Sonucun Belirsizliğinin Kalmadığı Futbol
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Sonucun Belirsizliğinin Kalmadığı Futbol

Sonucun Belirsizliğinin Kalmadığı Futbol

resized 07ad3-5b6c931badobestock 65242842

Ahmet Talimciler- 31 Mayıs 2019  Şampiyonlar Ligi, Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1 ile birlikte hem naklen yayın gelirleri patladı hem de dünyanın her yerinden izleyicilerin bu ligleri takip etmesiyle birlikte müthiş bir kitleselleşmenin önü açılmış oldu.

 

 

Futbolun dünyanın en çok takip edilen ve ilgi çeken spor dalı olmasının arkasında yatan en önemli faktörlerin başında hiç kuşkusuz sonucun belirsizliği gelir. Her an her sonucun olabileceği gerçeği, futbolu izlenmeye, takip edilmeye ve üzerinde uzun tartışmalar yapabilmeye olanaklı hale getirir. Hiçbir şeyin yerinde kalmadığı ve değişim ilkesinin dönüşümü kaçınılmaz kıldığı gerçeği, futbolu da fazlasıyla etkiliyor. Hatta bu etkinin boyutları var olan alanın giderek daha fazla sonuçların belli olduğu bir alan haline dönüşmesine yol açıyor. Bunun arka planında tabii ki çok büyük bir endüstriyel boyut yatıyor ve metalaşmanın artması sonrasında endüstriyel futbol olarak adlandırılan, medya olmadan varlığı giderek zora düşün bu iş kolunda artık her şey farklı bir çizgi içerisinde akıyor.

 

1980’ler futbolun televizyonla kurmuş olduğu bağlantının henüz endüstriyel bir temel üzerinde yükselmediği bir döneme işaret ediyordu. Burada özellikle İngiliz takımlarının gerek ülke içerisinde gerekse ülke dışında oynadığı karşılaşmalarda yaşanan olaylar sonrasında başlatılan uygulamalarla önce stadyumlarda değişikliğe gidildi. Ardından bugünkü Premier League’in uygulanmasına geçiş yapıldı. Bunlar ilk adımlardı ve beraberinde taraftarlık kültürü olmak üzere pek çok şeyin değişikliğe uğrayacağı süreçler yaşandı. 1993 itibariyle Şampiyonla Ligi uygulamaya sokularak futbol-televizyon birlikteliği bir üst aşamaya geçirildi.

 

Futbolun televizyon ve sponsorluklarla olan yeni birlikteliği sonrasında tüketim çarkının içerisinde çok daha fazla yer bulan bir spor dalı olarak pazarlanmasının ve dünyanın farklı bölgelerinden izleyici kitlelerinin oluşmasının da önü açıldı. Arada Bossman kararları ile birlikte futbolcuların serbest dolaşımı ve futbolun küreselleşmesi süreci de bu yeni yapının kökleşmesinde büyük katkılarda bulundu. Avrupa’nın beş büyük ligi(İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa) bir anda dünyanın en önde gelen futbolcularının ve teknik direktörlerinin boy gösterdiği yerler haline dönüştü. 1990’ların sonu ve 2000’li yılların başıyla birlikte küresel sermayenin futbol kulüplerini satın alması ile birlikte futbol alanında çok daha büyük paraların döndüğü bir sürecin başladığı gerçeğini de hatırlatmalıyım.

 

Şampiyonlar Ligi, Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1 ile birlikte hem naklen yayın gelirleri patladı hem de dünyanın her yerinden izleyicilerin bu ligleri takip etmesiyle birlikte müthiş bir kitleselleşmenin önü açılmış oldu. Bu yeni model sponsorlukların, reklam gelirlerinin ve markaların parlatılmasını getirirken, idol şarkıcılar gibi bu kez idol futbolcuların yapıp ettiklerinin popüler kültürün unsuru haline dönüştüğü bir süreç başladı. Yerel liglerin önemi ve izlenirlik oranları kadar başta Şampiyonlar Ligi olmak üzere Premier League ve La Liga karşılaşmaları da yakından takip edilen organizasyonlar olarak karşılık buldular. Arada UEFA’nın Avrupa Ligi ile yenilediği formatın da bu listeye dahil olduğunu belirtmeliyim.

 

Bu yeni model sonrasında maç izleme kültürümüz kadar takımlarla kurduğumuz bağlantı şeklimiz de değişikliğe uğradı. Bugün ülkemizdeki futbolseverlerin dahil olduğu kendi liglerinde tutulan takımın dışında bu farklı liglerdeki takımları takip eden ve onları destekleyen yeni bir taraftar tipolojisi ortaya çıktı. Futbolun neredeyse haftanın her gününe yayıldığı bu yeni dönemde Salı ve Çarşamba geceleri Şampiyonlar Ligi ile Çarşamba ve Perşembe geceleri UEFA Avrupa Liginin heyecanı futbolseverleri içine çeker oldu. Bu platformlarda dünyanın önde gelen futbolcularının maharetlerini seyredebilme olanağı bir anda yerel liglerin yarattığı etkinin önüne geçiverdi. Hatta belirli bir süre sonra izlenen karşılaşmalarla birlikte burada oynanan futbolsa bizdekiler nedir? Kıyaslamalarının yapılması da kaçınılmaz oldu.

 

Buraya kadar sürecin nasıl geldiğinden bahsettik, futbol kalitesi, futbolcu ve teknik direktörlük becerilerini öne çıkarttık buna karşın bu büyülü tablonun bir de karanlık yüzü bulunuyor. Böylesi büyük maliyetler sonrası para sahibi olan takımların yıllar içerisinde gerek kendi liglerinde gerekse de Şampiyonlar liginde daha başarılı olduğu bir tablo giderek daha kalıcı bir hale dönüştü. Bir başka ifadeyle aynı takımların kupaları kaldırma geleneğinin yaygınlaşması gibi bir durumu neredeyse her yıl yaşamak durumunda bırakıldık. Sonucun belirsizliği olarak nitelendirilen ve futbolun en özgül yanlarından bir tanesini oluşturan merak ve heyecanlı bekleyiş ortadan kaybolmaya başladı.

 

Kendi ligimizin, Şampiyonlar Liginin ve UEFA Avrupa Liginin yanı sıra Avrupa’nın beş büyük ligini ve beş farklı ligini daha şampiyon olan kulüpler yönünden incelediğimizde ortaya çıkan durum şöyle;

 

Tablo 1; Süper Lig, Şampiyonlar ve Avrupa Ligi Şampiyonlukları

                         

 

LİGLER

 
 

SON 5 YILDA ŞAMPİYON OLAN TAKIMLAR

 
 

SON 10 YILDA ŞAMPİYON OLAN TAKIMLAR

 
 
 

Türkiye Süper Lig

 
 

Galatasaray-3

 

Beşiktaş- 2

 
 

Galatasaray- 5

 

Beşiktaş- 2

 

Fenerbahçe- 2

 

Bursaspor -1

 
 
 

Şampiyonlar Ligi

 
 

Real Madrid-4

 

Barcelona -1

 
 

Real Madrid -4

 

Barcelona- 3

 

Bayern Münich- 1

 

Chelsea 1

 

Inter- 1

 
 
 

UEFA Avrupa Ligi

 
 

Sevilla -2

 

Chelsea-1

 

Manchester United- 1

 

Atletico Madrid -1

 
 

Sevilla -3

 

Atletico Madrid -3

 

Chelsea -2

 

Manchester United -1

 

Porto -1

 
 

 

Süper Lig ile başlayalım; Son on yıl içerisinde listeye 4 takım girmişken son 5 yılda bu 2 takıma düşüyor ve önce Galatasaray ardından iki sezon üst üste Beşiktaş ve tekrar iki sezon üst üste Galatasaray şampiyonluk ipini göğüslüyorlar. Tabloda şampiyonluk yaşamış olan Bursaspor kulübünün bu sezon küme düştüğünü de eklemeliyim. Şampiyonlar Liginde 1 Haziran Cumartesi gecesi bu sezonun şampiyonun Liverpool-Tothenham arasında oynanacak olan karşılaşma ile sahibini bulacağını belirttikten sonra son beş yıl içerisinde Real Madrid’in üst üste 3 kez olmak üzere kupayı 4 kez müzesine götürdüğünü görüyoruz. Bir kez de Barcelona bu başarıyı yakalamış. Son on sezonda ise tabloya giren takım sayısına üç farklı ligden takım ekleniyor; Almanya’dan Bayern Münich, İngiltere’den Chelsea ve İtalya’dan İnter birer kez bu başarıyı elde ediyorlar. Bu dönemde Barcelona’nın da 2 tane daha şampiyonluk kazanmıştır.

 

Avrupa Liginde ise son beş sezonda 3 kez İspanyol takımlarının 2 kez de İngiliz takımlarının kupayı kazanmışlardır. Bu kupanın on yıllık geçmişini incelediğimizde ise İspanyol takımlarının(Sevilla ve Atletico Madrid ile 3’er kez) 6 kez kupayı kazandıklarını, İngiliz takımlarının(Chelsea 2 ve Manchester United 1) 3 kez ve bir kez de Portekiz’in Porto takımının kupayı kaldırdığını görüyoruz.

 

Tablo 2. Avrupa’nın 5 Büyük Ligi Şampiyonlukları

                               

 

Ligler

 
 

Son Beş Yılda Şampiyon Olan Takımlar

 
 

Son 10 Yılda Şampiyon Olan Takımlar

 
 

Premier League-İngiltere

 
 

Manchester City-2

 

Chelsea-2

 

Leicester City-1

 
 

Manchester City-4

 

Chelsea-3

 

Manchester United-2

 

Leicester City-1

 
 

La Liga-İspanya

 
 

Barcelona-4

 

Real Madrid-1

 
 

Barcelona-7

 

Real Madrid-2

 

Atletico Madrid -1

 
 

Bundesliga Almanya

 
 

Bayern Münich-5

 
 

Bayern Münich-8

 

Borussia Dortmund-2

 
 

Serie A İtalya

 
 

Juventus 5

 
 

Juventus-8

 

Milan-1

 

Inter-1

 
 

Ligue 1-Fransa

 
 

Paris Saint Germain-4

 

Monaco-1

 
 

Paris Saint Germain-6

 

Monaco-1

 

Monpellier-1

 

Lille-1

 

Olimpik Marsilya-1

 

 

Sadece Avrupa’nın değil tüm dünyada en çok izlenen lig olma özelliğine sahip bulunan İngiltere Premier League’nin son beş sezonunda Manchester United ve Chelsea’nin 2’er kez ve 1 kez de herkesi şaşırtan Leicester City’nin kupayı kaldırdığını görüyoruz. On yıllık periyot incelendiğinde ise Manchester City’nin şampiyonluk sayıları 4’e, Chelsea’nin 3’e çıkıyor araya 2 şampiyonlukla Manchester United da ekleniyor. İlginç olan husus Manchester City’nin 2008 yılında Abu Dhabi United Group tarafından satın alınması sonrasında lig tarihi içerisindeki altı şampiyonluğun dört tanesini bu dönemde elde etmiş olmasıdır.

 

Türkiye’den giden futbolcular nedeniyle hep ilgi çeken İspanya ligi La Liga’da ise son beş yıla damgasını vuran takım 4 şampiyonlukla Barcelona(son iki sezondur üst üste) bir kez de Real Madrid kupayı kaldırıyor. On sezon içerisinde ise Barcelona’nın 7, Real Madrid’in 2 ve Atletico Madrid’in 1 şampiyonluğu bulunuyor. Almanya’da futboldaki üstünlük çok daha belirgin Bayern Münich son beş sezondur üst üste olmak üzere on yıl içerisinde sekiz kez şampiyon olmuş buna karşın Borussia Dortmund’un 2 şampiyonluğu bulunuyor. Benzer bir durum İtalya için de geçerli Juventus da son beş sezondur üst üste olmak üzere on yıl içerisinde sekiz kez kupayı kaldırmış, arada birer kez Milan ve İnter takımları da şampiyonluğa ulaşmışlar.

 

Fransa ligi için de özellikle ilk beş yıl için benzer bir durum söz konusu Paris Saint Germain 4 kez(son iki sezondur üst üstü) ve Monaco ise 1 kez kupayı kaldırmış. Paris Saint Germain kulübünün 2012 yılında Katarlı yatırım şirketi Qatar Investment Authority tarafından satın alınmasından sonra kulüp tarihindeki sekiz şampiyonluktan altı tanesi kazanılmıştır. On yıllık periyotta ise araya Monpellier, Lille ve Olimpik Marsilya kulüplerinin de birer şampiyonluk ile girdiğini görüyoruz.

 

Tablo 3. Avrupa’daki 5 Farklı Ligdeki Şampiyonluklar

                               

 

Ligler

 
 

Son 5 Yılda Şampiyon Olan Takımlar

 
 

Son 10 Yılda Şampiyon Olan Takımlar

 
 

Primeira Liga-Portekiz

 
 

Benfica-4

 

Porto-1

 
 

Benfica-6

 

Porto-4

 
 

Rusya Premier Ligi-Rusya

 
 

Zenit-2

 

CSKA Moskova-1

 

Spartak Moskova-1

 

Lokomotif Moskova -1 

 
 

Zenit-4

 

CSKA Moskova-3

 

Spartak Moskova-1

 

Lokomotif Moskova-1

 

Rubin Kazan-1

 
 

Pro League-Belçika

 
 

Brügge-2

 

Anderlecht-1

 

Genk-1

 

Gent - 1

 
 

Anderlecht-5

 

Brügge-2

 

Genk-2

 

Gent-1

 
 

Super League-Yunanistan

 
 

Olimpiakos Pire-3

 

AEK-1

 

PAOK-1

 
 

Olimpiakos Pire-7

 

AEK-1

 

PAOK-1

 

Panathinaikos-1

 
 

Eredivisie Ligi-Hollanda

 
 

PSV Eindhoven-3

 

Feyenord-1

 

Ajax-1

 
 

Ajax-5

 

PSV Eindhoven-3

 

Feyenord-1

 

Twente-1

 

 

Tablo 3’te Avrupa’dan seçtiğim 5 farklı ligin yapısına bakmaya çalıştım. Portekiz liginde son üç yıl üst üste şampiyon olan Benfica takımının on yıllık periyot içerisinde altı şampiyonluğu bulunuyor. Porto’nun ise dört şampiyonlukla bu dönemdeki diğer takım olduğunu görüyoruz. Bir diğer dengesiz lig olarak Yunanistan’a bakabiliriz. Burada da Olimpiakos Pire takımının son üç sezon üst üste olmak üzere toplamda yedi şampiyonluğu bulunuyor. Arada AEK, PAOK ve Panathiniaikos takımları birer şampiyonlukla sıralanıyorlar. Rusya liginde Zenit-4 ve CSKA Moskova-3 şampiyonlukla diğer üç takımın(Spartak Moskova, Lokomotif Moskova ve Rubin Kazan) önüne geçiyorlar. Hollanda liginde son beş sezonda PSV Eindhoven’ın 3, Feyenord ve Ajax’ın birer şampiyonluğu bulunuyor. Buna karşın on yıllık periyotta Ajax 5 şampiyonlukla ilk sırada yer alıyor. Son ligimiz olan Belçika liginde son beş yıllık periyotta dört farklı takım Brügge 2 kez olmak üzere, Anderlecht, Genk ve Gent şampiyonluk kazanmışlar. On yıla baktığımızda ise Anderlecht takımının 5 şampiyonlukla tıpkı Hollanda ligindeki Ajax gibi önde olduğunu görüyoruz.

 

Tabloları yakından incelediğimizde on yıl içerisinde şampiyon olan takım sayılarının beş yıla bakıldığında azaldığı görülüyor. Almanya ve İtalya’da bir takım, İspanya ve Fransa’da 2 takım ancak bir tanesi dört kez olmak üzere şampiyonluk ipini göğüslüyorlar. İngiltere’de takım sayısı 3 ve son iki sezondur aynı takım üst üste şampiyon oluyor. Süper ligde Galatasaray’ın 3 ve Beşiktaş’ın 2 şampiyonluğu bulunuyor. Galatasaray da üst üste şampiyon oldu. Şampiyonlar Liginde Real Madrid üçü üst üste olmak üzere dört kez kupayı kaldırdı. Avrupa Liginde ise İspanyol takımlarının 3 ve İngiliz takımlarının 2 şampiyonluğu bulunuyor. Bu sezon hem Şampiyonlar liginde hem de Avrupa liginde finalde İngiliz takımlarının birbirleri ile oynayacaklarını(dün gece itibariyle Chelsea Avrupa ligini kazandı) da belirtmeliyiz.

 

Diğer 5 lig içerisinde Portekiz ve Yunanistan ligi dengesizlikleri fazlasıyla yansıtan bir görünüm arz ediyorlar. Rusya ve Belçika ligi son beş yıl içerisinde 4’er takımın şampiyonluğa ulaştığı bir şekli yansıtıyor. Hollanda liginde ise PSV üç kez olmak üzere, üç takımın şampiyon olduğunu görüyoruz. Görünen tablo futboldaki sonucun belirsizliği ilkesinin her geçen gün biraz daha fazla ortadan kaybolduğu doğrultusunda, bu durumun ilerleyen yıllarda futbol üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracağını söyleyebiliriz. Belki de bu yüzden UEFA önümüzdeki dönem içerisinde gerek yerel ligleri gerekse de kendi büyük organizasyonlarını içine alacak düzenlemeler hususunda çaba gösteriyor. Olayın daha fazla para kazanma ve daha fazla ön plana çıkma yolunda ilerlediği gerçeğinin beraberinde futbolun keyfini kaçırdığını da belirtmeliyim.

 

Aradan geçen yıllara karşın özlem ve rahmetle anmayı sürdüreceğim sevgili ağabeyim Cem Can’a, Allahtan rahmet diliyorum. Kendisine bu ülkenin spor ve spor kültürünün oluşturulmasına verdiği katkılar için bir kez daha minnetlerimi sunuyorum. Nurlar içinde yatsın.

    

 

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1299  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

20/01/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.014,21

-1,36

 bjk BJKAS

4,16

-0,72

 fb FENER

28,00

-0,99

 gs GSRAY

3,21

-0,31

 trabzon TSPOR

6,45

-4,59

   SPOR ENDEKSİ

1.175,64

-2,41

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 30089390

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Trabzonspor  22  15   1   39 16   23  51 
2 Konyaspor  21  12   3  33  16  17 

42

3 Fenerbahçe  22 10 6  6  35 27 8 36 
4 Alanyaspor  22   10   7  38 32  6 35 
5 Beşiktaş  22 10 5  7  34 30 4 35 
6 Hatayspor  22   11   2   9  32  34   -2  35 
7

Başakşehir

 21  10  4  7  30  21  9 34 
8 Adanaspor  22   9  7  6  30  25  5 34 
9 Kayserispor 22  8  7  7  30  29  1 31 
10 Gaziantep  21    9   4   8  27  28  -1 31
11 Sivasspor  22  7  9  6

 29

 23  6 30
12 Karagümrük   22  8  6  8  29  31   -2   30 
13 Galatasaray  22  7  6  9  27  31  -4 27
14 Giresunspor  22   7  5  10  21  22    -1   26 
15 Kasımpaşa  22  6  6  10  27  30 -3 24
16 Göztepe  22   6   6  10  26  30 -4 24
17 Antalyaspor 22  6  5  11  23  34  -11   23 
18 Rizespor  22   6  3  13  21  39  -18 21
19 Altay 22  5  3  14  24  37  -13   18 
20 Yeni Malatya  21   4  3   14   17  37 -20 15

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.