x
10 Ocak 2019- Süper Lig kulüplerinin borçları, kredilerin bulunduğu  bankalar tarafından yapılandırılacak. 26 Aralık 2018- Ligin ilk yarısını Medipol Başakşehir 35 Puanla zirvede bitirdi. 17 maçta 16 puan toplayarak Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise 2018-19 sezonunun en büyük sürprizini yaptı. Süper Lig'de ... 12 Aralık 2018- 27 Kasım 2018'de yapılan ve inteltek firmasının 10 yıllığına 200 Milyar TL ciro taahhüdü vererek kazandığı  İDDAA ihalesine yeterli firma katılmadığı ve yeterli rekabet oluşmadığı için Spor Toto Teşk... 27 Kasım 2018- Düzenlenen İddaa ihalesine  sadece Turkcell iştiraki olan Inteltek teklif verdi. 10 yıl için 200 milyar TL hasılat taahhüdü verilen ihalede son karar Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın olacak... 27 Kasım 2018 - Futbol Ekonomisi raporu- Eko lig'in üçüncüsü yayınlandı. Rapora göre, Süper Lig 2017-18 sezonunda Türk Futbol gelirleri 3.2 Milyar TL'na ulaştı.  13 Kasım 2018- Alman basını tarafından 70 milyon elektronik belgenin incelenmesi ile ortaya çıkarılan skandalda UEFA’nın kirli sırları, ve kulüplerin menejerler ile olan uygunsuz ilişkileri belgelendi. 29 Ekim 2018-  10 Maçta 2 Galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de yönetim teknik direktör Philip Cocu'yu görevinden aldı.  23 Ekim 2018- UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde toplam 1.950 Milyon Euro parasal ödül dağıtacak. Avrupa Ligi'nde ise dağıtılacak tutar 560 Milyon Euro olarak gerçekleşecek. UEFA'nın Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Süper Kupa o... 26 Eylül 2018- Evsahipliğine aday olduğumuz Euro 2024 Organizasyonunu UEFA Almanya’ya verdi.  14 Eylül 2018- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kulüp televizyonundan yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin borçlarının son kur artışından sonra 400 Milyon TL artarak, 4.5 Milyar TL'na ulaştığını belirtti.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Düşler Sahnesi

Düşler Sahnesi

40359CE800000578-4497186-image-a-3 1494531772115

Oğuzhan Fidan- 21 Kasım 2017 Avrupa’da fuar ekonomisi ve ticaretinin yaygın olduğu dönemde, fuar şehirleri arasında bir futbol turnuvası düzenlenmesi fikri sayesinde 1955 yılında Fuar Şehirleri Kupası adıyla doğan, 1971 yılında evrim geçirerek UEFA’nın organize ettiği bir turnuvaya dönüşen UEFA Kupası, 1999 yılında UEFA Kupa Galipleri Kupası ile birleşerek Avrupa’nın en önemli 2. Kupası haline geldi.

Ülkemize gelen ilk Avrupa kupası olma özelliği taşıyan UEFA Kupası, 2009 yılında evrimini tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi adını aldı.

 

Şimdi hep beraber Pokemon evrenine doğru bir yolculuğa çıkalım. Siz de benim gibi Pokemon Geeki iseniz, küçükken televizyon karşısına geçip başlamasını sabırsızlıkla beklediğimiz gelmiş geçmiş en iyi animelerden biri olan Pokemon’un, çıkışının 20.yılı anısına yeni bir filminin geleceğini duymuşsunuzdur.

 

Duymadıysanız da Misty ve Brock’un olmama ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de, Pokemon Ferhat yüzünden siz de animeyi yarım bırakmak zorunda kalanlardansanız ya da nostalji yaşamak istiyorsanız, filmi izlemek için sinemaya gidebilirsiniz. Eskisi gibi sinemada Pokemon kartı dağıtırlarsa, kalbimizi fethedecekleri aşikar. Umarım bu sefer de çocukken olduğu gibi: “Kartımız kalmadı.” bahaneleriyle karşılaşmayız.

 

Kendini Pokemon sanıp camdan atlayarak, Pokemon’un yayından kaldırılmasına neden olan, en büyük eğlencelerimizden birini elimizden aldıkları için bir neslin ahını alan Pokemon Ferhat ve Seda’ya ah etmek yerine, dönemin RTÜK’ünü eleştirmiştim. Çocuğun biri camdan çıkıp “Ben Charizard’ım!” yerine “Ben Kuşum!” diye bağırarak kendini camdan atsaydı, dönemin RTÜK yöneticileri, “Duck Hunt” oynuyormuşçasına ava çıkıp, memlekette kuş bırakmazdı muhtemelen.

 

Akli dengesi yerinde olmayan çocuklar, kendilerini yıllar önce Charizard sanmışlardı. Birçok çocuğun, zamanında hayran olduğu Charizard’ın, Charizard olana kadarki evrimini UEFA Avrupa Ligi’ne, ana karakterimiz Ash Ketchum’ı da UEFA’ya benzetmek mümkün.

 

Ash’in, yağmurlu bir günde eğiticisi tarafından sokakta bırakılan Charmander’a sahip çıktığı gibi, UEFA da Fuar Şehirleri Kupası’na sahip çıktı ve Charmander’ın Charmeleon’a dönüştüğü gibi Fuar Şehirleri Kupası da UEFA Kupası’na dönüşmüş oldu. Charmeleon zamanla Ash’e itaatsizlik etmeye başlamıştı. Ash’in Pikachu ile daha çok ilgilenmesi Charmeleon’un itaatsizlik nedenlerinden biriydi. Aynı şekilde UEFA Kupası da, kulüplerin turnuvadan elde ettiği gelirlerin Şampiyonlar Ligi’ne kıyasla daha az olması ve takım kalitesinin düşmesi sonucu turnuvaya olan ilginin azalmasıyla birlikte UEFA’ya hizmet edememeye başlamıştı.

 

UEFA Kupası’nın son 6 sezonunun (2004-2009) şampiyonlarına baktığımızda bazılarının ertesi sezon Şampiyonlar Ligi’ne bile katılamadıklarını, bazılarının da katılmalarına rağmen gruptan bile çıkamadıklarını görüyoruz. Daha önceki yılları incelediğimizde, UEFA Kupası’nın prestijinin çok daha önemli olduğunu, UEFA Kupası’nı kazanan takımların ertesi yıl Şampiyonlar Ligi’nde de önemli başarılar elde ettiğini görüyoruz.

 

2000 yılından itibaren incelemeye başlarsak; bir yıl içinde mağlup olmadan UEFA Kupası’nı, ulusal lig şampiyonluğunu ve Avrupa Süper Kupası’nı kazanan tek takım olan Galatasaray, 2001 yılında da Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalma başarısı göstermişti. En büyük talihsizliği ise Los Galacticos ile eşleşmesiydi. Süper Kupa’da Real’e diz çöktürmeyi başaran Galatasaray, Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinin ilk mücadelesinde Real Madrid’i 3-2 yenmeyi başarsa da, ikinci maçta 3-0 yenilip turnuvaya veda etmişti. Yine de Los Galacticos’u korkutmayı başarması, UEFA Kupası’nın gelecekte de Devler Ligi’nde başarılı takımlar çıkartabileceğinin göstergesiydi.

 

Bir başka gösterge de Leeds United’tı. 2000 yılında UEFA Kupası’nda Galatasaray’a yarı finalde elenen Tavus Kuşları, ertesi yıl Şampiyonlar Ligi’nde yarı final oynama başarısı göstermişti.2001 UEFA Kupası şampiyonu Liverpool ise 2002 yılında Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselmişti.

 

2003 yılında UEFA Kupası’nı kazanan Porto ise, ertesi sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılıp şampiyon olarak büyük bir başarının altına imza atmıştı. Böylece, futbol seyircilerinin UEFA Kupası’na olan ilgisi daha da artmıştı.

 

2004-2009 yılları arasındaki UEFA Kupası şampiyonlarının bazılarının ertesi sezon Devler Ligi’ne katılamaması, katılanların da başarısız olması UEFA’yı harekete geçirdi.

 

UEFA, kupanın cazibesini arttırma amacıyla, turnuvadaki takım sayısını arttırarak bir grupta 4 takımın olduğu, toplamda 12 gruptan oluşan yeni bir sistem oluşturdu. Dönemin UEFA Başkanı Michel Platini, turnuvaya daha çok takımın katılmasının bu tarihi turnuvaya yeni bir ivme kazandıracağına inandığını açıklamıştı. Böylece UEFA Kupası (Charmeleon) evrim geçirerek UEFA Avrupa Ligi’ne (Charizard’a) dönüştü. Pokemon’da da Charmeleon, Ash’i (UEFA’yı) beladan kurtarmak için Charizard’a dönüşmüştü.

 

Ülkemizde 2008 yılında dönemin yayıncı kuruluşu Show TV, rating kaygısı duyduğu için UEFA Kupası’nın final maçını canlı yayınlamayıp banttan yayınlamayı tercih etmişti. Temsilcimiz Fatih Tekke’nin takımı Zenit’in final maçı yerine, hayret edilesi bir şekilde rating rekorları kıran “Var Mısın Yok Musun” adlı yarışmayı yayınlayan yayıncı kuruluş, büyük bir skandalın altına imza atmış oldu. Sırf bu örnek bile, UEFA’nın, Kupa 2’nin imajını yenileme kararının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

 

Kupa 2’nin yeni formatı, ilgiyi biraz da olsa arttırmasına rağmen beklentileri karşılayamadı. Beklentileri karşılayamamasının en büyük nedeni ise, UEFA Avrupa Ligi gelirlerinin kulüpleri tatmin etmemesinden dolayı kulüplerin kendi ulusal liglerine daha fazla önem vermesi oldu. Elbette Kupa 2 gelirlerinin Kupa 1 gelirleriyle eşit olması beklenemez, fakat arada 911,2 milyon €’luk muazzam bir uçurumun olması kulüplerin ilgisini azaltıyor. UEFA son olarak 2 yıl önce, Avrupa Ligi’ne olan ilginin artması için UEFA Avrupa Ligi şampiyonlarına ertesi sezon direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı verdi. Kendi liginde ilk 4’e giremeyen Manchester United’ın UEFA Avrupa Ligi’ni almak için çabalayıp kupayı alması, UEFA’nın bu kararının kısmen işe yaradığını gösteriyor.  

 

Kupa 2’nin yeni formatı, ilgiyi biraz da olsa arttırmasına rağmen beklentileri karşılayamadı. Beklentileri karşılayamamasının en büyük nedeni ise, UEFA Avrupa Ligi gelirlerinin kulüpleri tatmin etmemesinden dolayı kulüplerin kendi ulusal liglerine daha fazla önem vermesi oldu. Elbette Kupa 2 gelirlerinin Kupa 1 gelirleriyle eşit olması beklenemez, fakat arada 911,2 milyon €’luk muazzam bir uçurumun olması kulüplerin ilgisini azaltıyor. UEFA son olarak 2 yıl önce, Avrupa Ligi’ne olan ilginin artması için UEFA Avrupa Ligi şampiyonlarına ertesi sezon direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı verdi. Kendi liginde ilk 4’e giremeyen Manchester United’ın UEFA Avrupa Ligi’ni almak için çabalayıp kupayı alması, UEFA’nın bu kararının kısmen işe yaradığını gösteriyor.

 

Kaynak: http://www.dagarcikturkiye.com/futbol-ekonomisi-dusler-sahnesi-yd-2193.html

 

Bu İçerik  1089  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

18.01.2019 Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

98.587

1,83

 bjk BJKAS

1,65

-0,60

 fb FENER

7,18

-1,64

 gs GSRAY

1,30

1,56

 trabzon TSPOR

1,60

3,90

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 20050655

Lefter Küçükandonyadis Sezonu 2018-19 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR O G B M A Y AV P
1

Başakşehir

 17  10  5    2   22  8   14    35
2 Trabzonspor  17  8  5   4  32  22  10  29
3 Malatyaspor

 17

 8 5  4  26  16  10  29
4

Kasımpaşa

 17  9 2  6  37

 28

 9  29
5 Galatasaray  17  8  5  4  30  21  9

 29

6

Antalyaspor

 17

  8 

 3  6  19  21  -2  27
7

Beşiktaş

 17

  7 

 5  5  28  23  5  26
8

Konyaspor

 17  6  7  4  23  20  3  25
9

Sivasspor

 17  6

 6

 5  24  23  1  24
10

Göztepe

 17  7  1  9  18  19  -1  22
11 Bursaspor  17

  4 

 9  4  17  17  0  21
12 Ankaragücü  17
 6  2   9   17 26  -9  20
13 Kayserispor  17  5  4  8  15  25  -10  19
14 Alanyaspor  17  5  3  9  13  22  -9  18
15 Akhisarspor

 17

 4  5  8  19  26

  -7 

 17
16

Erzurumspor

 17

 3  7  7  16  22  -6  16
17 Fenerbahçe  17  3  7  7  16  24  -8  16
18 Rizespor   17   1  9  7  19  28  -9  12

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

2018 Deloitte Para Ligi Raporu   

“ Yirmibirincisi yayınlanan 2018 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Manchester United 676 Milyon Euro’luk geliriyle zirvedeki yerini korudu. Türk takımı bulunmayan Lig’in ilk 20’sinde 14 İngiliz Kulübü bulunuyor.
Raporu okumak için Tıklayınız

 


    

EkoLig-Foto

 

EkoLig - Futbol Ekonomisi Raporu, Türk Futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan ve futbolun finansal verilerini Avrupa'nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapor 
için tıklayınız 

 

 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için klikleyiniz

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.