x
15 Ocak 2018 Medipol Başakşehir'in yeni transferi Arda Turan, resmi sözleşmeyi imzaladı. 2,5 yıl boyunca Turuncu-Lacivertli takımda kiralık forma giyecek Arda Turan, yarım sezon için 2 milyon Euro ve bonus, gelecek sezon için 4 milyon Euro... 5 Ocak 2018- Beşiktaşlı Cenk Tosun rekor bir tutara, 27 Milyon Euro’ya Premier Lig ekiplerinden Everton’a transfer oldu. Bu transferle  bugüne kadar yurtdışına yapılan transferler içinde en pahalı transfer gerçekleşti. 23 Aralık 2017- Galatasaray'da yeni teknik direktör Fatih Terim oldu. 4.Kez Galatasaray'ın başına geçen Fatih Terim,  çalıştırdığı dönemlerde kulübe altı lig şampiyonluğu dahil on altı kupa kazandırdı. 19 Aralık 2017- Süper Lig sahip olduğu 859 Milyon Euroluk değeriyle Avrupa'nın en değerli 6. Ligi olmaya devam ediyor. 21 Kasım 2017- Premier Lig kulüplerinden Newcastle United'a Dubaili Konsorsiyum PCP Capital Partners ortağından 300 Milyon Sterlinlik alım önerisi geldi. 10 Kasım 2017- Süper Lig’de naklen yayın gelirleri son 6 yılda %232 artarak yıllık 2 Milyar TL‘na yükseldi.  10 Kasım 2017- Manchester United son on yılda gelirlerini %119 arttırarak 515.3 Milyon Sterlin’e yükseltti.  10 Ekim 2017- Ampute milli futbol takımımız İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. 2 Ekim 2017- Premier Lig'in yayıncı kuruluşu BskyB, Google, Apple, Facebook, Netflix ile yaptığı sözleşmelerle, Premier Lig kulüplerine 2016-19 için yıllık yaklaşık 2.1 Milyar € daha ekstra ödeme yapacak. Buna göre PL'in yıllık na... 11 Eylül 2017- Deloitte, 26. Futbol finans raporu, "Annual Review of Football Finance, 2017" yi yayınladı. Rapora göre, Avrupa Futbol piyasasının büyüklüğü 24.6 Milyar Euro'ya ulaştı. Avrupa'nın en fazla kazanan ligi ise 4.8 Milyar Euro...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Diğer Yazarlar Işın Çelebi: Galatasaray Sportif A.Ş. 100 milyon TL'nin Üzerinde Zarar Edecek

Işın Çelebi: Galatasaray Sportif A.Ş. 100 milyon TL'nin Üzerinde Zarar Edecek

GSARAY

Sporekonomi- 23 Ekim 2014- Galatasaray'da 25 Ekim'de yapılacak başkanlık seçiminde Alp Yalman'ın listesinde yer alacak olan eski yöneticilerden Işın Çelebi, NTV Spor'a konuştu.

Bazı önemli notlar şöyle: Altın hisselerin yani A tipi hisselerin esas sözleşmede Galatasaray Spor Kulubü Derneği'nin elinde olması gereken cümleler çıkartılmıştı.  A tipi yani altın hisseler, Galatasaray Spor Kulübü Derneği'ne aittir. Satılamaz hükmü vardı. Bu madde çıkarılmıştı. Orada oy birliğiyle, bütün Divan'a katılan arkadaşlar esas sözleşme hükmünün aynen kalmasını istediler"

 

  • Sportif AŞ 100 milyon TL'nin üzerinde zarar edecek, UEFA diyor ki; zarar etme limitini doldurdun, UEFA'ya 62 milyon Euro kâr edeceğiz taahhüdünde bulunulmuş. SPK da Galatasaray'a diyor ki; öz kaynakların sıfırlanmış, eksi olmuş. Bunu yenilemen lazım. Hem SPK'nın yolu hem UEFA kriterlerinin yolu kesişiyor. Galatasaray'ın boşa geçirilecek bir dakika vakti yok. 
  • 620 milyon dolar gelir çarçur ve israf edilmiş. Bu geçtiğimiz 3 yıl UEFA kriterleri ve SPK kriterlerine uyum sağlanması gereken bir dönemdi. Çünkü UEFA 2011 kriterlerine göre belge aldığımızda 2015'te Galatasaray'da gelir gider dengesini kuracak şekilde nakit akışını düzenlemiştik. Ünal Bey'in niye bırakıp gittiğini bu rakamları görünce daha iyi anlıyoruz.


 http://www.ntvspor.net/haber/haber-t/115545/g-sarayin-allahin-yardimina-ihtiyaci-var

G.Saray'ın Allah'ın yardımına ihtiyacı var"

Galatasaray'da 25 Ekim'de yapılacak başkanlık seçiminde Alp Yalman'ın listesinde yer alacak olan eski yöneticilerden Işın Çelebi, NTV Spor'a konuştu. Evren Göz'ün sorularını yanıtlayan Çelebi, Aysal yönetimini eleştiri yağmuruna tutarken, "Galatasaray'ın gerçekten Allah'ın yardımına ihtiyacı var" dedi.

DİVAN'DAKİ ÇIKIŞIN NEDENİ...

 isincelebi6 AU0TH

Divan Kurulu'nda yaptığı çıkışla dikkatleri üzerine çeken Işın Çelebi, oradaki şikayetinin sorulması üzerine, "Ben şikayet etmedim. Altın hisselerin yani A tipi hisselerin esas sözleşmede Galatasaray Spor Kulubü Derneği'nin elinde olması gereken cümleler çıkartılmıştı. Bunu Sermaya Piyasası Kurulu (SPK) konusunda uzman, hukukçu ve işletmeci arkadaşlarla konuştum. Bunun çıkartıldığını bir çok kez test ettik, gördük ve onun üzerine Divan'da böyle bir esas sözleşme değişikliği olduğunu, kritik altı maddenin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledim" dedi.

"MADDEDEKİ SATILAMAZ HÜKMÜ ÇIKARILMIŞTI"
9. maddenin son cümlelerinin çıkarıldığını belirterek sözlerine devam eden Çelebi, "A tipi yani altın hisseler, Galatasaray Spor Kulübü Derneği'ne aittir. Satılamaz hükmü vardı. Bu madde çıkarılmıştı. Orada oy birliğiyle, bütün Divan'a katılan arkadaşlar esas sözleşme hükmünün aynen kalmasını istediler" diye konuştu.

"BİR YANDA UEFA BİR YANDA SPK"
Sportif AŞ'nin 100 milyon TL'nin üzerinde zarar edeceğini ifade eden Çelebi, "UEFA diyor ki; zarar etme limitini doldurdun, UEFA'ya verilmiş taahhütler var. 62 milyon Euro kâr edeceğiz taahhüdünde bulunulmuş. Ve SPK da diyor ki; öz kaynakların sıfırlanmış, eksi olmuş. Bunu yenilemen lazım. Hem SPK'nın yolu hem UEFA kriterlerinin yolu kesişiyor. Galatasaray'ın boşa geçirilecek bir dakika vakti yok" dedi.

"GELECEK YIL BIÇAK SIRTI..."
2014-15 sezonunda ilk üç ayda 45 milyon TL zarar eden Sportif AŞ'nin zararının 100 milyonun üzerine çıkması ihtimali üzerine sözlerine sürdüren Çelebi şunları söyledi: "UEFA kriterlerine uygunluk belgesini 2011'de almıştım. Zarar ederse bir tek beş yıl kalıyor. Ve biz bu 7 ayı boş geçireceğiz. Öyle öneriliyor. 7 ayı boş geçirin, ben tekrar geleyim, bu işi düzelteyim, bu mümkün değil. 5. yıl bıçak sırtında olacak. O yüzden bizim şu anda hızla akla ve bilgiye ihtiyacımız var ve bu sorunu çözmeye ihtiyacımız var"

"KONGRE MAYIS 2014'TE YAPILMALIYDI"
"Hem Türkiye'de hem Galatasaray'da taş taş üstüne koymuş herkese saygım sevgim vardır. Herkes kendi yönetimlerinde olumlu işler yapmıştır, olumsuz işler yapmıştır ama herkes Galatasaray için ve Türkiye için çalışmıştır" diye konuşan eski Galatasaray yöneticisi ve yeni yönetici adayı Işın çelebi, kongrenin zamanlamasını eleştirdi: "Keşke biz bu kongreyi Mayıs 2014'te yapsaydık. Bu problemleri, giderleri, harcamaları yapmadan yılın bütününü görebilecek şekilde, Mayıs'tan Mayıs'a olduğu için söylüyorum. Daha ciddi bir çalışma olurdu. Ama 2014-15 sezonunu, bitirmiş bütünü bağlamışsınız, herşeyini harcamışsınız, bütçede her şey bitmiş. Yerinize kendi yönetimimizden 5 kişiyi transfer ediyorsunuz, diyorsunuz ki; gelen arkadaşlar, valla biz mali durumu iyi bilmiyoruz, inceleyeceğğiz diyorlar, şimdi de farklı konuşuyorlar. Kayseri'ye deniz yapılsın falan gibi konuşuyorlar ki; ben, rakamların çok içinde olan bir adam olarak hayretler içinde kalıyorum. Bu rakamlar ciddi rakamlar. Şakaya falan gelmez. UEFA'ya Galatasaray Spor Kulübü Derneği olarak ve Sportif AŞ olarak taahhütte bulunmuşuz kar edeceğiz diye. SPK aynı şeyi bekliyor. Bunu çözmemiz lazım"

"UZMAN LAZIM, O DA BİZİZ"
Eski yöneticilerden ve başkan adaylarından Mehmet Helvacı'nın "Galatasaray, 2016'da Avrupa'ya gidemeyecek" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise Işın Çelebi "İnşallah gider, bunları çözeriz. Bundan sonraki çabaya bağlı. Bunları çözeriz; ama bu çözüm uzmanlık ister. Bu işin uzmanı olmak lazım. Bu işin uzmanı da biziz" diye konuştu.

"210 GÜNÜ VAR, 365 GÜN DİYOR"
Kongredeki rakipleri Duygun Yarsuvat'a da eleştiriler yönelten Işın çelebi, "Deniyor ki 'Stadı 365 gün çalıştıracağım'; 210 gün vakti olan arkadaş 365 gün stadı çalıştıracağından bahsediyor. Rakamlar tutmuyor. Ben Galatasaray'ın biraz ciddiyete ihtiyacı olduğunu düşünüyorum" dedi.

"ÜNAL BEY'İN BIRAKMA SEBEBİ RAKAMLARDA"
Çok ciddi sorunların yol ağzında olunduğunu belirten Çelebi, "Galatasaray Genel Kurulu burada doğru kararı verecek" dedi. Galatasaray'ın çok önemli bir yol ağzında olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini "Bence Galatasaray'ın en önemli Genel Kurulu bu Genel Kurulu" sözleriyle anlatan Çelebi, şunları söyledi: "620 milyon dolar gelir çarçur ve israf edilmiş. Bu geçtiğimiz 3 yıl UEFA kriterleri ve SPK kriterlerine uyum sağlanması gereken bir dönemdi. Çünkü UEFA 2011 kriterlerine göre belge aldığımızda 2015'te Galatasaray'da gelir gider dengesini kuracak şekilde nakit akışını düzenlemiştik. Ünal Bey'in niye bırakıp gittiğini bu rakamları görünce daha iyi anlıyoruz. Burada şu soruyu sorabilirsiniz: Siz niye göreve talipsiniz? Biz Galatasaray için göreve talip olduk. Galatasaray ve Türkiye için talip olduk. Galatasaray, ekonomik açıdan güçlü olursa sportif anlamda da güçlü olur..."

"BOŞ LAFA İHTİYAÇ YOK"
Stattaki sorunlara değinen ve ulaşım sorununun çözülmesi gerektiğini vurgulayan Işın Çelebi, "Stadın bakım onarımlarını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Galatasaray'da boş lafa değil, iyi bir yönetime, takım oyununa, akla ve bilgiye ihtiyaç var" dedi.

"G.SARAY'I BİLMEDEN KONUŞANLAR BU HALE GETİRDİ"
Fenerbahçe'yi 2-1 yendikleri derbi maçı için ise Çelebi, "Galatasaray'ın galibiyetinden çok büyük mutluluk duydum. Sneijder'i ve Prandelli'yi de kutlarım. Ama stada giriş çıkışta ciddi sıkıntı yaşandı. İnsanların önüne konulan kağıtları okuyunca, bilmeden böyle şeyler söylüyorlar. Bilmeden konuşmak Galatasaray'ı bu hale getirdi" yorumunu yapan Çelebi, Alp Yalman ile çalışmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti: "Kendisi bana 'Birlikte çalışalım' diye teklifte bulundu. Bir çok arkadaşım da ısrar etti. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden arkadaşlarım bu ısrarda bulundu. Ben, Özhan Canaydın ekibinde görev aldım. Takım oyunu oynuyoruz ve her gün öğleden sonra görüşüyoruz. Toplantı yapıyoruz. Başarılı olacağımızı düşünüyorum ve seçimi de kazanacağımıza inanıyorum. Herkesin Galatasaray'a sahip çıkacağını düşünüyorum. Konuşmalardan ve gelen roüzgardan seçimi kazanacağımıza inanıyorum. Duygun Bey'in yönetimindeki arkadaşlara da yardım edeceğimizi de belirtmek istiyorum."

"G.SARAY'IN ALLAH'IN YARDIMINA İHTİYACI VAR"Sloganlarının ne olduğunun sorulması üzerine ise Işın Çelebi sözlerini çok ilginç bir ifade ile noktaladı: "Bizim sloganımız çok açık. Biz buradayız, çok kararlıyız ve başarılı olacağeız. Allah da hepimize yardımcı olsun. Galatasaray'ın gerçekten Allah'ın yardımına ihtiyacı var."{jcomments on}
 

Bu İçerik  2411  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

16.01.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

113.524

1,22

 bjk BJKAS

4,13

0,49

 fb FENER

33,88

0,24

 gs GSRAY

6,27

0,32

 trabzon TSPOR

2,21

0,91

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 16803434

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  11   3    3   31  18   13    36 
2 Galatasaray   17  11  2  4  37  22  15  35
3 Fenerbahçe

 17

 9  6  2  34  20  14  33
4

Beşiktaş

 17  8  6  3  29

 16

 13  30
5 Kayserispor
 17  8  6  3  25  18  7

 30

6

Göztepe

 17  9  3  5  30  26  4  30
7

Trabzonspor

 17  8  5  4  33  28  5  29
8

Sivasspor

 17  8  2  7  23  27  -4  26
9

Bursaspor

 17  7

 4

 6  28  19  9  25
10

Malatyaspor

 17  6  4  7  21  24  -3  22
11 Kasımpaşa  17  5  4  8  25  31  -6  19
12 Akhisarspor  17  5  4   8   22  30   -8  19
13 Alanyaspor  17  5  3  9  28  33  -5  18
14 Osmanlıspor  17  5  2  10  26  34  -8  17
15 Antalyaspor

 17

 4  5  8  19  31  -12  17
16 Konyaspor

 17

 4  3  10  16  23  -7  15
17 Gençlerbirliği  17  3  5  9  20  32  -12  14
18 Karabükspor   17   2  3  12  14  29  -15  9

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.