x
25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek. 5 Ağustos 2019- Beinsports ile süren yayın krizi, Kulüplerin 500 Milyon TL eksik ödemeyi kabul etmesiyle, uzlaşmayla sonuçlandı. 12 Temmuz 2019- 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Hollanda'yı 2-0 mağlup eden ABD Kadın Milli Takımı, dördüncü kez dünyanın en büyüğü olmayı başardı. 3 Temmuz 2019- Fikret Orman: Türkiye’de Finansal Bir Kriz Var. Kulüplerin giderleri büyük oranda dövizle.  Kulüplerin Daralması Lazım! 12 Haziran 2019- A Milli Takımımız Euro 2020 grup maçında İzlanda deplasmanında rakibine 2-1 yenildi. 3 Haziran 2019- UEFA Şampiyonlar Ligi  2018-19 sezonu finalinde Tottenham’ı 2-0 yenen Liverpool şampiyon oldu. Liverpool bu şampiyonlukla, Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi olmak üzere 6 kez mutlu sona ulaştı. 3 Haziran 2019- Ankara’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısında, Nihat Özdemir, 174 oy alarak TFF başkanlığına seçildi. 31 Mayıs 2019- UEFA Avrupa Ligi finalinde Arsenal'i 4-1 yenen Chelsea 2018-2019 sezonunun şampiyonu oldu. 31 Mayıs 2019- Abalı Denizlispor, Gençlerbirliği ve Gazişehir Futbol Kulübü 2019-20 sezonunda Süper Lig'de mücadele edecek.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Diğer Yazarlar FIFA: Balık Baştan Kokar

FIFA: Balık Baştan Kokar

blatter

31Mayıs 2011-Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, FIFA'daki rüşvet iddialarıyla ilgili olarak sorgulanacak.

FIFA'nın açıklamasında, Blatter'ın 29 Mayıs Pazar günü FIFA Etik Komisyonu tarafından dinleneceği belirtildi.

FIFA'da gelecek Çarşamba günü başkanlık seçimi yapılacak. FIFA, 2 gün önce, başkanlığa yeniden aday olan Blatter'ın seçimdeki rakibi Muhammed bin Hammam hakkında, seçim için rüşvet verdiği iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Bin Hammam, dün soruşturma kapsamında Blatter'ın da dinlenmesini istemişti.

 

Her ne kadar başlıkta FIFA Etik komitesi'nin Blatter'i dinleyeceği belirtilmişse de, ancak bugün yapılan anons ile FIFA Etik Kurulu başkan Blatter'i dinledikten sonra, onun rüşvet suçlamaları karşısında suçsuz olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, Blatter'in yeniden seçilme şansını da tekrar ona vermiş oldu.

Ancak FIFA Etik komitesi çok hızlı süren bir değerlendirme yaparak, Blatter'in Rüşvet davasından aklandığını anons etti. Böylece Blatter'in yeniden başkan seçilmesinin önündeki en büyük engel de bu şekilde kalkmış oldu.

Blatter rüşvet davasında aklandı

FIFA Etik komitesinin aldığı karar gereğince;

FIFA yönetim kurulu üyeleri Jack Warner ve Muhammed Bin Hammam rüşvet suçlamaları yüzünden geçici olarak görevden alındı, FIFA başkanı Sepp Blatter hakkında soruşturma açılmasına ise gerek görülmedi.

FIFA etik komitesi, Karayipler Futbol Birliği’nin (CFU) oyunu satın almak için ‘sportif kalkınma için ekonomik yardım’ adı altında rüşvet verdikleri iddia edilen Warner ve Bin Hammam hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Etik komite, 1 Haziran’daki FIFA başkanlık seçimi öncesinde patlak veren skandalda CFU’dan Debbie Minguell ve Jason Sylvester’a da geçici olarak görevden el çektirdi.

Etik komite, Zürih’te dinlediği FIFA başkanı Sepp Blatter’e ise suçlama yöneltilecek bir durum olmadığına kanaat getirdi.

Komitenin başkanı Petrus Damaseb, “Warner ve Bin Hammam’ın cevap vermesi gereken konular olduğuna eminiz ama suçlu olduğu kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur” dedi.

Katarlı Bin Hammam ve FIFA asbaşkanı Warner, FIFA yönetim kurulu üyesi Chuck Blazer’ın iddiaları üzerine etik komite tarafından sorguya alındı. İkilinin, 11 Mayıs’ta Trinidad’da CFU üyeleriyle yaptıkları toplantıda, başkanlık seçiminde Bin Hammam’ı desteklemeleri için 40 bin dolar rüşvet verdikleri ileri sürülüyor.

Muhammed Bin Hammam da Blatter’i etrafındaki yolsuzluklara göz yummak ve bunları rapor etmemekle suçlamıştı. Etik komite tarafından aklanan Blatter, “bu karar hakkında yorum yapmak istemiyorum. Ama son birkaç günde yaşananlar yüzünden çok üzgünüm. FIFA’nın imajı ciddi şekilde zedelendi” dedi.

Bin Hammam, FIFA başkanlık seçiminde Blatter’i karşısındaki tek adaydı ancak etik komite tarafından dinlendiği pazar günü erken saatlerde yarıştan çekildiğini açıklamıştı.

Son gelişmelerin ardından 1998 yılından bu yana FIFA’nın başkanlığını yürüten Blatter’in dördüncü kez seçilmesine hiçbir engel kalmamış görünüyor.

FIFA genel sekreteri Jerome Valcke, 208 FIFA delegesinden en az dörtte üçünün seçim ajandasında değişiklik talep etmediği takdirde seçimin planlandığı gibi yapılacağını ve iptal gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

 

"FIFA başkanlık seçimi ertelensin"

İngiltere Futbol Federasyonu, yarın yapılması planlanan FIFA Başkanlık seçiminin ertelenmesini istedi.

 

Federasyondan yapılan açıklamada, gün geçtikçe derinleşen yolsuzluk skandalı gerekçe gösterilerek, seçimin bir başka tarihe alınmasının gerekliliği vurgulandı. Açıklamada, diğer üye ülkelerden de erteleme talebine destek vermeleri talep edildi.

FA_President
Federasyon Başkanı David Bernstein imzalı açıklamada, FIFA'nın şeffaflığından ve sorumluluklarını yerine getirememesinden kaygı duyulduğu belirtildi ve seçim tarihinin alternatif bir adaya fırsat tanınması için ertelenmesi gerektiği ifade edildi. FIFA Başkanı Sepp Blatter, yarın Zürih'te yapılacak seçime tek aday olarak girecek. Daha önce adaylığını açıklayan, Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Katarlı Muhammed Bin Hammam, oy kullanacak delegelere rüşvet verdiği suçlamasıyla hakkında soruşturma açılması üzerine seçimde yarışmayacağını duyurmuştu.

FIFA Etik Komisyonu, soruşturmanın genişletilmesine yetecek somut delil bulunduğunu belirterek Bin Hammam ile FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner'in tüm görev ve yetkilerini geçici olarak askıya almıştı. Warner, bunun üzerine yaptığı açıklamada, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin gönderdiği bir elektronik posta mesajında, Bin Hammam'a atfen ''Yoksa FIFA'yı da Dünya Kupası'na ev sahipliği hakkını aldığı gibi satın alabileceğini mi düşünüyor?'' ifadesini kullandığını belirtmiş, bu iddia daha sonra her ne kadar yanlış anlaşıldığını söylese de Valcke tarafından doğrulanmıştı.

Etik komitesi ayrıca, benzeri bir suçlamayla soruşturulan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yolsuzluk yaptığına dair somut bir kanıt bulunmadığına kanaat getirmiş ve yarın yapılacak seçime tek aday olarak giren mevcut başkanın bir dönem daha seçilmesinin yolunu açmıştı.

 

Katar FIFA'dan açıklama istedi

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ndeki (FIFA) yolsuzluk skandalı, Katar'ın 2022'de yapılacak Dünya Kupası'na evsahipliği hakkını satın aldığı iddiasıyla iyice derinlik kazandı.

 

FIFA Başkanı Sepp Blatter'in sağ kolu olarak bilinen Genel Sekreter Jerome Valcke, Başkan Yardımcısı Jack Warner'a, Katar'ın evsahipliği hakkını satın aldığına işaret eden bir elektronik posta gönderdiğini kabul etti.

Valcke, gazetecilere yaptığı açıklamada, Warner tarafından ifşa edilen elektronik posta mesajının doğru olduğunu söyledi. Warner'ın, elektronik postanın sadece bir kısmını açıkladığını belirten Valcke, bunun özel bir mesaj olduğunu ve durumu görüşeceklerini kaydetti.

Warner, yetkilerinin alınmasından sonra yaptığı açıklamada, Valcke'nin gönderdiği mesajda, ''Bin Hammam'ın FIFA başkanlığına adaylığını niye koyduğunu anlayamıyorum. Bunu, gerçekten başkan olabileceğini düşündüğü için mi, yoksa Blatter'den ne kadar hoşlanmadığını göstermek için mi yapıyor? Yoksa FIFA'yı da, Dünya Kupası'nı aldığı gibi satın alabileceğini mi düşünüyor?'' ifadesini kullandığını söylemişti.

FIFA etik komitesi, haklarında rüşvet suçlaması bulunan eski başkanlık adayı Katarlı Muhammed Bin Hammam ile Jack Warner'ın yetkilerini geçici olarak askıya almıştı. Komite'nin açıklamasında, Bin Hammam ile Warner hakkındaki soruşturmanın daha ileriye götürülmesine yetecek somut kanıt bulunduğu belirtilmişti.

Bin Hammam ile Warner'ın, 10-11 Mayıs'ta Trinidad'da yapılan Karayipler Futbol Birliği toplantısında delegelere 40 bin dolar rüşvet verdikleri iddia ediliyor. Bin Hammam, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle bugün adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Etik Komitesi ayrıca, benzeri bir suçlamayla soruşturulan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yolsuzluk yaptığına dair somut bir kanıt bulunmadığına kanaat getirmiş ve Çarşamba günü yapılacak seçime tek aday olarak girecek olan mevcut başkanın bir dönem daha seçilmesinin yolunu açtı.

Katar tarafından yapılan açıklamada ise, evsahipliği hakkının satın alındığına dair iddia kesin bir dille yalanlandı ve FIFA'dan derhal açıklama yapması istendi. Açıklamada, 2022 Dünya Kupası'na evsahipliği hakkının elde edilmesine herhangi bir hile karıştırılmadığı belirtildi ve ''FIFA Genel Sekreteri'nin beyanı üzerine FIFA'dan acilen bir açıklama bekliyoruz. Aynı zamanda, başvurabileceğimiz yasal olasılıkları gözden geçiriyoruz'' ifadesi kullanıldı.


{jcomments on}

Bu İçerik  6538  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Çarşamba, 23 Ekim 2019.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

22.10.2019

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

97.886

0,00

 bjk BJKAS

1,65

-1,20

 fb FENER

12,10

0,83

 gs GSRAY

1,53

0,66

 trabzon TSPOR

1,30

-0,76

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 22765167

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 8   5   2   1   18   10  8  17
2 Trabzonspor
 8  4  3  1  17  10  7  15
3 Fenerbahçe

 8

 4  2 2 13  8  5  14
4

Başakşehir

 8  4  2 2  14

 10

 4  14
5 Malatyaspor 
 8  4  1 3  18  10  8

 13

6

Galatasaray

 8

 3

 4 1  9  1

 1

 13
7

Sivasspor

 8

 3

 3 2  14  10  4  12
8

Konyaspor

 8  3  3 2  10

 8

 2  12
9

Gaziantep

 8  3

 2

3  13  17  -4  11
10

Antalyaspor

 8  3  2 3  9  15  -6  11
11 Göztepe
 8

 2

 3 3  7  7  0  9
12 Beşiktaş
 8  2  3 3  10  12  -2  9
13 Ankaragücü
 8  2  3  3  6  11  -5  9
14 Denizlispor
 8  2  2  4  7  10  -3  8
15 Kasımpaşa

 8

 2  2  4  8  12

 -4

 8
16

Rizespor

 8

 2  2  4  8  16  -8  8
17 Gençlerbirliği
 8  1  3  4  12  12   0  6
18 Kayserispor
 8  0  4  4  8  15  -7  4

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

 2019 Deloitte Para Ligi Raporu

“ Yirmiikincisi  yayınlanan 2019 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Real Madrid 750 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Tek Türk takımı Beşiktaş 167 Milyon Euro ile 26. Sırada bu ligde kendisine yer buldu. 
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Raporu

 

“Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in üçüncü sayısını yayınladı.  Süper Lig’in 2016-2017 sezonunda 2,3 milyar TL olan gelirleri, 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL'ye ulaştı. Bkz.”

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.