x
10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak. 26 Aralık 2018- Ligin ilk yarısını Medipol Başakşehir 35 Puanla zirvede bitirdi. 17 maçta 16 puan toplayarak Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise 2018-19 sezonunun en büyük sürprizini yaptı. Süper Lig'de ... 12 Aralık 2018- 27 Kasım 2018'de yapılan ve inteltek firmasının 10 yıllığına 200 Milyar TL ciro taahhüdü vererek kazandığı  İDDAA ihalesine yeterli firma katılmadığı ve yeterli rekabet oluşmadığı için Spor Toto Teşk... 27 Kasım 2018- Düzenlenen İddaa ihalesine  sadece Turkcell iştiraki olan Inteltek teklif verdi. 10 yıl için 200 milyar TL hasılat taahhüdü verilen ihalede son karar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın olacak... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı.  23 Ekim 2018- UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde toplam 1.950 Milyon Euro parasal ödül dağıtacak. Avrupa Ligi'nde ise dağıtılacak tutar 560 Milyon Euro olarak gerçekleşecek. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa o... 26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Mali Deniz Gökçe Fener'in Finansal Tabloları Ne Ölçüde Gerçeği Yansıtıyor?

Fener'in Finansal Tabloları Ne Ölçüde Gerçeği Yansıtıyor?

Deniz Gökçe/04 Ağustos 2010

Fener

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün gelir gider tablosu, bilançosu, konsolide bilançosu ve bu bilançolarda Ş. Saraçoğlu Stadı'nın değeri ve kulübün dönem karı ve net özvarlığı ve borcunun miktarı konularını futbolekonomi.com'da  birkaç defa gündeme getirdim!

Bu yıl da konu ile ilgili haziran ve temmuz aylarında iki yazı yazdım. Birinci yazı Deloitte sorumluları ile konuşmadan evvel, ikincisi de Deloitte ile konuştuktan sonra. Deloitte uluslararası ve saygıdeğer bir kurum. Kurumun yöneticileri, bana Fenerbahçe Faaliyet Raporu'nda gözüken 31.12.2009 tarihli Fenerbahçe gelir gider tabloları ve bilançoları kendilerinin denetlemediğini, denetimin kulüp içindeki denetim kurulu tarafından yapıldığını, yanlış bir imaj ortaya çıktığını 'açık seçik' söylediler.  Geçtiğimiz günlerde Murat Özaydınlı ile beraber basın toplantısına çıkan Deloitte temsilcisi Ömer Bey de bu gerçeği açıkça tekrar etti, söyledi.
Buna karşılık Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin Türkiye Futbol Federasyonu'na verdiği, UEFA lisansı alma prosedürü için hazırlanan, kamu oyuna kapalı ve gizli, ama detaylı bilgiler içeren bilançonun ise Deliotte tarafından denetlendiği (kurallar zaten emrediyor) gerçeğinin altı çizildi. Ayrıca Fenerbahçe Sportif AŞ adlı halka açık AŞ'nin 2009 mali tablolarının da (SPK kuralları gereği) Deloitte tarafından denetlendiği açıklandı.

Futbol Federasyonu'na verilen gizli ama Deloitte denetiminden geçmiş bilanço da tabiri caizse 'yarım konsolide' bir bilançodur, mesela FB TV mali tabloları orada yoktur, ama diğer bazı bağlı şirketler vardır. Tekrar edelim, bağlı şirketlerin hepsi yoktur, bu nedenle de tam konsolide bir mali tablo denetlenmesinden bahsedilemez. Federasyon UEFA süreci ilerledikçe toplam konsolide bilançoyu talep edecektir, çünkü UEFA talep etmektedir. Örneğin Beşiktaş'ın UEFA lisans sürecinde Beşiktaş televizyonunun konsolide bilançoya katılması talep edildiği ortaya çıktı.

Şimdi yalnızca iç denetimden geçen bilanço konusuna değinelim. Bilindiği gibi tüm 'büyük' kulüplerimiz gibi Fenerbahçe de gelir gider tablosunda genelde  ziyan  yazar, ziyanlar da birikir, bu nedenle bilançoda da özvarlık erir, eksi özvarlık durumu ortaya çıkar, borç da dev hale gelir. Böyle bir durumda her Türk spor derneği ve şirketinde olduğu gibi Fenerbahçe Spor Kulübü derneğinde de bazı mali yaklaşımlar gerçekleşmek zorunda idi. 2009 yılı sonu faaliyet raporundaki sadece iç denetimden geçmiş kayıtlarda (Deloitte denetimi olmayan) kısa vadeli borç 41 milyon TL kadar ve uzun vadeli borç 385 milyon TL, yani toplam 425 milyon TL olarak gözükmektedir. Bu borçların vadesi, para cinsi, faiz, vade, kur gibi özellikleri ve teminatları da açıklanmıyor. Ama bilançonun toparlanması sürecinde bilançoyu pozitif özvarlık durumuna getirmek için bir adım atıldı. Saraçoğlu Stadı ve arazisi Fenerbahçe'nin değildi, stadı uzun vadeli kiralamış olan kulüp üst kullanım hakkına sahipti, 30-40 yıl kadar daha kullanacaktı. Kulüp sadece üst kullanım hakkına sahip olduğu stada, kendi beyanına göre, ama üyelerine detay bilgileri de vermeden, 100 milyon dolar ek inşaat yaptığını söyleyerek bilançoların yapısını değiştirdi. Fenerbahçe Kongre üyelerine dağıtılan Fenerbahçe Spor Derneği faaliyet raporu incelendiğinde bir muhasebe kaydı ile kulübe ait olmayan stadın 2008 faaliyet raporunda 79 milyon TL, 2009 faaliyet raporunda da 158 milyon TL değerde varlık olarak kayda geçildiği görülüyor. Yani 2009 faaliyet raporunda geçen yılın iki misli ve yüzde yüz artan büyük bir gayrimenkul değer artışı (kabaca da toplam yüz milyon dolarlık bir artış bu !) görülüyor. Bu 'açıklamasız muhasebe kaydı' ne? Bilançonun pasifindeki eksi özvarlık, 152 milyon kadar ve 'özel fon' adı ile eklenen toplam gayrimenkul değer artışı sonucu,  artıya çevriliyor. Fenerbahçe kendine ait olmayan stada yaptığı geçmiş inşaat masrafını önce 2008 yılında bilançoya varlık diye yazmış. 2009 yılında da stat değerine kabaca yüzde yüz zam yaparak, bir değer artış fonu yaratmış ve kulübün dev boyuttaki eksi özvarlığı da artıya dönmüş. Benzer değer artışları tüm varlık kalemlerinde var. Kriz ortamında varlık değerlerinin düştüğü ülkemizde,  Fenerbahçe'nin varlıkları üç rakamlı değer artışı sağlamış! Büyük geçmiş yıl zararları sonucu 2009 faaliyet raporunda özkaynak toplam değeri eksi olacak iken, bu muhasebe kaydı sonucu toplam 152 milyon TL sabit varlık değer artışıyla özkaynak, artı 84 TL değerine yükselmiş oluyor.

Bizim edindiğimiz bilgilere göre Fenerbahçe kamuya ait statta bulunan uzun vadeli üst kullanım hakkının ilerde getireceği gelirleri kendisi tahmin etmiş (?) (veya bir başka kuruma tahmin ettirmiş), çünkü Deloitte tahmini yapan taraf değil. İlk yıl bunları 'cost basis' yani maliyet esasına göre bilançoya yazmış. Son yılda ise değerlendirme kuralı değişikliği yapmış ve 'present discounted value' yani halihazır ıskonto edilmiş değere çevirmiş ve değeri yükseltmiş. Tekrar söyleyelim, uzun vadeli gelir tahminleri ve ıskonto haddi seçimi Deloitte tarafından yapılmış veya denetlenmiş değil. Özetle Fenerbahçe kulüp üyelerine dağıtılan 2008 ve 2009 faaliyet raporlarında gözüken, Deloitte tarafından denetlenmemiş spor derneği  bilançosundaki değer  artışının hesabı, tahmini gelirler ve kullanılan ıskonto haddi, dernek üyelerince bilinmiyor. Bizce Fenerbahçe bu hesabın detayını, kullanılan gelir tahminlerini ve seçilen ıskonto oranını, yani tüm hesap metodunu kulüp üyelerine ve sportif taraftaki AŞ'nin halka açık olması nedeni ile ve konsolide bilanço verilme mecburiyeti nedeniyle de, kamu oyuna açıklamak zorunda. Kulüpten bir açıklama bekliyoruz.

TFF'ye ve dolayısı ile UEFA'ya verilen yarım konsolide ( FB TV yok) ama gizli gelir gider tablosu ve bilançolarda, bizim tahminimiz, UEFA kuralları çerçevesinde daha yüksek bir kısa vadeli borç gözükecek,  özkaynak miktarı da daha düşecek, çünkü konsolide kayıtlarda geçmiş ve cari ziyan çok daha büyük çıkacak. Bu tahminin yanlış çıkması ancak Fenerbahçe'nin kemer sıkması ile mümkündür, o da zor. Dikkat edilsin, Galatasaray benzer nedenlerle çok büyük bir kemer sıkma operasyonu geçiriyor, mali yapıyı düzeltmek için! Fenerbahçe basın toplantısı yapıp, basın mensuplarına soru sorma hakkı vermeden toplantıdan kaçacağına; basın, dernek üyeleri ve kamuoyuna açıklama yaparak biraz işlerin detayını anlatsa daha iyi olur. Son olarak da ekleyelim. Stadın değerini arttırmak öz varlığı geçici olarak arttır, ama stadı satamayacağınıza göre nakit değeri olan bir işlem de değildir. Kaçınılmaz gerçek, sonunda kemer sıkılacağıdır! 'Şeffaflık' acilen gerekiyor!

{jcomments on}

 

 

Bu İçerik  15854  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Deniz Gökçe Pazar, 11 Temmuz 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

18.01.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

98.587

1,83

 bjk BJKAS

1,65

-0,60

 fb FENER

7,18

-1,64

 gs GSRAY

1,30

1,56

 trabzon TSPOR

1,60

3,90

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 20063450

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  10  5    2   22  8   14    35
2 Trabzonspor  17  8  5   4  32  22  10  29
3 Malatyaspor

 17

 8 5  4  26  16  10  29
4

Kasımpaşa

 17  9 2  6  37

 28

 9  29
5 Galatasaray  17  8  5  4  30  21  9

 29

6

Antalyaspor

 17

  8 

 3  6  19  21  -2  27
7

Beşiktaş

 17

  7 

 5  5  28  23  5  26
8

Konyaspor

 17  6  7  4  23  20  3  25
9

Sivasspor

 17  6

 6

 5  24  23  1  24
10

Göztepe

 17  7  1  9  18  19  -1  22
11 Bursaspor  17

  4 

 9  4  17  17  0  21
12 Ankaragücü  17
 6  2   9   17 26  -9  20
13 Kayserispor  17  5  4  8  15  25  -10  19
14 Alanyaspor  17  5  3  9  13  22  -9  18
15 Akhisarspor

 17

 4  5  8  19  26

  -7 

 17
16

Erzurumspor

 17

 3  7  7  16  22  -6  16
17 Fenerbahçe  17  3  7  7  16  24  -8  16
18 Rizespor   17   1  9  7  19  28  -9  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.