x
20 Mayıs 2018 - Galatasaray Süper Lig'in 2017-18 sezonunu şampiyon olarak tamamlayıp 21.şampiyonluğuna ulaştı.  6 Mayıs 2018- Real Madrid ve Liverpool rakiplerini eleyerek, Şampiyonlar Ligi finaline yükseldiler. Şampiyonlar Ligi finali  26 Mayıs 2018 günü Kiev'de oynanacak. 19 Nisan 2018 Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Türkiye Kupası Yarı Final rövanş karşılaşması, maçın ikinci yarısında çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi. 13 Nisan 2018- UEFA Avrupa Ligi Yarı Finallerinde Arsenal- A.Madrid ile O.Marsilya da Salzburg ile eşleşti. İlk maçlar 26 Nisan'da, rövanşlar ise 3 Mayıs'ta oynanacak. Final ise 16 Mayıs'ta Lyon'da oynanacak. Futbolekonomi- 13 Nisan 2018 Şampiyonlar Ligi Yarı Final Eşleşmeleri belli oldu. Buna göre Bayern Münih - Real MadridLiverpool - Roma yarı final maçları 24-25 Nisan/1-2 Mayıs'ta oynanacak. Şampiyonlar Ligi finali ise 26 Mayıs'ta Ukra... 13 Nisan 2018- Galatasaray'dan varlık satışına devam...Riva'dan sonra Florya'da satıldı. Bu satıştan Galatasaray'a gelecek tutar 237,8 Milyon TL. Riva ile birlikte Galatasaray'ın kasasına süreç içinde toplam 999,4 Milyon TL  gi... 29 Mart 2018- Yeni yasal düzenlemeyle oyuncularına ücret ödeyen kulüplerin, oyuncularından yaptıkları tevkifatlar, ilgili kulübün amatör branşlarında kullanılmak üzere, söz konusu kulüplere iade edilecektir. 2 Mart 2018- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş'nin 432 milyon lira tutarındaki bedelli sermaye arttırımı başvurusunu onayladı. 20 Şubat 2018- Uluslararası transferde geçen yıl en fazla para harcayan ülkeler listesinde 7`nci sırada bulunan Süper Lig, 2016'ya oranla 2017'de transfere %141 daha fazla  kaynak ayırarak 159,4 milyon dolar harcadı. 20 Ocak 2018- Galatasaray'ın olağanüstü seçimli genel kurulunda Dursun Özbek yerini yeni  başkan Mustafa Cengiz'e devretti. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Diğer Yazarlar Bırakın Batsınlar, Bırakın Havuzdan Çıksınlar!

Bırakın Batsınlar, Bırakın Havuzdan Çıksınlar!

imagesX485NHT9

Yavuz Semerci- 13 Ocak 2015 Aziz Yıldırım’ın restini görelim. Bırakın Fenerbahçe naklen yayın havuzundan çıksın. Ve havuz dağılsın!

 

Ayrıca BDDK, borçluluk kriteri normali aşmış takımlara kredi veren bankaları cezalandırsın.

 

Türk futbol endüstrisinde iyi şeyler oluyor. Her kafadan bir ses çıksa bile, çözüm açısından eteklerde gizlenen taşlar dökülüyor. ‘’Ne olacak Türk futbolunun hali?’’ tartışmasından çözüm üzerinde kafa patlatma dönemine geçiş yapıldı. Birkaç ay evvel gazetede yayınlanan dizimde futbol dünyasından gelen akılcı önerileri aktarmıştım. Bir tanesi, yabancı futbolcu sayısında sınırlamanın kalkmasıydı. Bu yönde bir irade belirdi. Bir diğer gelişme takımların mali disiplinine yönelik UEFA kriterlerinin katı bir şekilde uygulanacağı yolunda TFF Başkanı tarafından yapılan umut verici açıklama. Yine de kurtuluş için radikal politikalar devreye alınmalı.

***

Geçen hafta iki öneri üzerine konuyu yeniden masaya yatırma ihtiyacı hissettim. Bir tanesi Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın “Gelirlerimiz düştü. Telafi edilmez ise (80 milyon dolar) naklen yayın havuzundan çıkarız” tehdidi, diğeri de tüm kulüp borçlarının birleştirilerek, “bankalardan uzun vadeli kredi alınarak temizlenmesi” önerisiydi...

 

Bunca yıldır futbol endüstrisindeki gelişmeleri takip eden birisi olarak bir tespitimi paylaşmama izin verin. Türk futbolundaki aktörlerin temel sorunu (ligden düşme mekanizması dışında) futbol takımlarının ölmemeleridir. Yani ligi sürükleyen takımların, gerek taraftar baskısı, gerek lobi gücü, gerekse siyasetçilerin hoşgörüsü ve politik beklentileri nedeniyle gereğinden fazla şımartılmaları ve korunmalarıdır. Futbolun gelişmesi isteniyorsa, artık dengesiz büyüyen, mali yapıları sağlıksız kulüplerin (ister dernek ister şirket olsun) nasıl iyileştirileceğine değil, nasıl öleceklerine odaklanmalıyız...

***

Bu açıdan Aziz Yıldırım’ın önerisi (ya da naklen yayın havuzunun dağılması) Türk futbolunda bir kıyamet senaryosudur ve kesinlikle destekliyorum!

 

Tabloyu inceleyin. Fenerbahçe, Süper Lig takımlarına her yıl dağıtılan 375 milyon doların neredeyse yüzde 20’sini talep ediyor. (80 milyon dolarlık bir yayın geliri istiyor.) “Yoksa havuzdan çıkarım” diyor. Sanırım Galatasaray da bundan aşağıda kalacak bir rakamı kabul etmez. Sıraya Beşiktaş ve Trabzon girecek... Ağır borç batağındaki bu 4 takım ve onları bozuk mali tablolarıyla takip eden diğer takımların bu kadar aç gözlü davranış içine girmelerinin temel nedeni ‘’Bizleri kimse batıramaz’’ şımarıklığıdır.

 

Bence Fenerbahçe ve onu takip edecek takımlara yol verilmeli ve havuz dağıtılmalı.

 

Böylece kıyamet senaryosu devreye girer. Lig TV (Digiturk değil) batar. Yıllık 6 milyar TL gelir elde eden ve gelirinin yüzde 60’ını devlete veren İddaa geriler. Her takım kendi maçlarının yayın gelirlerini satmaya başlar. (4 takım dışında diğerlerinin değeri çok düşük kalır.) Anadolu takımları gelir açısından geriler. Şu anda yıllık elde ettikleri 10-15 milyon dolarları artık rüyalarında görürler. 4 büyüklerin Anadolu takımlarına her seferinde dayak atma ritüeli tekrar başlar. Bu maçlara seyirci ilgisi düşer ve naklen yayın heyecanı biter. Örneğin Fenerbahçe kendi iç sahasında oynadığı maçların birkaç tanesi hariç hiçbiri maç başına milyon dolarlık maç yayın bedeli alamaz. Böyle bir reklam geliri elde edemez. Özetle bugün havuzdan 40 milyon dolarlar alan takımlar havuzdan çıktıklarında 15-20 milyon dolarları bile arar hale gelirler. Yine de derim ki, bırakınız kendi iplerini kendileri çeksin.

***

Basit bir hesap yapalım. Fenerbahçe’nin yıllık 80 milyon dolar naklen yayın geliri elde etmek için Lig TV benzeri bir platform bulduğunu farz edin. Her abonenin ayda 15 liradan yılda 180 lira verdiğini farz edelim. (Sadece 17 lig maçı için!) Kaç aboneye ihtiyaç var: (184 milyon TL/180 lira) En az 1 milyon kişi bulması gerekiyor. Zevksiz, rekabetsiz ve sürekli Fenerbahçe’nin yeneceği Anadolu takımlarının maçları için 1 milyon abone hayal ötesidir...

 

Statları dolduracak 30 bin kişi bile bulamayanların bu hayale sarılmalarının nedeni vazgeçilmeyeceklerini sanarak var olan pastadan daha fazla gelir etmeye çalışmalarıdır.

***

Büyüklere sorarsanız, amatör branşlara verdikleri destek nedeniyle her yıl büyük zarar ediyorlarmış. O zaman amatör branşlardan çıkın. Ne yani büyükler amatör branşlarda faaliyet gösterdiği için mi Türkiye kürekte, yüzmede, atletizmde, teniste, boksta, güreşte dünya lideri! Tam tersi bu işlere para yatıracak şirketler, büyük kulüpler nedeniyle taraftar toplayamıyor, yeteri kadar basında yer alamıyor. Bu kulüpler örneğin çıksın bakalım basketboldan, basketbol gelişiyor mu geriliyor mu? O zaman firmalar taraftar da bulur, kaynak da harcarlar...

 

Özetle, Türk sporunu geliştirdiğini sanan büyükler aslında gelişimin önünü tıkayacak noktaya geldiler! Elimizi üzerlerinden çekmenin vakti geldi...

 

Arsaları Satıp Borçları Ödesinler

 

Küçük bir örnek daha vereyim bitireyim. Galatasaray örneğin... Elinde değerli varlıklar var. Arsa vs... Satsınlar borçlarını ödesinler. Ama hayır. Satmıyorlar satacak olan yöneticiyi de aforoz ediyorlar. Niye? O varlıklar Galatasaray’ın geleceğiymiş... Sen geleceğini yiyip bitireceksin, sonra zora girince “Nasıl olsa milyonlarca taraftarım var kimse bana dokunamaz’’ diyerek devleti, futbol endüstrisini yardıma çağıracak, rekabeti bozacak kararları aldıracaksın... Bankalara siyasi baskı uygulatarak uzun vadeli krediler alacaksın.

Bankaların batmasına izin verildiyse kulüplere de verilsin

Geçen hafta bu sayfalarda Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’ın mali yapılarına ilişkin veriler yayınlandı. Toplam gelirleri borçlarını karşılamıyor. 3 takımın dönem faaliyet zararı 400 milyon TL’ye yaklaşmış. Finansal borçlarının toplamı 800 milyon liraya varmış. UEFA diyor ki; borçlar gelirlerin yüzde 100’ünü aşamaz. Bu takımların borçları gelirlerinin neredeyse iki katına çıkmış. Neymiş, şimdi büyük küçük tüm takımların borçları toplanacak (3 milyar liraymış) bir fon oluşturulacak, bankalardan kredi alınacak. Kısa vadeli borçlar kapatılacak, vergi borçları silinecek, yeni bir sayfa açılacakmış. Neden? Bir ekonomik kriz mi yaşandı ki bu hale geldiler? Hayır. Kendi hesapsızlıkları nedeniyle batık hale geldiler. O zaman bırakın batsınlar... 2000 yılındaki mali krizde devlet, bankaların batmasına izin verdiği için bugün Türk finans sektörü sağlıklı. Aynı süreci kulüplere de uygulamak zorundayız. Madem milyonlarca taraftarı var, toplasınlar para kurtulsunlar. Hissedarlar elini cebine atmayacak, faturayı ise tüm toplum ödeyecek... Böyle bir ekonomik anlayış, rekabeti bozar. Bu sektöre girecek sermayeyi korkutur. 4-5 takımı ayakta tutacağız diye Türkiye’de yıllardır oynanan tiyatro artık bitmeli. Küçülüyorlar mı, batıyorlar mı, satıyorlar mı ne yapacaklarsa yapsınlar. Otorite devreye girmeli. Gereğini yapmayanın lisansı iptal edilmeli.{jcomments on}

http://www.thelira.com/yazar/2/yavuz-semerci/2997/birakin-batsinlar-birakin-havuzdan-ciksinlar

Bu İçerik  2773  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

24.05.2018 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

101.786

-0,10

 bjk BJKAS

2,28

-2,98

 fb FENER

36,70

6,38

 gs GSRAY

1,95

-3,47

 trabzon TSPOR

1,34

-2,90

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 18238321

Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 2017-18 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 34  24   3    7   75  33   42    75 
2  Fenerbahçe  34  21  9  4  78  36  42  72
3 Başakşehir

 34

 22  6  6  62  34  28  72
4

Beşiktaş

 34  21  8  5  69

 30

 39  71
5 Trabzonspor
 34  15  10  9  63  51  12

 55

6

Göztepe

 34

 13 

 10  11  49  50  -1  49
7

Sivasspor

 34  14  7  13  45  53  -8  49
8

Kasımpaşa

 34  13  7  14  57  58  -1  46
9

Kayserispor

 34  12

 8

 14  44  55  -11  44
10

Malatyaspor

 34  11  10  13  38  45  -7  43
11 Akhisarspor  34  11  9  14  44  53  -9  42
12 Alanyaspor  34  11  7   16   55  59  -4  40
13 Bursaspor  34  11  6  17  43  48  -5  39
14 Antalyaspor  34  10  8  16  40  59  -19  38
15 Konyaspor

 34

 9  9  16  38  42  -4  36
16 Osmanlıspor

 34

 8  9  17  49  60  -11  33
17 Gençlerbirliği  34  8  9  17  37  54  -17  33
18 Karabükspor   34   3  3  28  20  86  -66  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

izlanda-bayrak İzlanda

10 7 1 2 16 7 22 9
2 hirvatistan-bayrak Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 20 11
3 ukrayna-bayrak Ukranya

10

5 2 3 13 9 17 4
4

turk-bayrak Türkiye

10 4 3 3
14

13

15 1
5 finlandiya-bayrak Finlandiya
10 2 3
5 9 13 9

-4

6

kosova-bayrak Kosova

10 0 1 9
3

24

1 -21

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.