Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Düşler Sahnesi

Düşler Sahnesi

40359CE800000578-4497186-image-a-3 1494531772115

Oğuzhan Fidan- 21 Kasım 2017 Avrupa’da fuar ekonomisi ve ticaretinin yaygın olduğu dönemde, fuar şehirleri arasında bir futbol turnuvası düzenlenmesi fikri sayesinde 1955 yılında Fuar Şehirleri Kupası adıyla doğan, 1971 yılında evrim geçirerek UEFA’nın organize ettiği bir turnuvaya dönüşen UEFA Kupası, 1999 yılında UEFA Kupa Galipleri Kupası ile birleşerek Avrupa’nın en önemli 2. Kupası haline geldi.

Ülkemize gelen ilk Avrupa kupası olma özelliği taşıyan UEFA Kupası, 2009 yılında evrimini tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi adını aldı.

 

Şimdi hep beraber Pokemon evrenine doğru bir yolculuğa çıkalım. Siz de benim gibi Pokemon Geeki iseniz, küçükken televizyon karşısına geçip başlamasını sabırsızlıkla beklediğimiz gelmiş geçmiş en iyi animelerden biri olan Pokemon’un, çıkışının 20.yılı anısına yeni bir filminin geleceğini duymuşsunuzdur.

 

Duymadıysanız da Misty ve Brock’un olmama ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de, Pokemon Ferhat yüzünden siz de animeyi yarım bırakmak zorunda kalanlardansanız ya da nostalji yaşamak istiyorsanız, filmi izlemek için sinemaya gidebilirsiniz. Eskisi gibi sinemada Pokemon kartı dağıtırlarsa, kalbimizi fethedecekleri aşikar. Umarım bu sefer de çocukken olduğu gibi: “Kartımız kalmadı.” bahaneleriyle karşılaşmayız.

 

Kendini Pokemon sanıp camdan atlayarak, Pokemon’un yayından kaldırılmasına neden olan, en büyük eğlencelerimizden birini elimizden aldıkları için bir neslin ahını alan Pokemon Ferhat ve Seda’ya ah etmek yerine, dönemin RTÜK’ünü eleştirmiştim. Çocuğun biri camdan çıkıp “Ben Charizard’ım!” yerine “Ben Kuşum!” diye bağırarak kendini camdan atsaydı, dönemin RTÜK yöneticileri, “Duck Hunt” oynuyormuşçasına ava çıkıp, memlekette kuş bırakmazdı muhtemelen.

 

Akli dengesi yerinde olmayan çocuklar, kendilerini yıllar önce Charizard sanmışlardı. Birçok çocuğun, zamanında hayran olduğu Charizard’ın, Charizard olana kadarki evrimini UEFA Avrupa Ligi’ne, ana karakterimiz Ash Ketchum’ı da UEFA’ya benzetmek mümkün.

 

Ash’in, yağmurlu bir günde eğiticisi tarafından sokakta bırakılan Charmander’a sahip çıktığı gibi, UEFA da Fuar Şehirleri Kupası’na sahip çıktı ve Charmander’ın Charmeleon’a dönüştüğü gibi Fuar Şehirleri Kupası da UEFA Kupası’na dönüşmüş oldu. Charmeleon zamanla Ash’e itaatsizlik etmeye başlamıştı. Ash’in Pikachu ile daha çok ilgilenmesi Charmeleon’un itaatsizlik nedenlerinden biriydi. Aynı şekilde UEFA Kupası da, kulüplerin turnuvadan elde ettiği gelirlerin Şampiyonlar Ligi’ne kıyasla daha az olması ve takım kalitesinin düşmesi sonucu turnuvaya olan ilginin azalmasıyla birlikte UEFA’ya hizmet edememeye başlamıştı.

 

UEFA Kupası’nın son 6 sezonunun (2004-2009) şampiyonlarına baktığımızda bazılarının ertesi sezon Şampiyonlar Ligi’ne bile katılamadıklarını, bazılarının da katılmalarına rağmen gruptan bile çıkamadıklarını görüyoruz. Daha önceki yılları incelediğimizde, UEFA Kupası’nın prestijinin çok daha önemli olduğunu, UEFA Kupası’nı kazanan takımların ertesi yıl Şampiyonlar Ligi’nde de önemli başarılar elde ettiğini görüyoruz.

 

2000 yılından itibaren incelemeye başlarsak; bir yıl içinde mağlup olmadan UEFA Kupası’nı, ulusal lig şampiyonluğunu ve Avrupa Süper Kupası’nı kazanan tek takım olan Galatasaray, 2001 yılında da Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalma başarısı göstermişti. En büyük talihsizliği ise Los Galacticos ile eşleşmesiydi. Süper Kupa’da Real’e diz çöktürmeyi başaran Galatasaray, Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinin ilk mücadelesinde Real Madrid’i 3-2 yenmeyi başarsa da, ikinci maçta 3-0 yenilip turnuvaya veda etmişti. Yine de Los Galacticos’u korkutmayı başarması, UEFA Kupası’nın gelecekte de Devler Ligi’nde başarılı takımlar çıkartabileceğinin göstergesiydi.

 

Bir başka gösterge de Leeds United’tı. 2000 yılında UEFA Kupası’nda Galatasaray’a yarı finalde elenen Tavus Kuşları, ertesi yıl Şampiyonlar Ligi’nde yarı final oynama başarısı göstermişti.2001 UEFA Kupası şampiyonu Liverpool ise 2002 yılında Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselmişti.

 

2003 yılında UEFA Kupası’nı kazanan Porto ise, ertesi sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılıp şampiyon olarak büyük bir başarının altına imza atmıştı. Böylece, futbol seyircilerinin UEFA Kupası’na olan ilgisi daha da artmıştı.

 

2004-2009 yılları arasındaki UEFA Kupası şampiyonlarının bazılarının ertesi sezon Devler Ligi’ne katılamaması, katılanların da başarısız olması UEFA’yı harekete geçirdi.

 

UEFA, kupanın cazibesini arttırma amacıyla, turnuvadaki takım sayısını arttırarak bir grupta 4 takımın olduğu, toplamda 12 gruptan oluşan yeni bir sistem oluşturdu. Dönemin UEFA Başkanı Michel Platini, turnuvaya daha çok takımın katılmasının bu tarihi turnuvaya yeni bir ivme kazandıracağına inandığını açıklamıştı. Böylece UEFA Kupası (Charmeleon) evrim geçirerek UEFA Avrupa Ligi’ne (Charizard’a) dönüştü. Pokemon’da da Charmeleon, Ash’i (UEFA’yı) beladan kurtarmak için Charizard’a dönüşmüştü.

 

Ülkemizde 2008 yılında dönemin yayıncı kuruluşu Show TV, rating kaygısı duyduğu için UEFA Kupası’nın final maçını canlı yayınlamayıp banttan yayınlamayı tercih etmişti. Temsilcimiz Fatih Tekke’nin takımı Zenit’in final maçı yerine, hayret edilesi bir şekilde rating rekorları kıran “Var Mısın Yok Musun” adlı yarışmayı yayınlayan yayıncı kuruluş, büyük bir skandalın altına imza atmış oldu. Sırf bu örnek bile, UEFA’nın, Kupa 2’nin imajını yenileme kararının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

 

Kupa 2’nin yeni formatı, ilgiyi biraz da olsa arttırmasına rağmen beklentileri karşılayamadı. Beklentileri karşılayamamasının en büyük nedeni ise, UEFA Avrupa Ligi gelirlerinin kulüpleri tatmin etmemesinden dolayı kulüplerin kendi ulusal liglerine daha fazla önem vermesi oldu. Elbette Kupa 2 gelirlerinin Kupa 1 gelirleriyle eşit olması beklenemez, fakat arada 911,2 milyon €’luk muazzam bir uçurumun olması kulüplerin ilgisini azaltıyor. UEFA son olarak 2 yıl önce, Avrupa Ligi’ne olan ilginin artması için UEFA Avrupa Ligi şampiyonlarına ertesi sezon direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı verdi. Kendi liginde ilk 4’e giremeyen Manchester United’ın UEFA Avrupa Ligi’ni almak için çabalayıp kupayı alması, UEFA’nın bu kararının kısmen işe yaradığını gösteriyor.  

 

Kupa 2’nin yeni formatı, ilgiyi biraz da olsa arttırmasına rağmen beklentileri karşılayamadı. Beklentileri karşılayamamasının en büyük nedeni ise, UEFA Avrupa Ligi gelirlerinin kulüpleri tatmin etmemesinden dolayı kulüplerin kendi ulusal liglerine daha fazla önem vermesi oldu. Elbette Kupa 2 gelirlerinin Kupa 1 gelirleriyle eşit olması beklenemez, fakat arada 911,2 milyon €’luk muazzam bir uçurumun olması kulüplerin ilgisini azaltıyor. UEFA son olarak 2 yıl önce, Avrupa Ligi’ne olan ilginin artması için UEFA Avrupa Ligi şampiyonlarına ertesi sezon direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı verdi. Kendi liginde ilk 4’e giremeyen Manchester United’ın UEFA Avrupa Ligi’ni almak için çabalayıp kupayı alması, UEFA’nın bu kararının kısmen işe yaradığını gösteriyor.

 

Kaynak: http://www.dagarcikturkiye.com/futbol-ekonomisi-dusler-sahnesi-yd-2193.html

 

Bu İçerik  2903  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

18.01.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.544,72

1,33

 bjk BJKAS

4.31

3,61

 fb FENER

45.10

7,64

 gs GSRAY

3.86

-0,77

 trabzon TSPOR

2.57

-1,53

   SPOR ENDEKSİ

1.106,77

3,42

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26989928

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 17 11 2  4 39

21

18  35
2 Fenerbahçe  17  11  2  4 35 21  14   35
3 Galatasaray

 17

 10  3  4 34 14 20  33
4

Gaziantep

 17  8  7  2 31

 19

12  31
5 Alanyaspor  18  9  3  6 29  16  13 

 30

6

Hatayspor

 17

8

4  5 25  22

3

 28
7

Trabzonspor

 17

 7 

5  5 19  20 -1  26
8

Karagümrük

 17 6 6  5 27

 23

 4  24
9

Antalyaspor

 18  6

6

 6 19  25  -6  24
10

Konyaspor

 17  6 4  7 24  21   3  22
11 Sivasspor  17

 5

7  5  19  21   -2  22
12 Başakşehir  17  6 4  7  24  28   -4

 22

13 Kasımpaşa  17  6 4  7  20  27   -7  22
14 Malatya  17  5 6  6  21  23   -2  21
15 Rizespor

 17

 5 6  6  22  30

  -8

 21
16

Göztepe

 17

 4 7  6  21  20   1  19
17  Gençlerbirliği  17  5 4  8  18  31 -13  19
18 Kayserispor  17  4 4  9  11  21 -10  16
19 Ankaragücü  17  4 3  10  20  27 -7  15
20 Denizlispor  17  3 5  9  17  28 -11  14
21 Erzurumspor  18  3 4  11  16  33 -17  13

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.