Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına... 31 Temmuz 2020- Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara göre 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de düşme olmayacak ve Süper Lig 21 takımla oynanacak. 20 Temmuz 2020- 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonunun şampiyonu Medipol Başakşehir oldu.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Diğer Yazarlar FIFA: Balık Baştan Kokar

FIFA: Balık Baştan Kokar

blatter

31Mayıs 2011-Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, FIFA'daki rüşvet iddialarıyla ilgili olarak sorgulanacak.

FIFA'nın açıklamasında, Blatter'ın 29 Mayıs Pazar günü FIFA Etik Komisyonu tarafından dinleneceği belirtildi.

FIFA'da gelecek Çarşamba günü başkanlık seçimi yapılacak. FIFA, 2 gün önce, başkanlığa yeniden aday olan Blatter'ın seçimdeki rakibi Muhammed bin Hammam hakkında, seçim için rüşvet verdiği iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Bin Hammam, dün soruşturma kapsamında Blatter'ın da dinlenmesini istemişti.

 

Her ne kadar başlıkta FIFA Etik komitesi'nin Blatter'i dinleyeceği belirtilmişse de, ancak bugün yapılan anons ile FIFA Etik Kurulu başkan Blatter'i dinledikten sonra, onun rüşvet suçlamaları karşısında suçsuz olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, Blatter'in yeniden seçilme şansını da tekrar ona vermiş oldu.

Ancak FIFA Etik komitesi çok hızlı süren bir değerlendirme yaparak, Blatter'in Rüşvet davasından aklandığını anons etti. Böylece Blatter'in yeniden başkan seçilmesinin önündeki en büyük engel de bu şekilde kalkmış oldu.

Blatter rüşvet davasında aklandı

FIFA Etik komitesinin aldığı karar gereğince;

FIFA yönetim kurulu üyeleri Jack Warner ve Muhammed Bin Hammam rüşvet suçlamaları yüzünden geçici olarak görevden alındı, FIFA başkanı Sepp Blatter hakkında soruşturma açılmasına ise gerek görülmedi.

FIFA etik komitesi, Karayipler Futbol Birliği’nin (CFU) oyunu satın almak için ‘sportif kalkınma için ekonomik yardım’ adı altında rüşvet verdikleri iddia edilen Warner ve Bin Hammam hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Etik komite, 1 Haziran’daki FIFA başkanlık seçimi öncesinde patlak veren skandalda CFU’dan Debbie Minguell ve Jason Sylvester’a da geçici olarak görevden el çektirdi.

Etik komite, Zürih’te dinlediği FIFA başkanı Sepp Blatter’e ise suçlama yöneltilecek bir durum olmadığına kanaat getirdi.

Komitenin başkanı Petrus Damaseb, “Warner ve Bin Hammam’ın cevap vermesi gereken konular olduğuna eminiz ama suçlu olduğu kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur” dedi.

Katarlı Bin Hammam ve FIFA asbaşkanı Warner, FIFA yönetim kurulu üyesi Chuck Blazer’ın iddiaları üzerine etik komite tarafından sorguya alındı. İkilinin, 11 Mayıs’ta Trinidad’da CFU üyeleriyle yaptıkları toplantıda, başkanlık seçiminde Bin Hammam’ı desteklemeleri için 40 bin dolar rüşvet verdikleri ileri sürülüyor.

Muhammed Bin Hammam da Blatter’i etrafındaki yolsuzluklara göz yummak ve bunları rapor etmemekle suçlamıştı. Etik komite tarafından aklanan Blatter, “bu karar hakkında yorum yapmak istemiyorum. Ama son birkaç günde yaşananlar yüzünden çok üzgünüm. FIFA’nın imajı ciddi şekilde zedelendi” dedi.

Bin Hammam, FIFA başkanlık seçiminde Blatter’i karşısındaki tek adaydı ancak etik komite tarafından dinlendiği pazar günü erken saatlerde yarıştan çekildiğini açıklamıştı.

Son gelişmelerin ardından 1998 yılından bu yana FIFA’nın başkanlığını yürüten Blatter’in dördüncü kez seçilmesine hiçbir engel kalmamış görünüyor.

FIFA genel sekreteri Jerome Valcke, 208 FIFA delegesinden en az dörtte üçünün seçim ajandasında değişiklik talep etmediği takdirde seçimin planlandığı gibi yapılacağını ve iptal gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

 

"FIFA başkanlık seçimi ertelensin"

İngiltere Futbol Federasyonu, yarın yapılması planlanan FIFA Başkanlık seçiminin ertelenmesini istedi.

 

Federasyondan yapılan açıklamada, gün geçtikçe derinleşen yolsuzluk skandalı gerekçe gösterilerek, seçimin bir başka tarihe alınmasının gerekliliği vurgulandı. Açıklamada, diğer üye ülkelerden de erteleme talebine destek vermeleri talep edildi.

FA_President
Federasyon Başkanı David Bernstein imzalı açıklamada, FIFA'nın şeffaflığından ve sorumluluklarını yerine getirememesinden kaygı duyulduğu belirtildi ve seçim tarihinin alternatif bir adaya fırsat tanınması için ertelenmesi gerektiği ifade edildi. FIFA Başkanı Sepp Blatter, yarın Zürih'te yapılacak seçime tek aday olarak girecek. Daha önce adaylığını açıklayan, Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Katarlı Muhammed Bin Hammam, oy kullanacak delegelere rüşvet verdiği suçlamasıyla hakkında soruşturma açılması üzerine seçimde yarışmayacağını duyurmuştu.

FIFA Etik Komisyonu, soruşturmanın genişletilmesine yetecek somut delil bulunduğunu belirterek Bin Hammam ile FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner'in tüm görev ve yetkilerini geçici olarak askıya almıştı. Warner, bunun üzerine yaptığı açıklamada, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin gönderdiği bir elektronik posta mesajında, Bin Hammam'a atfen ''Yoksa FIFA'yı da Dünya Kupası'na ev sahipliği hakkını aldığı gibi satın alabileceğini mi düşünüyor?'' ifadesini kullandığını belirtmiş, bu iddia daha sonra her ne kadar yanlış anlaşıldığını söylese de Valcke tarafından doğrulanmıştı.

Etik komitesi ayrıca, benzeri bir suçlamayla soruşturulan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yolsuzluk yaptığına dair somut bir kanıt bulunmadığına kanaat getirmiş ve yarın yapılacak seçime tek aday olarak giren mevcut başkanın bir dönem daha seçilmesinin yolunu açmıştı.

 

Katar FIFA'dan açıklama istedi

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ndeki (FIFA) yolsuzluk skandalı, Katar'ın 2022'de yapılacak Dünya Kupası'na evsahipliği hakkını satın aldığı iddiasıyla iyice derinlik kazandı.

 

FIFA Başkanı Sepp Blatter'in sağ kolu olarak bilinen Genel Sekreter Jerome Valcke, Başkan Yardımcısı Jack Warner'a, Katar'ın evsahipliği hakkını satın aldığına işaret eden bir elektronik posta gönderdiğini kabul etti.

Valcke, gazetecilere yaptığı açıklamada, Warner tarafından ifşa edilen elektronik posta mesajının doğru olduğunu söyledi. Warner'ın, elektronik postanın sadece bir kısmını açıkladığını belirten Valcke, bunun özel bir mesaj olduğunu ve durumu görüşeceklerini kaydetti.

Warner, yetkilerinin alınmasından sonra yaptığı açıklamada, Valcke'nin gönderdiği mesajda, ''Bin Hammam'ın FIFA başkanlığına adaylığını niye koyduğunu anlayamıyorum. Bunu, gerçekten başkan olabileceğini düşündüğü için mi, yoksa Blatter'den ne kadar hoşlanmadığını göstermek için mi yapıyor? Yoksa FIFA'yı da, Dünya Kupası'nı aldığı gibi satın alabileceğini mi düşünüyor?'' ifadesini kullandığını söylemişti.

FIFA etik komitesi, haklarında rüşvet suçlaması bulunan eski başkanlık adayı Katarlı Muhammed Bin Hammam ile Jack Warner'ın yetkilerini geçici olarak askıya almıştı. Komite'nin açıklamasında, Bin Hammam ile Warner hakkındaki soruşturmanın daha ileriye götürülmesine yetecek somut kanıt bulunduğu belirtilmişti.

Bin Hammam ile Warner'ın, 10-11 Mayıs'ta Trinidad'da yapılan Karayipler Futbol Birliği toplantısında delegelere 40 bin dolar rüşvet verdikleri iddia ediliyor. Bin Hammam, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle bugün adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Etik Komitesi ayrıca, benzeri bir suçlamayla soruşturulan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yolsuzluk yaptığına dair somut bir kanıt bulunmadığına kanaat getirmiş ve Çarşamba günü yapılacak seçime tek aday olarak girecek olan mevcut başkanın bir dönem daha seçilmesinin yolunu açtı.

Katar tarafından yapılan açıklamada ise, evsahipliği hakkının satın alındığına dair iddia kesin bir dille yalanlandı ve FIFA'dan derhal açıklama yapması istendi. Açıklamada, 2022 Dünya Kupası'na evsahipliği hakkının elde edilmesine herhangi bir hile karıştırılmadığı belirtildi ve ''FIFA Genel Sekreteri'nin beyanı üzerine FIFA'dan acilen bir açıklama bekliyoruz. Aynı zamanda, başvurabileceğimiz yasal olasılıkları gözden geçiriyoruz'' ifadesi kullanıldı.


{jcomments on}

Bu İçerik  7086  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Salı, 20 Ekim 2020.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

19.10.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.207,50

1,24

 bjk BJKAS

3.38

-0,02

 fb FENER

37.92

3,04

 gs GSRAY

4.11

0,49

 trabzon TSPOR

4,49

-6,07

   SPOR ENDEKSİ 1.019,89 0,27

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26320457

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 5 4 1  0 13

2

11  13
2  Fenerbahçe  5  3  2  0 7 4  3   11
3  Karagümrük

 5

 2  2  1 9 5 4  8
4

 Antalyaspor

 5  2  2  1 5

3

2  8
5  Erzurumspor  4  2  1  1 6  4  2 

 7

6

Galatasaray

 5

2

1  2 6  4

2

 7
7

Sivasspor

 4

 2 

1  1 5  4 1  7
8

Kasımpaşa

 5 2 1  2 4

 3

1  7
9

 Hatayspor

 4  2

1

 1 6  3 -3  7
10

 Göztepe

 5  1 3  1 10  7  3  6
11 Konyaspor  4

 1

3  0  5  2  3  6
12  Kayserispor  5  2 0  3  4  8  -4

 6

13 Rizespor  5  1 2  2  7  8  -1  5
14 Trabzonspor  5  1 2  2  5  7  -2  5
15  Malatyaspor

 5

 1 2  2  4  8

-4

 5
16

Denizlispor

 5

 1 2  2  3  7 -4  5
17  Gaziantep  5  0 4  1  7  9 -2  4
18 Beşiktaş  4  1 1  2  5  7 -2  4
19  Gençlerbirliği  4  1 1  2  2  4 -2  4
20 Başakşehir  5  1 1  3  2  6 -4  4
21 Ankaragücü  4  0 1  3  4  8 -4  1

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.