Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Hukuk Diğer Yazarlar Sporda Şiddetin Önlenmesini Amaçlayan Yasa Neler İçeriyor?

Sporda Şiddetin Önlenmesini Amaçlayan Yasa Neler İçeriyor?

alt

2 Nisan 2011- SPORDA şiddetin önlenmesini amaçlayan yasa tasarısı, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasa öyle maddeler içeriyor ki... Holiganlar artık ellerini kollarını sallayarak olay çıkaramayacak. Bırakın olayı, sporda şiddet ve düzensizliğin önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan yeni yasa uyarınca artık küfür tamamiyle suç kapsamına giriyor ve cezası bir hayli ağır. Yeni düzenleme bununla da kalmıyor.

Maçlara gidenler keyfi hareket edemeyecek, başkalarının koltuğuna oturmak bile artık suç kapsamında. 44 maddeden oluşan yeni yasada birçok ilk göze çarpıyor. En önemli değişiklikler ise şöyle...

İşte Sporda Şiddet Kanunu’nun getirdikleri...

Güvenlik kurullarında hukukçu bulundurulacak
İl ve ilçe spor güvenlik kurulları içerisinde kulüplerin etkin katılımı sağlanacak, federasyon ve amatör spor kulüpleri konfederasyon temsilcileri, taraftardan sorumlu kulüp temsilcileri yer alacak. Bu kurulların içerisinde hukukçu bulundurulması zorunlu hale getirildi.

Elektronik kart sistemi zorunlu olacak
Elektronik karta dayalı bilet sistemi futbol için en üst lig ve bir altındaki ligde uygulanacak. Seyircilerin müsabaka alanlarına giriş ve çıkışına ilişkin kontrol ve denetim yetkisi federasyonlara ait olacak. Federasyon bu amaçla bünyesinde merkezi kontrol sistemi oluşturacak.

Çıkan olaylar kamera ile tespit edilecek
Kamera ve benzeri teknik donanımlar futbol, basketbol, voleybol ve hentbol dallarında ise en üst ligde bulunan kulüplerin spor alanlarında uygulanacak. Kontrol odalarında kayıt altına alınan olaylar 4 örnek hazırlanıp, emniyet, 2 kulüp ve federasyon yetkililerine verilecek.

Şike ve teşvik primine 12 yıla kadar hapis cezası
Taraftardan sorumlu kulüp temsilcisi kulüplerin yönetim kurulu üyesi olacak. Şike ve teşvik primi suç olarak tanımlanırken, bu fiilleri işleyen kişilere 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 21 güne kadar para cezası verilecek.

Uyuşturucu ve alkol sokanlara para cezası
Spor alanına sokulması yasak olmayan maddeyi kullanarak müsabaka düzenini bozan kişiye adli para cezası verilebilecek. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi sokan veya federasyonun belirlediği esaslara aykırı alkol sokan kişiye adli para cezası verilecek.

Kaçak elektronik kart kullanımının önüne geçilecek
Kendisine ait elektronik kartı başkasına kullandırana adli para cezası verilecek. Kaçak elektronik kart üretene veya satana 1 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Bu kartı kullanmak için alan kişiye 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Sahaya ve ya soyunma odasına kaçak girene 3 yıl hapis
Yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, koridorlara, sporcu çıkış tünellerine giren kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası verilecek. Bu fiil müsabaka düzenini bozarsa kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kendi koltuğundan başka koltuğa oturan kişi, uyarılara rağmen kalkmazsa zor kullanılarak dışarı çıkarılacak.

Şike ve teşvik şüphesinde telefonlar dinlenebilecek
Şike ve teşvik primi suçunun araştırılmasında telefon dinleme de kullanılabilecek. Elektronik kartlı bilet, teknik donanım, bekletme ve kontrol odaları, Spor Toto Süper Lig takımlarında 1 yıl, diğer alt liglerde yer alan kulüplerde ise 3 yıl içinde yürürlüğe girecek. Şike ve teşvik primi suçlarında hüküm giyenler de ayrıca ağır para ve hapis cezalarına çarptırılacak.

Spor alanına zarar veren maçlara giremeyecek
Spor alanlarında kasten yaralama suçu veya mala zarar verme suçunun işlenmesi halinde şikayet şartı aranmaksızın TCK uyarınca ceza verilecek ve spor alanlarındaki eşyaya zarar verilmesi halinde bu zarar verme kamu malına zarar verme kapsamında değerlendirilecek. Kulüpler de bu zararlardan taraftarları ile birlikte sorumlu olacak.
Kişi, bu kanun kapsamında veya atıfta bulunulan kanunlar kapsamında hüküm giymesi halinde seyirden yasaklanacak. Seyirden yasaklama, cezanın infazından veya ceza verilmesine yer olmadığı kararından sonra 1 yıl daha devam edecek. Taraftar gruplarınca spor alanlarının dışında da işlenen kasten yaralama, hakaret içeren tezahürat ve mala zarar verme suçlarında da kişi seyirden yasaklanacak. Seyirden yasaklama kararları emniyet bünyesindeki bilgi bankasına kaydedilecek.

Yasak maddeyi stada sokanlara da hapis
Bulundurulması suç olmayan ancak müsabaka düzenini bozan yasak maddeleri içeriye sokan kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis; bu maddeleri sokan ve seyircilere spor alanında temin eden kişiye 2 yıldan 5 yıla kadar hapis; bu maddeleri kullanan kişiye başka suç oluşturmazsa 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Küfür eden ve ırkçılık yapanlara af yok
Spor alanlarında veya çevresinde veya gruplar halinde taraftarların bulundukları yerlerde, hakaret içeren tezahürat yapıldığında şikayet şartı aranmadan kişiye 15 günden az olmamak üzere adli para cezası verilecek. Spor alanlarında veya çevresinde din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişiye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu eylemin pankart veya yazı ile işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılacak.

Protokol tribünü GSGM’nin kontrolünde
Spor alanına biletsiz giren seyirciye adli para cezası verilecek, seyirden yasaklı olması halinde bu kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. Usulsüz seyirci girişine imkan verenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek, o kişi yasaklı ise, bu ceza yarı oranında artırılacak. GSGM tasarrufundaki protokol tribününe kabuller usulsüz seyirci girişi olarak kabul edilmeyecek.

Alkollü iken yakalanan 1 yıl stada giremeyecek
Alkol veya uyarıcı madde etkisinde olduğu açıkça anlaşılan kişiler müsabakaya alınmayacak. Bu kişiler bir şekilde içeri girdiği taktirde dışarı çıkarılacak; çıkmamakta ısrar ederse zorla çıkarılacak ve 1 yıl spor alanlarına giremeyecek. Seyirden yasaklanan kişi, kulübünün maçından 1 saat önce karakola başvuracak.

Şiddeti körükleyen yönetici en az 50 bin TL ceza alacak
Basında şiddete neden olabilecek açıklama yapılması halinde kişilere 5 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar para cezası verilecek. Bu eylemi yapan kişilere 5 kat ceza artırımı uygulanabilecek. Basın organı sahibi kuruluşa ise 100 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar para cezası verilecek.

Her kulübün polisi olacak

Yeni yasa uyarınca her kulüple ilgili bir polis, kulüp polisi olarak görevlendirilecek. Bu polis kulübün deplasman maçları dahil bütün maçlarına gidecek.

YENİ yasada, güvenlikte kulüpler de emniyet kadar sorumlu olacak ve her kulübün polisi olacak. Spor alanlarının çevresinde ev sahibi spor kulüplerinin yasak unsurlara ilişkin uyarı levhalarına yer verilecek. Profesyonel spor dallarında yapılan müsabakalarda ve basketbolda en üst ligdeki spor kulüplerinin müsabakalarında özel güvenlik personeli bulundurulacak ve bu personel genel kolluk ile birlikte görev yapacak.

En üst profesyonel futbol ligindeki kulüplerin müsabakalarında özel güvenlik görevlisi sayısının 1/3’ü oranında emniyet görevlisi görevlendirilebilecek. Her kulüple ilgili bir polis, kulüp polisi olarak görevlendirilecek. Bu polis kulübün deplasman maçları dahil bütün maçlarına gidecek.

3 nedenle arama yapabilecek

Spor alanlarına yasak maddelerin sokulmasının engellenmesi için polis 3 ayrı nedenle arama yapabilecek. 1-) Mülki idare amirinin yazılı emri ile, 2-) Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu içerisinde polise verilen önleme arama yetkisi ile, 3-) Ceza Muhakemesi içinde düzenlenen adli arama ile.

Akgül: Önemli olan spor kültürü

GENÇLİK ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası’nın kabul edilmesiyle ilgili, “Ne kadar yasa çıkarırsanız çıkarın seyir, spor kültürünü edinemezseniz her zaman sıkıntı yaşarsınız” dedi.

Milletvekillerinin VIP tribün isyanı

AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş, statlarda yaşanan protokol krizine “Sayın Bakan’a sesleniyorum; sen orada önde oturup yanında vali, genel müdür... Milletvekili ne haldedir buna bakacaksınız. Ayıptır bu, yakışmaz” diyerek isyan etti.

e-biletle fişlenme korkusu

TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde muhalefet, elektronik bilet ve kamera kaydı uygulamasına karşı çıktı. CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, “Polonya bunu yaşamış. Kişisel bilgiler, kötü niyetlilerce ele geçirilmiş. Bu uygulama bir fişleme” dedi.{jcomments on}

Hürriyet

Bu İçerik  7543  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Pazartesi, 01 Mart 2021.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

01.03.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.512,12

2,77

 bjk BJKAS

3.95

-0,75

 fb FENER

31.06

5,79

 gs GSRAY

4.14

-3,04

 trabzon TSPOR

2.39

-3,63

   SPOR ENDEKSİ

940,17

-0,41

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27340084

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 26 18 3  5 52

19

33  57
2 Beşiktaş  25  17  3  5 56 26  30   54
3 Fenerbahçe

 26

 17  3  6 48 27 21  54
4

Trabzonspor

 26  14  6  6 32

 25

7  48
5 Hatayspor  26  13  6  7 46  31  15 

 45

6

Alanyaspor

 26

12

6  8 40  26

14

 42
7

Gaziantep

 26

 10 

10  6 37  29 8  40
8

Karagümrük

 26 11 7  8 41

 34

 7  40
9

Göztepe

 26  9

8

 9 36  31   5  35
10

Antalyaspor

 26  7 13  6 24  29   -5  34
11 Sivasspor  25

 7

11  7  28  29   -1  32
12 Konyaspor  25  8 7  10  32  30    2

 31

13 Malatyaspor  26  7 10  9  33  35    -2  31
14 Kasımpaşa  26  8 5  13  29  41    -12  29
15 Rizespor

 26

6 10  10  30  42

   -12

 28
16

Kayserispor

 25

 6 7  12  17  30    -13  25
17 Başakşehir  26  6 7  13  28  44  -16  25
18 Erzurumspor  25  6 7  13  24  41 -17  25
19 Denizlispor  26  5 6  15  23  46 -23  21
20 Gençlerbirliği  25  5 6  14  21  46 -25  21
21 Ankaragücü  25  5 5  15  28  44 -16  20

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.