Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Avrupa, Avrupa Duy Sesimizi!

Avrupa, Avrupa Duy Sesimizi!

1149413

Recep Cengiz-4 Ekim 2020   Avrupa’da statü kaybına uğramış bir futbol gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Takımlarımız iyi ve kaliteli futbol oynamadı, çağdaş futbolun gereklerini yerine getiremeden sadece çabaladılar ama olmadı, gruptan çıkma skorunu alamadılar. Takımlarımızın, rakiplerinden önce kendi olumsuzluklarını yenmesi gerekiyordu, olmadı/olamadı.

         Yıllardır futbol yönetimini tartışırken, tıpkı Keloğlan masallarının girişindeki sözlerle, tartışmalarda “dere tepe düz gitmiş” olsak da “bir arpa boyu ilerlediğimiz” söylenemez… Yerimizde sayıyoruz… Yine kulüpler borç batağında, yine takımlarımız, Avrupa kuplarında ilk turlarda eleniyor.

         Müsabakalara iyi hazırlan(a)mayan takımlarımız, pişirdiği yavan çorbayı kaşıklamak zorunda kaldılar.

         Avrupa maçlarında rakip teknik adamların bizim takımlarımızı bilmece çözer gibi analiz ettikleri, mevcut durum ve kadro yapısı ile oynayabilecekleri en doğru oyunu oynamaya çalıştıkları çok net gözlenirken, bizim teknik direktörlerimizin kendi sorunlarını çözmeyi maça bıraktıkları gördük.

         Avrupa takımları ile oynadığımız her maç bir çeşit “sportif UFO” gibi görünen, nerede yetiştikleri belli olmayan ve sanki durdurmaya da kimsenin gücü yetmeyecekmiş gibi görünen yetenekli futbolcuları gözlerimize inanamayarak izledik. Oysa her maç öncesinde, genç futbolcularımızla, “Avrupa’yı fethetmenin” işareti sayılabilecek pek çok şovenist mesaj verdik.Kocaman lafların sonrasın yine yenildik/elendik.

Avrupa’nın sıradan takımlarına karşı oynanan oyun ‘saç baş yolacak’ cinstendi. Rakiplerimizi yenmek için ne kafalarda bir plan ne bedenlerde bir güç vardı. Teknik direktörlerimiz klasik yaptığı en iyi iki şey birincisi mazeret üretmek ikincisi (kendilerini kendilerine) şikâyet etmekti, onu yaptılar: Takım pandemiden dolayı iyi çalışamamışlar, mağlubiyet hesaplarında yokmuş, transfer ihtiyaçları varmış, hakem art niyetliymiş, çok maç yapıyorlarmış, oyuncular isteksizmiş miş miş miş… Özellikle kadrosunda düşünmediği oyuncuların performansına güvenmek durumda kalan, Sergen Yalçın’ın kötü futbol ve başarısızlıkla hiç alakası olmayan farklı yorumlara sebebiyet veren şifreli mesajlarla bağlantı kurmaya çalıştığını gözlemledik.

Avrupa kupalarından elemek, Türk Futboluna ne tür mesaj veriyor? Sorusunun cevabı burada devreye girmiş oldu. 

 1- Futbolumuz kötü yönetiliyor. Ancak, yöneticilerimiz güçlü ve etkileyici takım kurdukları mesajı veriyor. Yenildikleri halde galip gelen takım yöneticileri gibi konuşuyorlar.

-    Yöneticilerimizin futbol anlayışı ve vizyonu zayıf. Kulüplerini yönetim fonksiyonlarının (Planlama, örgütlenme, yönetme, koordinasyon ve denetim) gereklerini yerine getirmeden yönetebileceklerini düşünüyorlar.

- Kulüplerin zarar ettiğini konuşuyoruz, finansal faır play ağına takılıyoruz ama yöneticilerimizin özellikle kulüplerde profesyonel olarak görev yapan sportif direktörlerin işletme eğitimini konuşmuyoruz.

-  Kulübün güçlü taraflarının avantajlarını abartarak konuşuyoruz ama zayıf taraflarının yaratacağı tehditleri göremiyor/hesaplayamıyoruz.

-     Scouting ekibinin hangi yetkilerle hangi görevi icra ettiğini tam olarak bilmiyoruz. Bunun yerine ya geçmişine bakarak ya da menajerlerin maç kasetlerinden futbolcu transfer ediyoruz.

- Alt yapının önemini vurguluyoruz ama tesisleşme için yeterli kaynak ayırmıyoruz. Genç futbolculara güvenmiyoruz. 

 

 2. Teknik direktörlerimiz özellikle analiz, planlama ve taktik uygulamada zayıf bir görüntü sergiliyor, strateji hatası yapıyoruz. Bir başka yanılgı teknik direktörlerimiz rakip analizi yaparken sıkça vurguladıkları ‘rakibin maçlarını izledik nasıl oynadıklarını biliyoruz’ saptamasıdır. Rakibin geçmiş maçlarda ne oynadıkları izlemek bir beceri değildir. Avrupalı bir teknik direktörün bu tür maçlarda nasıl bir taktikle oynayacağını hesap etmek ve buna uygun strateji geliştirmek antrenörlük becerisidir.

Bu nedenle;

-         Takımı yönetmeden maçı, kulübü sonrasında futbolu yönetmeye çalışıyoruz.

-         Her maça aynı sistemle çıkıyoruz (4-2-3-1&4-4-2) ama maçın içinde değişemiyoruz. Değişimden anladığımız tek şey oyuncu değiştirmek.

-         Rakibe göre önlemi savunmaya alıyoruz takımın bütününe önlem almıyoruz. Önlem almaktan anladığımız tek şey oyuna bir savunmaya oyuncusu almak.

-         Analiz yapabilme ve stratejik planlama yetimiz zayıf. Oyunda B ve C planımız yok. Gol atamayınca oyuna golcü almayı, gol yiyince defans yapmayı plan yapmak zannediyoruz.

-         Rakip takımın güçlü yönünü oyuncu bazında ele alıyoruz. Takıma değil oyuncuya önlem alıyoruz.

-         Strateji yapmadan, oyuncuları bedensel ve zihinsel olarak maça hazırlamadan rotasyon yapıyoruz.

-         Her oyuncudan verim almasını bilmiyoruz. Saha içi ve dışında ciddi bir iletişim sorunu yaşıyoruz.

-         Oyunun üstünde düşünmekle, oyuncunun üzerine gitmeyi birbirinden ayırt edemiyoruz.

-         Takımda gol atacak adam yok, sağ bek yok, orta sahaya adam lazım gibi taraftar mantığı ile bazı oyuncuların için ‘kötü ve yetersiz futbolcu olduğu’ mesajı veriliyoruz. Ama bu oyuncularla sezona devam edecekleri unutuluyoruz.

-         Avrupalı teknik adamlar “Taç atışlarının daha iyi kullanılmasının takımlara neler kazandırabileceğini tartışıp, ekiplerinde taç atışı antrenörü bulundururken, bizim teknik direktörlerimiz daha maç analizi ve performans antrenörü gerekli mi gereksiz mi tartışması yapıyoruz.

-         Tarım ülkesi olan memleketimizin dışarıdan et ve saman ithal etmesi gibi futbolda sağ bek arıyoruz, ama teknik ekipte futbolculara savunma yapmayı, kademeye girmeyi öğretecek bir antrenör bulundurmayı düşünmüyoruz. “Gol atacak adam yok” diye mevcut forvet oyuncularımız aşağılıyoruz ama “gol atmasını öğretecek antrenör var mı?” Diye kendimizi sorgulamıyoruz.

         Teknik direktörlerin bu yanılgılardan kurtulabilmesi için önce yanılgıyı bilmesi, sonra Marks’ın dediği gibi “kendini yanılgılara yönelten koşulları değiştirmesi yani yok etmesi” gerekiyor.Bu sorunu çözmek için lig bitmedi hala zamanımız var.{jcomments on}

Bu İçerik  512  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27935614

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.