x
20 Mayıs 2018 - Galatasaray Süper Lig'in 2017-18 sezonunu şampiyon olarak tamamlayıp 21.şampiyonluğuna ulaştı.  6 Mayıs 2018- Real Madrid ve Liverpool rakiplerini eleyerek, Şampiyonlar Ligi finaline yükseldiler. Şampiyonlar Ligi finali  26 Mayıs 2018 günü Kiev'de oynanacak. 19 Nisan 2018 Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Türkiye Kupası Yarı Final rövanş karşılaşması, maçın ikinci yarısında çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi. 13 Nisan 2018- UEFA Avrupa Ligi Yarı Finallerinde Arsenal- A.Madrid ile O.Marsilya da Salzburg ile eşleşti. İlk maçlar 26 Nisan'da, rövanşlar ise 3 Mayıs'ta oynanacak. Final ise 16 Mayıs'ta Lyon'da oynanacak. Futbolekonomi- 13 Nisan 2018 Şampiyonlar Ligi Yarı Final Eşleşmeleri belli oldu. Buna göre Bayern Münih - Real MadridLiverpool - Roma yarı final maçları 24-25 Nisan/1-2 Mayıs'ta oynanacak. Şampiyonlar Ligi finali ise 26 Mayıs'ta Ukra... 13 Nisan 2018- Galatasaray'dan varlık satışına devam...Riva'dan sonra Florya'da satıldı. Bu satıştan Galatasaray'a gelecek tutar 237,8 Milyon TL. Riva ile birlikte Galatasaray'ın kasasına süreç içinde toplam 999,4 Milyon TL  gi... 29 Mart 2018- Yeni yasal düzenlemeyle oyuncularına ücret ödeyen kulüplerin, oyuncularından yaptıkları tevkifatlar, ilgili kulübün amatör branşlarında kullanılmak üzere, söz konusu kulüplere iade edilecektir. 2 Mart 2018- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş'nin 432 milyon lira tutarındaki bedelli sermaye arttırımı başvurusunu onayladı. 20 Şubat 2018- Uluslararası transferde geçen yıl en fazla para harcayan ülkeler listesinde 7`nci sırada bulunan Süper Lig, 2016'ya oranla 2017'de transfere %141 daha fazla  kaynak ayırarak 159,4 milyon dolar harcadı. 20 Ocak 2018- Galatasaray'ın olağanüstü seçimli genel kurulunda Dursun Özbek yerini yeni  başkan Mustafa Cengiz'e devretti. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Arda Küfür Etti, Orucum Bozulur mu?

Arda Küfür Etti, Orucum Bozulur mu?

154476 

 Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ-16 Haziran 2017 Spor medyası ile Milli takım arasında hemen her turnuva öncesi, esnası ve sonrasında teknik direktör, futbolcu ve gazeteci kavgası gelenek oldu.

Volkan Demirel’in bir muhabirin üzerine yürüyüp, onu tehdit etmesi, Emre Belözoğlu’nun gol sonrası basın tribünün önüne gelip küfür etmesi, Burak Yılmaz’ın attığı gol sonrası kol göndermesi, Fatih Terim’in basın toplantısında “bundan sonra……….. görürsünüz!”lü argo kunuşmasına bir yenisi daha eklendi. Arda Turan daha önce sarmaş dolaş resim çektirdiği gazeteci Bilal Meşe ve onu uçağa alana sövdü, sonra “kuş gibi rahatladı!

Ne yazık ki… Sorunu daha öncekiler gibi aklımızla değil, duygularımızla etik, ilke veya prensipler üzerinden değil, sadece mağazin, siyasi, dedikodu, ilginçlik ve sansasyonel yorumlar üzerinden tartışmaya başladıkÇünkü, az sayıdaki gerçek saygın gazeteciyi bir kenara bırakırsak; araştırma, haber kaynağı ve soru sorma özürlü popüler kültürünün esirispor medyasında üç esaslı öğesi var,“Atışmak“Sataşmak”  vesuçlamak

Atışmak isteyenler;Arda Turan için “Şımarık”, “Aşk hayatı”, “Kumar” gibi magazinsel haberlere atıf yaparak “Barselona’da oynayamıyor”, “Arda’nın bileti kesildi”, “Arda Çin’e yolcu…” iddiasında bulunuyor.Bu iddiaları sosyolojik yönden desteklemek için “Bir lokmayı çiğneyerek yemekle, çiğnemeden yemek arasında ciddi farklar vardır. Çiğneyerek yemek tadı damağımızda kalır, yaşamın lezzeti gelir, sindirim kolaylaşır. Eğer çiğnemeden yenilirse; karnını değil, gözünü doyurursun” diyenlerde yok değil. Bu arada, Nihat Hatipoğlu’na, Arda küfür etti, orucum bozulur mu?Sorusunu unutmamak gerekiyor.

Sataşmak isteyenler; Arda Turan için fotograf üzerinden beden dili analizi yaparak “Yüzü gülmüyor”, “Başı öne eğik…”, “Elleri arkada….”, “Grubu arkasında duruyor….”, “Alaycı bakıyor…”  niyet okuyucu beden dili analizleri yaparak “sorunlu ve mutsuz” algısı yaratma çabasındalar

Suçlamak isteyenler;  Arda Turan için “Paragöz”, “Hizipçi”, “Grup kuruyor”, “Maç seçiyor” gibi etik dışı kaynaksız haberlere atıf yaparak “Milli takım ve Barcelona kariyeri”ni zedeleyecek ciddi iddialarda bulundular

Sonrasında “Tarih yine tekerrür etti”, hemen “yandaşlar-karşıtlar” olarak mavralara başladık: “Somun pehlivanı gibi hesap sorduk-racon kestik”, “kamptan gönderdik-milli takımı bıraktık”, “hindi gibi kabardık-kuş gibi hafifledik”, “mahkemeye verdik-onurumunuzu kurtardık”.

Bu can sıkıcı olay pamuk ipliğine bağlı medyayıikiye bölmeye yetti de arttı bile… 

Bir tarafta; bir tek iftar programlarına konuk edilmeyen,  Arda Turan’ın Türk futbolu için bir değer olduğu“Dürüst, kişilikli ve saygılı olduğu”, “Adam gibi adam olduğu”, “Türk futbolunun en kariyerli futbolcusu olduğu”, “Babası yaşındaki Bilal Meşe’nin de büyüklüğünü bilmesi gerektiği”,  “Referanduma  “Evet” desteği verdiği için hedef tahtasına konulduğu” benzeri  yorumları gündemlerine taşıyanlar…,

Diğer tarafta; Arda Turan, bu ülkenin önemli bir futbolcusudur, değeri değildir. Bu ülkenin değeri “Dil, Din, Gelenekler, Toplumsal Norm ve Ahlaki yaşam biçimidir. Yani, “Edebi, Adabı, Sevgi ve Saygıyı” bilmek ve yaşamaktır. İki gün önce sarmaş dolaş resim çektirdiği babasından büyük kişinin gırtlağını sıkıp ana, avrat, çoluk, çocuk küfür etmek değildir. Bu adamlık değil, terbiyesizlik, saygısızlık, sorumsuzluk, gereği yapılsın diyenler. 

Özet olarak bazı medya mensuplarına bir şeyler yazmak gerekirse;

“Zihninizi neye odaklarsanız, gerçekte onu yaratırsınız.”

Arda Turan olayını eski tele vole mantığı ile magazinleştiren, sulandıran ve çarpıtan yazar ve yorumcular eğer Türk futbolunu, futbol kamuoyunu, medya düzeni ve meslek ilkelerini biraz ciddiye alıp, yaptıkları işe saygı duysalardı, bu haber ve yorumları böyle yapmaz, Arda Turan’ı futbol severlerle karşı karşıya getirmezlerdi. Başka bir şey daha yapabilirdi; tarafsız kalıp değerlendirmeyi okuyucusuna bırakabilirdi. Ondan da vazgeçtik, gazetecinin işi “suçlamak, karalamak, aşağılamak, hedef göstermek sanılıyor” ki değildir.

Genel olarak ifade etmek gerekirse, sert ve yıkıcı eleştirilere karşı tutum geliştirmek, düzenli ve tutarlı bir insan olmayı gerektirir. Bu nedenle, kalıcı bir çözüm için duygusal “tepki” değil toplumsal bir “etki” amaç edinilmelidir. 

Arda Turan’ın yetenek ve beceri yönleri gelişmiş olmasına rağmen entelektüel yönden olgunlaşmamış olması, Arda Turan’ın değil, Türk Futbolunun sorunudur. Bu bağlamda, Milli takımlar üst düzey oyuncular için dürtülenini kontrol altına almayı, içinde yaşadığı toplumun ilke, değer ve prensiplerine uymayı, bir takım sosyal sorumluluklar almayı da öğrendiği bir süreç olmalıdır.

  1. süreçte yaşanan sorunlarıMilli takımlar direktörü Fatih TerimÇünkü, Fatih Terim vazgeçilmez yapan “disiplin, motivasyon, ilke ve prensip” gibi değerlerini, bu süreçteişlet(e)medi.Kampta silah çekmeler, antrenmana geç çıkmalar, resim çektirilirken grubun arkasında dolaşmalar, sistemi eleştirmeler, saldırgan tavırlar ve prim kavgaları yapılırken, Fatih Terim, sorunu takım içinde çözmek yerine; Arda Turan, Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Caner Erkin, Gökhan Gönül, Ömer Toprak, Gökhan Töre,  Hakan Çalhanoğlu’numedyaya ve topluma şikâyet etti. 

Medya da hedef tahtası haline getirilen, bu futbolcular; aileleri, arkadaşları vemenajerleriüzerinden itibarsızlaştırılarak psikolojik şiddete maruz bırakıldılar. Sonrasında “Emir, demiri mi kesti? Ne olduysa, Milli takım kariyerleri bitti denilen bu futbolcular,  “insanların aklı ile oynanır” gerekçelerlehiçbir şey olmamışgibi tekrar milli takıma davet edildiler.Tabloyu iyi okumak gerekirse; bu,Türkiye Futbol Direktörü, Fatih Terim’in “etkisiz ve çaresiz” kaldığının;Yanılmaz İmparator, Fatih Terim’in  “tahtının devrildiğinin” bir göstergesidir

Sonuç olarak, Türk futbolu iyi yönetilmiyor. Futbolun piyasa ederi artarken,değerlersistemi yok oluyorToplum içinde itibarı olan futbol adamları itibarsızlaşıyor. 

İnanılır yönetici, güvenilirteknik direktörzevkle izlenen futbolcu, sözü dinlenen yorumcu, yazısı okunan köşe yazar sayısı azalıyor. 

Medya, Türk futbolunun başarısına, futbolcunun gelişmesine yardımcı olmuyor. 

Bu süreci hızlandıracak bir anlayışla futbol adamlığı ve gazetecilik yapıldığını zannetmek “Suyu kurutarak balık tutmaya benziyor.”{jcomments on}

Bu İçerik  884  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

24.05.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

101.786

-0,10

 bjk BJKAS

2,28

-2,98

 fb FENER

36,70

6,38

 gs GSRAY

1,95

-3,47

 trabzon TSPOR

1,34

-2,90

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 18238370

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 34  24   3    7   75  33   42    75 
2  Fenerbahçe  34  21  9  4  78  36  42  72
3 Başakşehir

 34

 22  6  6  62  34  28  72
4

Beşiktaş

 34  21  8  5  69

 30

 39  71
5 Trabzonspor
 34  15  10  9  63  51  12

 55

6

Göztepe

 34

 13 

 10  11  49  50  -1  49
7

Sivasspor

 34  14  7  13  45  53  -8  49
8

Kasımpaşa

 34  13  7  14  57  58  -1  46
9

Kayserispor

 34  12

 8

 14  44  55  -11  44
10

Malatyaspor

 34  11  10  13  38  45  -7  43
11 Akhisarspor  34  11  9  14  44  53  -9  42
12 Alanyaspor  34  11  7   16   55  59  -4  40
13 Bursaspor  34  11  6  17  43  48  -5  39
14 Antalyaspor  34  10  8  16  40  59  -19  38
15 Konyaspor

 34

 9  9  16  38  42  -4  36
16 Osmanlıspor

 34

 8  9  17  49  60  -11  33
17 Gençlerbirliği  34  8  9  17  37  54  -17  33
18 Karabükspor   34   3  3  28  20  86  -66  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.