıyık, Halil Umut Meler, Mete Kalkavan, Serkan Çınar ve Ümit Öztürk gibi genç hakemlerde diğerleri gibi öğütülmek için sırada bekleyenler olarak görülüyor.

 

Bir hakemin kendisine karşı sorumluluklarıyla, hakem camiasına karşı sorumlulukları içiçe geçmiş tek bir olgudur, birbirinden soyutlanamaz. Bu nedenle, hakem kurulu için hakemin taşıdığı önem, sadece çok antrenman yapması veya müsabaka yönetmesi gibi biçimsel sorumlulukları değil, dürüstlük, adil olmak gibi biçimsel olmayan sorumluluklarını da üstlenmesi olmalıdır. Bu hakemin, stadyuma giriş yolunu bildiği kadar, çıkış yolunu da anlaması ve kabul etmesi, yani rasyonel olmasına neden olur.

 

Hakem hatalarını düzeltme önlenmesi konusunda, hakemlere uygun sorumluluklar vermeyi başaramıyoruz, birlik hukukunu hakem camiasına uygulamayı ihmal ediyoruz, bu hakem camiasının birbirine son derece az güvenmesinin bir sonucudur. Bu yüzden, hakemleri bu tür baskılardan kurtarıp, nasıl özgürleştireceğiz? Bu sorulara muhataplarının ikna edici yanıtlar vermeleri gerekir.

 

Futbolda hakem sorunu varsa ve bu sorun kendini ciddi bir şekilde dayatıyorsa, önce ekmeğini hakemlikten kazanan insanların dur demesi ve gerekli mücadeleyi vermesi gerekir. Bu bilinçten yoksun, suskun “yöneticilerimiz velinimetimizdir” anlayışı kabul görmemesi gereken, terk edilmesi gereken bir anlayıştır. Yoksa şimdiki gibi “Ebegümeci bunlar, uydur uydur anlat“{jcomments on}

  

Bu İçerik  944  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

23.02.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

117.822

0,84

 bjk BJKAS

3,82

1,06

 fb FENER

37,84

-0,11

 gs GSRAY

6,08

0,10

 trabzon TSPOR

2,22

3,74

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 17216127

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 22  14   4    4   41  21   20    46 
2 Galatasaray   22  14  2  6  47  27  20  44
3 Fenerbahçe

 22

 12  8  2  44  24  20  44
4

Beşiktaş

 22  11  8  3  41

 21

 20  41
5 Kayserispor
 22  9  8  5  30  25  5

 35

6

Sivasspor

 22  10  4  8  30  33  -3  34
7

Trabzonspor

 22  8  9  5  36  32   4  33
8

Göztepe

 22  9  6  7  35  35   0  33
9

Kasımpaşa

 22  8

 5

 9  34  37  -3  29
10

Malatyaspor

 22  7  7  8  24  28  -4  28
11 Bursaspor  22  7  6  9  31  28   3  27
12 Akhisarspor  22  7  6   9   28  34  -6  27
13 Gençlerbirliği  22  6  7  9  29  35  -6  25
14 Antalyaspor  22  6  6  10  26  39  -13  24
15 Konyaspor

 22

 5  6  11  23  30  -7  21
16 Alanyaspor

 22

 6  3  13  34  43  -9  21
17 Osmanlıspor  22  5  4  13  31  43  -13  19
18 Karabükspor   22   3  3  16  15  44  -29  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.