x
27 Kasım 2018- Düzenlenen İddaa ihalesine  sadece Turkcell iştiraki olan Inteltek teklif verdi. 10 yıl için 200 milyar TL hasılat taahhüdü verilen ihalede son karar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın olacak... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı.  23 Ekim 2018- UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde toplam 1.950 Milyon Euro parasal ödül dağıtacak. Avrupa Ligi'nde ise dağıtılacak tutar 560 Milyon Euro olarak gerçekleşecek. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa o... 26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti. 31 Ağustos 2018- Galatasaray, 2018-19 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda Rusya'nın Lokomotiv Moskova, Portekiz'in Porto ve Almanya'nın Schalke 04 takımları ile eşleşti. 15 Ağustos 2018- UEFA 2018/19 Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa Finali’nden  toplam 3.25 Milyar Euro gelir elde edecek. Bu gelirin 2.55 Milyar Euro'luk kısmı kulüplere dağıtılacak.  Şampiyonlar Ligi'ne katılacak ... 13 Ağustos 2018- Süper Lig 61.sezonu başladı. Spor Toto Süper Lig  11, 12 ve 13 Ağustos 2018 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayıp 26 Mayıs 2019'da sona erecek.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz İyi İnsan Olmak Kolay Değil!

İyi İnsan Olmak Kolay Değil!

imagesECLXFF1T 

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ- 23 Şubat 2018 Saldırganlık, sapkın davranışlar ve ilkesiz yaşam günlük yaşantımızda hepimizin bir şekilde maruz kaldığı bir olgudur.

Televizyonu veya gazeteleri açtığımızda gördüğümüz “Karısını öldürdü”, “Komşusunu hastanelik etti”, “Trafikte tartışan iki kişiden biri diğerini bıçakladı”, ’’Komşusunun üç yaşındaki kıza tecavüzde bulundu” gibi başlıklar bize yabancı değil. 

Saldırganlık toplumda hangi gerekli, fakat eksik işlevi yerine getiriyor? Bu insanların sapkınlaştıracak enerji nerede, nasıl birikiyor? Ne oldu bize; öldürülen kadın “Cezalandırılmayı hak eden, kötü biriydi!”, “Beden dersinde eşofman giydi, tahrik oldum!”, “Üç yaşında sevimliydi, cinsel duygularım kabardı!”, “Trafikte yol vermedi, ölmeyi hak etti!”, “Gürültü yaptı, ne yapsaydım!” şeklinde düşünmeye, bambaşka bir toplumda yaşamaya başladık. Bu gün için üzüntü ve öfke, gelecek adına kaygılı bir durumla karşı karşıyayız. 

Bir öğretmenin sapık olması için tek neden; öğrencinin eşoftman giymesi mi? 

Bir babanın sapkın olup, kızına tecavüz etmesi için tek neden karısının hasta olması mı? 

Ağzından salya akan, bir sapığın komşusunun üç yaşındaki kızına tevacüz etmesi için tek neden çocuğun sevimli olması mı? 

Kadına sokakta laf, bisiklete binen kıza el atan; otobüste fortçuluk yapan abaza için tek neden, kadının tayt giymesi mi?  

Bir insanın sapık olması için tek neden; saldırganlığını dışa vuramadığı için kızgınlık hissetmesi; evde, trafikte, okulda, sokakta istediği olmadığında düşmanca duygularla kin beslenmesi mi, hormonal bozukluklar mı, teknolojinin öcü mü, yoksa özendirilen fakat giderilmeyen ihtiyaçlar mı? 

Hiçbir onurlu, kişilikli, şerefli, bilgili veya aklı başında insan için, bu çıkarımları destekleyecek doğrudan bir delil yoktur, olamaz, olmamalıdır.  

İçinde “Allah korkusu”, yüreğinde “merhamet”, yüzünde “meymenet” kalbi “temiz” niyeti “halis” olan hiç kimsenin, bu sapıklıklara “AMA” ile başlama lüksü yoktur. 

Bu durumu “AMA” ile açıklayanın dışa vurulmayan bastırılmış sapıklık ve sapkınlığının var olduğunu bilmek gerekiyor.  

Şimdi oturduğumuz yerden, “asalım”, “keselim”, “hadım edelim” gibi “pratiği kolay içi boş” lafları bir kenara koyup, eğri oturup doğru konuşursak; bu toplumun ahlak sorunu var. 

Bu toplumda, 

- İnançların doğru insanlardan, doğru kaynaktan öğrenmeme sorunu var.  

- Bilgiye ulaşma değil, bilgiyi doğru davranışa dönüştürememe sorunu var.  

- Okumayan, araştırmayan, kendini geliştirmeyen, disiplinsiz öğretmen sorunu var. 

- Duygularını yönetme sorunu var. 

- Akıllı telefon ve internet’i doğru kullanmama sorunu var. 

- Komşusu açken tok yatan, komşusunun ölüsünden dirisinde haberdar olmama sorunu var. 

- Dikkatsiz, kontrolsüz, kuralsız ve saygısız araç kullanma sorunu var. 

- Aldatma ve aldanma sorunu var. 

- Kadının giyinme değil, erkeklerin kontrol sorunu var. 

- Öğrenme değil, öğretememe sorunu var. 

- Her şeyi bilme sorunu var.  

- Yetkiyi kullanma sorunu var. 

- Liyakat sorunu var. 

*** 

Çözüm için eğitim, kültür ve çevre önemli bir değişkense, bu topraklarda Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli yaşamadı mı? 

Çözüm için yönetim önemli bir değişkense, bu toprakları, Fatih’ler, Kanuni’ler, Mustafa Kemal’ler yönetmedi mi?  

Bu vatanın istiklal marşını "Dayak Amentü'ye girdiyse, benim karnım tok," diyen Mehmet Akif, yazmadı mı? 

Bu topraklarda,  

“- Alın hemşerim, fazlasıyla, belki ihtiyacınız vardır. 

- Peki, ama adresinizi verin, nasıl ödeyeceğim bunu size?  

- Ödemenize gerek yok, gün olur sizler de zora düşmüş birisine aynı şeyi yaparsınız kardeşim, O zaman ödeşiriz” diyen insanlar esnaflık yapmadı mı? 

Bu topraklarda, insanlar namusunu komşusuna teslim etmedi mi? 

*** 

Hazreti Ömer ile Yaşlı Kadın meselesini bilmeyen yoktur! 

Kısaca özetleyelim. 

Hazreti Ömer, halife olduktan sonra Medine sokaklarında dolaşmaya başlamış. Uzak bir mahallede geç bir saatte içinde ışık yanan bir çadır görmüş. İçeridekilerin yardıma ihtiyaçları olduğuna karar verip, hal hatır sormak için uğramış. 

Bir de bakmış ki üç çocuk feryat figan ağlamakta. Ateşin başındaki yaşlı bir kadın ise içine taş doldurduğu kazanı karıştırıp durmakta, Hz. Ömer merak edip ne yaptığını sormuş. 

Yaşlı kadın kederle cevap vermiş: 

- Çocuklar aç... Onları yemek yapıyormuş gibi avutuyorum. Uykuları gelince bitkin düşüp ağlamayı kesecek ve uykuya dalacaklar diye umut ediyorum. 

Hz. Ömer sormuş:  

- Peki neden gidip Halife Ömer'e bu durumu bildirmedin? Belki yardımda bulunurdu. Nereden haberi olsun adamın bundan?  

Kadın yanıt vermiş:  

- Eğer Halife Ömer, şehrinde üç yetimin ağladığından habersiz ise o makamda niye oturup durur ki? 

Ey! Bilim insanları, Yöneticiler, Bürokratlar, Eğitimciler, Sosyologlar, Psikologlar, Doktorlar, Mühendisler, Memurlar, İşçiler, Esnaflar, Köylüler, Dindarlar, Ateistler, Milliyetçiler, Sosyalistler, Entellektüeller, Sporcular, Sanatçılar, Şairler, Yazarlar… Önemli olan bir insan olarak bu kaygılar karşısındaki,” insani tutumunuz ve duruşunuz”dur. 

Ey! Manevi değer ve onura sahip insanlar, bu sapkın davranışlar inanç ve değerlerimizi yansıtmıyor.  

Ey! Kişisel ve toplumsal sorumluluğu birbiriyle yakından ilintili insanlar, bu sorunlar saldırgana yuh çekerek, bir iki tweet atarak, idam isteriz diye bağırarak çözülmez.Toplumsal ahlak, başkalarının acıları içinde harekete geçmeyi gerektirir. Bunu tweet’la değil, vicdanla konuşmak gerekiyor.  

“İnsanlığın iki tür ahlakı vardır. Biri, sözünü edip uygulayamadığımız, diğeri de uygulayıp sözünü etmediğimiz.” (Bertrand Russell) 

Çözüm için iyi bir insan, nitelikli bilim insanı, liyakat sahibi yönetici, aydın bir eğitimci, sağlıklı bir aile, hoşgörülü bir sürücü, saygılı bir komşu, etkili bir iletişim, dürüst esnaf, güvenilir bir iş adamı, bilinçli ve ahlaki bakımdan güçlü bir vatandaş olmak gerekiyor. 

Sorunlu değil, sorumlu insan olmamız gerekiyor.  

Var mısınız?    

   

Bu İçerik  1363  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

10.12.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

92.227

0,00

 bjk BJKAS

1,67

-1,18

 fb FENER

6,69

3,08

 gs GSRAY

1,19

-1,65

 trabzon TSPOR

1,28

5,79

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 19731554

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 14  9  3    2   19  6   13    30
2 Kasımpaşa  14  8  2   4  31  21  10  26
3 Beşiktaş

 14

 7  3  4  25  17  8  24
4

Galatasaray

 14  7  3  4  23

 16

 7  24
5 Antalyaspor  14  7  2  5  17  19  -2

 23

6

Malatyaspor

 14

  6 

 4  4  20  14  6  22
7

Trabzonspor

 14

  6 

 4  4  23  19  4  22
8

Konyaspor

 14  5  6  3  20  15  5  21
9

Ankaragücü

 14  6

 2

 6  17  18  -1  20
10

Bursaspor

 14  4  7  3  16  14  2  19
11 Göztepe  14

  6 

 0  8  15  17  -2  18
12 Sivasspor  14
 4  6   4   16 19  -3  18
13 Alanyaspor  14  5  0  9  11  20  -9  15
14 Erzurumspor  14  3  5  6  11  14  -3  14
15 Fenerbahçe

 14

 3  5  6  14  19

  -5 

 14
16

Akhisarspor

 14

 3  4  7  16  25  -9  13
17 Kayserispor  14  3  3  8  10  24  -14  12
18 Rizespor   14   1  7  6  15  21  -6  10

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.