Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. 10 Temmuz 2020- Federasyonun açıklamasına göre, Süper Lig'de 2020-2021 sezonu 11 Eylül 2020 Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak. 19 Haziran 2020- Covid-19'un neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle UEFA Geçici Acil Önlemler başlıklı bir bildiri yayınlayarak, Finansal Fair Play konusunda kulüplere bazı esneklikler sağladı. Bu kapsamda en önemli karar: 2020 mali yılın... 19 Haziran 2020- UEFA, 2020 sezonu Şampiyonlar Ligi'nde sezonun kalan maçlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da oynanacağını; 2020 finaline ev sahipliği yapmayı bekleyen İstanbul'un ise 2021 finaline ev sahipliği yapacağını duyurd...
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Kriz Diğer Yazarlar G.Saray da Türkiye gibi Tünelden çıktı!

G.Saray da Türkiye gibi Tünelden çıktı!
14.10.2010 | Jale Özgentürk | Referans haber
G.Saray da Türkiye gibi <br /> tünelden çıktı

Göreve başladığı 2006 yılında Galatasaray'ın mali durumunu "Tünelin içindeyiz. Karanlıkta önümüzü göremiyoruz" sözleriyle açıklayan Adnan Polat, altı yıl sonra yeni durumu "Tünelin dışına çıktık. Şimdi yatırım ve gelişim zamanı" sözleriyle anlatıyor. Yaklaşık bir ay önce kanser diye sözettiği Galatasaray Sportif A.Ş ve Futbol A.Ş'yi birleşmesini gerçekleştirdiklerini belirten Polat, şirketin piyasa değerinin 860 milyon liraya çıktığını dile getiriyor. Polat hisse senetlerindeki rekor yükselişin nedenini "Türk Telekom Arena'dan ve yayın haklarından gelir beklentisi çok yüksek. Hisseler yukarı gidiyor. Gitmeye de devvam edecek" sözleriyle yorumluyor. Polat, "Bütçe disipliniyle sağlıklı nakit akışı hedef alındı. Şirket ve kulüp kârlılığı için çalışıyoruz. Bu yıl yapamadık 2 yıl içinde karlı hale geleceğiz" diyor.
Galatasaray'da 2006 yılında göreve gelen Başkan Adnan Polat, mali tablodaki değişimi ekonomi editörlerine anlattı. Göreve geldiği günlerde gördükleri mali tabloyu "feci" kelimesiyle anlatan Polat, 6 ay boyunca masa başında hesap işleriyle uğraştığını söylüyor. Dört büyük proje hedeflediklerini Bütün kredileri yeniden yapılanmaya soktuklarını anlatan Polat, şunları söylüyor:
"2000'de Vakıfbank'a olan 28 milyon dolarlık borç 6 yılda 380 milyon liraya ulaştı. Bu borcu kapatmak için çok uğraştık. Göreve ilk geldiğimde ziyaret ettiğimiz Vakıfbank Genel Müdürü bizi karşısında görünce çok şaşırdı. Işın Çelebi'nin uğraşlarıyla ana para 39.5 milyon dolara çekildi. Bugün Vakıfbank'a 30 milyon dolar borç var. Kulübün yaşaması için gereken borçlar disipline edildi ve zamanında ödeme gayreti içine girildi."
Daha sonra Galatasaray'ın borç yükünü hafifletmek için iki şirketi birleştirme kararı aldıklarını ve bir ay önce gerçekleştirilen birleşme sonucu halka açık Galatasaray Sportif AŞ'nin değerinin 753 milyon lirayı yakaladığını dile getiren Polat, "4 yıl bu birleşme için uğraştık. İdari yapılanmada da önemli adımlar atıyoruz."
 
4 şirketin yapılanması tamam
Birleşmenin Galatasaray'ın kurtuluş projesi olduğunu da dile getiren Polat şöyle devam ediyor: "Projenin liderliğini Mehmet Helvacı yaptı. Yiğit Şardan, Ali Haşhaş, Işın Çelebi yoğun mesai harcadı. Profesyonellerden ise Ebru Köksel birleşme operasyonunda aktif rol oynadı. Geçen ay son adımlar atıldı ve birleşme sağlandı. Kolay olmadı. Öyle bir hisse yapısı ve idari yapı oluşmuş ki. Mesela Sportif AŞ kurulmuş Geliri var gideri yok. Gelirlerin yüzde 70'i burada. Gelirinin yüzde 37'si dışarı gidiyor. Ama gelir elde edebilmesi için Futbol AŞ'nin para harcaması gerekiyor. Çünkü takım orada. İdare olarak da şirketin birinin genel müdürü sadece gelire sahip biri sadece giderle uğraşıyor. Çok çeşitli şirket yapısı değiştirildi ve 4 ana kategoriye ayrıldı. Futbol A.Ş. ile Sportif A.Ş. birleşti. Pazarlama ve İletişim A.Ş. de birleşen diğer iki şirket oldu. Başına Hakan Aydınol getirildi. Kulübün diğer şirketi ise Galatasaray Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. oldu. 4 şirkette bulunan 28 yönetim kurulu üyesi yeni yapıda yarı yarıya azaltıldı. Bunun sonucunda her iki şirkette 7'şer üye olmak üzere toplam 14 yönetim kurulu üyesi şirket yönetiminde yer aldı."
 
UEFA kriterlerine uyum
"Birleşme olduktan sonra SPK'nın değerlendirmesine göre 163 lira olan hisse bir buçuk ay sonra 375 lira oldu" diyen Polat, şöyle konuşuyor:
"Birleşme öncesinde Galatasaray grubuna ait hisse senedinin değeri 220 milyon TL iken şimdi olmuş 860 milyon TL. Normal olarak da yani eski karlılığı şu anda gözükmüyor ama işte dört misli artmış bir buçuk ayda. Türk Telekom Arena'dan ve yayın haklarından gelir beklentisi çok yüksek" diyor.
Adnan Polat, bütçe disiplinine bu kadar önem vermelerinin nedenini ise 2012 UEFA'nın uygulamaya başladığı mali kriterlerin dikkate alınması olarak açıklayarak "Kulübün harcamalarında ciddi kısıtlamalara gidildi. Bu yıl 20 milyon dolarlık bonservis gelirine ulaştık. Aldığımız futbolculara da 3 milyon dolar fazla ödedik. Yani bu yıl transfere sadece 3 milyon dolar harcamış olduk. ^Kaynağı olmayan harcama yapmayacağız. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Bütçe disipliniyle sağlıklı nakit akışı hedef alındı. Şirket ve kulüp kârlılığı amaçlandı" dedi.
 
Tüzük değişiyor
Geçtiğimiz dönemde 5 banka ile yaptıkları 70 milyon dolarlık kredi anlaşmasına da değinen Adnan Polat, şu bilgileri verdi: "Bu kredi birleşme için çok önemli bir adımdı. Bütün bu mali başarıların yanı sıra tüzük konusunda da önemli adımlar atıyoruz. Tüzük yapısını günümüz şartlarına uydurmak için çalışıyoruz. Bu konuda radikal kararlar aldık. Değişim için çalışmak gerekiyor. 30 yıllık tüzük değiştirilerek günün şartlarına uyarlandı. Dernekler maddesinde de yeni değişimler var. Bu konuda sona yaklaşıldı."
 
Rivaa parasıyla arsa alacağız
Riva arazisinde imar ve ruhsat işlemlerinin tamamlanmasıyla gayrimenkul alanında önemli bir adım attıklarını belirten Adnan Polat, "Arsanın değeri 50 milyon dolardan 250 milyon dolara çıktı. 2006'da Riva için genel kuruldan yetki alınarak işe start verildi. Yeterlilik ilanı için 20'ye yakın şirketten dosya alındı. Gelecek yaz inşaatın başlaması düşünülüyor. Buraya 844 konutluk bir proje gerçekleştireceğiz. 750 milyon dolarlık bir gelire ulaşmayı planlıyoruz. Buradan sağlayacağımız gelirle futbolcu transferi yapmayacağız. Buradan gelecek paralarla yağmurlu günler için arsa alacağız."
 
 
Başarı topun çizgiyi geçmesiyle oluyor
Bu arada kar zarar açısından beklemedikleri bazı durumların da oldugunu belirten Polat, bir kaç yıldır Şampiyonlar Ligi'ne kalamadıklarını söylüyor ve "Türk Telekom Arena'daki 1 yıllık gecikme ve Şampiyonlar Ligi kaybı 75 milyon dolara ulaştı. Stadyum bir yıl önce bitseydi kasamıza 50 milyon dolar girecekti. Geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etseydik 25 milyon dolar daha kazanacaktık. Toplam kaybımız 75 milyon dolar. Futbolda başarı topun çizgiyi geçmesiyle oluyor. Yani futbolcu başarılı olmazsa biz de olamayız " diyor.
 
Ali Sami Yen'in çimi de tuğlası da satılacak
Adnan Polat Türk Telekom Arena'nın stadın ismi olduğunu orada bulunan komplekse ise Ali Sami Yen adını verdiklerini söylüyor. Yeni stadyumda maçlara Ocak ayında başlanacağını söyleyen Polat yıkılacak olan Ali Sami Yen Stadyumu'nda çimlerin de satılacağını dile getirerek, "Galatasaraylı futbolseverlere bu stadın çimlerini satmayı planlıyoruz. Aynı zamanda stadın yıkılacak duvarlarını da parça parça satacağız. Kulübe çok büyük bir gelir sağlamsını beklemiyoruz. Ancak taraftarlardan bu konuda yoğun istek var" dedi.
 
 
Polat'tan gelir arttırıcı önlemler
* Türk Telekom Arena'da locaların tamamı, VIP koltukların yüzde 50'si satıldı. Yeni stadyumda 30 bin adetlik kombine satışı öngörülüyor.
* Diğer tribünlerde 10 gün evvel satışa çıkılmdı. 7 bin 500 koltuk satıldı. Beklentimiz 10 binin üzerinde.
* Futbolcu satışından 20 milyon dolarlık gelir sağlandı. Sponsorluk, reklam ve lisans sözleşmeleri 35 milyon dolardan, 165 milyon dolara çıktı.
* GS Mobile'da 200 bin kullanıcıya ulaşıldı. GS Bonus kart kullananların sayısı 100 bini geçti.
* GSTV kanalının 40 bine yakın abonesi bulunuyor. GS Store mağazalarının sayısı 2 katına çıkarıldı ve ciro 24 milyon TL oldu.
* Bilyoner ile yapılan anlaşma çevresinde kulübe yeni gelir sağlanmaya başlandı.{jcomments on}
Bu İçerik  6572  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Pazar, 27 Eylül 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

24.09.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.118,38

1,43

 bjk BJKAS

3.69

-1,07

 fb FENER

29.58

-3,08

 gs GSRAY

4.90

-1,80

 trabzon TSPOR

5.13

-2,10

   SPOR ENDEKSİ 1.018,05 -2,14

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26175244

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Galatasaray 

 2 2 0  0 5

1

4  6
2  Alanyaspor  2  2  0  0 4 0  4   6
3  Göztepe

 2

 1  1  0 6 2 4  4
4

 Karagümrük

 2  1  1  0 5

2

3  4
5  Beşiktaş  2  1  1  0 4  2  2 

 4

6

Antalyaspor

 2

1

1  0 3  1

2

 4
7

 Hatayspor

 2

 1 

1  0 2  0 2  4
8

 Fenerbahçe

 2  1 1  0 2

 1

1  4
9

 Kasımpaşa

 2  1

0

 1 2  1 1  3
10

 Erzurumspor

 2  1 0  1 3  3 0  3
11 Sivasspor  2

 1

0  1  2  3 -1  3
12  Kayserispor  2  1 0  1  1  2 -1

 3

13  Konyaspor  1  0 1  0  0  0  0  1
14 Gaziantep  2  0 1  1  3  5 -2  1
15  Trabzonspor

 2

 0 1  1  1  3

-2

 1
16

Gençlerbirliği

 2

 0 1  1  0  2 -2  1
17  Malatyaspor  2  0 1  1  1  4 -3  1
18  Denizlispor  2  0 1  1  1  5 -4  1
19  Ankaragücü  1  0 0  1  1  2 -1  0
20  Rizespor  2  0 0  2  1  4 -3  0
21  Başakşehir  2  0 0  2  0  4 -4  0

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.