x
26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti. 31 Ağustos 2018- Galatasaray, 2018-19 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda Rusya'nın Lokomotiv Moskova, Portekiz'in Porto ve Almanya'nın Schalke 04 takımları ile eşleşti. 15 Ağustos 2018- UEFA 2018/19 Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa Finali’nden  toplam 3.25 Milyar Euro gelir elde edecek. Bu gelirin 2.55 Milyar Euro'luk kısmı kulüplere dağıtılacak.  Şampiyonlar Ligi'ne katılacak ... 13 Ağustos 2018- Süper Lig 61.sezonu başladı. Spor Toto Süper Lig  11, 12 ve 13 Ağustos 2018 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayıp 26 Mayıs 2019'da sona erecek. Futbolekonomi- 1 Ağustos 2018  Toplam gelirleri 3.5 Milyar TL civarında olan Süper Lig'de kulüplerin toplam borçları 9.8 Milyon TL'na Ulaştı.   Futbolekonomi- Rusya'nın ev sahipliği yaptığı 2018 Dünya Kupası'nın finalinde Fransa, Hırvatistan'ı 4-2 yenerek 2. kez Dünya Kupası'nın sahibi oldu. Futbolekonomi- 12 Temmuz 2018 Real Madrid'in Portekizli yıldızı Chiristiano Ronalda 99.2 Milyon Sterlin (yaklaşık 112 Milyon Euro) karşılığı İtalyan devi Juventus'a transfer oldu. Juventus'a imza atan Ronaldo 4 yıllık imza kar... 15 Haziran 2018-  FIFA 21.Dünya Kupası başladı. Bir ay sürecek turnuva Rusya’da 11 kentte ve 12 farklı statda oynanacak. FIFA 32 takıma 400 Milyon $ dağıtacak. Şampiyon takım 38 Mio $ kazanacak.  4 Haziran 2018- Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemine son veren Ali Koç, Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu. Resmi sonuçlara göre geçerli oy sayısı 20 bin 736 olarak açıklanırken oyların 16 bin 92'sini Ali Koç, 4 bin 644'...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Hukuk Hüseyin Alpay KÖSE Seyirden Yasaklama Tedbiri ve Uygulama Problemleri

Seyirden Yasaklama Tedbiri ve Uygulama Problemleri

H.Alpay Köse- 7 Mart 2013 Sporda şiddet Dünya genelinde spor organizasyonlarının en önde gelen problemlerinden birisini teşkil etmektedir.

Nitekim ülkemizde de spor sahalarında yaşanan şiddet eylemlerinin gittikçe artan boyutlara ulaşması ve durumun statlarda cinayetlere[1] ve şehir sokaklarında gerek polis ile gerek ise taraftarların kendi aralarında adeta bir meydan muharebesini andırır çatışmaları sorunun boyutlarını katlanılmaz hale getirmiştir. Bunun sonucu olarak her ne kadar 5149 sayılı sporda şiddeti önlemeye ilişkin bir yasa bulunsa da yeterli görülmeyerek yeni bir yasa hazırlığına gidilerek 6222 Sayılı Sporda Şiddeti Ve Düzensizliği Önleme Yasası çıkarılmıştır[2].

Kanunda özellikle taraftar eylemlerine karşı ciddi yaptırımlar öngörülmüş ve bazı suçlardan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi düzenlemiştir. 5149 sayılı kanunun aksine uygulayıcılar kanunu uygulama noktasında daha motive olmuşlar ve nitekim bunun ilk sonuçları kanunun çıkmasından kısa bir süre sonra büyük olayların yaşandığı Bursaspor-Beşiktaş maçında görülmüştür[3]. Çıkan olaylar sonucu 51 taraftarın tutuklanması bir anda spor kamuoyunda şok etkisi yaratmış ve uzun bir süre saha olaylarında ciddi azalmalar olmuştur. Maalesef kanun içeriğinde Şike ve Teşvik Priminin de suç olarak tanımlanması ve ardından 3 Temmuz 2011 Şike soruşturmasının gelmesi sonucu kanun “Şike Kanununu” ismi ile anılmaya başlanmış ve bir süre sonra Şike suçunu işleyenlere verilecek cezalarda indirime gidilmesi amaçlanmış ancak neden olduğu anlaşılamaz biçimde taraftarlara verilebilecek cezalarda da ciddi indirime gidilmiş ve cezalar para cezasına ya da ertelenebilecek sınırın altına indirilmiştir[4]. Bu durum kanunun bu anlamda şiddetle mücadelesini büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır.

Ancak kanunda özellikle şiddetin en büyük müsebbibi olan “holigan” tabir edilen şiddeti bir amaç olarak edinmiş taraftarlar ile mücadele amacı ile “Seyirden Ysaklanma” tedbir ve cezası da getirilmiştir[5].            Bu maddeye göre 6222 sayılı kanundan veya atıfta bulunduğu mevzuattan hüküm giyen herkese güvenlik tedbiri olarak müsabakaları seyretmesi yasaklanması gerekmektedir. Madde içeriğinde seyirden yasaklanma ayrıca tanımlanarak “Seyirden yasaklanma ibaresinden kişinin müsabakaları ve antrenmanları izlemek amacıyla spor alanlarına girişinin yasaklanması anlaşılır” denmektedir. Buna ilaveten maddede seyirden yasaklanmanın mahkemece verilmesinin gerekmediği ve savcılıkça soruşturma açıldığı anda savcı tarafından uygulamaya konulacağı da belirtilmektedir[6]. Burada amacın şiddete karışmış kişinin ivedilik ile spor sahalarından ayıklanması olduğu açıkça görülmektedir. 

Maalesef bu maddenin uygulanmasında ciddi sıkıntılar ve kafa karışıklıkları bulunmaktadır. Bunun ilk örneği 3 Temmuz şike soruşturmasında yaşanmıştır. Soruşturma başladığı anda savcılıkça bu konu da bir karar verilmesi gerekmekte iken ancak iddianame hazırlanıp mahkemeye sunulduğu anda yani soruşturmanın başlamasından yaklaşık 5 ay sonra şüpheliler hakkında seyirden yasaklanma kararı verilmiştir. Ancak seyirden yasaklanma taraftar, futbolcu, antrenör veya yönetici ayrımı yapılmadan bütün şüpheliler hakkında verilmiştir. Madde metni incelendiğinde gerçekten bir ayrıma gidilmeden “Kişinin, bu Kanunda tanımlanan veya yollamada bulunulan ilgili kanunlardaki suçlardan dolayı” denerek bir ayırıma gidilmediği görülmektedir. Buna karşın aslında bu tedbirin futbolun izleyenleri pozisyonunda olan kişilere yönelik olduğu kanunun genel amacından ve maddenin ruhundan anlaşılmaktadır. Nitekim bu durumu değerlendiren mahkeme bu tedbiri kaldırmıştır.

Bunun yanı sıra kanunun uygulamasında ortaya çıkan bir diğer problem hakkında bu tedbir uygulanan kişinin takımın maçları sırasında karakola başvurma düzenlemesinden kaynaklanmaktadır. Kanunda bu düzenlemenin yeterli olmaması nedeni ile kanunun uygulama yönetmeliği[7] çıkarılmış ancak bu husus yine de uygulamada kafa karışıklığına yol açmaya devam etmiştir.

Bunun en somut örneği kamuoyunu dikkatinin yeniden sporda şiddet konusuna yoğunlaşmasına neden olan ve şiddetin sadece futbolda olmadığını gösteren Beşiktaş – Galatasaray tekerlekli basketbol maçı sırasında yaşanan olaylardır. 9 Aralık 2012 de oynanan maç sırasında –saha da bir gerginlik olamamasına karşın- seyirciler arasında arbede yaşanmış, engelli sporcuları zor durumda bırakan şiddet olayları meydana gelmiş ve polisin kapalı ortamda biber gazı kullanmak zorunda kalması ile dünya medyasına yansıyan kötü görüntüler ortaya çıkmıştır[8]. Bunun üzerine polis 16 taraftarı olaylara karıştıkları gerekçesi ile gözaltına almış ve savcılık tarafından bu kişiler için –doğru olarak- seyirden yasaklanma kararı verilmiştir. Ancak olay dava aşamasına geldiğinde bir kısım sanıklar vekilleri mahkemeye “müvekkillerinin Galatasaray takımı taraftarı olduğu, Galatasaray takımının sporun 14 dalında mücadele ettiğini, seyirden yasaklanma gereği müvekkillerinin her maçta imza atmalarının gerektiği bunun anlamın nerde ise her gün karakola gitmek olduğunu” belirterek bu yasağın kaldırılmasını talep etmiştir. Mahkeme ise talepleri haklı bularak yalnız talep edilen kişilerin değil sanıkların tamamının cezasını kaldırmıştır.

Burada öncelikle seyirden yasaklanmanın tanımı ile bu tedbirin uygulanması hususunda ki yöntemlerin birbirinden ayrılması gerekmektedir. Zira uygulamada seyirden yasaklanma halinin sadece ilgili takımın maçları sırasında imza verileceği kuralı nedeni ile sanki sadece o maç sırasında etkili olacağı şeklinde bir yanlış kanaate neden olabilmektedir. Seyirden yasaklanmanın anlamı; hakkında bu tedbir uygulanan kişinin hiçbir spor müsabakasını veya antrenmanını izleyememesi ve bu amaçla statlara ya da antrenman sahalarına asla girememesidir.

Hakkında seyirden yasaklanma tedbiri verilen kişinin karakola başvurma zorunluluğu konusuna gelinecek olunursa; öncelikle ortaya konulması gereken bu kişinin hangi takımın ve hangi maçlarında karakola başvurması gerekmektedir. Aslına bakılırsa uygulamada imza atma zorunluluğu olarak geçmesine karşın kanun metninde “bulunduğu yere en yakın genel kolluk birimine başvurmakla yükümlüdür[9]” şeklinde geçmekte olduğundan kanunen imza atma gibi bir yükümlülük olduğu da söylenemez. Yukarıda değinilen bir kulübün birden çok dalda mücadele eden birden çok takımı olması halinde her takımın maçında karakola gitmesi gerekip gerekmediği konusu ise; kanun metni incelendiğinde bu konuda açık bir hüküm olduğu rahatlıkla görülmektedir. Kanunun “spor müsabakalarını seyirden yasaklanan kişi, yasaklama kararının sebebini oluşturan fiilin işlendiği müsabakanın tarafı olan ve taraftarı olduğu takımın katıldığı spor müsabakalarının yapılacağı gün[10]” kişinin karakola gitmesi gerektiğini belirtmektedir. Burada iki kriter getirmekte kanun koyucu birincisi; yasaklanma kararının sebebini oluşturan fiilin işlendiği müsabakanın tarafı olan takım. Yani karakola gidilecek maçı oynayan takımın yasaklanma fiilinin işlendiği müsabakanın taraflarından biri olması gerekmekte. İkinci kriterde ise müsabakanın hangi tarafı olan takımın maçında karakola gidilmesi gerektiği tanımlanarak; taraftarı olduğu takım denilmektedir. Buradan açıkça anlaşıldığı üzere seyirden yasaklanan kişi sadece bir takımın oynadığı maçlarda karakola gitmelidir. Söz gelimi Galatasaray – Beşiktaş tekerlekli basketbol maçında seyirden yasaklanan bir taraftar, sadece maçı izlerken taraftarı olduğu tekerlekli basketbol takımının maçları sırasında karakola gitmek zorundadır.

Ancak yine tekrar etmek gerekirse bu kişiler kendi takımlarının maçları sırasında karakola gideceklerse de diğer hiçbir takımın spor müsabakasını izlemek amacı ile spor sahalarına gidemeyecekleri aşikârdır. Burada bu kişilerin sahalara girmemesinin sağlanması için çıkarılan yönetmelik ile emniyet, TFF ve ilgili takımlara bazı yükümlülükler ve imkanlar getirilmeye çalışılmaktadır[11].

Burada gündem olduğundan bir sporcu hakkında seyirden yasaklanma tedbirinin verilip verilemeyeceği, verilirse bu sporcunun mesleki faaliyeti olan müsabaka ve antrenmana çıkmak amacı ile spor sahasına girip girmeyeceği hususu da tartışmalıdır. Burada bakılması gereken kanunun amacının ne olduğu hususudur. Kanunun koyucu bu kanun ve bu madde ile şiddete yol açan kişilerin bir süre spor sahalarından uzak kalmasını istemiştir. Ancak madde başlığından da açıkça anlaşılacağı üzere yasaklanan konu “seyir” dir[12]. Yani kişinin spor müsabakası ya da antrenmanını seyretmesi yasaklanmaktadır. Ancak sporcular hiç tartışmasız olarak spor müsabakalarını icra etmektedirler. Dolayısı ile hiçbir halde bir sporcu hakkında bu tedbir verilmiş olsa dahi sadece sporcu müsabakaları ya da antrenmanları seyretme amacı ile spor alanlarına girmek istemesi halinde hakkında uygulanabilir.

Uygulaması kanunun yeniliğinden dolayı sık rastlanmayan seyirden yasaklama tedbiri uygulanırken mutlaka bazı aksaklıklar ve yanlışlıklara rastlanacaktır, ancak uygulama da kanunun amacı dikkate alınmalı ve şiddete karışan kişilerin spor sahalarından uzak tutulması için getirilmiş ve gerekli olan bu tedbir hassasiyetle uygulanmalıdır.{jcomments on}


[1] BJK İnönü Stadı’nda 22 Kasım 2004 tarihinde oynanan Beşiktaş - Çaykur Rizespor maçı sırasında maçı izlemekte olan Cihat Aktaş isimli taraftar bıçaklanarak öldürülmüştür.

[2] Resmi Gazete yayın tarihi 14.04.2011

[3] 7 Mayıs 2011 tarihinde Bursaspor taraftarları ile polis arasında ciddi ve geniş çaplı sokak çatışmaları gerçekleşmiş birçok taraftar ve polis yaralanmış, çıkan olaylar neticesi Beşiktaş takımı şehre girememiş ve maç tatil edilmek zorunda kalınmıştır. Bunun üzerine polis çok sayıda taraftarı gözaltına almış yapılan sorgulamalar sonucu Türk spor tarihinde bir ilk olarak 51 taraftar tutuklanmıştır.

[4] 6259 sayılı Sporda Şiddet Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete yayın tarihi 15.01.2011

[5] 6222 sayılı kanun madde 18.

[6] 6222 sayılı yasa 18 (3).madde

[7] Sporda Şiddetin Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulamasına İlişkin Yönetmelik

[9] 6222 sayılı yasa 18.madde 8.fıkra: Bu madde hükümlerine göre spor müsabakalarını seyirden yasaklanan kişi, yasaklama kararının sebebini oluşturan fiilin işlendiği müsabakanın tarafı olan ve taraftarı olduğu takımın katıldığı spor müsabakalarının yapılacağı gün, yurt içinde bulunduğu takdirde, müsabakanın başlangıç saatinde ve bundan bir saat sonra bulunduğu yere en yakın genel kolluk birimine başvurmakla yükümlüdür.

[10] 6222 sayılı yasa 18.madde 8.fıkra

[11] Sporda Şiddetin Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulamasına İlişkin Yönetmelik

[12] 6222 sayılı yasa 18.madde

Bu İçerik  4544  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Hüseyin Alpay KÖSE Salı, 25 Eylül 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

23.10.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

92.757

-2,03

 bjk BJKAS

1,84

-3,16

 fb FENER

7,40

-4,27

 gs GSRAY

1,34

-2,19

 trabzon TSPOR

1,25

-8,76

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 19353149

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 9  6   2    1   17  10   7    19
2 Başakşehir  9  5  3  1  13  4  9  18
3 Kasımpaşa

 9

 6  0  3  22  15  7  18
4

Antalyaspor

 9  5  1  3  12

 14

-2  16
5 Beşiktaş  9  4  3  2  15  12  3

 15

6

Göztepe

 9

  5 

 0  4  12  11  1  15
7

Trabzonspor

 9

  4 

 2  3  17  11  6  14
8

Konyaspor

 9  3  4  2  15  13  2  13
9

Ankaragücü

 9  4

 1

 4  9  9  0  13
10

Malatyaspor

 9  3  3  3  11  10  1  12
11 Alanyaspor  9

  4 

 0  5  6  13 -7  12
12 Sivasspor  9
 2  4   3   12 15  -3  10
13 Bursaspor  9  1  6  2  6  8  -2  9
14 Kayserispor  9  2  3  4  7  11  -4  9
15 Fenerbahçe

 9

 2  3  4  6  10

  -4 

 9
16

Rizespor

 9

 1  5  3  11  11  0  8
17 Erzurumspor  9  1  3  5  6  11  -5  6
18 Akhisarspor   9   1  2  6  9  18  -9  5

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.