x
25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi. 3 Haziran 2019- UEFA Şampiyonlar Ligi  2018-19 sezonu finalinde Tottenham’ı 2-0 yenen Liverpool şampiyon oldu. Liverpool bu şampiyonlukla, Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi olmak üzere 6 kez mutlu sona ulaştı. 3 Haziran 2019- Ankara’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısında, Nihat Özdemir, 174 oy alarak TFF başkanlığına seçildi. 31 Mayıs 2019- UEFA Avrupa Ligi finalinde Arsenal'i 4-1 yenen Chelsea 2018-2019 sezonunun şampiyonu oldu. 31 Mayıs 2019- Abalı Denizlispor, Gençlerbirliği ve Gazişehir Futbol Kulübü 2019-20 sezonunda Süper Lig'de mücadele edecek.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Diğer Yazarlar Galatasaray Genel Kurulu İdari Olarak Adnan Polat Yönetimini İbra Etmedi

Galatasaray Genel Kurulu İdari Olarak Adnan Polat Yönetimini İbra Etmedi

alt

28 Mart 2011-

Seçim çağrılarına kulak asmayan Polat, idari olarak ibra edilmedi. Böylece kulüp 30 gün sonra seçime gidecek ama Polat aday olamayacak.

Galatasaray Kulübü'nün Mali ve İdari Genel Kurulu'nda restleşme Adnan Polat ve yönetiminin sonunu hazırladı. "İbra için erken seçime gitmem" sözünden dönmeyen Adnan Polat, kongredeki tüm seçim çağrılarına kulaklarını tıkadı ve kendi sonunu hazırladı. Üyeler, Galatasaray tarihinde bir ilke imza atıp yönetimi mali olarak ibra etti ama idari açıdan ibra etmedi. Rekor sayıda (1984) üyenin katıldığı ve 9 saat süren kongrede yaptığı açılış konuşmasında "Seçim rüşveti vererek ibra olmaktansa, ibra olmamayı tercih ederim" diyen Adnan Polat, kürsüye gelen üyelerin yoğun eleştirisine maruz kaldı. Kürsüdeki seçim çağrıları alkış alırken Polat söz aldığında "Veremeyeceğimiz hesabımız yok. Yönetimimizle durum değerlendirmesi yaparız" dedi. Polat, oylamaya geçilmeden önce duayenlerden Doğan Hasol'un "30 dakika toplantı yapın. Bir karar verin" çağrısına da olumlu yanıt vermedi. Oylama sonrası mali yönden sınıfı geçen yönetim idari yönden ibra edilmedi.

POLAT MAHKEMEYE GİDECEK Mİ?
İtirazlar sonuç vermeyince oylama yinelenmedi. Polat son olarak kürsüye çıkıp "Bu durum inşallah G.Saray için sıkıntı yaratmaz" diyerek kongre kararını mahkemeye taşıyabileceği sinyalini verirken, tüzük gereği 30 gün içinde olağanüstü seçim genel kurulu toplantıya çağrılacak. Polat'ın yakın çevresine de 'bu iş bitmedi' dediği, mali ve denetleme kurulu  ibralarını mahkemede kullanmayı planladığı öğrenildi.

 

Ali Tanrıyar Alp Yalman adnan öztürk Adnan Polat Semih Haznedaroğlu faruk süren Mehmet Cansun Galatasaray

 

Galatasaray’da Adnan Polat yönetimi mali açıdan onaylanırken idari açıdan genel kuruldan onay alamadı. Buna göre 30 gün içinde olağanüstü seçime gidilecek. Polat ve yönetimi ise bu seçime katılamayacak. Yeni tüzük gereği Polat, ancak bir seçim süresi geçtikten sonra yeniden yönetime aday olabilecek. Galatasaray Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu dün İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapıldı. İkibine yakın üyenin katıldığı ve oldukça hararetli geçen kurulun ibra oylaması da gergin geçti. Oylamanın kapalı yapılması yönündeki önerge, destek verenler ve vermeyenler dışarı çıkartılarak oylandı. Sonunda yapılan açık oyalamada Polat yönetimi mali açıdan ibra edildi ancak idari açıdan ibra edilmedi.

Peki şimdi ne olacak? Ya da Tüzük ne diyor?

Galatasaray Kulübü'nün yeni oluşturulan tüzüğünde, "Kulüp başkanı ve yönetim kurulunun görevleri" başlığı altında yer alan 87/22. maddesi, "Genel Kurul'ca mali ve/veya yönetsel yönden aklanmama (ibra) durumunda en geç 30 gün içinde olağanüstü seçim genel kurulunu toplantıya çağırmak" şeklinde hüküm içeriyor. Yine tüzüğe göre ibra edilmeyen yöneticiler bir sonraki seçime katılamıyorlar. Ancak aradan bir seçim yapıldıktan sonra eski yöneticiler seçimlere girebiliyorlar.

 

TÜZÜK NE DİYOR?
87/22:
(Yönetim Kurulunun görevleri) Genel Kurulca mali ve/veya yönetsel yönden aklanmama durumunda, en geç 30 (otuz) gün içinde Olağanüstü Seçim Genel Kurulunu toplantıya çağırmak.
59: (Başkanlığa ve kurullara seçilme niteliği) Aklanmayan Kulüp Başkanı ile Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri bir seçim dönemi geçmeden yeniden aday olamaz ve seçilemezler.
Geçici 1/2: Seçime ilişkin hükümler olağan ya da olağanüstü olarak yapılacak ilk seçim Genel Kurulundan itibaren yürürlüğe konulur.

 Borç 438 milyon TL
Kulübün 31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla toplam borç-alacak farkının 438 milyon 814 bin 598 lira olduğu bildirildi. Borç 514 milyon 46 bin 150, banka kredileri 187 milyon 275 bin 809, 2011 yılı bütçesinde gelirler 94,1 milyon lira olarak açıklandı


‘İnşallah sıkıntı yaratmaz’
Polat, kendi döneminde değiştirilen yeni tüzük gereği 30 günde seçime gidecek ama aday olamayacak. Bu sonuçtan sonra kısa bir konuşma yapan Polat, “İnşallah bu karar önümüzdeki günlerde Galatasaray için sıkıntı yaratmaz” dedi.

Genel kurul açılışında oldukça kararlı gözüken ve “İbra için seçim şantajını kabul etmem” diyen Polat, daha sonra ise kurulda oluşan havayla kapanış konuşmasında tavrını yumuşatıp,“Bir hafta içinde seçim konusunda karar vereceğiz” dedi. Ancak, Polat’ın bu çıkışı da yeterli bulunmadı. Üyelerden Doğan Hasol, “Başkan şimdi bir toplantı yapsın ve seçim kararı alsın” dedi. Polat yönetimi buna yanıt vermeyince oylamaya geçildi. Galatasaray tarihinde ilk kez bir yönetim idari açıdan ibra edilmedi.

Bir ay sonra yapılacak seçimlerde Ünal Aysal rakipsiz kaldı. Çünkü Cemal Özgörkey ile Mehmet Helvacı da Polat yönetiminde yer aldıkları için olağanüstü seçimde aday olamayacaklar. Aysal’ın muhtemel rakipleri arasında ise daha önce Polat’a karşı seçime giren Adnan Öztürk olabilir.

Adnan Polat yönetimi, futbol takımının yaşadığı hezimet ve Türk Telekom Arena’nın açılışında yaşanan olaylar nedeniyle çok yıprandı. İkinci başkanı olan Mehmet Helvacı’nın bu görevden alınmasına karşın yönetimden istifa etmemesi de yönetimi ikiye böldü ve nihayetinde mali genel kurulda da dananın kuyruğu koptu. Polat, camianın önde gelen isimlerinden İnan Kıraç ile eski başkan Faruk Süren başta olmak üzere bir çok kişinin yaptığı “Seçime git” çağrılarına direnince idari açıdan ibrayı alamadı.

Polat, mali genel kurulda yaptığı konuşmada, “İki gün önce İzzettin Doğan ve Özkan Olcay beni ziyarete gelip erken seçime gitmemi istedi. Ben de genel kuruldan sonra 10 gün kadar düşüneceğimi söylemiştim. Ama bugün oluşan talepleri de gözönüne alarak bu kararı daha kısa bir sürede vermemiz gerektiğini ortaya koydu. Bir hafta içinde kararımızı vereceğimizin sözünü size veriyorum” dedi. Fakat başkanın duygulanarak yaptığı bu konuşma da ‘zaman kazanma’ hamlesi olarak algılandı.

‘Erkeksen karşıma çık’
Öte yandan Polat, kurulda yaptığı konuşmada kulüp içinde kendilerini Maliye ve Sermeya Piyası Kurulu’na ispiyonlar olduğunu belirterek, “Kulüpte bazı senaryolar yazanlar ve ispiyon yapanlar var. Galatasaray Lisesi’ndeki en önemli konu ‘ispiyonlamayacaksın’dır. Bizi Maliye’ye, SPK’ya ispiyonlayanlar var” dedi.

Polat, Ünal Aysal’a göndermede bulunarak, “Bir kişinin 100 milyon dolar verip, sonra da kulübe temlik koydurarak, Galatasaray’ın, beğenmediği kişileri değiştirme haklarını ellerinden alınmasını istemiyoruz” dedi. İnternetten kendisine sürekli küfür eden bir kişinin olduğunu söyleyen Polat, “Onun burada olduğunu biliyorum. Erkekse karşıma çıksın, burada söylesin” dedi.

Polat, kulübe, Polat Renassaince Oteli’nden kesilen faturalarla ilgili de spekülasyon yapıldığını hatırlatarak, “Toplam 150 bin dolarlık fatura kesilmiş. Bu para, benim 3 saatlik gelirim. Bunu cebime indirerek zengin mi olacağım” diye konuştu...{jcomments on}


Bu İçerik  7551  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Çarşamba, 23 Ekim 2019.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

22.10.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

97.886

0,00

 bjk BJKAS

1,65

-1,20

 fb FENER

12,10

0,83

 gs GSRAY

1,53

0,66

 trabzon TSPOR

1,30

-0,76

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 22764674

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 8   5   2   1   18   10  8  17
2 Trabzonspor
 8  4  3  1  17  10  7  15
3 Fenerbahçe

 8

 4  2 2 13  8  5  14
4

Başakşehir

 8  4  2 2  14

 10

 4  14
5 Malatyaspor 
 8  4  1 3  18  10  8

 13

6

Galatasaray

 8

 3

 4 1  9  1

 1

 13
7

Sivasspor

 8

 3

 3 2  14  10  4  12
8

Konyaspor

 8  3  3 2  10

 8

 2  12
9

Gaziantep

 8  3

 2

3  13  17  -4  11
10

Antalyaspor

 8  3  2 3  9  15  -6  11
11 Göztepe
 8

 2

 3 3  7  7  0  9
12 Beşiktaş
 8  2  3 3  10  12  -2  9
13 Ankaragücü
 8  2  3  3  6  11  -5  9
14 Denizlispor
 8  2  2  4  7  10  -3  8
15 Kasımpaşa

 8

 2  2  4  8  12

 -4

 8
16

Rizespor

 8

 2  2  4  8  16  -8  8
17 Gençlerbirliği
 8  1  3  4  12  12   0  6
18 Kayserispor
 8  0  4  4  8  15  -7  4

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.