x
Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi. 3 Haziran 2019- UEFA Şampiyonlar Ligi  2018-19 sezonu finalinde Tottenham’ı 2-0 yenen Liverpool şampiyon oldu. Liverpool bu şampiyonlukla, Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi olmak üzere 6 kez mutlu sona ulaştı. 3 Haziran 2019- Ankara’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısında, Nihat Özdemir, 174 oy alarak TFF başkanlığına seçildi. 31 Mayıs 2019- UEFA Avrupa Ligi finalinde Arsenal'i 4-1 yenen Chelsea 2018-2019 sezonunun şampiyonu oldu. 31 Mayıs 2019- Abalı Denizlispor, Gençlerbirliği ve Gazişehir Futbol Kulübü 2019-20 sezonunda Süper Lig'de mücadele edecek. 27 Mayıs 2019- Süper Lig 2018-19 sezonunda tamamlanan maçlar sonrasında Bursaspor, Akhisarspor ve Erzurumspor küme düştü.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Deniz Gökçe Fener'in Finansal Tabloları Ne Ölçüde Gerçeği Yansıtıyor?

Fener'in Finansal Tabloları Ne Ölçüde Gerçeği Yansıtıyor?

Deniz Gökçe/04 Ağustos 2010

Fener

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün gelir gider tablosu, bilançosu, konsolide bilançosu ve bu bilançolarda Ş. Saraçoğlu Stadı'nın değeri ve kulübün dönem karı ve net özvarlığı ve borcunun miktarı konularını futbolekonomi.com'da  birkaç defa gündeme getirdim!

Bu yıl da konu ile ilgili haziran ve temmuz aylarında iki yazı yazdım. Birinci yazı Deloitte sorumluları ile konuşmadan evvel, ikincisi de Deloitte ile konuştuktan sonra. Deloitte uluslararası ve saygıdeğer bir kurum. Kurumun yöneticileri, bana Fenerbahçe Faaliyet Raporu'nda gözüken 31.12.2009 tarihli Fenerbahçe gelir gider tabloları ve bilançoları kendilerinin denetlemediğini, denetimin kulüp içindeki denetim kurulu tarafından yapıldığını, yanlış bir imaj ortaya çıktığını 'açık seçik' söylediler.  Geçtiğimiz günlerde Murat Özaydınlı ile beraber basın toplantısına çıkan Deloitte temsilcisi Ömer Bey de bu gerçeği açıkça tekrar etti, söyledi.
Buna karşılık Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin Türkiye Futbol Federasyonu'na verdiği, UEFA lisansı alma prosedürü için hazırlanan, kamu oyuna kapalı ve gizli, ama detaylı bilgiler içeren bilançonun ise Deliotte tarafından denetlendiği (kurallar zaten emrediyor) gerçeğinin altı çizildi. Ayrıca Fenerbahçe Sportif AŞ adlı halka açık AŞ'nin 2009 mali tablolarının da (SPK kuralları gereği) Deloitte tarafından denetlendiği açıklandı.

Futbol Federasyonu'na verilen gizli ama Deloitte denetiminden geçmiş bilanço da tabiri caizse 'yarım konsolide' bir bilançodur, mesela FB TV mali tabloları orada yoktur, ama diğer bazı bağlı şirketler vardır. Tekrar edelim, bağlı şirketlerin hepsi yoktur, bu nedenle de tam konsolide bir mali tablo denetlenmesinden bahsedilemez. Federasyon UEFA süreci ilerledikçe toplam konsolide bilançoyu talep edecektir, çünkü UEFA talep etmektedir. Örneğin Beşiktaş'ın UEFA lisans sürecinde Beşiktaş televizyonunun konsolide bilançoya katılması talep edildiği ortaya çıktı.

Şimdi yalnızca iç denetimden geçen bilanço konusuna değinelim. Bilindiği gibi tüm 'büyük' kulüplerimiz gibi Fenerbahçe de gelir gider tablosunda genelde  ziyan  yazar, ziyanlar da birikir, bu nedenle bilançoda da özvarlık erir, eksi özvarlık durumu ortaya çıkar, borç da dev hale gelir. Böyle bir durumda her Türk spor derneği ve şirketinde olduğu gibi Fenerbahçe Spor Kulübü derneğinde de bazı mali yaklaşımlar gerçekleşmek zorunda idi. 2009 yılı sonu faaliyet raporundaki sadece iç denetimden geçmiş kayıtlarda (Deloitte denetimi olmayan) kısa vadeli borç 41 milyon TL kadar ve uzun vadeli borç 385 milyon TL, yani toplam 425 milyon TL olarak gözükmektedir. Bu borçların vadesi, para cinsi, faiz, vade, kur gibi özellikleri ve teminatları da açıklanmıyor. Ama bilançonun toparlanması sürecinde bilançoyu pozitif özvarlık durumuna getirmek için bir adım atıldı. Saraçoğlu Stadı ve arazisi Fenerbahçe'nin değildi, stadı uzun vadeli kiralamış olan kulüp üst kullanım hakkına sahipti, 30-40 yıl kadar daha kullanacaktı. Kulüp sadece üst kullanım hakkına sahip olduğu stada, kendi beyanına göre, ama üyelerine detay bilgileri de vermeden, 100 milyon dolar ek inşaat yaptığını söyleyerek bilançoların yapısını değiştirdi. Fenerbahçe Kongre üyelerine dağıtılan Fenerbahçe Spor Derneği faaliyet raporu incelendiğinde bir muhasebe kaydı ile kulübe ait olmayan stadın 2008 faaliyet raporunda 79 milyon TL, 2009 faaliyet raporunda da 158 milyon TL değerde varlık olarak kayda geçildiği görülüyor. Yani 2009 faaliyet raporunda geçen yılın iki misli ve yüzde yüz artan büyük bir gayrimenkul değer artışı (kabaca da toplam yüz milyon dolarlık bir artış bu !) görülüyor. Bu 'açıklamasız muhasebe kaydı' ne? Bilançonun pasifindeki eksi özvarlık, 152 milyon kadar ve 'özel fon' adı ile eklenen toplam gayrimenkul değer artışı sonucu,  artıya çevriliyor. Fenerbahçe kendine ait olmayan stada yaptığı geçmiş inşaat masrafını önce 2008 yılında bilançoya varlık diye yazmış. 2009 yılında da stat değerine kabaca yüzde yüz zam yaparak, bir değer artış fonu yaratmış ve kulübün dev boyuttaki eksi özvarlığı da artıya dönmüş. Benzer değer artışları tüm varlık kalemlerinde var. Kriz ortamında varlık değerlerinin düştüğü ülkemizde,  Fenerbahçe'nin varlıkları üç rakamlı değer artışı sağlamış! Büyük geçmiş yıl zararları sonucu 2009 faaliyet raporunda özkaynak toplam değeri eksi olacak iken, bu muhasebe kaydı sonucu toplam 152 milyon TL sabit varlık değer artışıyla özkaynak, artı 84 TL değerine yükselmiş oluyor.

Bizim edindiğimiz bilgilere göre Fenerbahçe kamuya ait statta bulunan uzun vadeli üst kullanım hakkının ilerde getireceği gelirleri kendisi tahmin etmiş (?) (veya bir başka kuruma tahmin ettirmiş), çünkü Deloitte tahmini yapan taraf değil. İlk yıl bunları 'cost basis' yani maliyet esasına göre bilançoya yazmış. Son yılda ise değerlendirme kuralı değişikliği yapmış ve 'present discounted value' yani halihazır ıskonto edilmiş değere çevirmiş ve değeri yükseltmiş. Tekrar söyleyelim, uzun vadeli gelir tahminleri ve ıskonto haddi seçimi Deloitte tarafından yapılmış veya denetlenmiş değil. Özetle Fenerbahçe kulüp üyelerine dağıtılan 2008 ve 2009 faaliyet raporlarında gözüken, Deloitte tarafından denetlenmemiş spor derneği  bilançosundaki değer  artışının hesabı, tahmini gelirler ve kullanılan ıskonto haddi, dernek üyelerince bilinmiyor. Bizce Fenerbahçe bu hesabın detayını, kullanılan gelir tahminlerini ve seçilen ıskonto oranını, yani tüm hesap metodunu kulüp üyelerine ve sportif taraftaki AŞ'nin halka açık olması nedeni ile ve konsolide bilanço verilme mecburiyeti nedeniyle de, kamu oyuna açıklamak zorunda. Kulüpten bir açıklama bekliyoruz.

TFF'ye ve dolayısı ile UEFA'ya verilen yarım konsolide ( FB TV yok) ama gizli gelir gider tablosu ve bilançolarda, bizim tahminimiz, UEFA kuralları çerçevesinde daha yüksek bir kısa vadeli borç gözükecek,  özkaynak miktarı da daha düşecek, çünkü konsolide kayıtlarda geçmiş ve cari ziyan çok daha büyük çıkacak. Bu tahminin yanlış çıkması ancak Fenerbahçe'nin kemer sıkması ile mümkündür, o da zor. Dikkat edilsin, Galatasaray benzer nedenlerle çok büyük bir kemer sıkma operasyonu geçiriyor, mali yapıyı düzeltmek için! Fenerbahçe basın toplantısı yapıp, basın mensuplarına soru sorma hakkı vermeden toplantıdan kaçacağına; basın, dernek üyeleri ve kamuoyuna açıklama yaparak biraz işlerin detayını anlatsa daha iyi olur. Son olarak da ekleyelim. Stadın değerini arttırmak öz varlığı geçici olarak arttır, ama stadı satamayacağınıza göre nakit değeri olan bir işlem de değildir. Kaçınılmaz gerçek, sonunda kemer sıkılacağıdır! 'Şeffaflık' acilen gerekiyor!

{jcomments on}

 

 

Bu İçerik  17223  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Deniz Gökçe Pazar, 11 Temmuz 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

18.09.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

101.904

0,45

 bjk BJKAS

1,80

4,65

 fb FENER

12,18

11,23

 gs GSRAY

1,74

1,75

 trabzon TSPOR

1,47

0,00

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 22402116

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 4   4   0   0   11   4  7  12
2 Çaykur Rizespor
 4  2  2  0  4  2  2  8
3 Fenerbahçe

 4

 2  1 1 9  5  4  7
4

Denizlispor

 4  2  1 1  4

 1

 3  7
5 Galatasaray
 4  2  1 1  5  1  0

 7

6

Gazişehir GFK

 4

 2

 1 1  8  9

-1

 7
7

Malatyaspor

 4

 2

 0 2  10  5  5  6
8

Trabzonspor

 4  1  3 0  6

 5

 1  6
9

Konyaspor

 4  1

 3

0  4  1  1  6
10

Sivasspor

 4  1  2 1  6  4  2  5
11 Antalyaspor
 4

 1

 2 1  6  4  2  5
12 Ankaragücü
 4  1  2 1  2  5  -3  5
13 Beşiktaş
 4  1  1  2  6  7  -1  4
14 Başakşehir
 4  1  1  2  4  7  -3  4
15 Kayserispor

 4

 0  2  2  5  5

  -2

 2
16

Göztepe

 4

 0  2  2  0  4  -4  2
17 Gençlerbirliği
 4  0  1  4  4  9  -5  1
18 Kasımpaşa
 4  0  1  3  2  7  -5  1

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.