x
17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz." 16 Şubat 2020- Premier Lig 2023'ten itibaren PremFlix isimli dijital platform aracılığıyla yayın haklarını satacak bir planlama içinde. Bu proje gerçekleşirse, Premier Ligin beklenen yayın geliri yıllık 24 Milyar Euro'ya ulaşacak. Futbolekonomi- 9 Ocak 2020- Beşiktaş'ın eski başkanı Fikret Orman, 1 Haziran 2018 ila 31 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki hesap dönemine ilişkin faaliyet ve işlemlerden dolayı oy çokluğu ile ibra edilmedi. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Kriz Diğer Yazarlar G.Saray da Türkiye gibi Tünelden çıktı!

G.Saray da Türkiye gibi Tünelden çıktı!
14.10.2010 | Jale Özgentürk | Referans haber
G.Saray da Türkiye gibi <br /> tünelden çıktı

Göreve başladığı 2006 yılında Galatasaray'ın mali durumunu "Tünelin içindeyiz. Karanlıkta önümüzü göremiyoruz" sözleriyle açıklayan Adnan Polat, altı yıl sonra yeni durumu "Tünelin dışına çıktık. Şimdi yatırım ve gelişim zamanı" sözleriyle anlatıyor. Yaklaşık bir ay önce kanser diye sözettiği Galatasaray Sportif A.Ş ve Futbol A.Ş'yi birleşmesini gerçekleştirdiklerini belirten Polat, şirketin piyasa değerinin 860 milyon liraya çıktığını dile getiriyor. Polat hisse senetlerindeki rekor yükselişin nedenini "Türk Telekom Arena'dan ve yayın haklarından gelir beklentisi çok yüksek. Hisseler yukarı gidiyor. Gitmeye de devvam edecek" sözleriyle yorumluyor. Polat, "Bütçe disipliniyle sağlıklı nakit akışı hedef alındı. Şirket ve kulüp kârlılığı için çalışıyoruz. Bu yıl yapamadık 2 yıl içinde karlı hale geleceğiz" diyor.
Galatasaray'da 2006 yılında göreve gelen Başkan Adnan Polat, mali tablodaki değişimi ekonomi editörlerine anlattı. Göreve geldiği günlerde gördükleri mali tabloyu "feci" kelimesiyle anlatan Polat, 6 ay boyunca masa başında hesap işleriyle uğraştığını söylüyor. Dört büyük proje hedeflediklerini Bütün kredileri yeniden yapılanmaya soktuklarını anlatan Polat, şunları söylüyor:
"2000'de Vakıfbank'a olan 28 milyon dolarlık borç 6 yılda 380 milyon liraya ulaştı. Bu borcu kapatmak için çok uğraştık. Göreve ilk geldiğimde ziyaret ettiğimiz Vakıfbank Genel Müdürü bizi karşısında görünce çok şaşırdı. Işın Çelebi'nin uğraşlarıyla ana para 39.5 milyon dolara çekildi. Bugün Vakıfbank'a 30 milyon dolar borç var. Kulübün yaşaması için gereken borçlar disipline edildi ve zamanında ödeme gayreti içine girildi."
Daha sonra Galatasaray'ın borç yükünü hafifletmek için iki şirketi birleştirme kararı aldıklarını ve bir ay önce gerçekleştirilen birleşme sonucu halka açık Galatasaray Sportif AŞ'nin değerinin 753 milyon lirayı yakaladığını dile getiren Polat, "4 yıl bu birleşme için uğraştık. İdari yapılanmada da önemli adımlar atıyoruz."
 
4 şirketin yapılanması tamam
Birleşmenin Galatasaray'ın kurtuluş projesi olduğunu da dile getiren Polat şöyle devam ediyor: "Projenin liderliğini Mehmet Helvacı yaptı. Yiğit Şardan, Ali Haşhaş, Işın Çelebi yoğun mesai harcadı. Profesyonellerden ise Ebru Köksel birleşme operasyonunda aktif rol oynadı. Geçen ay son adımlar atıldı ve birleşme sağlandı. Kolay olmadı. Öyle bir hisse yapısı ve idari yapı oluşmuş ki. Mesela Sportif AŞ kurulmuş Geliri var gideri yok. Gelirlerin yüzde 70'i burada. Gelirinin yüzde 37'si dışarı gidiyor. Ama gelir elde edebilmesi için Futbol AŞ'nin para harcaması gerekiyor. Çünkü takım orada. İdare olarak da şirketin birinin genel müdürü sadece gelire sahip biri sadece giderle uğraşıyor. Çok çeşitli şirket yapısı değiştirildi ve 4 ana kategoriye ayrıldı. Futbol A.Ş. ile Sportif A.Ş. birleşti. Pazarlama ve İletişim A.Ş. de birleşen diğer iki şirket oldu. Başına Hakan Aydınol getirildi. Kulübün diğer şirketi ise Galatasaray Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. oldu. 4 şirkette bulunan 28 yönetim kurulu üyesi yeni yapıda yarı yarıya azaltıldı. Bunun sonucunda her iki şirkette 7'şer üye olmak üzere toplam 14 yönetim kurulu üyesi şirket yönetiminde yer aldı."
 
UEFA kriterlerine uyum
"Birleşme olduktan sonra SPK'nın değerlendirmesine göre 163 lira olan hisse bir buçuk ay sonra 375 lira oldu" diyen Polat, şöyle konuşuyor:
"Birleşme öncesinde Galatasaray grubuna ait hisse senedinin değeri 220 milyon TL iken şimdi olmuş 860 milyon TL. Normal olarak da yani eski karlılığı şu anda gözükmüyor ama işte dört misli artmış bir buçuk ayda. Türk Telekom Arena'dan ve yayın haklarından gelir beklentisi çok yüksek" diyor.
Adnan Polat, bütçe disiplinine bu kadar önem vermelerinin nedenini ise 2012 UEFA'nın uygulamaya başladığı mali kriterlerin dikkate alınması olarak açıklayarak "Kulübün harcamalarında ciddi kısıtlamalara gidildi. Bu yıl 20 milyon dolarlık bonservis gelirine ulaştık. Aldığımız futbolculara da 3 milyon dolar fazla ödedik. Yani bu yıl transfere sadece 3 milyon dolar harcamış olduk. ^Kaynağı olmayan harcama yapmayacağız. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Bütçe disipliniyle sağlıklı nakit akışı hedef alındı. Şirket ve kulüp kârlılığı amaçlandı" dedi.
 
Tüzük değişiyor
Geçtiğimiz dönemde 5 banka ile yaptıkları 70 milyon dolarlık kredi anlaşmasına da değinen Adnan Polat, şu bilgileri verdi: "Bu kredi birleşme için çok önemli bir adımdı. Bütün bu mali başarıların yanı sıra tüzük konusunda da önemli adımlar atıyoruz. Tüzük yapısını günümüz şartlarına uydurmak için çalışıyoruz. Bu konuda radikal kararlar aldık. Değişim için çalışmak gerekiyor. 30 yıllık tüzük değiştirilerek günün şartlarına uyarlandı. Dernekler maddesinde de yeni değişimler var. Bu konuda sona yaklaşıldı."
 
Rivaa parasıyla arsa alacağız
Riva arazisinde imar ve ruhsat işlemlerinin tamamlanmasıyla gayrimenkul alanında önemli bir adım attıklarını belirten Adnan Polat, "Arsanın değeri 50 milyon dolardan 250 milyon dolara çıktı. 2006'da Riva için genel kuruldan yetki alınarak işe start verildi. Yeterlilik ilanı için 20'ye yakın şirketten dosya alındı. Gelecek yaz inşaatın başlaması düşünülüyor. Buraya 844 konutluk bir proje gerçekleştireceğiz. 750 milyon dolarlık bir gelire ulaşmayı planlıyoruz. Buradan sağlayacağımız gelirle futbolcu transferi yapmayacağız. Buradan gelecek paralarla yağmurlu günler için arsa alacağız."
 
 
Başarı topun çizgiyi geçmesiyle oluyor
Bu arada kar zarar açısından beklemedikleri bazı durumların da oldugunu belirten Polat, bir kaç yıldır Şampiyonlar Ligi'ne kalamadıklarını söylüyor ve "Türk Telekom Arena'daki 1 yıllık gecikme ve Şampiyonlar Ligi kaybı 75 milyon dolara ulaştı. Stadyum bir yıl önce bitseydi kasamıza 50 milyon dolar girecekti. Geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etseydik 25 milyon dolar daha kazanacaktık. Toplam kaybımız 75 milyon dolar. Futbolda başarı topun çizgiyi geçmesiyle oluyor. Yani futbolcu başarılı olmazsa biz de olamayız " diyor.
 
Ali Sami Yen'in çimi de tuğlası da satılacak
Adnan Polat Türk Telekom Arena'nın stadın ismi olduğunu orada bulunan komplekse ise Ali Sami Yen adını verdiklerini söylüyor. Yeni stadyumda maçlara Ocak ayında başlanacağını söyleyen Polat yıkılacak olan Ali Sami Yen Stadyumu'nda çimlerin de satılacağını dile getirerek, "Galatasaraylı futbolseverlere bu stadın çimlerini satmayı planlıyoruz. Aynı zamanda stadın yıkılacak duvarlarını da parça parça satacağız. Kulübe çok büyük bir gelir sağlamsını beklemiyoruz. Ancak taraftarlardan bu konuda yoğun istek var" dedi.
 
 
Polat'tan gelir arttırıcı önlemler
* Türk Telekom Arena'da locaların tamamı, VIP koltukların yüzde 50'si satıldı. Yeni stadyumda 30 bin adetlik kombine satışı öngörülüyor.
* Diğer tribünlerde 10 gün evvel satışa çıkılmdı. 7 bin 500 koltuk satıldı. Beklentimiz 10 binin üzerinde.
* Futbolcu satışından 20 milyon dolarlık gelir sağlandı. Sponsorluk, reklam ve lisans sözleşmeleri 35 milyon dolardan, 165 milyon dolara çıktı.
* GS Mobile'da 200 bin kullanıcıya ulaşıldı. GS Bonus kart kullananların sayısı 100 bini geçti.
* GSTV kanalının 40 bine yakın abonesi bulunuyor. GS Store mağazalarının sayısı 2 katına çıkarıldı ve ciro 24 milyon TL oldu.
* Bilyoner ile yapılan anlaşma çevresinde kulübe yeni gelir sağlanmaya başlandı.{jcomments on}
Bu İçerik  6218  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Çarşamba, 19 Şubat 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

17.02.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

120.951

0,67

 bjk BJKAS

2,95

0,07

 fb FENER

16,33

-1,15

 gs GSRAY

3,40

0,52

 trabzon TSPOR

5,59

0,93

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 24213294

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Trabzonspor

 21   13   5   3    47   21  26  44
2 Başakşehir
 22  12  7  3  41  22  19  43
3 Galatasaray

 22

 12  6 4 36  17  19  42
4

Sivasspor

 22  12  6 4  41

 26

 15  42
5 Alanyaspor 
 22  11  6 5  41  21  20

 39

6

Fenerbahçe

 22

 11

 5 6  41  26

 15

 38
7

Beşiktaş

 22

 11

 3 8  34  28  6  36
8

Göztepe

 21  9  6 6  28

 23

 5  33
9

Gaziantep

 22  8

 6

8  33  35  -2  30
10

Malatyaspor

 21  6  6 9  34  30   4  24
11 Gençlerbirliği
 22

 6

 6 10  31  30   1  24
12 Denizlispor
 22  6  6 10  21  30  -9

  24 

13 Rizespor
 21  7  3 11  21  32  -11  24
14 Antalyaspor
 22  5  7 10  23  39  -16  22
15 Konyaspor

 22

 4  8  10  17  30

 -13

 20
16

Ankaragücü

 22

 4  8  10  20  38  -18  20
17 Kasımpaşa
 22  4  4  14  29  49  -20  16
18 Kayserispor
 22  3  6  13  22  54  -32  15

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.