x
22 Nisan 2017- UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final eşleşmeleri belli oldu. Lyon-Ajax, Manchester United-Celta Vigo karşılaşmalar 4 ve 11 Mayıs'ta, Avrupa Ligi'nin final maçı da 24 Mayıs'ta İsveç'in başkenti Stockholm'deki Friends A... 22 Nisan 2017- UEFA Şampiyonlar Ligi yarı final eşleşmeleri belli oldu. Real Madrid-Atletico Madrid, Monaco-Juventus karşılaşmalarında,  ilk maçlar 2-3 Mayıs'ta, rövanşlar ise 9-10 Mayıs'ta oynanacak. Final maçına ise 3 Hazir... 6 Nisan 2017- Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, 34 oyla UEFA yönetim kurulu üyesi seçildi. UEFA'nın 41. genel kurulunda alınan kararla Şenes Erzik'in UEFA'yı FIFA'da temsil etme görevi de sona erdi. 19 Mart 2017- UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline kalan takımlar belli oldu. Bayern Münih-Real Madrid, Barcelona-Juventus, Atletico Madrid-Leicester City, Borussia Dortmund-Monaco, yarı final için mücadele edecekler. 10 Şubat 2017- Galatasaray Başkanı Özbek, kulübün bankalara olan borcunun, Riva ve Florya projeleri sonrası kulüp kasasına giren son ödemelerle birlikte 750 milyon TL 'den  430 milyon TL civarına gerilediğini ifade etti.  28 Ocak 2017- Deloitte'un 2015-16 sezonuna ilişkin düzenlediği Para Ligi raporunda Manchester United 689 Milyon Euro'luk geliriyle, 11 yıl aradan sonra tekrar lider oldu. 2,ve 3. Sırada 620'şer Milyon Euro ile Barcelona ve R.Madrid yer aldı. 24 Ocak 2017- Türk futbolunun duayenlerinden Gençler Birliği kulüp başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında yaşamını yitirdi. 23 Ocak 2017- Para Ligi'nde iki Türk takımı. Deloitte'un 2015-16 Para Ligi'ne FB 25. Galatasaray ise 30.sıradan girdi.   2 Ocak 2017- Türk futbolu 10 yılda 5 kat büyüdü, gelirler 2 milyar TL'yi aştı. 5 Aralık 2016- Football Leaks ile Jose Mourinho ve C.Ronaldo başta olmak üzere, bir çok ünlü oyuncu vergi kaçırmakla itham ediliyor.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Tuğrul AKŞAR Stat Gelirleri Nasıl Artırılır?

Stat Gelirleri Nasıl Artırılır?

Tuğrul Akşar/20 Ekim 2013  Günümüzde statlar artık sadece maç oynanan yerler olmaktan çıktı…

  

Bu anlamda futbol parasallaşıp ticarileştikçe statların da işlevleri değişmeye ve artmaya başladı. Bu işlevlerin en başında da statlarda koltuk başına katma değeri artırmak geliyor. Çünkü, bir stattan maksimum gelir elde edebilmek için, çok doğal olarak önce o stadı doldurmak, sonra da dolduran kalabalığa en fazla satışı yapabilmek gerekiyor. Bu nedenle günümüz futbolunda statlar artık modern işletmecilik anlayışıyla yönetiliyor ve bu statları doldurmak için yeni stratejiler geliştiriliyor.

  

Stadı doldurabilmek için kulübün temel stratejileri de çok önemli. Örneğin, kulübün stratejisi lokal ligde yarışmacı olmak ise farklı bir strateji, eğer uluslar arası arenada yarışmacı bir takım yaratılmak isteniyorsa farklı stratejiler uygulamak gerekiyor. Artık, günümüzde taraftar daha çok uluslar arası yani Avrupa kaynaklı yarışmalarda takımlarını görmek istiyor.

  

Statları doldurabilmenin yolu seyircileri tribüne çekmekten geçiyor. Bunun için de kulübün öncelikle mutlaka bir satış ve pazarlama birimine sahip olması gerekiyor. Bu birimde yer alacak spor pazarlamacıları, seyircilerin maça gitmelerini paraya dönüştürebilecek önemli taktik ve stratejiler üretmek zorundadırlar. Bunun için yapılacak olanlar genel olarak;

  

- Stadın Pazarlanması,

- En fazla koltuk satışının gerçekleştirilmesi,

- Maç günü gelirlerinin artırılmasıdır.

  

“Kapalı Gişe Ya da Bilet Kalmadı”

Tüm futbol kulüplerinin rüyasını statlarını doldurmak ve dolu stattan en fazla geliri elde etmek süsler dersek yanılmamış oluruz. Bir gösteri endüstrisi olarak günümüz futbolunda statların dolması, bir yandan futbolun ambiyansını artırıp takımına coşku sağlarken, diğer taraftan da önemli bir gelire de ulaşma olanağı sağlar. Özelikle kulüplerin “maç günü geliri”, modern futbolda hala önemini koruyor. 1990’ların öncesinde kulüplerin stat gelirleri sadece “kapı giriş” yani “bilet gelirlerinden” oluşurken, günümüzde değişen stat konseptleriyle “kapı giriş geliri” artık yerini “maç günü gelirine” bıraktı.

 

  

Müşteriyi Segmente Etmek

Futbolun endüstriyel bir sürece evrilmesi, doğal olarak taraftar müşteri ya da tüketici taraftar kavramını da yaşamımıza soktu. Bu kavramları Endüstriyel futbol kitabımda ilk kez 2005 yılında kullandığımda çok büyük tepkiler almıştım. Tepkiler mantıklı ve fonksiyonel olmaktan çok duygusal bazlıydı. Bu eleştirilere göre taraftar asla bir tüketici ya da müşteri olamazdı! Oysa, bugün gelinen noktada görüyorum ki, taraftar bugün taraftar tüketiciye evrilmiş durumda. Her yıl harcanabilir gelirinin önemli bir kısmını desteklediği kulübüne ayırıyor. Taraftarın satın alma gücünü nihayet kulüpler de gördü ve onu bir müşteri olarak kabul edip öncelikle ondan daha fazla para kazanabilme yollarını aramaya başladılar. Statların yenilenmesi, konforun artırılması, cep telefonları, internet, televizyon gibi daha bir çok parasal gelir yaratan kaynağa yönelmeleri bunun açık bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

  

Tüm bu bireysel talebin yanında, yeni bir olgu ile daha tanıştı kulüpler. Kurumsal müşteriler…Kendi müşterilerinde bağlılık yaratabilmek, onların toplumsal istemlerine karşılık verebilmek ve bu sayede daha fazla müşteri potansiyelinden pay alabilmek adına kendi müşterilerine konforlu ortamda maç keyfi sunabilmek amaçlı loca ve kombine kart satın alabilmek, günümüzde kulüpler için önemli bir talep kaynağını oluşturuyor.

  

Taraftar Müşteri ve Kurumsal Müşteriye Uygun Satış ve Pazarlama Yapmak!

Maç günü gelirini artırabilmek için de temel olarak stada gelen bireysel müşteri taraftar grubuna ya da kurumsal müşterilere farklı pazarlama ve satış stratejileri uygulamak gerekiyor. Taraftar olmak bireysel bazlı bir olgudur. Bu nedenle tüketici taraftar kavramından bahsedebiliriz. Ancak, artık futbola ilgi aynı zamanda kurumsal olarak ta artmaya başladı. Bugün bazı büyük kulüplerimizde, ticari, sınai ve finans alanlarında faaliyet gösteren önemli kurumların, kendi müşterilerine rahat ortamda maç izletebilmek için kiraladıkları önemli localar veya sezonluk kombine kart alımları olduğunu görüyoruz. Kurumlar taraftar olamayacaklarına göre, onlar spor kulüpleri için birer müşteridir… Çünkü, bir kurum birden fazla kulübün kombine kartını alabiliyor veya locasını kiralayabiliyor. Bu anlamda kulüplerin, mutlaka bireysel taraftar müşterilerine (son tüketiciye yönelik) B2C (Business to Customer) ve B2B (Business to Business) ürün ve hizmet yapılanmasını oluşturması ve buna göre yapılanması gerekiyor. Kısacası, kulüp satış ve pazarlama stratejilerini oluştururken, bireysel ve kurumsal satış ve pazarlama yapılanmasını oluşturmak zorundadır.

  

Bireysel Taraftar Müşteriye ve Kurumsal Müşteriye Farklı Stratejiler

Bireysel anlamda taraftar müşteriye öncelikle bilet, kombine ve ürün satışı       yapılması planlanırken, kurumsal müşteriye Kombine kart ve VIP bilet satışında, stat içi kiralamada (Loca), reklam, sponsorluk, isim hakkı satışında ve stat içi ürün satışı yapabilmek için yer kiralamada örgütsel satış modeli oluşturmak gerekiyor.

  

Kulüpler bir şekilde maç günü geliri yaratabiliyorlar ama maç olmayan günlerde ne yapılmalı?

Bir kulüp temel olarak stada ait ürünleri satarak, maç günü geliri elde ederek önemli gelir kaynaklarına ulaşabilir ama esas önemli olan maç olmadığı gün gelir yaratabilmektir. İşte bu bağlamda bu konuda örnek alınabilecek büyük kulüplere bakıldığında, o kulüplerin ilave gelir kaynakları yaratabildiklerini görüyoruz.

  

Bu kapsamda, kulübün diğer büyük kulüp modellerinde olduğu gibi, taraftar olan veya olmayan diğer tüketici spor severlerin de gelirlerinden pay alabilmek amaçlı stat içinde müze oluşturmak ve turistik gezi turları düzenlemek, (2011 yılında Barcelona’nın Stadı Nou Camp’a yaptığım gezide öğrendiğim gibi Barcelona stadını yılda 2 milyon kişi yılda ortalama 40 milyon Euro’ya yakın bir para harcayarak geziyor. Stadı gezen turist sadece tur atmıyor, store’da önemli harcamalar da yapıyor.)

  

Sportif olmayan konserler ve diğer etkinlikler düzenlemek, kurumsal müşterilere belirli amaçlarla maç günü dışında kiralamalar yapmak, üye ya da sempatizanlara kart çıkartmak gibi etkinliklerle, statların 365 gün gelir yaratan bir yapıya dönüştürülme olanağı da yakalanabilir.

  

Stadın Dışını Unutmayalım!

Sadece stadın içine odaklanma yanlışına düşmeyelim. Aslında yoğun maç günü trafiğinde, maç başlayıncaya kadar stadın içinden daha çok dışı önemlidir. Yoğun bir kalabalık stada girmeye çalışırken, bu yoğunluk ve kalabalık kulüpler için yeni bir satış potansiyelini de beraberinde getiriyor.

Daha turnikelere ilk teması yaşamadan önce bilgilendirme ve bilet satın alma süreciyle başlayacak bu süreçte kulüp düzenleyeceği etkinliklerle, ürün satışlarıyla, stada erişimle, yiyecek içecek ve satışıyla, mağazalarla ve diğer hizmetlerle ilave gelir yaratabilme olanağına sahip görünüyor. Özellikle kapasitesi geniş ve yoğun olan statlarda bu potansiyeli iyi değerlendiren kulüpler bu potansiyelden önemli paylar alabilirler.

  

Maç Başına En Fazla Seyirci Bundesliga’da

Maç başına göre yapılan en son istatiksel çalışmada Süper Lig 13.844 kişilik maç başına seyirci ortalamasıyla dünya sıralamasında 13. Sırada yer alıyor. İlk sırada 43.141 kişilik ortalamayla Alman Bundesliga alırken, İkinci sırada Premier Lig görünüyor.

  

 

Maç Başına Göre Seyirci İstatistiği (2012-13)

Sıra

Ligler

Seyirci sayısı

Maç başına

Toplam kapasite

Stat Başına Ortalama

Doluluk Oranı

1

  1.Bundesliga (Almanya

3.408.131

43.141

854.731

47.485

90,9%

2

  Premier League (İngiltere)

2.864.020

36.718

644.044

42.202

87%

3

  Primera División (İspanya)

2.152.370

25.932

777.886

38.894

66,7%

4

  Serie A(İtalya)

1.641.158

23.115

827.899

41.395

55,8%

5

  Liga MX Apertura (Meksika)

2.146.059

22.355

716.918

39.829

56,1%

6

  Ligue 1 (Fransa)

1.828.128

20.313

602.508

30.125

67,4%

7

  Eredivisie (Hollanda)

1.565.180

19.565

391.247

21.736

90,0%

8

  Chinese Super League (Çin)

4.095.121

18.872

642.989

40.187

47,0%

9

  Major League Soccer (ABD)

5.685.649

18.282

406.193

21.379

85,5%

10

  Fase Final Liga Postobon I(Kolombiya)

36.000

18.000

260.707

32.588

55,2%

11

  2.Bundesliga (Almanya)

1.595.903

17.160

520.474

28.915

59,3%

12

  J. League Division 1 (Japonya)

4.003.599

16.682

495.592

27.533

60,6%

13

  Championship (İngiltere)

2.069.684

16.044

613.539

25.564

62,8%

14

  A-League (Avustralya)

117.503

14.688

385.582

38.558

38,1%

15

  Campeonato Brasileiro Série A (Brezilya)

3.896.472

14.378

861.019

43.051

33,4%

16

  Süper Lig (Türkiye)

913.725

13.844

397.477

22.082

62,7%

Bu konuya gelecek hafta da değinmeye devam edeceğiz…{jcomments on}

Bu İçerik  11640  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

28.04.2017 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

94.023

-0,28

 bjk BJKAS

4,84

2,11

 fb FENER

35,56

1,14

 gs GSRAY

24,26

-0,08

 trabzon TSPOR

2,70

0,37

 

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 13604970

Spor Toto Süper Lig 2016-17 Puan Durumu

Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

BEŞİKTAŞ

28 19 7 2 57 25 32 64
2 BAŞAKŞEHİR 28 16 9 3 54 25 29 57
3 FENERBAHÇE

28

15 8 5 51 26 25 53
4

GALATASARAY

28
15
4
9
50

33

17
49
5 TRABZONSPOR
28
14
5
9
34
27
7

47 

6

ANTALYASPOR

28
12
7
9
32
35
-3
43
7

GENÇLERBİRLİĞİ

28
10
9
9
28
28
0
39
8

KONYASPOR

28
10
9
9
33
35
-2
39
9

OSMANLISPOR

28
9

10 

9
36
32
4
37
10

KASIMPAŞA

28
10
7
11
38
37
1
37
11

KARABÜKSPOR

28

10
5
13
30
37
-7
35
12

BURSASPOR

28
10
5

13

30
40
-10
35
13

ALANYASPOR

28
10
4
14
45
51
-6
34
14

AKHİSAR BLD.

28
9
6

13 

26
39
-13
33
15

KAYSERİSPOR

28
7
6
15
36
51
-15
27
16

GAZİANTEPSPOR

28
7
4
17
28
47

-19

25
17

Ç.RİZESPOR

28
6
6
16
30
46
-16
24
18

ADANASPOR

28
5
5
18
26
50
-24
20

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2018 Dünya Kupası 1.Tur 1.Grup Puan D.

Avrupa Elemeleri 1.Tur Grup I
Sıra TAKIM O G B M A Y PUAN AV
1

hirvatistan-bayrak Hırvatistan

5 4 1 0 11 1 13 10
2 izlanda-bayrak İzlanda 5 3 1 1 8 6 10 2
3 ukrayna-bayrak Ukranya

5

2 2 1 7 4 8 3
4

turk-bayrak Türkiye

5 2 2 1
7

5

8 2
5 kosova-bayrak Kosova
5 0 1
4 2 14 1

1

6

finlandiya-bayrak Finlandiya

5 0 1 4
3

8

1 -5

Money Football League

    

Deloitte-Money-League-17

   

“Yirmincisi yayınlanan 2017 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 689 Milyon Euro’luk geliriyle tekrar zirvenin sahibi oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray da, 25. ve 26.sıradan tekrar Para Ligi’ne girdiler.”
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.