x
27 Kasım 2018- Düzenlenen İddaa ihalesine  sadece Turkcell iştiraki olan Inteltek teklif verdi. 10 yıl için 200 milyar TL hasılat taahhüdü verilen ihalede son karar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın olacak... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı.  23 Ekim 2018- UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde toplam 1.950 Milyon Euro parasal ödül dağıtacak. Avrupa Ligi'nde ise dağıtılacak tutar 560 Milyon Euro olarak gerçekleşecek. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa o... 26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti. 31 Ağustos 2018- Galatasaray, 2018-19 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda Rusya'nın Lokomotiv Moskova, Portekiz'in Porto ve Almanya'nın Schalke 04 takımları ile eşleşti. 15 Ağustos 2018- UEFA 2018/19 Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa Finali’nden  toplam 3.25 Milyar Euro gelir elde edecek. Bu gelirin 2.55 Milyar Euro'luk kısmı kulüplere dağıtılacak.  Şampiyonlar Ligi'ne katılacak ... 13 Ağustos 2018- Süper Lig 61.sezonu başladı. Spor Toto Süper Lig  11, 12 ve 13 Ağustos 2018 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayıp 26 Mayıs 2019'da sona erecek.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Türkiye'de Futbol Hakemlerinin Özeti

Türkiye'de Futbol Hakemlerinin Özeti

279367 

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ- 8 Şubat 2017 Hakemler, futbol tarihimizin hiçbir döneminde günümüzde olduğu kadar, baskı altına alınan, çok sert eleştirilip ve hedef gösterilen bir konuma gelmemişti.

Üstelik hiçbir federasyon başkanı kendisine yöneltilen soruları cevaplamada, hiçbir hakem komitesi eleştirileri göğüslemede kendini, mutlak bir acizlik içinde hissetmemişti.

 

Müsabaka izlerken motivasyonu düşük, kafası karma karışık hakemler izliyoruz. Bazen babacan, bazen otoriter, bazen cesur, bazen korkak, bazen kibirli, bazen alçakgönüllü, bazen problem çözücü, bazen problem yaratıcı, bazen özgüveni yüksek, bazen özgüvensiz… Hakemleri belli kalıplar içinden çıkarmadan, “0” bilimle konuşup, tartışıyoruz.

 

Öyle görülüyor ki, modern futbola ilginin en üst düzeyde olduğu zamanda, futbolu ve hakemleri yönetenler, her zamankinden daha çok bir “yetersiz ve beceriksiz” saptamasının kurban oluyorlar.

 

Hakem yöneticilerinin, kendilerini savunma için genellikle üç yol izlendiği görülüyor:

 

  1. Hakem sorumlulukları, federasyon ve merkez hakem kuruluna ait değilmiş gibi algı yaratılıyor. Hakem hatalarına “Dünyanın her yerinde oluyor” vurgusu yapılarak, kulüplere maddi ve manevi büyük kayıplara neden olan büyük hatalar basite indirgeniyor.

  2. Ya futbol yorumcuları ve kulüp yöneticileri suçlanıyorlar, ya da hakemlerde suçluluk duygusu yaratarak özgürlüklerini baskı altına alıp, isteklerine boyun eğdirmeye çalışılıyor.

  3. Kendilerini ortadan silerek, yoklarmış gibi davranıyorlar. Sorumluluklarını hep bir başkasının üstlenmesini bekliyorlar.

 

Bu durumda her hafta artan hakem hatalarını düzeltmeye çalışmaktan çok, mazeret üretip, zaman tüketen açıklamalar; bilgiye dayanan, yanlışı doğrudan ayırt eden, sorunların özüne inen, sorunları çeşitli açılardan inceleyen bir düşünce biçimini yansıtmadığı için hakemlere karşı ön yargılar ve sert eleştirilerle “kötü hakem” algısı kaçınılmaz oluyor.

 

Övündüğümüz tek hakem sadece yurt dışı maçlar için Cüneyt Çakır ve ekibi, sonrası mı?

 

Genellikle unutulan ve dikkate alınmayan eleştirileri analiz edersek, Türkiye’de hakemlerin:

 

- Ünü var saygınlığa yok, saygınlığı var ünü yok.

 

- Oyunu bilir kural bilmez, kural bilir oyun bilmez.

 

- Bilir uygulamaz, uygular bilmez

 

- Sorumluluğu var yetkisi yok, yetkisi var sorumluluğu yok.

 

- Düdüğü var nefesi yok, nefesi var düdüğü yok.

 

- Kartı var gösterecek cesareti yok, cesareti var gösterecek kartı yok.

 

- Bakar görmez, görür bakmaz

 

- Yakındaki pozisyonu görür uzaktaki pozisyonu görmez, uzaktaki pozisyonu görür yakındaki pozisyonu görmez

 

- İşine geleni görür, işine gelmeyeni görmez.

 

- Dikkati var sezgisi yok, sezgisi var dikkati yok.

 

- Çabası var yeteneği yok, yeteneği var çabası yok.

 

- Kimisi hiç konuşmaz, kimisi çok konuşur susmaz.

 

- Düşünür yapmaz, yapar düşünmez.

 

- Duygusu var ruhu yok, ruhu var duygusu yok.

 

- Heyecanı var yeteneği yok, yeteneği var heyecanı yok

 

- Kendisi var huzuru yok, huzuru var kendisi yok.

 

- Yeteneği var torpili yok, yeteneği yok torpili var.

 

Kusurları savunmak yerine onu aşmak gerekir. Bu tür saptamalar hakem hatalarının kapsama alanını genişletiyor. Hakemler, çıkarımlarda bulunamıyor. Bunun doğal sonucu olarak; kendine güvensizlik, müsabaka kaygısı, stres, hata yapma ve eleştirilme korkusu, dikkat eksikliği, müsabakaya yoğunlaşamamak, sabırlı ve sakin kal(a)mamak gibi sorunları yaşaması kaçınılmaz olabiliyor.

 

Bir hakemin performansı müsabakada ortaya koyduğu davranıştır. Burada kuralları uygulama yeterliğinin yanı sıra dikkat, algı, sezgi, iletişim, cesaret, özgüven, liderlik vb. derecelerin de içine alan davranışsal faktörler belirleyicidir. Örneğin, bir hakem oyun kuralları ve fiziksel performans açısından yeterli olabilir, fakat bu yeterliğini zorluk derecesi yüksek müsabakalarda yeterince yansıt(a)mayabilir. Yani yeterlik ile performans arasındaki ayrım ortaya çıkar.

 

Bu nedenle, sürekli pozisyonları konuşmak, nerede ve nasıl hata yaptığının farkında olmayan bir hakem konumuna düşmemek için eylem ve eleştirilere konu olan hataların altında yatan nedenleri açığa çıkarmak gerekiyor. Hakem camiasının, bu tür hataların uzun vadeli sonuçlarını düşünüp hesap etmesi, tükettiğini üretmesi gerekir. Verilen hatalı kararlar anlık hatalar mı, yoksa bilinçaltına yüklenen olumsuz mesajların ilk fırsatta açığa çıkmasının bir sonucu mu? Hakemler futbolda sürekli tartışma üretiyorsa, neyi tüketiyoruz sorusunun cevabını vermelidir.

 

Alper Ulusoy, Barış Şimşek, Deniz Ateş Bitnel, Halis Özkahya, Hüseyin Sabancı, Özgür Yankaya, Süleyman Abay, Tolga Özkalfa gibi hakemler bu ve benzer sorunlardan var/yok olanlar. Bu anlayışla devam edersek, Ali Palabıyık, Halil Umut Meler, Mete Kalkavan, Serkan Çınar ve Ümit Öztürk gibi genç hakemlerde diğerleri gibi öğütülmek için sırada bekleyenler olarak görülüyor.

 

Bir hakemin kendisine karşı sorumluluklarıyla, hakem camiasına karşı sorumlulukları içiçe geçmiş tek bir olgudur, birbirinden soyutlanamaz. Bu nedenle, hakem kurulu için hakemin taşıdığı önem, sadece çok antrenman yapması veya müsabaka yönetmesi gibi biçimsel sorumlulukları değil, dürüstlük, adil olmak gibi biçimsel olmayan sorumluluklarını da üstlenmesi olmalıdır. Bu hakemin, stadyuma giriş yolunu bildiği kadar, çıkış yolunu da anlaması ve kabul etmesi, yani rasyonel olmasına neden olur.

 

Hakem hatalarını düzeltme önlenmesi konusunda, hakemlere uygun sorumluluklar vermeyi başaramıyoruz, birlik hukukunu hakem camiasına uygulamayı ihmal ediyoruz, bu hakem camiasının birbirine son derece az güvenmesinin bir sonucudur. Bu yüzden, hakemleri bu tür baskılardan kurtarıp, nasıl özgürleştireceğiz? Bu sorulara muhataplarının ikna edici yanıtlar vermeleri gerekir.

 

Futbolda hakem sorunu varsa ve bu sorun kendini ciddi bir şekilde dayatıyorsa, önce ekmeğini hakemlikten kazanan insanların dur demesi ve gerekli mücadeleyi vermesi gerekir. Bu bilinçten yoksun, suskun “yöneticilerimiz velinimetimizdir” anlayışı kabul görmemesi gereken, terk edilmesi gereken bir anlayıştır. Yoksa şimdiki gibi “Ebegümeci bunlar, uydur uydur anlat“{jcomments on}

  

Bu İçerik  1300  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

10.12.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

92.227

0,00

 bjk BJKAS

1,67

-1,18

 fb FENER

6,69

3,08

 gs GSRAY

1,19

-1,65

 trabzon TSPOR

1,28

5,79

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 19731350

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 14  9  3    2   19  6   13    30
2 Kasımpaşa  14  8  2   4  31  21  10  26
3 Beşiktaş

 14

 7  3  4  25  17  8  24
4

Galatasaray

 14  7  3  4  23

 16

 7  24
5 Antalyaspor  14  7  2  5  17  19  -2

 23

6

Malatyaspor

 14

  6 

 4  4  20  14  6  22
7

Trabzonspor

 14

  6 

 4  4  23  19  4  22
8

Konyaspor

 14  5  6  3  20  15  5  21
9

Ankaragücü

 14  6

 2

 6  17  18  -1  20
10

Bursaspor

 14  4  7  3  16  14  2  19
11 Göztepe  14

  6 

 0  8  15  17  -2  18
12 Sivasspor  14
 4  6   4   16 19  -3  18
13 Alanyaspor  14  5  0  9  11  20  -9  15
14 Erzurumspor  14  3  5  6  11  14  -3  14
15 Fenerbahçe

 14

 3  5  6  14  19

  -5 

 14
16

Akhisarspor

 14

 3  4  7  16  25  -9  13
17 Kayserispor  14  3  3  8  10  24  -14  12
18 Rizespor   14   1  7  6  15  21  -6  10

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.