Göztepe Two Zero Girişim Fonuyla Sözleşme İmzaladı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Galeri Kitap Tanıtımı Göztepe Two Zero Girişim Fonuyla Sözleşme İmzaladı


602a5a0f6

Futbolekonomi- 16 Şubat 2021 Süper Lig'de uzun süredir kulübe ulusal veya uluslararası yatırım fonu desteği alarak Türk futbolunda bir ilki gerçekleştirmek için görüşmeler yapan Göztepe'de, Başkan Mehmet Sepil, gündeme gelen Sporttz Spor Yatırımları Anonim Şirketi'yle anlaşmaya vardıklarını resmen açıkladı.

 

Son 2 yıldır kulübün bir kısım hissesinin devriyle ilgili görüşmelerin yapıldığı Göz-Göz'de Mehmet Sepil, Türk futbolunda ilk kurumsal yatırım alan takım olduklarını belirtti. Sessizliğini bozan Sepil, kulübün bu güçlü birliktelikle daha önemli hedeflere yüreyeceğini duyurdu. Mehmet Sepil'in Sporttz firmasından alınacak destekle ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 

"Göztepe Spor Kulübü olarak Sermaye Piyasası Kanunu Hükümlerine göre kurulmuş spor ve medya alanında yatırım yapan Two Zero Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun kurucusu ve hakim ortağı olduğu ve sadece futbol yatırımlarına odaklı Sporttz Spor Yatırımları Anonim Şirketi'nden yatırım almak üzere anlaşmış bulunmaktayız.

  

Söz konusu yatırım ile kulübümüz yerli ve yabancı nitelikli yatırımcıların kaynak sağladığı fon yapısı ile yönetilen kurumsal bir yatırımcıdan yatırım alan ilk spor kulübü olmaktadır. Göztepe-Sporttz işbirliği ilk etapta küçük yatırım ile başlamakla beraber, bu ortaklıkla gerek mali gerekse de sportif alanda global standartların en iyisinin uygulanması hedeflenmektedir. 

 

İlkleri içerisinde barındıran bu ortaklık Göztepe'mizin çağdaş dünya kulüplerinin kurumsallığı ve hedefleriyle yarışacak seviyeye gelmesi için önemli bir adımdır. Sermaye piyasalarından ve kurumsal yatırımcılardan yatırım alacak kapasite, şeffaflık içeren kurumsal standartlara ve donanıma sahip olan kulübümüz bu güçlü birlikteliklerle daha önemli hedeflere doğru yol alacaktır.  

 

Süreçlerin tamamı ilgili fonun Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine göre kurulan ve yönetilen bir fon olması sebebiyle kanunun gerektirdiği prosedür, denetim ve kontroller ışığında gerçekleştirilecektir. Resmi imzalar prosedürün tamamlanmasının ardından atılacaktır. 

 

Göztepe'mize ve Türk Futboluna hayırlı olmasını diliyoruz." 

 

Genel Değerlendirme ve Bilgiler

Avrupa futbolunda uzun zamandır fonların futbola yatırım yapması tartışması ilk kez böylesi bir örnekle Türk futbolunda karşımıza çıkıyor. Daha önceden yurtdışı kaynaklı bazı fonlar aracılığıyla Beşiktaş'a bazı oyuncular transfer edilmişti. Şimdi ise AŞ modelinde bir futbol kulübüne, bir girişim sermayesi tarafından  sermaye yatırımı ilk kez gerçekleşmiş oluyor. Türkiye’de yatırım fonundan ilk yatırım alacak kulüp Göztepe olacak. Göztepe’ye yatırım yapacak olan şirketi Two Zero Fonu altında kurulan girişim sermayesi fonu Sporttz, kulübü hem maddi hem de sportif açıdan üst seviyeye taşımayı planlıyor. Hem yerelde hem de küresel organizasyonlarda kitleleri peşinden sürükleyen futbol aynı zamanda milyarlarca dolarlık bir ekonomi oluşturuyor.

Futbol endüstrisi bu yönüyle çeşitli yatırımcıların da gözdesi durumunda. Zengin iş insanları ve fonlar, yatırımlarının önemli bir kısmını futbola ayırıyor. Ancak bu yatırımları çekebilmek için gerçekten hem sportif hem de ekonomik anlamda sürdürülebilir bir yapı oluşturmak şart.  

50 Bin ile 2 Milyon Dolar Arası Yatırım    

 

Girişim sermayesinin bu yatırımı ile son dönemde yüksek borçlulukları nedeniyle sıklıkla eleştirilen Süper Lig kulüplerine, yapılabilecek olası yatırımların  da ilk adımları bu anlaşmayla atıldı. Uzun bir aradan sonra üst klasman mücadeleye geri dönen Göztepe SK'ne, son dönemde eğlence ve spor alanında yatırım yapan Twozero Ventures Fonu altında kurulan girişim sermayesi fonu Sporttz tarafından sermaye yatırımı yapılmış olacak. 

 

Resmi web sayfasında fonun genel kuruluş amacı şu şekilde tanımlanıyor: "Fon, futbol kulüpleri başta olmak üzere başka, yeni bir pazar yaratan veya pazar dinamiklerini değiştiren, teknoloji odaklı, rekabetçi ve yenilikçi iş modelleri ile rekabet avantajı elde eden, güçlü bir kurucu ekibe sahip ve yüksek çıkış potansiyeli olan spor, medya ve eğlence ile ilgili girişimlerin ilk aşamalarına 50 bin ila 2 milyon dolar arası yatırım yapar. Sporun gelişimini ve dönüşümünü sağlayan spor girişimlerini hedefler. Bu kapsamda farklı türlerde içerik üreten tüm medya girişimleri ile E-spor dahil tüm eğlence platformları ve girişimlerine yönelik gelişim stratejilerini belirler. Hedef iş alanları ise, Spor Kulüpleri, DFS&Spor bahisleri, Büyük veri analizleri &IP, e-ticaret, sağlık ve fitness, Giyilebilir teknoloji şirketleridir." 

   

Çıkış Senaryosu

   

Spor kulüplerine yapılan yatırımda fonun öncelikli çıkış senaryosu ise yatırım yapılan şirketin, beklenen verimlilik (karlılık) seviyesine ulaşması durumunda, ortaklık payı olan hisselerin öncelikle halka arz edilerek satışlarının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca yatırım yapılan kulüplere yönetim desteği verilecek, teknolojiye geçişleri sağlanacak, altyapı daha profesyonelleşecek, altyapı ekonomik bir sisteme dönüştürülerek Türkiye’de bonservis sistemi tersine çevrilecek adımlar atılacak.

  

Dünyada spor temelli yatırımların ivme kazandığını söyleyen İstanbul Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Futbol kulüplerini yeniden keşfetmek için yola çıktık. İlk etapta durağımız Göztepe SK oldu. Bir kulüp ekosistemi yaratmayı hedefliyoruz. Kulüplere ortak olmuyoruz ama onlarla beraber sürdürülebilir adımlar atarak ortaya yeni bir değer çıkarmayı düşünüyoruz. Bu hedef doğrultusunda bir fon kurduk. Fonumuz bu kulüplerden hisse alıyor ve değerlendiğinde satıp çıkacak” diye konuştu.

  

Futbol Kulüpleri Gözde 

Günümüzde gelirleri milyarlarca Euro’ya ulaşan futbol endüstrisi bu tür fonların gözdesi durumunda. Avrupa futbol liglerinde ve özellikle İngiliz Premier Ligi kulüpleri bu anlamda farklı ülkelerden zengin iş insanları ve fonlar, yatırımlarının ilgi alanlarında. Bu yatırımcılar sahip oldukları fonlarının belirli bir kısmını, ileride kendilerine geniş parasal olanaklar sağlayabilecek ya da farklı amaçlar doğrultusunda (servetlerini legalleştirme, kendi ülkelerinde yumuşak gücü harekete geçirmede, kendi iktidarlarını meşrulaştırma vb. amaçlar) futbola ayırıyor. Ancak bu yatırımları çekebilmek için gerçekten hem sportif, hem de ekonomik anlamda sürdürülebilir bir yapı oluşturmak gerekiyor. Fon, başka sektörlerin dışında temel olarak futbol kulüpleri olmak üzere futbol kulüplerine yatırım yapmayı öncelikliyorlar. Kulüp iyi bir noktaya ulaştığında ise hisselerin halka arz yoluyla borsada satılması temel hedef. Ayrıca yatırım yapılan kulüplere yönetim desteği verilmesi, teknolojiye geçişlerinin hızlandırılması ve alt yapısının sağlanması, yönetimin profesyonelleştirilmesi, sürdürülebilir bir mali yapının oluşturulması, geliri ve karlılığı artırıcı ekonomik bir sistemin sağlanması, bu bağlamda takımların şirket, piyasa ve marka değerinin artırılması doğrultusunda stratejiler hayata geçirilmesi bekleniyor. 

AŞ. Olma Koşulu 

Amaçlarının futbol kulüplerinde bir değer ekonomisi oluşturmak olduğunu aktaran Hocaoğlu, “Yatırım yapacağımız kulüplerin borçsuz bir anonim şirketi yapısının olması gerekiyor. Güçlü bir taraftar, sağlam bir altyapı ve yeni stadyum şartlarına bakıyoruz. Aynı zamanda fonun yatırım yaptığı diğer spor teknolojilerini de bu yapıya entegre ediyoruz. Avrupa’dan da kulüp bakıyoruz” dedi.

 

Yatırımcı Firma Ne Miktarda ve Hangi Oranda Göztepe'ye Yatırım Yapacak?

 

Göztepe'nin bonservis bedelleri üzerinden takım değeri 16 Şubat 2021 itibariyle 28 Milyon Euro düzeyinde. Sahip olduğu takım değeri bakımından Süper Lig'in en değerli 10. kulübü olan Göztepe'ye, ilgili girişim sermayesinin hangi oranda ve ne tutarda bir yatırım yapacağı, bu anlaşmanın en kritik ve stratejik yönünü oluşturuyor. Bu konuda ne kulüp, ne de yatırımcı şirket tarafından herhangi bir bilgi paylaşılmadı.{jcomments on}

  

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  8880  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

30/03/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.896,07

-0,95

 bjk BJKAS

8,50

-2,63

 fb FENER

58,35

4,38

 gs GSRAY

8,79

1,85

 trabzon TSPOR

3,65

-0,54

   SPOR ENDEKSİ

1.818,31

1,51

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 34647056

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  25  19   3   3  52 19   33   60 
2 Fenerbahçe  24  17  4 61  26   35 

54

3 Beşiktaş  25  14 7 45  25 20 49
4 Adana Demir  25   12  47  27  20 45
5 Trabzonspor   25 13 5  7  42  32 10 44
6 Başakşehir  24  12   7 34   26    8   41 
7

Kayserispor

 25 12   2   11  39  36   3 38 
8 Konyaspor  25  10

29  27   2  34 
9 Karagümrük 24  10 51  47  4 31 
10

Antalyaspor

 25  4 13  32  40   -8  28
11 Alanyaspor 25  7 11 

35 

46  -11  28
12 Sivasspor 25  12  31  38  -7    27 
13 Kasımpaşa 25  13  31  44   -13   26
14 Gaziantep FK  25  7 12  31   39   -8    25  
15 Ankaragücü 24 13  27  37  -10  25
16 İstanbulspor  24  7   14  27  48  -21 24
17 Giresunspor 24 11  23  42  -19   23  
18 Hatayspor  24  5 13  19  47   -28 23
19 Ümraniyespor 25 7 13  33  43  -10   22  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.