x
10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak. 26 Aralık 2018- Ligin ilk yarısını Medipol Başakşehir 35 Puanla zirvede bitirdi. 17 maçta 16 puan toplayarak Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise 2018-19 sezonunun en büyük sürprizini yaptı. Süper Lig'de ... 12 Aralık 2018- 27 Kasım 2018'de yapılan ve inteltek firmasının 10 yıllığına 200 Milyar TL ciro taahhüdü vererek kazandığı  İDDAA ihalesine yeterli firma katılmadığı ve yeterli rekabet oluşmadığı için Spor Toto Teşk... 27 Kasım 2018- Düzenlenen İddaa ihalesine  sadece Turkcell iştiraki olan Inteltek teklif verdi. 10 yıl için 200 milyar TL hasılat taahhüdü verilen ihalede son karar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın olacak... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı.  23 Ekim 2018- UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde toplam 1.950 Milyon Euro parasal ödül dağıtacak. Avrupa Ligi'nde ise dağıtılacak tutar 560 Milyon Euro olarak gerçekleşecek. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa o... 26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Tuğrul AKŞAR Galatasaray İçin Yolun Sonu!

Galatasaray İçin Yolun Sonu!

dursun-ozbek

Tuğrul Akşar-31 Ekim 2016 Galatasaray başkanı Dursun Özbek, Genel Kurul üyelerine konuşurken, ‘’Galatasaray’ın borcunun 1.5 milyar TL'na yaklaştığını ve bunun yarısının bankalara faiz borcu olduğunu, ayrıca her 5 senede ödedikleri faizle bir Riva'nın gittiğini’’ belirterek genel kurula seslendi: ‘’Sayın Genel Kurul, yolun sonuna geldik..." [1]

 

Türk futbolunun yurtiçi ve yurtdışında en başarılı takımlarından birisinin başkanı, kendi kulübü için ‘’Artık yolun sonuna geldik’’ diyorsa, Galatasaray için ‘’Bıçak kemiğe dayanmış’’ demektir.

Dursun Özbek genel kurul üyelerine, kulübün içinde bulunduğu durumdan çıkılabilmesi için varlık satışı gerektiğini tüm açıklığıyla dile getirdi. Yani Galatasaray’ın aktifinde yer alan Riva ve Florya’nın değerlendirilmesi için yetki istedi ve genel kurul da bu yetkiyi başkana verdi. Önümüzdeki günlerde Galatasaray’ın bu gayrimenkullerini nasıl değerlendireceğini hep birlikte göreceğiz.

 

Galatasaray yönetimi aldığı bu yetkiyle Florya ve Riva arazilerini değerlendirerek, kulübü içinde bulunduğu finansal darboğazdan kurtarmaya çalışacak.

 

500 Milyon Dolarlık bir getiri beklentisi içinde olan Galatasaray’ın bu hedefine ulaşabilmesi, öncelikle mevcut ekonomik konjonktürün buna izin vermesine ve yönetimin kulübün çıkarlarına en uygun projeyi hayata geçirmesine bağlı görünüyor.

 

Galatasaray Ekonomik ve Finansal Olarak Ne Durumda?

Başkan Özbek’e göre, ‘’Galatasaray’ın gelirleri yılda 150 milyon dolara ulaşıyor. Ne var ki, 2020'ye kadar tüm gelirler temlik edilmiş durumda. Galatasaray'ın mali yükü hafifletilirse, mevcut gelirler kulüp için yeterli düzeyde. Tek sıkıntı kulüp üzerindeki borç baskısı. Bu baskıyı kaldırabilmenin yolu yeni kaynak yaratmaktan geçiyor. Kulübün aktifinde çok değerli varlıklar var. Bu nedenle hisse satışı yerine, eldeki gayrimenkullerin değerlendirilmesi kulüp için yaşamsal öneme sahip. Nitekim, Real Madrid ve Manchester United bunu yapıp kuyunun dibinden çıktılar. Bunu gerçekleştirebilirlerse, sportif başarıya odaklanmak mümkün olabilecek. Bu bağlamda en öncelikli görev, Galatasaray'ın mali bağımsızlığının kazanılması…Aksi taktirde, kulüp yolun sonuna geldi.’’

 

Galatasaray’ın Artan Zararları, Özkaynakları Negatife Çevirdi!

Sevgili dostum Mete İkiz’in, Galatasaray Sportif ve Sınai Yatırımlar Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklıkları’nın 29 Şubat 2016 itibariyle (dokuz aylık ara hesap dönemine ait Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklanan) konsolide finansal tablolarından düzenlenen denetim raporundan yaptığı saptamalara göre:

 

  • Galatasaray’ın bu dönemde satışları 293 Milyon TL’dan 391 Milyon TL’na yükseldi.

  • 31 Mayıs 2015’de 516 mn TL olan banka borçları ilk 9 ayda 74 milyon TL (%14) artarak, 29 Şubat 2016 itibariyle 590 milyon TL olarak gerçekleşti.

  • İlk 9 ayda toplam kur farkı gideri 40 milyon TL oldu...

  • Faaliyet giderleri toplamı bir önceki sezonun aynı dönemine göre 22 milyon TL artarak, 9 ay itibariyle 323 milyon TL’den 345 milyon TL’ye yükseldi.

  • Finansman giderleri geçen sezonun ilk 9 ayına göre 17 milyon TL artarak, 27 milyon TL’ye ulaştı.

  • Kısa ve uzun vadeli yükümlülükler toplamı 1 Milyar 20 Milyon TL olarak gerçekleşirken, 31 Mayıs 2015’de 516 milyon TL olan banka borçları ilk 9 ayda 74 milyon TL (%14) artarak 29 Şubat 2016 itibariyle 590 milyon TL’ye ulaştı.

  • 31 Mayıs’da %53 olan uzun vadeli kredilerin toplam krediler içerisindeki oranı bu sezonun ilk 9 ayında %60’e yükseldi.

  • 2014-15 sezonunda kazanılan 3 kupa ve takılan 4. Yıldızın etkisiyle 170 milyon TL ilave gelir kazanan kulüp, bunun olumlu etkisiyle zararını bir önceki döneme göre önemli ölçüde azalttı. Bu dönemde zarar 56.6 Milyon TL olarak gerçekleşmesine karşın, kümule zarar 589 Milyon TL’ne ulaştı.

  • Birikimli zararın giderek artması, Sportif A.Ş.’nin özkaynaklarını da 341 milyon TL negatife çevirdi.

Varlık Satışından Başka Çare Yok!

 

Yukarıdaki saptamalar da gösteriyor ki, Galatasaray’ın finansal yapısında ciddi bozulmalar var. Bu durum sürdürülemez boyutlara ulaşmış durumda. İçinde bulunulan finansal olumsuzluklar kulübe başka opsiyon bırakmıyor. Bugüne kadar her türlü yolu denemesine karşın, bu finansal krizden çıkamayan kulüp son çare olarak varlık satışına yönelme kararı aldı. Bu anlamda Galatasaray hem kendi camiası için, hem de Türk futbolu için en doğru yolu seçmiş durumda.

 

Zaten, kulübün varlıkları da bu günler için değil mi?

Bu yoldan geçmiş çok kulüp var ama bu konuda başarılı olmuş, sportif performansta rekabet gücünü arttırabilmiş takım sayısı ne yazık ki, çok fazla değil.

 

Varlık satışı yaparak sportif ve mali başarıyı yakalamış üst düzey başarılı takımlardan Real Madrid ve Dortmund’u görüyoruz. Bu takımların finansal krizden çıkış stratejilerini iyi incelemek gerekir. Dortmund’un krizden kurtulma modeli Galatasaray’a daha uygun görünüyor. Dortmund’un bu süreçte altyapıya yönelmesi ve mali disiplinden kopmaması Dortmund’u Avrupa’nın elit kulüpleri arasına soktu.

Bu süreçte, varlık satışından gelecek paranın kullanılması, krizden kurtulmak için izlenecek uzun vadeli stratejiler, altyapıya yönelmek, mali disiplinden taviz vermemek, marka değerini arttırıcı ve geliri maksimize edecek politika ve yöntemler geliştirmek kritik başarı faktörleri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Diğer Takımlar da Varlık Satışına Yönelmek Zorundalar!

Türk futbolunun lokomotifi durumunda olan ve en fazla şampiyonluğa ulaşmış dört büyük kulübün özkaynak açıkları bugün 1.5 Milyar TL seviyesine ulaşmış durumda. Yani, dört büyük takım sahip oldukları varlık ve gelirlerinin üzerinde harcama ve zarar yaparak, futbol faaliyetlerini devam ettiriyorlar.

 

Dört kulübün geçmiş yıl zararları toplamı 2.171.987.242’na ulaşırken, Kulüplerin özkaynak açıkları 1.504.637.570 TL’na yükseldi. Bu kulüplerin 2015 yıl sonu itibariyle toplam gelirleri ise 1.136.175.865 TL olarak gerçekleşti.[2]

  

Kısacası, giderleri karşılamakta yetersiz kalan gelir yapısı, giderek artan zararlar nedeniyle her geçen gün eriyen ve negatife dönen öz kaynak yapısıyla, bu kulüplerimizin içinde bulundukları finansal olumsuzluklardan kurtulabilmeleri için önlerinde çok da fazla alternatif bulunmuyor.

 

Nitekim, bu kapsamda Fenerbahçe'nin de  gayrimenkullerini değerlendireceğine ilişkin haberler medyaya düşmeye başladı. [3]

  

Bu durum, kulüpler üzerinde finansal baskının artmasına neden oluyor. Bunun kaçınılmaz sonucu ise: sürdürülemez bir mali yapı ve içinden çıkılamaz borç batağı oluyor. Bu olumsuzluk doğal olarak, uzun vadede kulüplerimizin (dolayısıyla Türk futbolunun) sportif rekabet gücünün zayıflamasına neden oluyor.

  

Son Söz

Bugüne kadarki çalışmalarımız sağlıklı bir mali yapıya sahip olmayan kulübün rekabet gücünün süreç içinde giderek düştüğünü bize gösteriyor.  Bu nedenle, kulüplerimizin mali yapılarını hızla düzeltmeleri kaçınılmaz bir zorunluluk olarak onların önünde duruyor. Mevcut gelir yapılarıyla bu kulüplerin içinde bulundukları darboğazdan çıkmaları çok mümkün görülmüyor. Bu kulüpler de varlık satışına yönelmek zorunda. Bu bağlamda Galatasaray’ın aldığı bu kritik kararın hayata geçirilmesi sadece Galatasaray için değil, aynı zamanda Türk futbol kulüpleri için de kritik bir öneme sahip olacak.  [1] Dursun Özbek: ''Galatasaray Bu Borç ve Faiz Sarmalından Çıkmalı'', http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/mali/130-diger-yazarlar/4010-2016-10-13-04-20-56.html
[2] Tuğrul Akşar, ‘’Dört Büyük Kulübün Birikmiş Zararları Gelirlerinin Üzerinde!’’, http://futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/mali/110-tugrul-aksar/4014-2016-10-17-06-10-29.html

[3] "Fenerbahçe'de Galatasaray'ın Yolunda: Fenerbahçe'de Gayrimenkul Satış Planları", http://www.futbolekonomi.com/index.php/component/content/article/103-manet/4023-2016-10-28-08-11-36.html

 
 

 

Bu İçerik  3746  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

16.01.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

94.720

1,66

 bjk BJKAS

1,62

0,62

 fb FENER

7,05

1,44

 gs GSRAY

1,25

0,00

 trabzon TSPOR

1,55

-1,27

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 20016069

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  10  5    2   22  8   14    35
2 Trabzonspor  17  8  5   4  32  22  10  29
3 Malatyaspor

 17

 8 5  4  26  16  10  29
4

Kasımpaşa

 17  9 2  6  37

 28

 9  29
5 Galatasaray  17  8  5  4  30  21  9

 29

6

Antalyaspor

 17

  8 

 3  6  19  21  -2  27
7

Beşiktaş

 17

  7 

 5  5  28  23  5  26
8

Konyaspor

 17  6  7  4  23  20  3  25
9

Sivasspor

 17  6

 6

 5  24  23  1  24
10

Göztepe

 17  7  1  9  18  19  -1  22
11 Bursaspor  17

  4 

 9  4  17  17  0  21
12 Ankaragücü  17
 6  2   9   17 26  -9  20
13 Kayserispor  17  5  4  8  15  25  -10  19
14 Alanyaspor  17  5  3  9  13  22  -9  18
15 Akhisarspor

 17

 4  5  8  19  26

  -7 

 17
16

Erzurumspor

 17

 3  7  7  16  22  -6  16
17 Fenerbahçe  17  3  7  7  16  24  -8  16
18 Rizespor   17   1  9  7  19  28  -9  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.