Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. 21 Aralık 2020- Real Madrid: Covid-19 Real Madrid açıkladı: Avrupa futbolu Covid-19 nedeniyle 5,2 Milyar Euro kaybetti. Futbol Çok Kötü Etkilendi. Hiç Bir Şey Eskisi Gibi Olmayacak! Futbolda Devrim İçin Beklenmemeli! 5 Aralık 2020- Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti. 19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu.
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62

Liderlik sanatına Jesuit yaklaşımı | Yazdır |  e-Posta
Yönetim - KUtlu MERİH
Pazar, 26 Eylül 2010 20:05

En çok gelen eleştiri "Hristiyan propagandası mı yapıyorsun?"  oldu. Bu yazı sadece misyon taşıyan kişi ve kuruluşlar için liderlik standartlarının ve liderlik bilgeliğinin ne kadar evrensel bir önem taşıdığını vurgulamaktadır. Bir misyon taşıdığına inanan her kişi ve kuruluş aşağıda verilen ilkelerden alabildiğine yararlanabilir. (K. MERİH)

 İspanya Tarragona'da, Jesuit College'in rektörü Bathasar Gracian 16. yüzyılın ikinci çeyreğinde misyoner rahiplerin dünya yaşamına zıtlığının kaldırılmasını istiyordu. Din ve dünya arasındaki köprünün kurulabilmesi için Hıristiyanlara, dünyaya daha çok bağlanmaları gerektiğini vurguladı. Hıristiyanlara nasıl güçlü olunacağı öğretilmeli. Güçlü olmak fakat, dilenerek değil, alçak gönüllülükle dünyanın ileri toplumu olarak. Gracian öğrencilerine, güçlerini nasıl arttırmaları gerektiğini öğretti. "Gücün en büyük avantajı, böylece daha çok iyilik yapabilmenizdir." Dünyevi güç Hrıstiyanı bozmaz çünkü o, dünyeviliğin daha üzerinde duygu taşır. Böylece, Machiavelli gibi Gracian'da manastırı terk etmek üzere olan öğrencilerine, kendisinin dünya hayatını hakkında dikkatli olmaları gerektiğini söylüyordu.

 

ETKİLİ VE İNANDIRICI KONUŞMAK

Etkili ve inandırıcı konuşma sanatı sadece rahiplere özgü değildir, fakat, bir Hristiyan misyoneri olarak diğer insanlara güven vermek için gerekli. Gracian aptalları hakir görür iyilik ile kurnazlık arasında çatışma olduğuna inanmaz. O, olgun bir dünyalı ve dünyalı bir olgun. Mezuniyetten sonra yollarını çizecek öğrencilerine, dış dünyada insanların zayıf ve ihtirasla dolu olduğunu hatırlatıyor.

 

SAYGINLIK KAZANMAK

Gracian, rahipleri uyarıyor. 16. yüzyılın dünyası hayli karmaşık. Dünyanın karmaşıklığına rağmen sadece akılsızlar bir mevkii, bir iş, komşu ve arkadaş edinemez. Dünyada insanlar sadece tanrıyla değil birbirleriyle kontakt kurarlar. Öğrenilecek ilk şey, saygınlığın kazanılması. Buna yapmak "olayları bir süre şüphede bırakın". Masada kartlarla oynamanın yararsız ve zevksiz olduğunu düşünmeyin. "Tüm dikkatleri üzerinize toplanacak pozisyona geldiğinizde'' umut ve tutkularınızı açığa vurun.

Dikkatleri üzerinize çekmenin en iyi yolu gizemli bir hava yaratmanızdır. ''Herşeye biraz sır ve gizemlilik katın'' çünkü gizem saygıyı uyandırır. Birşeyi açıklarken kesin ve açık olmayın. "Fazla konuşmayın çünkü sessizlik kutsaldır" Tahminler ve şüpheli konuşmalar gerçeklerden daha fazla dikkat ve saygınlık toplar. Konuşurken dikkatli olun. Çünkü insanlar sizi anladıkları ölçüde takdir etmeyeceklerdir, fakat sizi anlamadıklarında saygı duyacaklardır.

 

KARİZMA YARATMAK

Yukarıda anlatılanlarla kendinizi nasıl göstermeniz gerektiğini anlarız. Bazı insanlar ufak araçlarla büyük gösteriler yapmayı başarırlar. Büyük araçlar ise tam bir show... Eğer gösteri sanatındaki yeteneğinizi büyük hediyelerle ödüllendiriliyorsa mucize olduğunuza inanılıyor demektir. Gösteriş çok şeyi kapatır, çok şey sağlar ve mükemmellikle birleştirildiği taktirde olaylara ikinci bir yaratım görünümü verir.

Gösteriş için yetenek gerekli. Zamanlama önemli çünkü mükemmellik de şartlara bağlı. O halde "gösteriş zamansız olduğu taktirde yersizdir de" Herşeyden önce herhangi bir etkiden uzak olmalıdır. Çünkü etkileme kendini beğenmeye ulaştığında çirkin, küçümseme taşıdığında ise zararlıdır. İyi bir gösteri sessiz yapılan iyi bir konuşmadır çünkü gizlilik övünmenin en etkin yoludur.

Tanrı bize din konusunda çok şey öğretiyor. "İnsanların sizi gözlemesini ve merak etmesini istediğinizde, kutsal yolu tercih eder, bir papaz gibi davranırsınız" Gizlilik kutsallığın parlaklığına sahiptir. İnsanlar görmediklerine ve kendilerinden üstün olduklarına inandıklarına saygı duyar ve taparlar. Kahramanın büyük ve saygın olmasının nedeni budur. Tanrı ebedi ve sonsuzdur böylece hareketleri ve hatta sözleri haşmet kazansın. Haşmetli ve büyük olmak için samimiyetten kaçınmalıyız. Yıldızlar parlaklığın sadece kendilerine ait olmasını isterler. ''Tanrı doğruluk ister.'' 

 

Saygıyı zorlamayın. Değerliliğiniz hakkında ısrar etmeniz onu hak etmediğinizi gösterir.


MESAFELİ OLMAK

"İçli-dışlılık nefreti doğrur." Az sahip olunduğunu insan fazla göstermeye başlar." başarısızlıklarını gizler." İçli-dışlılık üstlerle tehlikeli ve altlarla imkansız içli-dışlılık kabalık ve bayağılığın ardına gizlenir. Bağlılık duygusu yaratın. Bağılık size nezaketten daha çok kazandırır. Bağlılık yok olduğunda iyi davranış ta yok olur. Her zaman umutlu olun. Hiç bir zaman tamamiyle tatmin olmayın. Fakat ümidinizi kırmayın. Size her zaman ihtiyaç duyacaklar. Hatta tahttaki kral bile. Öte yandan üstlere karşı zaferden kaçının. Çünkü zaferler nefret uyandırır. Ve üste karşı zafer aptalca bir sonuç olur. Üstlerden nefret edilir ve üstler gururludur. Krallar onlara yardım etmenizi isterler. Fakat onlardan üstün olmanızı asla. Onlara yapılan öneriler unuttuklarını hatırlatma şeklinde olmalı, yoksa onların bilmediği ve bulamayacağı şeyler değil.

 

ÇEVREDEN YARARLANMA

Her kimin size öğretecekleri varsa onu kullanın. Arkadaş ilişkilerinin, bilgi ve tecrübe alış-verişi şeklinde olmasını sağlayın. Çünkü karşılıklı konuşma ve sohbetlerle daha iyi çok öğrenilebilir. Astlarla veya üstlerle değil de, daha çok arkadaşlarla sohbet edildiğinden, arkadaşlarınızı öğretmenleriniz olarak görün. Ve emir almanın avantajlarıyla arkadaş sohbetlerinin zevkliliğini karıştırın. İyi bir sohbette söylediklerimiz için alkış toplar ve dinlediklerimizden yararlanırız. Soyluların evlerine sık sık gitmelerinin nedeni budur. Soyluların evleri, kendini beğenmişliğin mabetleri olarak değil de iyinin öğrenildiği tiyatrolar olarak düşünülmelidir.

Kendi hakkınızda hiç bir zaman konuşmayın. Çünkü kendinizi ya övecek ya da suçlayacaksınız. Her ikisi de olumlu sonuçlar doğurmaz

Sosyal yaşamın etkin insanları, sadece soyluluklarından dolayı olgun ve bilgin değillerdir, fakat onlar çevrelerini sanat ve bilimden anlayan insanlarla donatmışlardır. İnsan barbar olarak doğar fakat eğitim ve kültürle hayvanlığın üstüne çıkar. Cehalet çok doğal, fakat bilgi bile zariflikten uzaksa kaba ve bayağıdır. Sadece zekarıız zarif olmamalı fakat, istek ve arzularınız ve hatta sohbetinizde zarif olmalı.

 

AGRESSİF OLMA

Vurgulayıcı (etkili) olun çünkü, isteğimizde kararlıysak düşüncemizi vurgulayabilmeliyiz. Bu sadece açık olmaya bağlı değil, fakat canlılık ve parlaklık da önemli. Yaşamımızda çok yeri almasına rağmen, sohbet konuşmalarında çok dikkatli olmalıyız. Atasözünün dediği gibi "konuş ki seni anlıyayım". Konuşma, akla uygun olmalı ve ses tonu da ayarlamalı. Yakın arkadaşlarla yapılan konuşma soylularla yapılandan farklıdır. Ağır başlı kişiye verilen cevap da ağırbaşlı olmalı.

 

  

Akıllı bir insan düşmanından, aptal bir insanın dostlarından yararlandığından daha çok yararlanır.

Kelimeleri eleştirmeyen yoksa detaycılıkla suçlanırsınız. Konuşma esnasında güven yitirmeme, etkili konuşmaktan daha önemli. Kendi hakkınızda hiç bir zaman konuşmayın. Çünkü kendinizi ya övecek ya da suçlayacaksınız. Alelade bir arkadaş sohbetinde resmi konular hakkında konuşurken övmeyin ve suçlamayın. Ve hepsinden önemlisi bir iş ve konu hakkında yoğunlaşarak sıkıcı olmayın. Özellikle üstleri sıkmaktan çekinin. Çünkü üstlerin sıkılması altların yada eşitlerin sıkılmasından daha kötü.

İyi davranış ve huylarla değerlerinin desteğini kazanın. Bu sizin sevilmeniz ve ün kazanmanızı sağlayacak. Kültürlü olmanın temeli nazik olmaktır. Herkese aynı ilgiyi ve nezaketi gösterin, ama dikkat edin bu eşitsizliğin farkına varmasınlar. Karşıtlarınıza karşı da nazik olun. Çünkü bu güvenin bir işaretidir. Onur veren mutlaka onurlandırılır. Nazik davranış nefreti ve sevgisizliği ortadan kaldırır. Nefreti azaltmak için elinizden geleni yapın.

 

İYİ HUYLULUK

İşlerin nasıl yürütüldüğü, hareket ve jestler, ses tonu, tavır insan yaşamında büyük rol oynar. Kötü bir davranış ve tavır her şeyi mahvedebilir. İyi huylar ve davranışlar hayatı neşeli ve güzel kılar. Aldığınız bir red cevabını bile iyilikle yumuşatabilirsiniz. Reddetmeyi öğrenmek, kabul etmeyi öğrenmek kadar önemli. Büyük bir insan, davranışlarında hiç bir zaman küçülmez. Özellikle hoş olmayan konulara burnunu sokmamasının nedeni budur. Neleri görmemiz gerektiğini ve affetmeyi öğrenmek gerekir. Başarısızlıklarınızla yaşamayı öğrenmelisiniz. Eksikliklerinizi giderin, eğer yapabilirseniz onları kendinizden saklayın. İyi davranmak için hatırlamayı olduğu kadar, unutmayı da öğrenin. Birçok şeyi akraba ve arkadaştan saklamak daha iyi. Hatta düşmanlar arasında bile affetmek ve herşeyi görmemek çok faydalıdır. Dünyadaki yaşam zıtlıklarla doludur. Nazik olmayı başarmak için filozof, iyi bir Hristiyan ve olgun olmanız lazım. Namuslu bir ruhun gerçek güzelliği hile ve yalanın keşfedilmesindedir.

İyi huy ve davranışları soylular ve halk için aynı değildir. Otoriter olmayı bilin ama bulunduğunuz yeri göstermeden çünkü, daha fazla saygı aradığınızda daha azını elde edersiniz. Saygı ve onur alınmaz, kazanılır. Büyük mevkiler otoriteye sahip olmalı yoksa hiç bir iş verimli bir şekilde yürütülemez. Saygıyı zorlamayın. Değerliliğiniz hakkında ısrar etmeniz onu hak etmediğinizi gösterir. Eğer diğer insanların gözünde değerli olmak istiyorsanız bu sizin yeteneklerinizden dolayı olmalı, şans eseri olmamalı. Krallar bile kişisel özelliklerinden dolayı saygın olmayı isterler. Değerlilik cömertlikle daha dış değerlenir. Cömertlik olmaksızın güzellik, anlamsız ve çekiciliğini kaybediyor.

 

TUTKULU OLMA

Saygınlık ve değerliliğin sırrı ifadenin (vurgunun) kontrol edilmesinde. Tutkulu olmakta bir sanattır. Bu kendi tutkunuzun diğerleri üzerine etkisiyle elde edilir. Tutku edinmenizde ilk aşama tutkulu olduğunuzun ilan etmenizdir. Böylece kendinizle kavga ediyorsunuz ve belli bir heyecan noktasına eriştiğinizde, kendinizi düzenleyerek kavgaya son veriyorsunuz. Tutkunun etki ve sonuçlarını kontrol etmek önemli Hicivli olmalı ve nasıl ve nerede kullanacağınızı bilmelisiniz. Bu tür zıt konuşmalar karşınızdaki insanı anlamanıza yardımcı olacaktır. Önemsiz hataları yapmaktan kaçınmayın.

Yukarıda anlatılanlardan başka dünya yaşamında insan kendi amaçları için diğer insanları kullanmada yeterince kurnaz ve becerikli olmalı. Şansı seçin, şanssızlıktan kaçının, çünkü şanssızlık ahmaklığın bir sonucudur ve onu paylaşanlar için bulaşıcı değildir. Hareketten önce şansınızı ölçün. Düşmanınızı da kullanmayı bilin. Çünkü akıllı bir insan düşmanından, aptal bir insanın dostlarından yararlandığından daha çok yararlanır. Dalkavukluk kinden daha tehlikelidir. Çünkü dalkavukluk kinin sildiği lekeleri hala taşır. Olgun insanlar ümitsiz olaylardan ümitsizliğe kapılmaz, yeni yollar ararlar. Çünkü yalnız bir erişkin olmaktan sa, dünyaya karşı çılgınca davranmak daha iyidir. Zayıf noktalarınızı göstermeyin herkes sizi daha da ezmeye çalışacaktır. Çünkü zayıflığın olduğu yerde kötü niyette doğar.

 

Otoriter olmayı bilin ama bulunduğunuz yeri göstermeden çünkü, daha fazla saygı aradığınızda daha azını elde edersiniz. Saygı ve onur alınmaz, kazanılır.

Öte yandan, diğer insanların zayıf noktalarını bulmaya çalışın ve bu zayıf noktaları nasıl kullanacağınızı düşünün. İnsanların istek ve ilgi alanlarını anlamaya çalışın ve böylece onların özgürlüklerini elinize geçirin. Sadece pozitif davranırsanız unutmayın ki kaybedeceksiniz. Pozitif ve negatif uyumlu bir şekilde kullanın.

Bu İçerik  5786  Defa Okunmuştur
Son Güncelleme: Pazartesi, 27 Eylül 2010 15:12
 

Degerli yazarimiz Salı, 09 Mart 2021.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

04.03.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.535,97

0,32

 bjk BJKAS

4.13

2,23

 fb FENER

32.86

6,55

 gs GSRAY

3.94

-5,29

 trabzon TSPOR

2.40

1,27

   SPOR ENDEKSİ

946,19

-1,83

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27399352

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Galatasaray

 27 18 3  6 53

21

32  57
2 Beşiktaş  26  18  3  5 57 26  31   57
3 Fenerbahçe

 27

 17  4  6 49 28 21  55
4

Trabzonspor

 27  15  6  6 34

 26

8  51
5 Hatayspor  27  13  7  7 47  32  15 

 46

6

Alanyaspor

 27

12

7  8 41  27

14

 43
7

Gaziantep

 27

 11 

10  6 39  30 9  43
8

Karagümrük

 27 11 8  8 43

 36

 7  41
9

Göztepe

 27  9

9

 9 37  32   5  36
10

Antalyaspor

 27  7 14  6 25  30   -5  35
11 Sivasspor  26

 7

12  7  29  30   -1  33
12 Konyaspor  26  8 8  10  33  31    2

 32

13 Malatyaspor  27  7 10  10  33  36    -3  31
14 Kasımpaşa  27  8 5  14  30  43    -13  29
15 Kayserispor

 26

7 7  12  19  31

   -12

 28
16

Rizespor

 27

 6 10  11  31  44    -13  28
17 Başakşehir  27  6 8  13  29  45  -16  26
18 Erzurumspor  27  6 8  13  26  43 -17  26
19 Ankaragücü  26  6 5  15  30  45 -15  23
20 Denizlispor  26  5 6  15  23  46 -23  21
21 Gençlerbirliği  25  5 6  15  22  48 -26  21

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.