"Ahmet Durdu, Seba' lar Gitti!"
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz "Ahmet Durdu, Seba' lar Gitti!"

"Ahmet Durdu, Seba' lar Gitti!"

soccer1-kick-goal-kickoff-1280 

Recep Cengiz- 12 Mart 2021 Futbolumuzda bir etik sorun olup olmadığı tartışması sanırım gereksiz bir tartışma. Giderek artan finansal fair play, tribün olayları, hakem sorunları, oyun ve futbolcu kalitesi ve antrenörlerin kenar yönetimleri kronik sorunlar olarak güncelliğini koruyor. 

Sorunun kaynağını oluşturan sportif ve kültürel nedenler birkaç kelimeyle açıklanmasına izin vermeyecek kadar karmaşık olmasının yanı sıra kulüplerinin tarih ve kültürüne uygun düşmeyen davranışları yapma alışkanlığı olan (bazı) kulüp yöneticilerinin söylem ve davranışlarının şaşırtıcı tarafı “arsız hırsız ev sahibini bastırır misali” en az herkes kadar sıkıntılı, herkes kadar mağdur oldukları savı ile herkesten daha fazla seslerinin gür çıkmasıdır.

 

Takımı deplasmanda galip gelmesine rağmen bir yönetici: “Bir kart yok ya. İnsanda insaf utanma olur… Marcao diye bir adam var. Biz kaçırdık mı milletvekili mi oldu? Herhalde milletvekili oldu. Dokunulmazlığı var…”

 

Takımı deplasmanda berabere kalan bir başka yönetici: “Hakem camiasındaki ahbap-çavuş ilişkilerinin en büyük örneklerinden olan Serkan Tokat, VAR’ın başındaki Atilla Karaoğlan’la birlikte Kasımpaşa’nın bir galibiyetine daha engel olmuştur...”

 

Takımı yenilen bir başka yönetici: “Bu tarz maçlarda böylesine düdüklerin, takımların ismine göre verilmemesi gerekiyor… ”

 

Örneklerde görüldüğü gibi maçın skoru ne olursa olsun beynindeki dürtülerle konuşan yöneticileri düşünün…

 

Kendi kulübünü doğru dürüst yönetemeyen bir kulüp başkanının kin ve öfke ile futbolu yönetmeye çalıştığını düşünün…

 

Başarısızlığın sonuçlarını üzerine alınmayan kulüp yöneticilerinin rakip kulüp yöneticilerini (yansıtma yaparak) futbol kamuoyu önünde küçük düşürerek değersizleştirmeye çalıştığını düşünün…

 

Açık iletişimle ‘Taş üstünde taş oymam’ diyen kulüp başkanına üstü kapalı ve dolaylı ifade biçim olarak tercih edilen mesajla bir başka kulüp başkanının ‘bizde, omuz üstünde baş koymayız mı diyelim’ diye cevap verdiğini düşünün…

 

Takımını yönetme pratiği zayıf bir antrenörün müsabakayı yönetmeye çalıştığını düşünün…

 

Hakemleri aldatmaya çalışan bir futbolcunun hakem kararlarına isyan ettiğini düşünün…

 

Bir hakemin ifade tarzı olarak, futbolculara ‘lan’ diye hitap ettiğini düşünün…

 

Duygularını yönetemeyen bir kişinin bilgiçlik ve tahammülsüzlükle futbolu yorumladığını düşünün…

 

Bu futbol anlayışı aynı zamanda bir kültür meselesidir. Argo ve küfür, feodal sınıfların ortak davranış kültüründe vardır… Tribünde koro halinde küfür…. Rakip takım başarısını bastırmak için yapılan ısrarlı sataşma ve aşağılama… Ezeli rakiplere karşı “Vur kır parçala, bu maçı kazan!” parodisi… Hakemlere karşı ‘küfürlü itirazlar’… Bir nevi kota ile çalışan ‘teknik direktörlerin’ hedeflerini tutturmak için hırçınlaşabilmeleri önemli bir sorunu ortaya koyuyor.

 

21. Yüzyılda “Oğlunu, Allah yoluna kurban edenlerin olduğu”, “Çiğköfte acı” diye, işyeri çalışanın darp edildiği, “Testi pozitif çıktı diye tüm köyle sarılıp kucaklaşıp helalleşerek, köy karantinaya alınmasına neden olunduğu” ve “kadın cinayetlerinin hız kesmeyip acımasızca uygulandığı” günümüzde toplumsal yaşamın bir parçası olarak bilinç altına yığınla olumsuz mesaj birikmesini, rakiplerine karşı söylem ve tutumu nefret içermesini, hakem kararlarının argo ve küfürlü tartışılmasını, kulüplerin aralarındaki rekabetin kıskançlık ve çekememezliğe dönüştürmesini (reddetmediğimiz, bu olumsuzluklara karşı duruş sergilemediğimiz sürece) kabul etmemek bir anlam ifade etmiyor.

 

İster kabul edelim ister etmeyelim, bu ister hoşumuz gitsin ister bizi korkutsun, faır play kültürüne sahip, etik ilke ve prensiplerini özümsemiş Faruk Ilgaz, Özhan Canaydın, Özkan Sümer ve Süleyman Seba gibi yöneticilerin yönetim anlayışını merkeze alarak saygı ile rekabet etmeyi beceremedik.

 

Bir grup fanatik taraftarın dediği oldu “Ahmet durdu, Seba’lar gitti!”{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  821  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32511247

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.