Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Tanrının Neden Irkçı Olmadığını Biliyor musun?

Tanrının Neden Irkçı Olmadığını Biliyor musun?

811845-5

Recep Cengiz- 3 Aralık 2020 Futbol yorumcularının inandırıcı olabilmek, izleyenlerine beklediğini verebilmek, ikna etmek, tavsiye etmek ya da uyarmak becerileri üzerinde durulacak niteliklerdir.

 

Bunu yaparken kuşkusuz yorumcuların uzmanlaşmış olması, ne konuştuğunu bilmesi önem taşır. Ancak, programların amacı reyting, yorumcuların ana teması “popülarite için şov” olunca abartılı yorumlar, marjinal örnekler kullanılırken etik değer, centilmenlik, saygı ve fair play gibi kavramlar göz ardı edilebilmektedir.

 

Çalışmasında futbol ve medya ilişkisini inceleyen, Alver’e (2008) göre sorun neo-liberal ekonomik politikalarla güçsüz bırakılan geniş kitleler için tarihten gelen ve ekonomik kaygılarla biçimlendirilen önyargıların yeniden üretilmesi, endüstrileşen kitle kültürü içinde önemli bir yere sahip olan futbol oyunlarının giderek ticarileşmesi, politikleşmesi ve bu süreçte tarihsel olarak kapitalizmin, ırkçılığın önemli bir üretim mekanizması olarak belirleyiciliğini sürdürmesidir1.

 

Futbol programlarında konu reyting olunca format gereği yorumcuların “farklı bir üslup”, “renklilik” veya “ilgi çekmek” için hoşgörüsüzlüğe dayalı istenmedik söylemler kullanması kaçınılmaz olabiliyor. Bu anlamda ırkçılık “ben-merkezci” bir yapıdadır ve dışlayıcıdır. Dışlamanın şiddetli bir öfke, nefret, istememe ve aşağılama formlarına dönüşmesiyle ırkçılık biçimlenmektedir2.

 

İzleyici etkilemek, dikkatini çekmek ve gündem oluşturmak için ilginçlik adına yorumcuların birbirinin bıyıklarını kesme ve etek giymek için iddialaşması, kavga etmesi, argo ve küfürlü yorumlar yapılması hafızalarımızdan silinmemişken, benzer bir futbol program yorumcusu sahip olmadığı entelektüel kimliğe bürünmek isterken, Galatasaray'lı Mbaye Diagne için "Bunlar cahil çocuklar ya, bu Senegal'de kim bilir bu okudu okumadı bilmiyoruz. Orada timsah yiyordu, geldi burada topçu oldu. Adam çok şey değil, cahil, onlara biraz iyi yaklaşmak lazım, düzgün yaklaşmak lazım" dedi3.

 

Kuşkusuz futbol dünyasında marjinal örnekler çerçevesinde duyulan ilk ırkçı söylem bu değil, dünyanın birçok ülkesinde fanatik kişi veya gruplarca bu tür ırkçı söylemler yapılıyor. Örneğin; “Almanya’da Mesut Özil, Çin’de Demba Ba, Fransa’da Benzema, İngiltere’de Aubameyang, İtalya’da Balotelli, Moise Kean, İspanya’da Dani Alves, Eto, Rusya’da Hulk ve Türkiye’de Gomıs’e yapıldığı gibi “Nazi selamı vermek, sahaya muz kabuğu atmak, maymun sesi çıkarmak, aşağılayıcı jest ve mimiklerle” ırkçıların hedefi oluna biliniyor. İtalya ve Rus ligindeki maçlar sırasında da zaman zaman tribünlerde gamalı haç ve benzeri Nazi sembollerine rastlamak mümkün...

 

Irkçılık: Evrensel anlamda kaygı verici bir oluşum, uygulayan açısından aşırı bir hareket, devlet açısından suç, sosyal açıdan hedef aldığı kişi veya grubun eşitliğini inkâr eden ayrımcılık ve istenmeyen bir davranış4, etkisi yüksek bir söylem ve yıkıcı sonuçları olan bir eylem, tahammülsüzlük ve hoşgörüsüzlüğün dışa vurumu5 ve insan hakların ihlaline yönelik önemli bir tehdittir6.

 

Fiziksel niteliklere göre sınıflandırmış statik bir olgu değil, sosyal ve kültürel çatışma sorunu7olan ırkçılık; kültürden, sevgi, saygı ve futboldan daha kolay öğreniliyor. Bu, yeterince doğrudur, ama ‘insanlık adına’ hiçbir şey açıklamaz.

Bu bağlamda; öznel duygu ve düşüncelerden yola çıkılarak, bir başka ırktan nefret etmenin temelinde yatan şey kabullenmemek değil, daha çok bir yoz bir düşünce, fırsatçı bir kimlik ve kişilik bozukluğudur.

 

“Irkçılığa karşı olmak ahlaki bir duruştur.”

 

Doğamız gereği sosyal varlıklarız. Birlikte güvenle yaşayabilmek için normalden uzaklaşmış bazı insanların ırkçılık söylem ve davranışlarına karşı engelleyici olmak için daha iyi pozisyon alabiliriz.

 

Bir futbol yorumcusunun vermek istediği mesajın neler çağrıştırılacağı veya anlatılacağının göz önünde bulundurması daha üst düzeyde bir iletişim kurmasına neden olurken, mesajın iletilmesinde seçtiği kelimeler ve genel anlamda kullandığı dil de iletişimin kalitesini belirler. Bir ifade vasıtası olmasının yanında kültür taşıyıcısı olan dilin daha seviyeli olmasının sıradan bir eylem değil, daha seviyeli bir iletişim yönünden ele alınması, futbolumuzun gelişmesi için önemli bir unsur olacağı anlamına gelmektedir.

 

İnsan içgüdüsel olarak nefret, kıskançlık, şiddet, saldırganlık ve ırkçılık gibi istenmedik duyguları bünyesinde barındırır ama aynı insanda sevgi, saygı, hoşgörü ve vicdan gibi erdemli yaşamaya kodlanmış/uyarlanmış bir sistemde söz konusudur. Mesele insanların aklını kullanarak (insanları diğer canlılardan ayıran en büyük özellikte budur) bu sistemi kullanma becerisi göstermesidir. Bu düşünsel süreçte sistem insanlara normal davranma, kurallara uyma, duygu ve düşüncelerini kontrol etme ve problem çözme imkânı vermektedir. Burada yöntem farklı olabilir ama niyetler aynıdır.

 

Sayın futbol yorumcusu!

 

Bir parkta üzerinde “Yalnızca beyazlar içindir!” yazılı bir bankta otururken, otobüste sadece arka koltuklar afro-amerikanlara ayrılırken, lokantanın camında ‘burada zenciler yemek yiyemez’ yazısı varken, saha da futbol oynayan birine maymun sesi çıkarılıp, muz kabuğu atılırken, tribünlere ‘Nazi selamı’ verilirken, insanlar ten, ırk, dil, din ve cinslerinden dolayı horlanıp, dışlanıp, aşağılanırken, kendini sadece bir insan olarak görebilecek misin?

 

Sosyal medya hesabından yaptığı ‘özrü kabahatinden büyük’ açıklama da “... İnancım gereği…Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü...” diye yazan sayın yorumcu!

 

Tanrı'nın neden ırkçı olmadığını biliyor musun?{jcomments on}

 

 

Kaynaklar: 

  1- Alver, F. (2008), “Kapitalist Üretim Sürecinde Irkçılık, Futbol ve Medya”, İletişim Kuram ve Araştırma Dergisi, 26:223-224.

2-Sumbas, A. (2009), Batı Avrupa’da Yükselen Yeni-Irkçılık Üzerine Bir Deneme, Alternatif Politika Dergisi, Eylül 1, (2), 260-281.

3- A Spor TV Yorumcusu, Emre Bol Sabah Sporu Programı, 01.12.2020

4- Çelenk, (2010), Çelenk, Sevilay (2010), “Ayrımcılık ve Medya”, içinde: Bülent Çaplı ve Hakan Tuncel (der.). Televizyon Haberciliğinde Etik, Fersa Matbaacılık. Ankara. 

5- İnceoğlu, Y. (2013), Tartışmalı Bir Kavram Nefret Söylemi, (Editörler), Mahmut Çınar, Medya ve Nefret Söylemi Kavramlar Mecralar Tartışmalar. İstanbul: Hrant Dink Vakfı Yayınları, 75-95. 

6-Yücetürk, C. Akyol, O. (2019). Sosyal Medya Ortamında Futbol ve Nefret Söylemi: Mesut Özil Örneği, Gümüşhane Üniversitesi, İletişim Fakültesi Dergisi, 7 (2):1106-1129.

7-Güneş, M. (2013), Türkiye'de Siyasal Dergilerde Irkçı-Ayrımcı Söylemler, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Ankara.

 

 

Bu İçerik  438  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

26.01.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.541,89

0,11

 bjk BJKAS

4.04

-2,42

 fb FENER

36.96

-2,74

 gs GSRAY

3.80

 -0,78

 trabzon TSPOR

2.46

-1,20

   SPOR ENDEKSİ

995,73

-1,81

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27070472

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 20 14 2  4 47

23

24  44
2 Fenerbahçe  20  13  3  4 42 23  19   42
3 Galatasaray

 20

 12  3  5 41 17 24  39
4

Gaziantep

 20  9  8  3 34

 24

10  35
5 Alanyaspor  20  10  4  6 34  20  14 

 34

6

Trabzonspor

 20

9

6  5 25  23

2

 33
7

Hatayspor

 20

 9 

5  6 29  25 4  32
8

Karagümrük

 20 8 6  6 33

 29

 4  30
9

Malatyaspor

 20  7

6

 7 27  26  1  27
10

Antalyaspor

 20  6 8  6 20  26   -6  26
11 Göztepe  20

 6

7  7  29  24    5  25
12 Kasımpaşa  20  7 4  9  23  30   -7

 25

13 Rizespor  20  6 7  7  27  35    -8  25
14 Sivasspor  20  5 9  6  21  25    -4  24
15 Başakşehir

 20

 6 6  8  26  32

   -6

 24
16

Konyaspor

 20

 6 5  9  27  27    0  23
17  Kayserispor  20  5 4  11  14  26  -12  19
18 Gençlerbirliği  20  5 4  11  20  40 -20  19
19 Ankaragücü  20  5 3  12  25  34 -9  18
20 Erzurumspor  20  4 5  11  19  35 -16  17
21 Denizlispor  20  3 5  12  19  38 -19  14

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.