Yenilenen Şiddet Yasası Çıktı!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Hukuk Diğer Yazarlar Yenilenen Şiddet Yasası Çıktı!

Yenilenen Şiddet Yasası Çıktı!

Cemal Ersen/Milliyet- 25 Kasım 2011

Yeni yasanın Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanıp, Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından, şike ve teşvik suçlamaları bulunan tutukluların salıverilme şansı doğacak. Ancak örgüt ve dolandırıcılıkla suçlananlar bu durumdan yararlanamayacak.

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair 6222 sayılı yasada yapılan değişikliğin kabul edilmesinin ardından Metris'in gözü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çevrildi.
Şike ve teşvik cezalarında önemli indirim içeren yeni yasanın Cumhurbaşkanı'ndan onayını bekleyen tutuklu kulüp başkanı ve yöneticilerin ilk hamlesi, yasanın Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra olacak. Sanık avukatları yasa yürürlüğe girdiği gün daha önce üç kez yaptıkları gibi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvururak tutuklulukların kaldırılmasını talep edecek. Mahkeme heyeti yeni yasa çerçevesinde cezaevinde geçirdikleri süreyi de göz önüne alarak salıverilmeleri yönünde bir karar alabilecek.

15 gün sonra
TBMM'de kabul edilen değişikliğin en geç pazartesi Cumhurbaşkanlığı makamına gönderileceği bildirildi. Makamın, hukukçularına yaptıracağı incelemenin bir haftada tamamlanabileceğini kaydeden yetkililer, aralık ayının ikinci haftasında başvuru prosedürünün yerine getirileceğine dikkat çektiler.
Sanık avukatlarının başvurusu mahkeme tarafından kabul edilip, tutukluluk halleri sona erdikten sonra bu kez Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in iddianameyi mahkemeye sunması beklenecek.

HERKESİ KAPSAMAZ
Dava, Ağır Ceza yerine Asliye Hukuk veya Sulh Hukuk mahkemelerinde görüşülmeye başlanacak.
Şike ve teşvik nedeniyle cezaevinde bulunan tutukluları ilgilendiren yeni yasa, örgüt veya dolandırıcılık suçlamalarını kapsamayacak.
Bilindiği gibi tutuklu bulunan şahısların bir bölümüne yöneltilen suçlama menajerlik sınavında soruların çalınması, şike sırasında örgütlü davranılması gibi unsurlar taşıyor. Bu durumdaki sanıklar yeni yasadan yararlanamayacak.

KARAR SEZON SONU
Yasa değişikliği ile başlayan süreçte davanın Futbol Federasyonu'nu ilgilendiren boyutu, sezon sonunda karara bağlanacak.
Savcılık iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesinden sonra dava hakkındaki gizlilik kararı kaldırılırsa, Futbol Federasyonu Etik Kurulu'nu göreve çağıracak. 5 kişilik kurul daha önce savunma hakları olmadığı için suçlamalarla ilgili görüşlerini alamadığı, ancak tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk ettiği başkan ve yöneticilerden savunma yapmalarını isteyecek.

KÜME DÜŞÜRME OLACAK MI?
Bu inceleme ilkinden farklı olacak ve Etik Kurulu görüşünün belirlenmesi nisan ayını bulabilecek. Bilindiği gibi Başkan Mehmet Ali Aydınlar da konunun kendilerini ilgilendiren boyutu hakkındaki kararın sezon sonunda alınacağını açıklamıştı.
Etik Kurulu raporunun yönetime sunulmasının ardından şike ve teşvik olayına karıştığı saptanan kulüpler küme düşürülecek, yöneticileri ise büyük olasılıkla futboldan men edilecek.

 

Adalı'dan öğretmen evi
Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı, şirket olarak deprem ile yıkılan Van'a öğretmen evi yaptıracaklarını açıkladı. Adalı "Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin yaşam koşullarının iyileştirilmesine destek vermek iş dünyası olarak bizlerin de sorumluluğu"dedi.

 

 

Ve yeni yasa çıktı
TBMM, şike ve teşvik suçlarına verilen cezayı indiren teklifi, 9 günde kanunlaştırdı. 16 Kasım’da TBMM Başkanlığı’na sevk edilen kanun teklifi, dün görüşülerek kabul edildi. Şike ve teşvik pirimi için verilen 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar indirildi. Yasaya göre; şike davası kapsamında tutuklu bulunan kulüp başkanları, mahkeme kararı kesinleşinceye kadar görevlerinin başında kalacak. Böylece Aziz Yıldırım, dava süreci bitene kadar Fenerbahçe başkanlığını sürdürecek.
 

Kanun maddeleri
5-12'den, 1-3'e

-  Yürürlükteki Sporda Şiddet Kanunu’nun 11. Maddesi’nde yer alan, “Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır” hükmündeki “beş yıldan on iki yıla kadar” ibaresi “bir yıldan üç yıla kadar” şeklinde değiştirildi. Böylece şike ve teşvik primi nedeniyle bir kişi 1 ila 3 yıl arasında hapis yatacak.
-  Şike ve teşvik primi suçu, teknik veya idari yöneticileri ile menajer veya temsilciler tarafından işlenirse hakimin verdiği ceza yarı oranında artırılacak.

Ceza erteleme yok
-  Teklifte, 2 yıl ve daha az süreyi içeren hapis cezası alanların hükmün geriye bırakılarak serbest kalmasını önleyecek düzenlemeye de yer verildi. Böylece hükümetin “hepis cezası mutlaka olacak” talebi de karşılanmış oldu. Düzenlemeye göre, şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. maddesine göre hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilemeyecek. Verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek. Böylece sadece terör ve askeri cezalar için öngörülen “cezanın ertelenememesi” uygulaması şike suçları için de geçerli olacak.
 

KADEMELİ CEZA
-  Şike ve teşvik primi suçlarının bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, TCK’nın zincirleme suça ilişkin hükümlerine göre tek cezaya hükmedilecek. Ancak verilecek ceza, cezanın 4’te 1’inden 4‘e 3’ne kadar artırılacak. Teklifin ilk halinde ceza yarından üç katına kadar artırılıyordu. Örneğin bir kişi zincirleme suçtan 3 yıl ceza aldığında, bu ceza üç katı yani 9 yıla kadar artırılabiliyordu. Son değişikliğe göre 3 yıl ceza alan bir kişi, 4’te 3’ne kadar yani 5.5 yıla kadar ceza almış olacak.  

Göreve devam
-  Şike ve teşvik suçlarından dolayı suçlanan kişi mahkemeler tarafından mahkumiyeti kesinleştirilinceye kadar spor kulüplerinde, federasyon yönetimlerinde başkan olarak görevlerini sürdürebilecek. Ancak mahkemeler ceza kararını kesinleştirdikten sonra yöneticiler hakkında görevden alınma kararı verilecek. Teklifin ilk halinde soruşturma başlar başlamaz yöneticiler görevlerinden alınarak kulüplerle tüm ilişkisi kesiliyordu. Böylece, teklifin ilk haline göre Fenerbahçe Kulübü başkanlığını bırakmak zorunda kalacak olan Aziz Yıldırım, teklifin son haline göre, mahkeme kararı kesinleşinceye kadar başkanlık koltuğunu koruyacak.
 

Diğer hükümler
-  Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri spor alanına sokan kişilere verilen 2 yıldan 5 yıla hapis cezası, 6 aydan iki yıla indirilecek. Bunları kullananlara verilen 1 yıldan 3 yıla kadar olan hapis cezası da 3 aydan bir yıla düşürülecek.
-  Toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişilere verilecek 6 aydan iki yıla kadar olan hapis cezası, 3 aydan bir yıla kadar olacak.
-  Biletsiz seyirci, daha önce spor müsabakalarında yasaklanmışsa verilecek olan 1 yıla kadar hapis cezası, 50 günden az olmamak üzere adli para cezasına dönüştürülecek.
-  Sahaya izinsiz seyirciye 1 yıla kadar verilen hapis cezası, 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına çevrilecek. Sahaya giren seyirci müsabakanın güvenliğini bozduğu durumlarda verilen 3 yıla kadar hapis cezası 1 yıla kadar uygulanacak.
-  Yasayla ilgili davalara, asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh veya asliye mahkemeleri bakacak. {jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  5377  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Pazartesi, 06 Şubat 2023.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

02/02/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.752,24

0,82

 bjk BJKAS

6,86

-6,67

 fb FENER

61,00

-3,17

 gs GSRAY

9,16

-9,93

 trabzon TSPOR

3,86

-3,26

   SPOR ENDEKSİ

1.827,78

-6,05

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 34003242

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  20  15   3   2  42 14   28   48 
2 Fenerbahçe  20  14  4 51  23   28 

44

3 Başakşehir  20  12 4 32  20 12 40
4 Beşiktaş  19   11  37  21  16 38
5 Adana Demir  20 10 7  3  39  21 18 37
6 Trabzonspor  20  10   5 31   27    4   35 
7

Kayserispor

 20  2   9  32  29   3 29 
8 Konyaspor  20  9

24  21   3  27 
9 Alanyaspor 20  7 32  36  -4 25 
10

Karagümrük

 19  7 40  39   1  22
11 Gaziantep FK 20  5

27 

28  -1  22
12 Ankaragücü 20  10  24  31  -7    22 
13 Antalyaspor 19  10  26  33   -7   21
14 Giresunspor  20  6 19   33   -14    21  
15 Hatayspor 19 17  34  -17  20
16 Kasımpaşa  20  5   11  22  39  -17 19
17 Sivasspor 20 10  22  31  -9   18  
18 İstanbulspor  20  3 13  20  44   -24 15
19 Ümraniyespor 20 5 12  24  37  -13   14  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.