Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Diğer Yazarlar Galatasaray Genel Kurulu İdari Olarak Adnan Polat Yönetimini İbra Etmedi

Galatasaray Genel Kurulu İdari Olarak Adnan Polat Yönetimini İbra Etmedi

alt

28 Mart 2011-

Seçim çağrılarına kulak asmayan Polat, idari olarak ibra edilmedi. Böylece kulüp 30 gün sonra seçime gidecek ama Polat aday olamayacak.

Galatasaray Kulübü'nün Mali ve İdari Genel Kurulu'nda restleşme Adnan Polat ve yönetiminin sonunu hazırladı. "İbra için erken seçime gitmem" sözünden dönmeyen Adnan Polat, kongredeki tüm seçim çağrılarına kulaklarını tıkadı ve kendi sonunu hazırladı. Üyeler, Galatasaray tarihinde bir ilke imza atıp yönetimi mali olarak ibra etti ama idari açıdan ibra etmedi. Rekor sayıda (1984) üyenin katıldığı ve 9 saat süren kongrede yaptığı açılış konuşmasında "Seçim rüşveti vererek ibra olmaktansa, ibra olmamayı tercih ederim" diyen Adnan Polat, kürsüye gelen üyelerin yoğun eleştirisine maruz kaldı. Kürsüdeki seçim çağrıları alkış alırken Polat söz aldığında "Veremeyeceğimiz hesabımız yok. Yönetimimizle durum değerlendirmesi yaparız" dedi. Polat, oylamaya geçilmeden önce duayenlerden Doğan Hasol'un "30 dakika toplantı yapın. Bir karar verin" çağrısına da olumlu yanıt vermedi. Oylama sonrası mali yönden sınıfı geçen yönetim idari yönden ibra edilmedi.

POLAT MAHKEMEYE GİDECEK Mİ?
İtirazlar sonuç vermeyince oylama yinelenmedi. Polat son olarak kürsüye çıkıp "Bu durum inşallah G.Saray için sıkıntı yaratmaz" diyerek kongre kararını mahkemeye taşıyabileceği sinyalini verirken, tüzük gereği 30 gün içinde olağanüstü seçim genel kurulu toplantıya çağrılacak. Polat'ın yakın çevresine de 'bu iş bitmedi' dediği, mali ve denetleme kurulu  ibralarını mahkemede kullanmayı planladığı öğrenildi.

 

Ali Tanrıyar Alp Yalman adnan öztürk Adnan Polat Semih Haznedaroğlu faruk süren Mehmet Cansun Galatasaray

 

Galatasaray’da Adnan Polat yönetimi mali açıdan onaylanırken idari açıdan genel kuruldan onay alamadı. Buna göre 30 gün içinde olağanüstü seçime gidilecek. Polat ve yönetimi ise bu seçime katılamayacak. Yeni tüzük gereği Polat, ancak bir seçim süresi geçtikten sonra yeniden yönetime aday olabilecek. Galatasaray Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu dün İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapıldı. İkibine yakın üyenin katıldığı ve oldukça hararetli geçen kurulun ibra oylaması da gergin geçti. Oylamanın kapalı yapılması yönündeki önerge, destek verenler ve vermeyenler dışarı çıkartılarak oylandı. Sonunda yapılan açık oyalamada Polat yönetimi mali açıdan ibra edildi ancak idari açıdan ibra edilmedi.

Peki şimdi ne olacak? Ya da Tüzük ne diyor?

Galatasaray Kulübü'nün yeni oluşturulan tüzüğünde, "Kulüp başkanı ve yönetim kurulunun görevleri" başlığı altında yer alan 87/22. maddesi, "Genel Kurul'ca mali ve/veya yönetsel yönden aklanmama (ibra) durumunda en geç 30 gün içinde olağanüstü seçim genel kurulunu toplantıya çağırmak" şeklinde hüküm içeriyor. Yine tüzüğe göre ibra edilmeyen yöneticiler bir sonraki seçime katılamıyorlar. Ancak aradan bir seçim yapıldıktan sonra eski yöneticiler seçimlere girebiliyorlar.

 

TÜZÜK NE DİYOR?
87/22:
(Yönetim Kurulunun görevleri) Genel Kurulca mali ve/veya yönetsel yönden aklanmama durumunda, en geç 30 (otuz) gün içinde Olağanüstü Seçim Genel Kurulunu toplantıya çağırmak.
59: (Başkanlığa ve kurullara seçilme niteliği) Aklanmayan Kulüp Başkanı ile Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri bir seçim dönemi geçmeden yeniden aday olamaz ve seçilemezler.
Geçici 1/2: Seçime ilişkin hükümler olağan ya da olağanüstü olarak yapılacak ilk seçim Genel Kurulundan itibaren yürürlüğe konulur.

 Borç 438 milyon TL
Kulübün 31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla toplam borç-alacak farkının 438 milyon 814 bin 598 lira olduğu bildirildi. Borç 514 milyon 46 bin 150, banka kredileri 187 milyon 275 bin 809, 2011 yılı bütçesinde gelirler 94,1 milyon lira olarak açıklandı


‘İnşallah sıkıntı yaratmaz’
Polat, kendi döneminde değiştirilen yeni tüzük gereği 30 günde seçime gidecek ama aday olamayacak. Bu sonuçtan sonra kısa bir konuşma yapan Polat, “İnşallah bu karar önümüzdeki günlerde Galatasaray için sıkıntı yaratmaz” dedi.

Genel kurul açılışında oldukça kararlı gözüken ve “İbra için seçim şantajını kabul etmem” diyen Polat, daha sonra ise kurulda oluşan havayla kapanış konuşmasında tavrını yumuşatıp,“Bir hafta içinde seçim konusunda karar vereceğiz” dedi. Ancak, Polat’ın bu çıkışı da yeterli bulunmadı. Üyelerden Doğan Hasol, “Başkan şimdi bir toplantı yapsın ve seçim kararı alsın” dedi. Polat yönetimi buna yanıt vermeyince oylamaya geçildi. Galatasaray tarihinde ilk kez bir yönetim idari açıdan ibra edilmedi.

Bir ay sonra yapılacak seçimlerde Ünal Aysal rakipsiz kaldı. Çünkü Cemal Özgörkey ile Mehmet Helvacı da Polat yönetiminde yer aldıkları için olağanüstü seçimde aday olamayacaklar. Aysal’ın muhtemel rakipleri arasında ise daha önce Polat’a karşı seçime giren Adnan Öztürk olabilir.

Adnan Polat yönetimi, futbol takımının yaşadığı hezimet ve Türk Telekom Arena’nın açılışında yaşanan olaylar nedeniyle çok yıprandı. İkinci başkanı olan Mehmet Helvacı’nın bu görevden alınmasına karşın yönetimden istifa etmemesi de yönetimi ikiye böldü ve nihayetinde mali genel kurulda da dananın kuyruğu koptu. Polat, camianın önde gelen isimlerinden İnan Kıraç ile eski başkan Faruk Süren başta olmak üzere bir çok kişinin yaptığı “Seçime git” çağrılarına direnince idari açıdan ibrayı alamadı.

Polat, mali genel kurulda yaptığı konuşmada, “İki gün önce İzzettin Doğan ve Özkan Olcay beni ziyarete gelip erken seçime gitmemi istedi. Ben de genel kuruldan sonra 10 gün kadar düşüneceğimi söylemiştim. Ama bugün oluşan talepleri de gözönüne alarak bu kararı daha kısa bir sürede vermemiz gerektiğini ortaya koydu. Bir hafta içinde kararımızı vereceğimizin sözünü size veriyorum” dedi. Fakat başkanın duygulanarak yaptığı bu konuşma da ‘zaman kazanma’ hamlesi olarak algılandı.

‘Erkeksen karşıma çık’
Öte yandan Polat, kurulda yaptığı konuşmada kulüp içinde kendilerini Maliye ve Sermeya Piyası Kurulu’na ispiyonlar olduğunu belirterek, “Kulüpte bazı senaryolar yazanlar ve ispiyon yapanlar var. Galatasaray Lisesi’ndeki en önemli konu ‘ispiyonlamayacaksın’dır. Bizi Maliye’ye, SPK’ya ispiyonlayanlar var” dedi.

Polat, Ünal Aysal’a göndermede bulunarak, “Bir kişinin 100 milyon dolar verip, sonra da kulübe temlik koydurarak, Galatasaray’ın, beğenmediği kişileri değiştirme haklarını ellerinden alınmasını istemiyoruz” dedi. İnternetten kendisine sürekli küfür eden bir kişinin olduğunu söyleyen Polat, “Onun burada olduğunu biliyorum. Erkekse karşıma çıksın, burada söylesin” dedi.

Polat, kulübe, Polat Renassaince Oteli’nden kesilen faturalarla ilgili de spekülasyon yapıldığını hatırlatarak, “Toplam 150 bin dolarlık fatura kesilmiş. Bu para, benim 3 saatlik gelirim. Bunu cebime indirerek zengin mi olacağım” diye konuştu...{jcomments on}


Bu İçerik  8121  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Salı, 20 Ekim 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

19.10.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.207,50

1,24

 bjk BJKAS

3.38

-0,02

 fb FENER

37.92

3,04

 gs GSRAY

4.11

0,49

 trabzon TSPOR

4,49

-6,07

   SPOR ENDEKSİ 1.019,89 0,27

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26320260

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 5 4 1  0 13

2

11  13
2  Fenerbahçe  5  3  2  0 7 4  3   11
3  Karagümrük

 5

 2  2  1 9 5 4  8
4

 Antalyaspor

 5  2  2  1 5

3

2  8
5  Erzurumspor  4  2  1  1 6  4  2 

 7

6

Galatasaray

 5

2

1  2 6  4

2

 7
7

Sivasspor

 4

 2 

1  1 5  4 1  7
8

Kasımpaşa

 5 2 1  2 4

 3

1  7
9

 Hatayspor

 4  2

1

 1 6  3 -3  7
10

 Göztepe

 5  1 3  1 10  7  3  6
11 Konyaspor  4

 1

3  0  5  2  3  6
12  Kayserispor  5  2 0  3  4  8  -4

 6

13 Rizespor  5  1 2  2  7  8  -1  5
14 Trabzonspor  5  1 2  2  5  7  -2  5
15  Malatyaspor

 5

 1 2  2  4  8

-4

 5
16

Denizlispor

 5

 1 2  2  3  7 -4  5
17  Gaziantep  5  0 4  1  7  9 -2  4
18 Beşiktaş  4  1 1  2  5  7 -2  4
19  Gençlerbirliği  4  1 1  2  2  4 -2  4
20 Başakşehir  5  1 1  3  2  6 -4  4
21 Ankaragücü  4  0 1  3  4  8 -4  1

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.