Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi-21 Eylül 2021 Pandemik olumsuzluklar futbolu etkilemeye devam ediyor...5 Büyük Lig Seyircisiz Oynayınca 2 Milyar Euro Gelirden Oldu. Futbolekonomi-20 Eylül 2021 İngiliz futbolunun en eski kulüplerinden, 1888'de İngiliz Futbol federasyonu' nun kurulmasında yer alan on iki kulüpten birisi olan Derby County FC, 60 Milyon Sterlinlik borç yüzünden kayyum yönetimine girmek üz... 6 Eylül 2021- Beşiktaş Kulübü 2021 yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısında kulübün toplam borcunun 4 milyar 382 milyon 188 bin 257 TL olduğu açıklandı. 27 Ağustos 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonunda ülkemizi temsil edecek Beşiktaş grubunda Ajax, Dortmund ve Sporting Lisbon ile mücadele edecek. 25 Ağustos 2021- Fenerbahçe,  3 Temmuz sürecindeki her türlü zararının tazmini için Türkiye Futbol Federasyonuna 250 milyon lira tutarında tazminat davası açıldığını bildirdi. Futbolekonomi- 10 Ağustos 2021 Fenerbahçe, Paribu'yla 'Token' anlaşması sonrası KAP'a bildirimde bulundu: En az 175 milyon TL gelir sağlandı. 9 Ağustos 2021- Real Madrid ve Barcelona, CVC Capital Partners ile imzalanan 2,7 milyar euro'luk La Liga'nın %10'luk kısmının satışına, kulüplerin haklarını kısıtlayacağı gerekçesiyle karşı. 12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak!
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Basın Toplantısına Göre Bir Sorun Yok!

Basın Toplantısına Göre Bir Sorun Yok!

1h949893 ec3daAhmet Talimciler- 12 Temmuz 2020 Ne yazık ki bu turnuvada sadece başarısızlıklar vardı ve birilerinin bu başarısızlıkların hikâyesini değil nedenini ve niçin gerçekleştiğini analiz etmesinin yanı sıra yaşananlardan ders çıkartabilecek bir açılımı ortaya koyması gerekiyordu. 

 Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş Euro 2020'den elenmenin ardından düzenlediği basın toplantısında söyledikleriyle adeta yaşananları yok saymış oldu. Turnuvanın en kötü takımı olduğu konusunda adeta fikir birliği edilen milli takımın teknik direktörünün düzenlediği basın toplantısında ne yaşananlara ilişkin ne de geleceğe ilişkin herhangi net bir ifadesinin olmaması dikkat çekiciydi. Hatta bir ara Tümer Metin'in söyledikleri karşısında epeyce gerildi tabii bir de maaş konusu kırmızı çizgisi olarak gündemdeki yerini aldı, işte hepsi bu.

Şenol Güneş'in açıklamalarından bazı satır başlarını şu şekilde dikkatlerinize sunmak istiyorum:

"…Turnuvanın başlangıcına kadar hiçbir sorunumuz yoktu. Belki rehavet denebilir belki de özgüven fazlalığı olabilir. Oyuncular İtalya maçına iştahlı çıktılar, oyunumuz mahkûmiyete döndü. Gol sonrasında oyunda kopmalar fazla oldu. Biz orada ezildik. Bu ezikliği özgüven kaybı olarak düşündük. …Dünya Kupasında 3.olduğumuzda da Dünya futbolunda üçüncü değildik, burada 24 takım arasında 24.denince de 24.takım olmuyoruz. Biz yerimizi arayan bir takımız".

En son cümleden başlamanın tam zamanıdır çünkü sevgili hocamız bulunduğumuz pozisyonun aslında belirtildiği kadar olmadığını ortaya koyabilmek için adeta mantıksal bir çıkarım yürütme yoluna gidiyor. Ancak bu bile işlemiyor. Çünkü sayın hocam dünya üçüncüsü olduğumuzda dünya futbolunda üçüncü değildik, cümlesi güzel ama hâlâ hem sizin için hem de milli takımımız için kullanılan cümleyi lütfen unutmayın 2002 Dünya Kupası üçüncüsü Türk milli takımı ve bu milli takımın teknik direktörü Şenol Güneş. Yani o turnuvada gayet tabii ki biz üçüncü olduğumuzda dünyanın en iyi üçüncü takımı olmadığımızı biliyorduk tıpkı Euro 2020'de yirmi dördüncü olduğumuzda yirmi dördüncü olmadığımızı bildiğimiz gibi ancak o turnuvada başardıklarımız ve başaramadıklarımız söz konusuydu. Ne yazık ki bu turnuvada sadece başarısızlıklar vardı ve birilerinin bu başarısızlıkların hikâyesini değil nedenini ve niçin gerçekleştiğini analiz etmesinin yanı sıra yaşananlardan ders çıkartabilecek bir açılımı ortaya koyması gerekiyordu. Oysa sizin bu toplantınızın gösterdiği yegane şey ise bunun yapılamayacak olduğu gerçeğidir. Yani sadece masallardan ibaret bir anlayış üzerinden giderek 2022 Dünya Kupası hedefinden şaşmamak gibi bir anlayışla yola koyulmaya devam etme arzusundasınız.

Sayın Şenol Güneş toplantıda, "…konuşup tartışalım ama bunu yaparken yaralamayalım. Kimsenin eleştiri hakkını elinden alamayız. Ortak düşünce ve çalışmayla yola devam etmeliyiz. Bu turnuvayı bir yol gösterici olarak göreceğiz, travma olarak bakmayacağız. Başarı için daha çok konuşulması ve tartışılması gereken bir dönem. Finalde olmayan Fransa, Portekiz, Belçika, Hollanda gibi takımlara baktığımızda bizim de olmamamız normal. Bunu başarabilmek için ne yapılması gerektiğini konuşmamız gerekiyor" ifadelerini kullanıyor. Turnuvayı iyi bir yol gösterici olarak görebilmek için turnuvada gerçekten neleri yapamadığımızı konuşmalıyız. Oysa hocamız bir sonraki cümlesinde finalde olmayan Fransa, Portekiz, Belçika, Hollanda -ve kendisinin saymayı unuttuğu Almanya'yı da biz ekleyelim- gibi takımlara baktığımızda bizim de olmamamızı normal olarak niteliyor. Bir üst paragraftaki hocamızın mantıksal oyunlarını hadi gelin 2002 Dünya Kupası'na uyarlayalım. Yarı finalde olmayan Arjantin, İspanya, İngiltere, İtalya, Portekiz gibi takımların olmaması da normal oluyor. Yani biz o dönem anormal olan bir durumu mu gerçekleştirmiş oluyoruz bu açıklamaya göre? Böyle bir akıl yürütme hakikaten olan biteni çok farklı göstermenin yollarından bir tanesidir ancak buradan hocamızın beklediği yanıt gelmez! O yüzden kendi ülkenizin milli takımını ve futbolunu diğerlerinin orada olup olmaması ile kıyaslamak yerine kendinize bakmanız yerinde olacaktır. Aksi halde birileri de size bu turnuvada sizden çok daha zor grupta mücadele eden Macaristan gibi bir takımı veyahut yarı finale kadar gelen Ukrayna'nın orada ne işi olduğunu soruverir.

Basın toplantısından birkaç cümleyi daha sıralamakta yarar var:

"…Daha önce de kötü sonuçlar aldık. Bu oyunculara bu durumu daha iyi anlatmamız gerek. Benim de kafamda şu an olan oyuncular belli ama gelecek oyuncular için de kapımız açık. Varsa daha iyileri onları da alırım. Kaleye, savunmaya…Taylan Antalyalı sakatlığım yok dedi, o zaman niye ameliyat oldun? Sakatlığım var deseydin, başka oyuncular bunu söyledi; Hasan Ali gibi. Taylan Antalyalı için olumsuz bir durum…".

Sayın hocamız kendisine yöneltilen oyuncu tercihlerine ilişkin eleştirilere bile yanıt verirken aslında bundan sonra da bir anlamda benzer şekilde davranacağını alenen ilan etmiş. Taylan Antalyalı konusunu ise son dönemdeki LGBTİ+ tartışmalarından bağımsız düşünmek biraz safdillik olur kanaatindeyim. Oyuna almayı tercih etmediğiniz bir oyuncunun ameliyat olması üzerine böylesi bir yorumda bulunmak önümüzdeki dönemde de Taylan Antalyalı'ya milli takımın kapısının kapalı olduğu mesajını vermek anlamını taşıyor.

Toplantıda dikkat çeken açıklamalardan birisi de hiç kuşkusuz hocanın aldığı maaşa ilişkin yapılan haberlerle ilgiliydi:

"…Ne aldığımı zaten herkes yazıyor ama yalan yazılıyor. Benim federasyondan alacağım yok ama kulüplerden var. 3 milyon 200 bin alıyorum ama kimse Euro almıyor Türkiye'de, bunu anladınız mı? Ben döviz almıyorum. Federasyon başkanı bunun açıklamasını yapmış, ben sana cevap vermek zorunda mıyım? Burada Beşiktaş'tan aldığım parayı bile almıyorum. Başkan ne yazdıysa onu alıyorum. Daha fazlasını alsam ya da hiç almasam ne olacak?"

Şenol Güneş hocamız sadece kendisinin değil ülkedeki hiçbir ismin döviz üzerinden maaş almadığını iddia etti. Kendisinin maaşı hakkındaki ifadeler için ise öğrenmek isteyenlerin federasyona gitmelerini salık verdi. Farkında mısınız ülkede sürekli olarak birilerinin aldığı para konuşuluyor ve birileri de bu konunun konuşulmasından duyduğu rahatsızlığı gizlemeyi sürdürüyor. Ülkede kimsenin döviz üzerinden maaş almadığını belirten sayın hocamız yıllardır bu ülkedeki futbolcu transferlerinin, teknik direktör maaşlarının acaba nasıl ödendiğini düşünüyor?

Konuşmasının sonunda "İstifa etmek, etmemek bir seçim, bunu düşündüm, konuştum ama sonra kalmamın doğru olduğuna karar verdim" cümlelerini kuran Şenol Güneş'in gerçekleştirmiş olduğu bu basın toplantısının adeta hiç yaşanmamış farz edilen bir Euro 2020 turnuvası sonrasında gerçekleştirilmiş olduğunu ve önümüzdeki maçlara bakmanın yeterli olduğu saptaması ile son bulduğunu okuyucularımıza duyurmakla yetinelim. Ha bir de arada İtalyanların çok değişik ısınma taktikleri olduğu ve maç içerisinde sık sık numaradan yerde yatmak suretiyle oyunu soğuttukları gibi hayati bilgileri de es geçmemek gerekiyor. Ne de olsa koca toplantıdan geriye akılda bir tek bunlar kaldı! {jcomments on}

Bu İçerik  185  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

20.09.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.391,91

-1,94

 bjk BJKAS

6,59

5,44

 fb FENER

31,00

-4,38

 gs GSRAY

3,43

4,99

 trabzon TSPOR

3,21

0,94

   SPOR ENDEKSİ

1.058,46

-1,17

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 29338040

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Beşiktaş  5  4   0   10  8  13 
2 Trabzonspor  5  4   0  11  7 

13

3 Konyaspor   5  3 2  0  7 3 4 11 
4 Hatayspor   5   3   1  11 7 10 
5 Karagümrük  5 3 1  1  11 6 5 10 
6 Fenerbahçe  5   3   1   1  6  3   3  10 
7

Altay

 5  3  0  2  10 3
8 Alanyaspor   5   3  0  2  4  9  -5
9 Galatasaray  5  2  2  1  8  6 2
10 Kayserispor   5    2   1   2  5  6  -1 7
11 Yeni Malatya  5  2  0  3

 7

 12  -5 6
12 Göztepe  5  1  2  2  6  7  -1   5 
13 Gaziantep   5  1  2  2  5  6 -1 5
14 Kasımpaşa  5   1  2  2  5   6    1  
15 Adanaspor  5  1  2  2  5  8 -3
16 Antalyaspor  5   1   1  3  6  10 -4 4
17 Sivasspor 5  0  3  2  5  7  -2   3 
18 Başakşehir  5   1  0  4  4   6  -2 3
19 Giresunspor 5  0  1  4  0  6  -6   1 
20 Rizespor  5   0   1    4   3  11 -8 1

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.