Voleybolda "Boş Yapmak"
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Arman Özdemir Voleybolda "Boş Yapmak"

Voleybolda "Boş Yapmak"

1311300

Arman Özdemir- 5 Eylül 2023 Son dönemlerde sporu yöneten otoritelerin fiziki sosyal aktivitelere daha az temsil yeteneği bulunan toplum kesimlerinin daha fazla fiziki-sosyal etkinliklere katılımının sağlanması amacıyla çeşitli girişimlerde bulunduğu hepimizin malumudur.

Bunların başında kadınların spor aktivitelerine katılması –örneğin kadınlar dünya kupası- yahut engelliler için düzenlenen Paralimpik Olimmpiyatlar -1960’dan beri- yahut farklı azınlık kimliklerin aktivitelere katılımının sağlanması uluslararası spr otoritelerinin üzerlerinde durduğu konular olmuştur[1].

 

Şimdi aslında doğal ama memleket topraklarında yetişen hilkat garibeleri yüzünden hassas bir duruma gelen başka bir konuya kısa da olsa değinmek gereklidir.

 

Avustralya ve Yeni Zelanda’da düzenlenen Kadınlar Dünya Kupasında müsabakalara katılan 736 kadın sporcunun 88 tanesinin LGBTQ+ bireylerden oluştuğu belirtilmektedir ve söz konusu sayı bir önceki müsabakanın iki katı civarındadır.

 

Brezilya kadın futbol takımının 23 oyuncusunun 9 tanesi, Avustralya ve İrlanda Cumhuriyeti’nin 8, İsveç’in 7 oyuncusu LGBTQ+ bireyleden oluşmaktadır. Aynı şekilde Lauren Hemp, Jess Carter, Rachel Daly ve Bethany England, İngiliz milli takım oyuncuları olup Jess, Rachel ve Bethany 2022 Avrupa Şampiyonasında Almanya’yı 2-1 yenerek şampiyon olmuş ve İngiltere tarihine geçmiştir.

 

Aynı şekilde  Brezilya’dan Pia Sundhage ve Kanada’dan Bev Priestman.gibi baş antrenörler de söz konusu topluluğa ait bireylerdir.

 

TEMEL BİR SORU: SANA NE?

 

Şimdi bazı terimlere bakıp bunlarla yukarıda yer alan anlatı arasındaki ilişkiye bakalım;

 

Kurşun Pas (Lead Pass)

Kurşun pas, bir pasörün yüzünün dönük olduğu tarafa doğru olacak şekilde ve 1 - 3 metre uzaklığa attığı alçak ve hızlı pas anlamına gelir.

 

Libero

Voleybolda savunma oyuncularının bazıları hücuma katılabilir. Voleybol terimleri ve mevkileri arasında en sık rastlanan kelimelerden biri olan libero, yalnızca savunma alanında oynayabilen oyuncuların mevkisidir. Hücum yapamayan liberolar, yalnızca oyunun alanının arka kısmındaki yarısında yer alabilir. Liberoların görevleri, rakip takımdan gelen topun yere değmesini önlemek ve topu hücum alanındaki takım arkadaşlarına aktarmaktır.

 

Manşet

Voleybol oyuncularının iki kollarını birleştirerek kol içleriyle ya da baş parmaklarıyla yaptıkları vuruşa manşet denir. Manşet vuruşları çoğunlukla hücum oyuncularına smaç vurma şansı yaratmak için ya da topu filenin diğer tarafına göndermek için yapılır.

 

Pasör

Topu yükselterek takım arkadaşlarına aktaran oyuncular, pasör olarak adlandırılır. Smaçörlere top dağıtması ve topun hızını ya da şiddetini ayarlaması nedeniyle pasörler, takım oyununun gidişatını da belirler. Takımın hücum etkisinin azalmaması adına pasörlerin iyi bir yönlendirme yapması gerekir.

 

Plase

Voleybol topunu file üzerinden karşı takımın alanına göndermek için yapılan vuruşlar üçe ayrılır: Smaç, plase ve pas. Plase, smaçla benzer şekilde başlayan ancak smaca kıyasla çok daha yumuşak yapılan vuruşları tanımlar. Smaçörler, rakip takımın alanında bir boşluk gördüklerinde, filenin dibinden plase vuruşu yaparak karşı takım oyuncularının topu karşılamasını önlemeye ve sayı almaya çalışır. Top smaç vuruşunda düz, plase vuruşundaysa parabolik bir yol izler.

 

Gelecek nesillerin yukarıdaki terimler ve girişte yapılan açıklamalarla ülkenin dünyanın en büyük felaket/ihmal zincirinin gerçekleştiği yılda yüzünü güldüren ve Avrupa şampiyonu olan takımını alkışlamak yerine neleri tartıştığını hiçbir zaman bilmemesini dileyelim.

 

Ankara’nın ortasına 232 milyon yıl önce nesli tükenmiş Tiranozor, Terapod, Raptor, Sauropod, Ankylosaurus türlerinden park yapmayı becerenlerin Ebrar’a saldırmaları, yahut alkol yasağını batılı ülkelere dayandırarak savunmaya çalışanların yukarıda “erkek sporu” denilen futbolda bile batı ülkelerinin farklı tercihlere olan kucaklayıcı tavır karşısında susmaları hayret vericidir.

 

Konu farklı yaşam biçimleri olunca müdahil olmanın yahut resimlerden çıkarınca 1984’te Orwell’in Times için anlattıklarının artık iletişim çağında yeri olmadığını, hem milli takımda hem yurt dışında forma giyen genç bir sporcunun Rutherford, Johns yada Aaronson gibi tarihten silinemeyeceğini yahut Winston Smith’in yoldaş Ogilvy’si yoktan var edilemeyeğini gelde anlat cehalete.

 

Birbirini tamamlayarak ve ince bir demet gibi kaynağından süzülen renk huzmesi milli takımımız bir kez daha tebrik etmek düşer herkese. Sen galip gelince ailenle fotoğraf paylaşıyorken Ebrar’a sormuyorsan Ebrar da galip gelince ailesi olarak gördüğü kişiyle paylaşırken sana mı soracak kardeşim BOŞ YAPMA SANA NE!{jcomments on}[1] Erik Denisona, Nadia Bevana, Ruth Jeanes, Reviewing evidence of LGBTQ+ discrimination and exclusion in sport, Sport Management Review, 2021, VOL. 24, NO. 3, s.391.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  70  Defa Okunmuştur
 

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

20/09/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

7.719,82

-0,82

 bjk BJKAS

40,50

-1,22

 fb FENER

92,40

3,41

 gs GSRAY

8,24

-1,08

 trabzon TSPOR

6,26

-2,45

   SPOR ENDEKSİ

4.001,42

0,34

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 36930609

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 4  4   0   0  8  3   5    12 
2 Galatasaray  4  3    1  0  2    7  

10

3 Rizespor   5   3 1  1  5 2 10
4 Trabzonspor 5  3   0  2 11  6 5 9
5 Kayserispor  2 3  0   3 3 9
6 Adanaspor 2 0  5  

 4 

 8 
7

Konyaspor

 2   2     1   6 4    2 8
8 Hatayspor 4

  4  
9 Alanyaspor 5 2
10

Beşiktaş

1   0   7
11 Kasımpaşa 1 1

11 -3  6
12 Ankaragücü 7 0     5  
13 Karagümrük

0   5
14 Sivasspor 2  8    -2   5  
15 Antalyaspor 5  3  -2  3
16 Başakşehir 4  0 -3 3
17 Pendikspor 5  3 11  -7   3  
18 İstanbulspor  3   2 4   -2 2

19

Samsunspor  4 1 3  4  9 -5   1   

20

Gaziantep 5 0 0 5 2 12 -10 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.