x
25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi. 3 Haziran 2019- UEFA Şampiyonlar Ligi  2018-19 sezonu finalinde Tottenham’ı 2-0 yenen Liverpool şampiyon oldu. Liverpool bu şampiyonlukla, Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi olmak üzere 6 kez mutlu sona ulaştı. 3 Haziran 2019- Ankara’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısında, Nihat Özdemir, 174 oy alarak TFF başkanlığına seçildi. 31 Mayıs 2019- UEFA Avrupa Ligi finalinde Arsenal'i 4-1 yenen Chelsea 2018-2019 sezonunun şampiyonu oldu. 31 Mayıs 2019- Abalı Denizlispor, Gençlerbirliği ve Gazişehir Futbol Kulübü 2019-20 sezonunda Süper Lig'de mücadele edecek.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Borçlar Bir Takımın Oyun Anlayışını Değiştirir mi?

Borçlar Bir Takımın Oyun Anlayışını Değiştirir mi?

Tuğrul AKŞAR/6 Haziran 2011

Futbol önümüzdeki yıllarda çok farklı şeylere gebe görünüyor. 

2009 yılında UEFA’nın tüm Avrupalı profesyonel kulüplerin mali yapılarının disipline edilmesi ve rekabetçi dengenin dengede rekabete olanak sağlayabilecek şekilde yeniden kurulmasını amaçlayan “Finansal Fair Play” uygulamasını hayata geçirmesi kulüpleri ciddi şekilde zorluyor.

UEFA’nın “Finansal Fair Play” kurallarını, tüm profesyonel futbol kulüplerinin önüne bir yönetsel zorunluluk olarak koyması ve bu yükümlülüğün en geç  2014-15 sezonuna kadar gerçekleştirilmesi gerekliliği tüm Avrupalı profesyonel futbol kulüplerini şimdiden harekete geçirmiş durumda.

Sürdürülemez Finansal Durum Kulüpleri İflasa Sürüklüyor

Çünkü futbolun bugünkü gidişatı sürdürülemez ve kabul edilemez bir hale bürünmüş durumda. Futbolun gelirleri, giderlerini karşılayamıyor. Mevcut parasal olanaklar ve kaynaklar verimli kullanılamadığı için kulüp bütçeleri sürekli açık veriyor. Bu açıkların karşılanması için ise futbol kulüpleri yoğun yabancı kaynak borçlanmasına yönelmek zorunda kalıyorlar. Bu durum ise zaman içinde o kulübün finansal gücünü zayıflatıyor. Zayıflayan ve açık veren mali yapı, kulübün takıma gerekli takviyeleri yapmasına izin vermiyor. Hal böyle olunca da kulüplerin sportif rekabet gücü düşmeye başlıyor.

Yetersiz Mali Yapı, Sportif Rekabet Gücünü Düşürüyor

Sportif rekabet gücünün düşmesiyse, beraberinde mali başarısızlığı getiriyor. Mali başarısızlık ise sportif başarısızlığa neden oluyor. Ve bu durum bir süre sonra bir kısır döngüye dönüşüyor. Sistem sportif ve mali başarı yerine, sportif ve mali başarısızlık üretmeye başlıyor. İşte bu döngüye giren kulüpte eğer gerekli radikal önlemler alınmazsa kulüp yasal ve yönetsel yükümlülüklerini yerine getiremediğinden ya iflas ediyor, ya küme düşüyor ya da yok olup gidiyor. Bunun birçok örneklerini vermek mümkün. 2001 yılında Şampiyonlar Ligi yarı finalinde oynayan Leeds United aynı sezon 160 milyon Sterlin’e ulaşan borçları nedeniyle kayyuma devredilip Premier Lig’den düştü. Ancak uzunca bir aradan sonra  Championship’e çıkabildi. Fieorentina iflas edip üçüncü lige düştükten ancak üç yıl sonra tekrar Serie-A’ya çıkabildi. 2010 yılında FA Cup’ta Chelsea’ye karşı final oynayıp 1-0 kaybeden Portsmouth F.C. 40 milyon Sterlin’e ulaşan borçları yüzünden kayyuma devredilmesi sonucu  aynı sezon Camphionship’e düşmek durumunda kaldı.  Bir zamanların tüm takımların korkulu rüyası İspanyol  Deportivo La Corina bu sene 214 milyon Euro’ya ulaşan borçları ve son derece başarısız saha performansıyla La Liga’dan düştü. 2004 yılı Şampiyonlar Ligi finalisti AS Monaco ise bu sezon 57 milyon Euro borç ve 15 milyon zararın altından kalkamadı, kulüp gerekli takviyeleri yapamadı ve 2010-11 sezonunda Fransız Lig 2’ye düştü.

Avrupa’nın En Borçlu 10 Kulübü

Sıra

Kulüp

Toplam Borç (Milyon Sterlin)

1.

Manchester United

716

2.

Chelsea (Limited)

701

3.

Valencia C.F

501

4.

Liverpool

351

5.

Real Madrid

296

6.

FC Barcelona

273

7.

AS Roma

271

8.

Schalke 04

234

9.

Arsenal

223

10.

Fulham

218

 

Kulüpler Denk Bütçe’ye Yönelmek Zorundalar

UEFA Finansal Fair Play Kriterleri’ne  göre Avrupalı profesyonel kulüpler kademeli olarak 2014-15 sezonuna kadar;

  1. Gelirlerinden daha fazla gider yapamayacaklar (Denk Bütçe Uygulaması)
  2. Toplam Giderler gelirlerin yüzde yetmiş beşini geçmeyecek,
  3. Futbol dışı gelirler kulüplere aktarılamayacak. Bu kapsamda kulüplere dışarıdan transfer edilen kaynaklar da iade edilecek.

Finansal Fair Play’in yukarıda belirtilen üç temel kriterine bütün profesyonel kulüpler uymak zorunda.  Bu kapsamda tüm kulüpler kademeli olarak  finansal, ekonomik, yönetsel yapılanmalarını gözden geçirmek durumundalar.

 

Kriterlere Uymayan Kulüp Transfer Yapamayacak, Turnuvalar Katılamayacak

 

UEFA Kulüp Lisanslama Sistemi ve Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlayamayan kulüpler, transfer yapamayacaklar, UEFA’nın organizasyonlarına katılamayacaklar. Bu nedenle kulüpler özellikle finansal disiplini sağlamayı önlerine temel hedef olarak koyarlarken, diğer taraftan da alt yapıya yönelmek zorunda kalacaklar. Böylesi bir yaklaşım tarzı doğal olarak Futbolda sıkı para yönetimini de beraberinde getiriyor.

 

Futbola Sıkı Para Politikası

 

Yukarıdaki söylediklerimizin ışığında kulüpler istemeseler de mali disipline yönelmek durumunda kalacaklar. Bunun diğer anlamıysa, kulüpler artık sıkı para politikası uygulaması zorunda kalacaklar. Dengeli ve rekabete olanak sağlayacak şekilde kaynaklarını verimli kullanmaya ve onları optimize etmeye çalışacaklar. Borçlanmaya istedikleri gibi gidemeyecekler. Daha çok öz kaynaklarına ve alt yapıya yönelmek durumunda olacaklar. Artık zengin başkan dönemi de bitiyor.

 

Sıkı Para Politikası ve Maliyet Disiplini Takımları Nasıl Etkiler?

 

Sıkı para politikası çok doğal olarak harcamaları daraltacağı için giderleri de kısıcı bir etki yaratacaktır. Bu kulüpleri mecburen verimliliğe, ellerindeki kaynakları maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmaya sevk edecektir. Bunun kaçınılmaz sonucu ise özellikle futbolun cari açığını artıran yegane unsurlardan birisi olan hesapsız ve verimsiz transfer harcamalarını engelleyici olabileceği gibi, özellikle takımın ücret, maaş ve prim gibi harcamalarını içeren futbol giderlerini de frenleyebilecektir. Bu ise özelikle transfer piyasasında yeni bir fiyat dengesinin de kurulmasına olanak verebilecektir. Oluşacak yeni denge fiyatı, kulübün marjinal maliyetlerini daha da aşağı çekebilecektir. Bu sayede kulüpler alt yapıya daha fazla yönelmek ve kaynak ayırmak zorunda kalacaklardır. Yani bundan sonraki yıllar kulüpler için alt yapı yılları olacaktır. Kulüpler iktisadi ve finansal güçlerine göre kadrolarını şekillendirecekleri için oyun anlayış ve stratejileri de buna göre şekillenecektir. Bu kapsamda yabancı oyuncuların da daha verimli kullanılabileceğini, kulübede yetersiz ve yeteneksiz daha az futbolcunun bulunabileceğini düşünüyorum.

 

Alt yapıya bu yöneliş orta ve uzun vadede kulüpleri ithalatçı konumdan ihracatçı konumuna getirebilecektir. Daha fazla yetenek bu sayede futbola kazandırılabilecek, kulüplerin geleceği ipotek altına girmekten kurtulabilecektir. Önümüzdeki yıllarda futbolda sportif, iktisadi ve mali yeni dengeler oluşabilecektir.

 

Bir Takımın Oyun Anlayışını Onun Sportif Rekabet Gücü Belirler

 

Her ne kadar her takımın oyun anlayışı teknik direktörün kafasındaki oyun anlayışı, felsefesi ile şekillense de, takımın oynayacağı futbolun taktik ve stratejik özellikleri takımın esas kadro gücü ve yeteneğine bağlıdır. Mevcut kadronun fiziki yapısının, teknik direktörün oyun anlayışıyla çakışması, o takımın oyun ve futbol anlayışını şekillendirir. Bu ise tamamen maddi koşullar yani iktisadi ve mali yapı ile ilintilidir. Alınacak oyuncunun kalitesi ve fizik gücü yükseldikçe, finansal olanaklar da takımı zorlamaya başlar.

 

Önümüzdeki hafta özellikle İspanyol devi Real Madrid’in Türk oyuncuları neden transfer ettiği üzerinde duracağım. Söz konusu transferler sadece basit bir futbol transferi mi? Yoksa Real bir strateji değişikliğine mi gidiyor? Bu yazdıklarımız çerçevesinde Real’in Türk transferlerini ve bu transferlerin Real’e ne kadar yararlı olabileceğini; Jose Maurinho’nun kafasının arka planında neler olduğunu; Real Yönetiminin Maurinho’dan nasıl bir Real istediği üzerinde duracağız.{jcomments on}

 

Bu İçerik  19948  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

22.10.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

97.886

0,00

 bjk BJKAS

1,65

-1,20

 fb FENER

12,10

0,83

 gs GSRAY

1,53

0,66

 trabzon TSPOR

1,30

-0,76

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 22768028

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 8   5   2   1   18   10  8  17
2 Trabzonspor
 8  4  3  1  17  10  7  15
3 Fenerbahçe

 8

 4  2 2 13  8  5  14
4

Başakşehir

 8  4  2 2  14

 10

 4  14
5 Malatyaspor 
 8  4  1 3  18  10  8

 13

6

Galatasaray

 8

 3

 4 1  9  1

 1

 13
7

Sivasspor

 8

 3

 3 2  14  10  4  12
8

Konyaspor

 8  3  3 2  10

 8

 2  12
9

Gaziantep

 8  3

 2

3  13  17  -4  11
10

Antalyaspor

 8  3  2 3  9  15  -6  11
11 Göztepe
 8

 2

 3 3  7  7  0  9
12 Beşiktaş
 8  2  3 3  10  12  -2  9
13 Ankaragücü
 8  2  3  3  6  11  -5  9
14 Denizlispor
 8  2  2  4  7  10  -3  8
15 Kasımpaşa

 8

 2  2  4  8  12

 -4

 8
16

Rizespor

 8

 2  2  4  8  16  -8  8
17 Gençlerbirliği
 8  1  3  4  12  12   0  6
18 Kayserispor
 8  0  4  4  8  15  -7  4

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.