x
22 Nisan 2017- UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final eşleşmeleri belli oldu. Lyon-Ajax, Manchester United-Celta Vigo karşılaşmalar 4 ve 11 Mayıs'ta, Avrupa Ligi'nin final maçı da 24 Mayıs'ta İsveç'in başkenti Stockholm'deki Friends A... 22 Nisan 2017- UEFA Şampiyonlar Ligi yarı final eşleşmeleri belli oldu. Real Madrid-Atletico Madrid, Monaco-Juventus karşılaşmalarında,  ilk maçlar 2-3 Mayıs'ta, rövanşlar ise 9-10 Mayıs'ta oynanacak. Final maçına ise 3 Hazir... 6 Nisan 2017- Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, 34 oyla UEFA yönetim kurulu üyesi seçildi. UEFA'nın 41. genel kurulunda alınan kararla Şenes Erzik'in UEFA'yı FIFA'da temsil etme görevi de sona erdi. 19 Mart 2017- UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline kalan takımlar belli oldu. Bayern Münih-Real Madrid, Barcelona-Juventus, Atletico Madrid-Leicester City, Borussia Dortmund-Monaco, yarı final için mücadele edecekler. 10 Şubat 2017- Galatasaray Başkanı Özbek, kulübün bankalara olan borcunun, Riva ve Florya projeleri sonrası kulüp kasasına giren son ödemelerle birlikte 750 milyon TL 'den  430 milyon TL civarına gerilediğini ifade etti.  28 Ocak 2017- Deloitte'un 2015-16 sezonuna ilişkin düzenlediği Para Ligi raporunda Manchester United 689 Milyon Euro'luk geliriyle, 11 yıl aradan sonra tekrar lider oldu. 2,ve 3. Sırada 620'şer Milyon Euro ile Barcelona ve R.Madrid yer aldı. 24 Ocak 2017- Türk futbolunun duayenlerinden Gençler Birliği kulüp başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında yaşamını yitirdi. 23 Ocak 2017- Para Ligi'nde iki Türk takımı. Deloitte'un 2015-16 Para Ligi'ne FB 25. Galatasaray ise 30.sıradan girdi.   2 Ocak 2017- Türk futbolu 10 yılda 5 kat büyüdü, gelirler 2 milyar TL'yi aştı. 5 Aralık 2016- Football Leaks ile Jose Mourinho ve C.Ronaldo başta olmak üzere, bir çok ünlü oyuncu vergi kaçırmakla itham ediliyor.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Diğer Yazarlar Bırakın Batsınlar, Bırakın Havuzdan Çıksınlar!

Bırakın Batsınlar, Bırakın Havuzdan Çıksınlar!

imagesX485NHT9

Yavuz Semerci- 13 Ocak 2015 Aziz Yıldırım’ın restini görelim. Bırakın Fenerbahçe naklen yayın havuzundan çıksın. Ve havuz dağılsın!

 

Ayrıca BDDK, borçluluk kriteri normali aşmış takımlara kredi veren bankaları cezalandırsın.

 

Türk futbol endüstrisinde iyi şeyler oluyor. Her kafadan bir ses çıksa bile, çözüm açısından eteklerde gizlenen taşlar dökülüyor. ‘’Ne olacak Türk futbolunun hali?’’ tartışmasından çözüm üzerinde kafa patlatma dönemine geçiş yapıldı. Birkaç ay evvel gazetede yayınlanan dizimde futbol dünyasından gelen akılcı önerileri aktarmıştım. Bir tanesi, yabancı futbolcu sayısında sınırlamanın kalkmasıydı. Bu yönde bir irade belirdi. Bir diğer gelişme takımların mali disiplinine yönelik UEFA kriterlerinin katı bir şekilde uygulanacağı yolunda TFF Başkanı tarafından yapılan umut verici açıklama. Yine de kurtuluş için radikal politikalar devreye alınmalı.

***

Geçen hafta iki öneri üzerine konuyu yeniden masaya yatırma ihtiyacı hissettim. Bir tanesi Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın “Gelirlerimiz düştü. Telafi edilmez ise (80 milyon dolar) naklen yayın havuzundan çıkarız” tehdidi, diğeri de tüm kulüp borçlarının birleştirilerek, “bankalardan uzun vadeli kredi alınarak temizlenmesi” önerisiydi...

 

Bunca yıldır futbol endüstrisindeki gelişmeleri takip eden birisi olarak bir tespitimi paylaşmama izin verin. Türk futbolundaki aktörlerin temel sorunu (ligden düşme mekanizması dışında) futbol takımlarının ölmemeleridir. Yani ligi sürükleyen takımların, gerek taraftar baskısı, gerek lobi gücü, gerekse siyasetçilerin hoşgörüsü ve politik beklentileri nedeniyle gereğinden fazla şımartılmaları ve korunmalarıdır. Futbolun gelişmesi isteniyorsa, artık dengesiz büyüyen, mali yapıları sağlıksız kulüplerin (ister dernek ister şirket olsun) nasıl iyileştirileceğine değil, nasıl öleceklerine odaklanmalıyız...

***

Bu açıdan Aziz Yıldırım’ın önerisi (ya da naklen yayın havuzunun dağılması) Türk futbolunda bir kıyamet senaryosudur ve kesinlikle destekliyorum!

 

Tabloyu inceleyin. Fenerbahçe, Süper Lig takımlarına her yıl dağıtılan 375 milyon doların neredeyse yüzde 20’sini talep ediyor. (80 milyon dolarlık bir yayın geliri istiyor.) “Yoksa havuzdan çıkarım” diyor. Sanırım Galatasaray da bundan aşağıda kalacak bir rakamı kabul etmez. Sıraya Beşiktaş ve Trabzon girecek... Ağır borç batağındaki bu 4 takım ve onları bozuk mali tablolarıyla takip eden diğer takımların bu kadar aç gözlü davranış içine girmelerinin temel nedeni ‘’Bizleri kimse batıramaz’’ şımarıklığıdır.

 

Bence Fenerbahçe ve onu takip edecek takımlara yol verilmeli ve havuz dağıtılmalı.

 

Böylece kıyamet senaryosu devreye girer. Lig TV (Digiturk değil) batar. Yıllık 6 milyar TL gelir elde eden ve gelirinin yüzde 60’ını devlete veren İddaa geriler. Her takım kendi maçlarının yayın gelirlerini satmaya başlar. (4 takım dışında diğerlerinin değeri çok düşük kalır.) Anadolu takımları gelir açısından geriler. Şu anda yıllık elde ettikleri 10-15 milyon dolarları artık rüyalarında görürler. 4 büyüklerin Anadolu takımlarına her seferinde dayak atma ritüeli tekrar başlar. Bu maçlara seyirci ilgisi düşer ve naklen yayın heyecanı biter. Örneğin Fenerbahçe kendi iç sahasında oynadığı maçların birkaç tanesi hariç hiçbiri maç başına milyon dolarlık maç yayın bedeli alamaz. Böyle bir reklam geliri elde edemez. Özetle bugün havuzdan 40 milyon dolarlar alan takımlar havuzdan çıktıklarında 15-20 milyon dolarları bile arar hale gelirler. Yine de derim ki, bırakınız kendi iplerini kendileri çeksin.

***

Basit bir hesap yapalım. Fenerbahçe’nin yıllık 80 milyon dolar naklen yayın geliri elde etmek için Lig TV benzeri bir platform bulduğunu farz edin. Her abonenin ayda 15 liradan yılda 180 lira verdiğini farz edelim. (Sadece 17 lig maçı için!) Kaç aboneye ihtiyaç var: (184 milyon TL/180 lira) En az 1 milyon kişi bulması gerekiyor. Zevksiz, rekabetsiz ve sürekli Fenerbahçe’nin yeneceği Anadolu takımlarının maçları için 1 milyon abone hayal ötesidir...

 

Statları dolduracak 30 bin kişi bile bulamayanların bu hayale sarılmalarının nedeni vazgeçilmeyeceklerini sanarak var olan pastadan daha fazla gelir etmeye çalışmalarıdır.

***

Büyüklere sorarsanız, amatör branşlara verdikleri destek nedeniyle her yıl büyük zarar ediyorlarmış. O zaman amatör branşlardan çıkın. Ne yani büyükler amatör branşlarda faaliyet gösterdiği için mi Türkiye kürekte, yüzmede, atletizmde, teniste, boksta, güreşte dünya lideri! Tam tersi bu işlere para yatıracak şirketler, büyük kulüpler nedeniyle taraftar toplayamıyor, yeteri kadar basında yer alamıyor. Bu kulüpler örneğin çıksın bakalım basketboldan, basketbol gelişiyor mu geriliyor mu? O zaman firmalar taraftar da bulur, kaynak da harcarlar...

 

Özetle, Türk sporunu geliştirdiğini sanan büyükler aslında gelişimin önünü tıkayacak noktaya geldiler! Elimizi üzerlerinden çekmenin vakti geldi...

 

Arsaları Satıp Borçları Ödesinler

 

Küçük bir örnek daha vereyim bitireyim. Galatasaray örneğin... Elinde değerli varlıklar var. Arsa vs... Satsınlar borçlarını ödesinler. Ama hayır. Satmıyorlar satacak olan yöneticiyi de aforoz ediyorlar. Niye? O varlıklar Galatasaray’ın geleceğiymiş... Sen geleceğini yiyip bitireceksin, sonra zora girince “Nasıl olsa milyonlarca taraftarım var kimse bana dokunamaz’’ diyerek devleti, futbol endüstrisini yardıma çağıracak, rekabeti bozacak kararları aldıracaksın... Bankalara siyasi baskı uygulatarak uzun vadeli krediler alacaksın.

Bankaların batmasına izin verildiyse kulüplere de verilsin

Geçen hafta bu sayfalarda Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’ın mali yapılarına ilişkin veriler yayınlandı. Toplam gelirleri borçlarını karşılamıyor. 3 takımın dönem faaliyet zararı 400 milyon TL’ye yaklaşmış. Finansal borçlarının toplamı 800 milyon liraya varmış. UEFA diyor ki; borçlar gelirlerin yüzde 100’ünü aşamaz. Bu takımların borçları gelirlerinin neredeyse iki katına çıkmış. Neymiş, şimdi büyük küçük tüm takımların borçları toplanacak (3 milyar liraymış) bir fon oluşturulacak, bankalardan kredi alınacak. Kısa vadeli borçlar kapatılacak, vergi borçları silinecek, yeni bir sayfa açılacakmış. Neden? Bir ekonomik kriz mi yaşandı ki bu hale geldiler? Hayır. Kendi hesapsızlıkları nedeniyle batık hale geldiler. O zaman bırakın batsınlar... 2000 yılındaki mali krizde devlet, bankaların batmasına izin verdiği için bugün Türk finans sektörü sağlıklı. Aynı süreci kulüplere de uygulamak zorundayız. Madem milyonlarca taraftarı var, toplasınlar para kurtulsunlar. Hissedarlar elini cebine atmayacak, faturayı ise tüm toplum ödeyecek... Böyle bir ekonomik anlayış, rekabeti bozar. Bu sektöre girecek sermayeyi korkutur. 4-5 takımı ayakta tutacağız diye Türkiye’de yıllardır oynanan tiyatro artık bitmeli. Küçülüyorlar mı, batıyorlar mı, satıyorlar mı ne yapacaklarsa yapsınlar. Otorite devreye girmeli. Gereğini yapmayanın lisansı iptal edilmeli.{jcomments on}

http://www.thelira.com/yazar/2/yavuz-semerci/2997/birakin-batsinlar-birakin-havuzdan-ciksinlar

Bu İçerik  1931  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

28.04.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

94.023

-0,28

 bjk BJKAS

4,84

2,11

 fb FENER

35,56

1,14

 gs GSRAY

24,26

-0,08

 trabzon TSPOR

2,70

0,37

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 13604995

Spor Toto Süper Lig 2016-17 Puan Durumu

Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

BEŞİKTAŞ

28 19 7 2 57 25 32 64
2 BAŞAKŞEHİR 28 16 9 3 54 25 29 57
3 FENERBAHÇE

28

15 8 5 51 26 25 53
4

GALATASARAY

28
15
4
9
50

33

17
49
5 TRABZONSPOR
28
14
5
9
34
27
7

47 

6

ANTALYASPOR

28
12
7
9
32
35
-3
43
7

GENÇLERBİRLİĞİ

28
10
9
9
28
28
0
39
8

KONYASPOR

28
10
9
9
33
35
-2
39
9

OSMANLISPOR

28
9

10 

9
36
32
4
37
10

KASIMPAŞA

28
10
7
11
38
37
1
37
11

KARABÜKSPOR

28

10
5
13
30
37
-7
35
12

BURSASPOR

28
10
5

13

30
40
-10
35
13

ALANYASPOR

28
10
4
14
45
51
-6
34
14

AKHİSAR BLD.

28
9
6

13 

26
39
-13
33
15

KAYSERİSPOR

28
7
6
15
36
51
-15
27
16

GAZİANTEPSPOR

28
7
4
17
28
47

-19

25
17

Ç.RİZESPOR

28
6
6
16
30
46
-16
24
18

ADANASPOR

28
5
5
18
26
50
-24
20

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

hirvatistan-bayrak Hırvatistan

5 4 1 0 11 1 13 10
2 izlanda-bayrak İzlanda 5 3 1 1 8 6 10 2
3 ukrayna-bayrak Ukranya

5

2 2 1 7 4 8 3
4

turk-bayrak Türkiye

5 2 2 1
7

5

8 2
5 kosova-bayrak Kosova
5 0 1
4 2 14 1

1

6

finlandiya-bayrak Finlandiya

5 0 1 4
3

8

1 -5

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.